T Katerdag 26 September. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. 78 Besturen en Administratiën RIJKSTELEGRAAF. Binnenlaudsche Tijdingen Buitenlandsehe Tijdingen 55%, 64'/, 86'/, 32 36% Sl.%. 198%; ZIERIKZEESCHE «5 ii 30% 9.50 - 10.80 - 9.00 - 7.00 - 6.50 - 4.20 - 5.50 - 10.25 - 12.00 - 11.00 - 12.50 - 58.25 PRIJS DER AD VERTE NT IE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- c Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: De onderg-eteekende brengt in herinnering dat het Kantoor van 1 October tot 31 Maart zal geopend zijn van 's morgens 8. tot 's avonds 9 ure. De Zondagsdienst blijft onveranderd. Zlerikzee September 1868. De Directeur PILAAR. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee op den S3 September 1868. Voorzitter mr. B. C. CAU. Secretaris mr. J. P. N. IERMERINS. Afwezig de heeren Landsknegtmr. de Crane en van der Vliet. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en. na eene kleine wijziging tengevolge van eene op merking van den beer Zuurdeeg goedgekeurd. Komt in behandeling een adres van diakenen der Hervormde gemeenteom ondersteuning uit de ge meente-kas tot bet bouwen van een nieuw gesticht en vergunning tot tijdelijk gebruik van een vleugel dei- vroegere katoenweverijwelk adres in eene vorige ver gadering ter tafel is gebragt en ter visie van de leden was gelegd. Na discussie wordt met algemeene stemmen besloten geen geldelijke ondersteuning te ver- leenen en op voorstel van Burgemeester en Wethouders toegestaan het Verzoek om den wester-vleugel dei- katoenweverij zoo noodig tijdelijk in gebruik te nemen. Wordt medegedeeld. a. eene missive van Gedeputeerde Staten geleidende extract kon. besluithoudende goedkeuring der Raadsbesluiten betreffende de beffing en invordering van haven- en 'kaaigeld. b. idem berigtende de goedkeuring vau het Raadsbesluit tot beschikking op onvoorziene uitgaven 1868. c. een missive van den heer A. W. Stellwagen hou dende berigtdat hij zijne benoeming tot leeraar aan de school voor uitgebreid lager- en middelbaar- onderwijs aanneemt. Allen voor kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel een verzoekschrift van het bestuur der bewaarscholen geleidende een plan tot inrigting van een Vleugel van het gebouw der katoen weverij tot Arraenbewaarschool met verzoek om oudersteuning. Wordt besloten op voorstel van Burge meester en Wethouders het adres ter visie te leggen voor de leden van den Raad en Burgemeester en Wethouders ;te magtigen om met de commissie voor de bewaarscholen de zaak nader te bespreken. A B ON N HM EN TSPRFjS, Per drie maanden f2,00—Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sn.or<r Burgemeester en Wethouders geven, te kennen dat zij zich reeds 14; dagen geleden tot den minister van binnenlandsche zaken hebbeu gewend met de vraag of het Rijk bereid zou zijn subsidie, te verleenen wannéér de Raad mogt kunnen besluiten om eene hoogere burgerschool op te rigteu en dat zij ook in cor respondentie'zijn getreden met den inspecteur voor bet middelbaar onderwijs betrekkelijk deze aangelegenheid, die hen heeft, medegedeeld dat hij voornemens is iu October e. k. Zeeland te bezoeken en dan hoopt die zaak mondeling met hen te behandelen. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangeno men. In handen der schoolcommissie ten fine van rapport wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders gesteld eeu adres van J. Buijk om verhooging zijner jaarwedde als hulponderwijzer aau de 2e burgerschool of eene gratificatie. Wordt rapport uitgebragt bij moüde van jbr. de Jonge, namens de commissie ad hoe op de rekeningen van bet burger-weesbuis het burgerlijk armbestuur en van de Teekenscliool over 1867 strekkende tot goed- - keuring. Worden dienovereenkomstig gemelde reke ningen goedgekeurd. Mr. Fokker beeft zich bij de behaudeling der reke-* ning van het burgerlijk armbestuur als rend ant- van rekening verwijderd. Idem bij monde van mr. Fokker, namens de com missie ad hoe op de rekeningen van den schutters raad van het muzijk-gezelschap „Kunst en Eer" en van de gewijzigde begrootiug van het R. Kath. arm