i Ükiitenlandsche Tijdingen Advertentiën. Herlialingschool. SCHAAKSTR1JD Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. integendeel door den rijksveldwachter te zijn aangegrepen. He procureur-generaal bij monde van den advocaat-generaal mr. J. «T. de Meijer eisclite tegen ieder der beschuldigden eene tuchthuisstraf van 12 jaren. Als ver dediger trad op de heer mr. H. G. P, Kolf schoten. De uitspraak is bepaald op a s. Donderdag. Uit Brussel meldt men van 17 dezer. In strijd met hetgeen aangekondigd is zullen de Septemberfeesten niet uitgesteld worden ofschoon in den toestand van den kroonprins geene verbetering is gekomen „Geene verandering ,'5 luidt alle dagen het hulleiin der geneesheeren die zich verwon deren over de sterkte van het ligchaamsgeste! des kinds dat zulk een lijden kan doorstaan Zijn gouverneur luitenant Ponies is tot ridder der Leopoldsorde benoemd geworden en cle hertog van Bra ban I heeft zelf het em'ekrnia overhandigd aan den man die hem dag en nacht met de meeste trouw zijne zor gen wijdt. De koning is thans meer gelaten dan in de vorige week en is weder beginnen te arbeiden. De koningin toont insgelijks de zielskracht welke de vrouwen vaak in hag- che'ijke oogenblikken aan den dag leggen. Lenige dagen geleden schreef zij aan de hertogin de Marche hare eeredame die on langs haren zoon verloren heeft „Thans nu de dood van mijnen zoon elk oogenblik ver wacht wordt besef ik het verlies dat gij geleden hebt liet overige van den brief verraadt louter goedheid en verstand. Het tusschen ILlgie en Nederland bestaande lutlevorinppstraktaat is dezer dagen herzien geworden ten gevolge van eene onisngs hier te lande uitgevaardigde wet waarbij eenige nieuwe gevallen vau uitlevering zijn bepaald; d politiek als vroeger is ook nu uitgeslo ten. F B A N KitlJK, Nabij de pauselijke stad Veroli woont een grondeigenaar "die dezer d;ig»n werd aangemaand eene som van 4000 kroonen op eene zekere plaats neder te leggen Toen hij de ondersteuning der gendarmerie inriep werd er o-ereengekomen dat een onder brigadier als hoer verkleed zich naar de gezegde plaats zou begeven voorzien van een revolver en 400 kroonen en dat hij op zekeren afstand door een patroille gendarmes zon gevolgd worden. Toen hij op de aan geduide plaats was aangekomen vond de onder brgadie-r het opperhoofd der bende vergezeld van een roover en hij zeide hun M.(ju meester kan u slechts 400 kroonen zenden Met geld is niet gemakkelijk te vinden. Binnen eenige dagen zult gij het overige bekomen. Telt in afwachting de 400 kroonen." Terwijl de beide baanstroopers gebukt de kroonen telden lostto de onder brigadier zijn revolver op hen en doodde ze beiden. De mannen der bende, die in het bosch hadden post gevat hunne opperhoofden ziende vallen sprongen op den gewaande» boer toe wien de gendarmen der patrouille spoedig te hulp kwamen. Na eenen korten tegenstand namen de baanstroopers de vlugt di ie gekwetsten en twee dooden achterlatende. De onder brigadier is tot brigadier bevorderd en cl oor den paus met de groote medaille van verdiensten gedecoreerd In een der Parijssche bladen vindt men de volgende bijzonderheden vermeld omtrent de ontploffing in de geweerpatronen-fabriek van het arsenaal te Metz. Donderdag na middag ten 2 ure hoorde men eene verschrik kelijke ontploffing in de geweerpatronen fabriek van het arsenaal. De werklieden ten getale van 109 waren opdat oogenblik verdeeld in twee lokalen. In het eene bevonden zich 71 vrouwen en in het andere 14 terwijl 10 manschappen van het corps jagers 10 vuur werkmakers met een chef en drie onderchefs in de beide lokalen verdeeltmet verschillende werkzaamheden bezig waren. Naar men zegt had een der werksters om eene schaar ge vraagd en had eene der jongste arbeidsters, haar toen eene groote schaar toegeworpen die met zulk een geweld op een slaghoedje nederkwam dat dit ontplofte waarop on- middelijk eene algemeene ontploffing volgde zoodat de houten wanden van het lokaal uit elkander sprongen en het dak