I w>. 19 Woensdag 30 September, 1868 WOENSDAGENZATERDAG. en. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen 5s/ie 64 dde, f 8 50 - 12.75 - 11.00 - 00.00, - 10.00 - 0.00 00.00 - 00.00 00.00 maera. en &L0.20 u. Hotel van vaart van ten 12.15 singen. AÏ" 1PEN .0 ure. ure. Zierikzee, smor. 8,30 8.3» mor. 10,15 W5 lags 3 uro ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels d f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O N N E M E N TSP Rij S. Per drie maanden f2,00—Franco per post f 2,25. Inzen- ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'smorg Ziemkzee 29 Sept. De persoon die ouder Brou wershaven onlangs aan een meisje eenige verwondingen heeft toegebragt heeft zich heden nacht in het buis vau arrest alhier door ophanging van het leven beroofd. Zr. Ms. rainschip de Schorpioen het laatst der voor rekening van dc Hederlandsche regering in het buitenland aangebouwde ijzeren gepautserde oorlogsohe - pen is dezer dagen te Toulon beproefd. Het is (volgens de Staats-Courant) op dien proeftogt gebleken dat het schip aan al de gestelde cisehen hoeft voldaan en dat de maatschappij aan welke de aan bouw te Toulon was toevertrouwd de bepalingen van de met haar aangegane overeenkomst geheel is nagc. komen. De bevelhebber van de Schorpioen is aangeschreven om met dat ramschip naar Nederland te vertrekken en op zijne reis herwaartste New-Castle (Engeland) het voor dat schip bestemde geschut in te uemen. Hoe iu sommige streken domheid en bijgeloof vrij algemeen blijven blijkt uit 't geen dezer dageu le Vinkelvcen gebeurde. Hot kerkhof werd op een Zon dag dezer dagen wel door 200 menschen bezocht omdat men hoorde kermen en klagen dat was van een afgestorvene die wegens zijne vele zonden geen rast in 't graf kon vuldenzoo heette het. Bij later onderzoek bleek het dat twee jongens achter de heg verscholenhet geluid maaktenterwijl een derde guit aan het hek stond om de voorbijgangers op 't ge luid opmerkzaam te maken. Jl. Woensdag namiddag ivaren 4 En- gelsche heeren ter jagt gegaan in den Zaam- slagpolder waarvan twee met jagtacten voor zien doch de andere niet spoedig kwam zulks den wakkeren brigadier ter oore en ontzag hij niet zich terstond naar den polder te begeven met dat gevolg dat de twee Engelsche heeren welke geen jagtacten had den door hem werden geverbaliseerd met afneming van hunne geweren bij die afne ming ondervond onze brigadier een lieftigan tegenstand doordien de heeren onze taal en de brigadier de Engelsche taal niet magtig waren. Te Zwolle heeft zich dezer dagen een treffend geval van groote liefdeloosheid bij den mensch voorgedaan. Een man uit den arbeidersstand was bij den dood zijner vrouw achtergebleven met twee kinderen een meisje van 13 en een jongentje van 9 jaren beiden zonder eenig verstandelijk vermogen zelfs zonder eenig instinct in den volsten zin des woords idioten. De Vader heeft de wreed heid gehad, die ongélukkige schepsels te verlaten zoodat ze door het armbestuur in verzorging moesten worden opgenomen. Jl. Maandag avond werd te Leeuwarden in eon gezelschapskring o. a. ook bessenwijn gepresenteerd waarin om den min aange- namen smaakeenige brandewijn en suiker werd gedaan waarna de smaak verbeterd en de wijn gekonsumeerd werd. Korten tijd na het gebruik gevoelden de konsumenten zich onpasselijk zij moesten naar bed en werden allen door min of meer hevige brakingen aan getast. Sommigen zijn nu grootendeels her steld anderen nog lijdende allen zeer ver zwakt. De gastheer echter die den volgenden dag een paar glazen gebruikte werd zoo hevig aangetast dat hij Woensdag nacht reeds is bezweken terwijl zijne vrouw nog ernstig ongesteld is. Opmerkelijk is het dat door andere personen bij denzelfden leveran cier bessenwijn is gekocht en verbruikt zonder dat deze eenig letsel hebben onder vonden. Het overblijfsel van den fatalen drank zal natuurlijk naauwkeurig worden onderzocht ten einde de oorzaak dezer ver giftiging op te