bestuur strekkende, tot goedkeuring. Aldus besloten hebbende de beer Mulock Houwer als kommandant der schutterij zich bij die rekening buiteu stemming gehoudenzullende op die rekeuiug de goedkeuring vau Gedeputeerde Stateii worden gevraagd. De rekening van het R. G. Armbestuur over 1867 die eerstdaagswordt ingewacht wordt iu handen van laatstgenoemde commissie gesteld. De Burgemeester geeft te kennen dat in eene vorige Raadsvergadering is ter sprake gekomen om het water vau de katoenweverij te leiden naar de kerkeregenbak Hij deelt mede dat de kosten die dit zouden vereiscken p. m. 400 zoude bedragen en stelt voor met bet oog op do vermoedelijke bestemmiug die dit gebouw alsnu zal erlangen daaraan als nog geen gevolg te geven. Aldus besloten. Komt ter tafel een adres van eenige ingezetenen houdende verzoek, om zoo spoedig mogelijk eene hoo gere burgerschool alhier in plaats van de bestaande school van meer uitgebreid lager- en middelbaar onder wijs opterigten. De Voorzitter in omvraag brengende of een der leden nog iets voor te stellen bad stelt de beer Koole voor het rapport der commissie voor de begroo ting gedurende 8 dagen vóór dat de begrooting in behandeling komtter visie te leggen van de leden van den Raad. Ehj acht dit wenschelijk omdat het tot de mogelijk heden behoortdat zulk eene commissie ingrijpende veranderingen in de begrooting voorsteltwaarvan de leden dan kunnen, kennis nemen. De Voorzitter kan zich met dit voorstel vereenigen, indien «de 'commissie tijdig haar rapport indient. Dienovereenkomstig wordt besloten. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering- De Minister van Justitie heeft bij circulaire aan de procureurs-generaal te kennen gegeven dat de wet cellulaire opsluiting voor preventief gevangenen niet verbiedtdeze soms voor de instructie dikwijls noo dig kan zijn. Echter moet op de 'gemoedsgesteldheid van den gevangene gelet worden. De bepalingen be treffende gevangenen mogen op de preventief gevan genen niet worden toegepastdan voor zoo verre zulks iu het belang der orde onvermijdelijk is. De Nederlaudsche maatschappij ter bevorderiug van nijverheid heeft zich voor de tweede maal gewend tot Z. M. den koning met een adres waarbij verzocht wordteene wettelijke regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken. Voorts heeft de maatschappij in eeu adres aan den minister van financiën den weuscli te kennen gegeven dat het biuuenlaudsch brievenpoi't in gelijke verhouding worde gebragt met dat naar het buitenland door een uniform-port voor het gekeele rijk eu vermindering van port voor paket- ten monsters of stalen van koopwaren cu dat het binnenlaudsch brievenvervoer dagelijks meer herhaald eu met meer spoed moge plaats hebben. Men schrijft aan het U, D. „De stille vi-ikten van Drenthe worden thans in booge mate door de jagers verlevendigd. De profetie dat e r veel wild was bad de jagtlusthier reeds vrij sterk nog geprikkeld en het blijktdat die profetie met regt gedaan werd. Liefhebbers en broodjagers komen, des avonds meestal met goed gevulde weitas- sehen te huis en als een bewijs daarvan kunnen wij mededeelen dat één der' poeliers té Assen de keer Spier in de eerste week van de opening der jagt on geveer duizend stuks wild verzond. Wij vernemen dat de persoon die verdacht wordt schuldig te zijn aau bet schieten door het ven ster van ded kautonregtcr iu Oud-Beijerland eu des wege reeds iu voorloopig arrest geweest maar weder iu vrijheid gesteld is tbaus is gedagvaard tegen a. s. Maandag. Intusschen schijnt te blijken dat hij zich de hem geschonken gelegenheid ten nutte heeft gemaaktom spoorloos te verdwijnen. (N. R. C.) Den-15 Augustus jl. is door den sergeant-majoor Wapstrauit Harderwijk een aangeteekeude brief naar Hamburg verzonden inhoudende een bankbiljet van f 25 litt. MM. no; 7593 en geadresseerd aan den heer A. Leids aan het Amerikaansche dépotten einde voor dit bedrag twee van de door hem in Hol- landscbe dagbladen te koop aangeboden aquariums vau Elson te omvangen waaraan de geadresseerde ech ter niet heeft voldaan. Volgens ontvangen berigt van den directeur van