geheel werd weggeslagen. Daar er op hetzelfde oogen blik een groote hoop patronen ontvlamde en er naar alle kanten een hevige uitbarsting ontstond kan men begrijpen welk een schrik en verbijstering dit te weeg bragt en wat al personen in de nabijheid hiervan de slagtof fer werden. Op het eerste alarm waren de brandweer en het garnizoen bij de hand om te hulp te snellen terwijl inmiddels de bur gerlijke en militaire autoriteiten in allerijl ge paste maatregelen namen om aan de werk lieden bijstand te verleenen doch voor ve len van die ongelukkige» was het reeds te laat. Het binnenplein van het arsenaal lag reeds bedekt met gewonden maar in de werkplaats lagen nog een aantal dooden en stervenden. Onmiddellijk ging men aan het werk om de' nog levenden uit de puinhoopen te redden. Deze werden er ook wel uit te voorschijn gebragt doch men vond tevens 16 lijken, zoodanig gekneusd en verbrand dat zij totaal onkenbaar waren. Van de gekwetsten werden er dadelijk 59 die verschrikkelijk gekneusd verminkt sommige zelfs half verpletterd waren, naar het hospitaal overgebragt. Eenige dezer personen zijn in den loop van den dag of des nachts onder hun lijden bezweken. Volgens latere berigten en de nadere opgaven der directie van het militair hospitaal zijn er naderhand nog meer gewonden getranspor teerd zoodat het aantal daarvan in het ge heel 82 beliep. Onder de slagtoffers waren vele huismoeders. Terwijl men zich met deze menschen bezig hield werd al het mogelijke gedaan om andere ontvlambare of ontplofbare goederen uit liet brandend houtwerk te ver wijderen. Hiertoe werd eene buitengewone inspanning en niet minder moed vereischt daar men zelfs eenige vaatjes kruid midden uit den smeulenden hoop moest weghalen. En toch hoe gevaarlijk dit werk mogt zijn het werd met volharding volbragt. Snel en voorzigtig werd de gekeele voorraad wegge voerd. De minister van binnenlandsche zaken heeft terstond een bedrag van 10,000 frs. beschikbaar gesteld om in de eerste behoeften van de nagelaten betrekkingen dor omge komenen te voorzien. De keizer en de keizerin hebben per telegraaf hun leedwezen wegens de ramp te kennen gegeven en verdere on dersteuning toegezegd. Volgens eene mededeeling aan het Pa- rijsch dagblad le Gaulois zou de uitbarsting van den opstand op sommige punten in Spauje mislukt zijn tengevolge van gebrek aan lei ding, Te Madrid en in de provinciën heerscht groote onrust. De zamenkomst van konin gin Isabella en keizer Napoleon te Biarritz heeft tengevolge dezer verschillende gebeur- teaissen niet plaats gehad. L'Opinion nationale vermeldt het gerucht dat koningin Isabella afstand zou hebben gedaan van de kroon. GROOT-BRITTANNIEN. Op dezelfde spoorweglijn waarop voor eeiiigen tijd zulk een verschrikkelijke spoor wegramp is voorgevallen is het den 16 de zer weder tot eene botsing tusschen twee treinen, gekomen die echter geen andere gevolgen gehad heeft dan dat verscheidene reizigers ligte verwondingen kregen dat drie der goederenwagens zijn verbrijzeld en ook de sneltrein eenige schade geleden heeft. Weder was het een sneltrein die aan het station Holywell stuitte op een: goederen trein welken men bezig was op een andere baan over te brengen. Men herinnert zich dat ook bij de ramp van 20 Augustus de te korte tijd die voor deze werkzaamheid be schikbaar is hoofdoorzaak van de ramp is geweest. De Globe zegt„Er ontbraken slechts een paar vaten petroleum om het ongeluk even noodlottig te doen zijn als dat van eenige weken geleden." De Java heeft berigten uit New-York aangebragtloopende tot 9 dezer, Er heb ben in de Zuidelijke Staten talrijke botsingen plaats gehad tusschen blanken en negers. De minister van oorlog heeft den generaal Thomas aangeschreven om den bijstand der gewapende magt te verleenen aan de regt- banken in de graafschappen Nelson en Marion in den staat Kentucky waar de gewapende menigte zich verzet heeft tegen de uitvoering der wetten. De Indianen aan de Colorado hebben vreeselijke wreedheden gepleegd. Als een voorbeeld