sporen. DUITSCHLAND. Bij de mijnen te Essen heeft eene ar- beidstaking op groote schaal plaats. Tot nu toe heeft men voor het overige geene onge regeldheden te betreuren. De werklieden schijnen te gehoorzamen aan een door hen erkend bestuur hetwelk hun in hun eigen belang orde en rust voorschrijft. De Hanu. Corr. schrijftGisteren (21 Sept.) hebben ter gelegenheid van den verjaardag van prins Ernst August geene demonstration van eenige beieekenis plaats gehad. Hier en daar zag men de geelwitte kleuren. Voor eenige dagen is hier aan prins Ernst August eene eeresabel gezonden van verscheiden homlerde thaler waarde waarvoor het geld uit vrijwillige bijdragen der aanhangers van de vroegere dynastie is bijeengebragt. Van de in den veldtogt van 1866 ver overde geweren zijn 38,000 stuks meest nieuw en van kostbare kwaliteit verkocht. Zij worden thans uit liet artillerie-depót van Stettin naar Hongkong en China verscheept. Te Qeudlenburg zijn wederom twee mannen dezer dagen overleden aan do ge volgen van den steek eener venijnige vlieg. Een van de twee had den laatsten veldtogt in Bohemen meegemaakt en was er heelhuids afgekomen. Aan liet oog gestoken, raadpleegde hij onmiddellijk een arts die echter om liet oog te behouden niet tot branden durfde overtegaan. Het vergif bad zich trouwens reeds door het ganscbe ligchaam verspreiden de ongelukkige gaf na onlijdelijke pijnen den geest. In den loop van den zomer zijn in genoemds plaats verscheidene dergelijke on gevallen voorgekomen deels kwamen de patiënten om, deels genazen zij. Het onverwijlde inroepen van geneeskundige hulp is hier zaak. i Te Halle had dezer dagen een ver schrikkelijk ongeluk plaats. Een wagen tot eene menagerie behoorende reed over de markt, tijdens er veemarkt werd gehouden. Door de eene of andere oorzaak sprong de deur van den wagen open waarop twee beeren onder luid gebrul zich op de menigte wierpen. Twee personen werden onmiddel lijk door de beesten gedood en een derde zoodanig gekwetst dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Er heerschte zooals ligt te begrijpen is een panische schrik. Gelukkig passeerde juist het 86ste regement infanterie de markt, waarop de beeren door bajonetsteken werden gedood. FRANKBIJK. In eene restauratie te Parijs gebruikte dezer dagen een persoon oen smakelijk diner besproeid met de fijnste wijnen en nuttigde daarna koffij met rhnm en kirschwater. Toen hij zich daaraan eens regt te goed had ge daan ging hij naar het buffet en zeide op den onverschilligsten toon „Sedert langen tijd heb ik zoo goed niet gedineerd maar nu bet oogenblik van betalen is gekomen vraag ik of gij niet aan mijne versleten kleederen hebt kunnen merken dat mijne beurs zoo vet niet is als mijn hoed Ik kan niet met geld betalen ik lover u mijn persoon over." Toen de restaurateur zag dat hetgeen hij eerst voor een grap had gehouden ernst was zond hij om de policie en de smul broer zonder geld werd bij den commissaris van policie gebragt. Ik ben tevreden antwoordde hij op de vragen van dezen ambtenaar „want ik heb ook geen woning en kom nu gelukkig onder dak." Dat de omwentelingsbeweging in Spanje gedurende eenige dagen zich niet door bloed vergieten kenmerkte was inderdaad bevreem - dend thans echter wordt daar gevochten en staan laiidgenooten als vijanden tegen el kander over. Uit de hoofdstad zelve wordt melding gemaakt van een zeer ernstig gevecht te Burgos dat vijf uren duurde en in een later ontvangen telegram insgelijks van den 23 dat de bij Sevitla vereenigde opstande lingen Cordova verlaten hebben (doch nader wordt officieel gemeld dat die stad weder door hen bezet is Voorts leest men daarin het volgende„Generaal Novahches is te Mengibar in de provincie Jaen aangekomen. Generaal Calonge is op weg naar Santander. De insurgenten hebben den spoorweg ver- nield. Het volk te Grenada heeft op de troepen geschoten doch werd na een ge vecht van twee uren, overwonnen. Al do oorlogsschepen zijn