policie te Hamburgheeft Leids zich aan meer der gelijke opligterijen schuldig ge maakt. Indien hij zich in HoLland mogt vertoonen verzoekt de burgemeester van Harderwijk daarvan be rigt. Jl. Woensdag ochtend hoeft te Nijmegen eene belangrijke aanhaling van spiritus plaats «rehad. Een voerman komende van Gent over de Waal had in zijne kar 4 fusten spiritus verborgen bevattende 130 kan ad ruim 80% bestemd voor den heer v. D. Nadat men had gezien dat bij dien heer twee vaatjes in zakken werden ingedragen ontmoette een der commiezen in de Norne- straat nog twee mannen waarvan een nog zulk een in een zak verborgen vaatje droeg dat hij bij de nadering van den commies in een openstaanden kelder wierp, waarna zij on- middelijk het hazenpad kozen. Op de Lage- markt vonden de comiezen de uitgespannen kar staan waarin nog 4 fusten spiri us ver borgen w.iren. De voerman die al gewaar schuwd was had reeds met achterlating van kar en paard zich op de Hugt begeven •De commiezen en de politie doen onderzoek om den smokkelaar op te sporen. In het Handelsblad leest men het vol gende Onze roekeloosheid ten opzigte der kunstschatten in het Trippenhuis bewaard wordt thans ook buiten de grenzen van ons land scherp gegapt Ha Chronique des arts et de Ia curiosité een Parijsch weekblad zegt daaromtrent in het nummer van 13 de zer: „Wij ontvangen van.een vriend, die een reis door Nederland maakt mededeeling van een waarlijk ongeloofelijk feit. Naast het museum te Amsterdam staat een petro- leum-magazijn Als de Hollanders de Rem- brandts de van der Meers de van der Heists de Hals die zij bezitten niet be schouwen als schatten wier verlies onherstelbaar zou zijn voor de geschiedenis der kunst en voor den roem van hun land laten zij die schatten dan door een internationale inschrij ving doen afkoopen en het museum dat ze bewaren zal doen isoleeren." In de laatste heete dagen van Aug. jl. stierf te Ballo gemeente Rolde zeer onver wacht een landbouwer volgens verklaring van den plattelands-heelmeester aan overspan- riingof iets dergelijks. Het gekiste lijk werd in huis op een laag turven gezet en na vijf dagen begraven. Eene vleselijke ontbinding had intusschen plaats gehad zoodat bij lie': wegnemen der kist zich de sporen daarvan in dezen turfhoop en op den lijkweg op eene afzigte'ijke wijze openbaarden. De tehuis ge bleven vrouwen belast met het bereiden van „het groevemaal bestrooiden een en ander met turfmolm dat zij vervolgens tegelijk met de doortrokken turven aan het vuur brasten waarover de koperen ketel van vo- lumineusen omvang met rijstenbrij hing te koken welks inhoud later door het aanwezig- personeel vverd verorberd. Kort daarna brak te Ballo Rolde Grollo en Borger waar de genoodigden wonen de typhus uit ten gevolge waarvan reeds negen personen die voor het meerendeel van het lijk-maa! hadden genuttigd zijn overleden. (N. Gron.) duitschland. De koning van Pruissen heeft jl. Dino-s- dag te Hamburg de beurs bezocht en aldaar in antwoord op da toespraak van den voor zitter der kamer van koophandel het volgende gezegd: „Wat gij noodig hebt, hebben wij allen noodig den vrede en ik ben ten stelligste er van overtuigd dat de vrede niet gestoord zal worden. Reeds mijne woorden te Kiel uitgesproken hadden ten doel van dat vertrouwen op den vrede de krachtigste uitdrukking te geven en het blijft mij onver klaarbaar, hoe men, ook slechts een oogen- blik daaraan eene tegenovergestelde uitleggino- heeft kunnen geven." Deze woorden hebben een rijzing der fondsen te Frankfort veroor zaakt en indien bet waar is dat ieder die iets gesproken heeft de beste uitlegger van zijne eigene woorden is dan mag men de paniek door de Kielscha toespraak te Parijs te weeg gebragt als ten eenenmale onge grond beschouwen. Op den lessenaar van den abt Zeidler in de zaal van den Boheemschen landdag wer den op 19 dezer drie kruisen en op die van den rector der universiteit Ivostetzky eene galg geteekend gevonden. De opperlandmaar- schalk heeft een onderzoek naar den dader ingesteld. In de provincie Pruissen heerscht groote

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1