van de ontzagche- lijke fortuinen welke sommige leden der Engelsche aristocratie bezitten kan dienen dat de markies Butedie verleden week meerderjarig werd in het bezit treedt van landgoederen die hem 300,000 p. st. dat is 3,600,000 per jaar opbrengen. De mar kies van West-minster, aan wien een groot gedeelte van Londen toebehoort heeft, een t inkomen van 1200 p. st. (f 14,400J per dag. JONGELINGEN van IO tot 1£> jaar, welke de zen Wir.ter van de HERHALINGSCHOOL wenscken gebruik te maken gelieven ziek te vervoegen aan het/ Lokaal van den Hoer RENSEN op Lings dag 29 Sep tember des avonds te 7 ure. Zierikzee, 22 Sept. 1868. Namens de Comm. v. toezicht, BASTMEIJER. BESTUURDERS der Teeken- school berichten aan belanghebbenden dat op Zaterdag 26 Septemberdes middags ten 1 ure aan het Lokaal zitting zal worden gehouden tot j het aannemen van die Leerlingenwelke verlangen; deel te nemen aan den cursus dier Schoolwelke zal aanvangen op Vrijdag 2 October. Namens Bestuurders MOLLSecretaris. TUSSCHEN Z. EN 0. Z speelt Wit en O speelt Zwart. Wit aset voor. 21ste. Zet Wit F. 5. op E. 6 Zoodat de stand der partijen is als hieronder aangeduid ABODEFG H Zierikzee 22. September 1868. Volgeiis telegram is het barkschip Grondwetkapt. T. C. Kamminga heden van New-Castle uitgezeild met eene lading steen kolen bestemd naar Batavia. j Brouwershaven Gearriveerd 18 Sept. Tollens B. Verhagön Batavia. 20 Friedrich Scalla W. VraackPhiladelphia beiden naar Rotterdam. 20 Sumatra J. Buijser Bassein Dordrecht. Per het schip Tollens, kapt. B. Verhagen zijn als passagiers "van Java aangebragtde heer Rijke en twee jongejufvr. Westenberg. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 21 September. 1868. Nederland. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland, Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic, NedHyp.-Bank Cert. bij Rothschild. Obligatiën. Obligatiën Obl. bij Hope.en Co dito T828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën Aandeelen -1635. Obligatiën 1849. Obl. Met. Oude. dito dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatiën Obl .Geldl. 1825. BinnenlOblig. pCt. 55Vi« 64% 86% 32 36 V8 92% 198%* m yt9 23 60% 50%* 11 36% ROTTERDAM 21 September 1868. Witte Boonen 25 ct. hoo p 10 a 20 ct. lager, j e r. Rest onveranderd- Jarige Zeeuwscke Tarwe f 8.50 a 9.50 Nie.uwe 1867 - 9.80 'A - 1.0,80 w Logge 1867 - 8.00 a - 9.00 Wintergerst - 6.00 a - 7.00 Zomergerst - 6.00 a - 6.50 Inl. lange Haver - ,3,60 a - 4.20 korte - Ï.00 a - 5.50 Kleine blaauwe Erwten - 9.75 a - 10.25 Groote - 11.00 a - 12.00 Bruine Boonen - 10.00 a - 11.00 Witte - 10.50 a - 12.50 Zeeuwscbe Paardenboonen - 7.75 a - 58.25 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Van Hotter dam. Vrijdag 25 'smorg. 7.j Vrijdag 25 'smidd. 12. Zaturdag 26 8.- Zaturdag 26 12. De Diligence zal, van Zierikzee 2 uur na de afvaart, der stoomboot van Rotterdam 'naar' Middelburg en van. Middelburg naar Rotterdam een half uur na de: afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Fan Rotterdam. Agent de Heer J- A. van "der Halen. Ter Stads-Diukkerij van d® Erveh A. ijk VOS. des maandags, woensdags en desdingsdag.s, dondera.cn vrijdags 'smorg 8 ure. j zatürd. 'smorg. '10.20 u. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen", des morgens ten ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdamen des morgens ten 12.T5 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. STOOMBOOTDIENST „T E L E G R A A E" BOTTERDAM ANTWERPEN Van Rotterdam naar Antwerpen Dagelijks behalve Zondag 's morgens 8.10 ure. Van Antwerpen naar Rotterdam Dagelijks behalve Zondag 's morgens 8 ure. De Diligence rijdt van Brouwershaven naar Zierikzee, In correspond, met dc stoomb. n. Antwerpen'smor. 8,30 Rotterdam .8,30 Van Zierikzee naar Zijpe. lp.correspond, met.de stoomb. n. Antwerpen's mo?..10,lg v Rotterdam 10,15 Van Zierikzee naar Brouwershaven 's middags 3 ure na. aankomst der stoomboot „Telegraaf."

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 2