in handen der opstande lingen men verwacht eene landing in Cata- lonie. Er is sprake van een opstand ta Ceuta en van gisting te Saragossa. In la Mancha hebben zich gewapende benden vertoond. Het volk begint deel te nemen aan de revolutie. De koningin is niet te Madrid aangekomen in het uiterste geval zal zij de wijk nemen ill de citadel van Pampeluna." De door Spaansche regeerings-telegram- men zoo hoog opgevijzelde inneming der stad Santander door den generaal Calonga is gelijk uit Parijs wordt gemeld een onbe duidend feit. Santander is een open stad onverdedigbaar en omringd door heuvels van waar deze plaats zonder veel moeite kan worden platgeschoten. De afdeeling opstan delingen die zich te Santander bevond is teruggetrokken naar de nabij gelegen vesting Santona welke zoo gemakkelijk niet door de koninklijke troepen zul bemagtigd worden. Het gerucht dat do opstand te Cadix twee dagen te vroeg is uitgebroken schijnt zich te bevestigen. Het plan der leiders van den opstand was om eerst do zamenkomst van keizer Napoleon en Isabella II to Biar ritz te laten plaats hebben en vervolgens de koningin die over zee naar St. Sobastiaan zou terngkeeren gevangen te houden aan boord van het haar terugbrengend oorlogschip en daarmede naar Brest te varen; Dan zou de opstand op verschillende aangewezen pun ten uitbarsten terwijl de schromelijke ver warring uit de verdwijning der koningin ontstaan de meestmogelijko kansen voor des zegepraal der beweging zou hebben aangebo- den. De gunstige verwachting die men iu vele Fransche departementen omtrent den wijnoogst gekoesterd heeftwordt aanvanke lijk allezins bevestigd Het nieuwe gewas onderscheidt zich zoowel door hoedanighei 1 als door hoeveelheid zeer voordeelig boven dat van de laatste twee en van vroegere ja ren. Uit Argenteuil o. a. meldt men dat do oogst die aldaar gemiddeld 70,000 vaten oplevert, ditmaal liet getal van 100,000 va ten zal overschrijden. Uit het departement van do Dröme zelfs hetwelk door zware onweders en hagelbuijen getroffen is geworden luiden de berigten nog gunstig. De wijnstok hoeft dit jaar door de ziekte niet noemens waardig geleden, en de druiven hebben ten gevolge der buitengemeone warmte een hoogen graad van rijpheid verkregen Do rijke oogst heeft reeds eene aanmorkelyka daling van de prijzen op verschillende Fran sche markten ten gevolge gehad. De ver maarde markt die te Argenteuil des nachts voor den aanvang van den pluk wordt gehouden is ongemeen levendig geweest. In minder dan twee uren tijd zijn meer dan zes duizend koopen gesloten geworden. Uit Logrono alwaar Espartero die door het revolutionair voorloopig bestuui tot eere-voorzitter was benoemd zich bevindt, wordt gemeld dat deze zich ten gunste van den opstand heeft verklaard hetgeen in de oogen der opstandelingen een feit van het allerhoogst gewicht zou zijn. Het te Bordeaux verschijnend dagblad la Gironde ontvangt berigt dat verschillende punten in Galieie in opstand zijn gekomen onder bevel van den vroegeren afgevaardigde Pereira en den vroegeren kommandant dei- nationale militie te Mardid Becerra. Volgens regeringsberigten zou d mar kies van Calonga aan het hoofd van eene afdeeling koninklijke troepenz ich .an Santander hebben meester gemaakt eri zouden de op standelingen op de schepen eene wijkplaats hebben gezocht. Uit Madrid wordt geschreven dat verschillende personen die zich niet door oogenblikkelijke opgewondenheid laten be- heerschen, vrees koesteren voor een langdurigen bugeroorlog met al de rampen enj ellende daaraan voor do natie verbonden. Brieven uit St. Sobastiaan verhalen van verschillende wanhopige scènes tusschen ko ningin Isabella en hare raadslieden aldaar voorgevallen. Do koningin is nu en dan troosteloos en buiten staat om geregeld te denken zoodat zij nu eens het eene plan en dan weder een ander plan wil volgen. Ver schillende malen stond in de laatste dagen e vos.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1