I 11 oensdag 23 September, WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlaudsehe Tijdingen I IVO 197 PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VEESCHIJNT: ABO N N K M E NT SP RIJ S Per drie maanden [2,00Franco per post 2,25, Inzeil' ding der Advertentiën daags te voren voor I 0 ure'-smorg Burgemeester eii Wethouders van Zierikzee bren gen. ter kennis van belanghebbenden dat heeren, com missarissen over de Armen-scliool in dezegemeente eene zitting zullen houden in de Regenten Kamer van 't hervormd diaconie Armen Gesticht, op Zaterdag den 26 dezer maand des avonds ten 7 ure tot het ontvangen en beoordeclen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voog den, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds gcene kinderen op de school kannen worden toegelaten. l.ierihzee den 21 September 1868. Be Burgemeester B. C. CACJ. Be Secretaris - J. P. N. -ERMERINS. Burgemeester en Wethouders, v^n Zierikzee. ma ken bekend dat door H. SCHOENMAKER weduwe J. WIJSMAN ingezeten dezer gemeente vergunning is gevraagd om het beneden gedeelte van het door haar bewonende huis op de Nieuwe Haven wijk D. no. 33 in gebruik te nemen tot bergplaats van steen kolen en dat het verhoor de commodo ct in commodo zal worden gehouden op Woensdag 23 September 1868 des middags tenRaadhuize. Zullende alsdan allen die eenig bezwaar hiertegen hebbeu in de gelegenheid worden 'gesteld om in hun belang te worden, gehoord. Zierikzee, den 21 .September 1868. Burgemeester en Wethouders B. C.. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. De KERMIS. De laatste twee voorstellingen van het Ylaamscli tooneelgezelschap zetten als het ware de kroon op zooveel schoons als het gedurende "dé kermis ons te genieten gaf. Het was als een keurig nageregt op den kennis-maaltijd. Verstand en hart cn kunstzin von den daar uitgelczeiié lekkernijen. „De Goochelaar" ofschoon aan ons geen onbekend drama, daar het in 1861 door het tooneelgezelschap van de, heeren Boas en Judqls werd vertoond wekte op nieuw in hooge mate onze belangstelling daar de heer Driessens de zware rol van Goochelaar op uit muntende wijze speelde en het talrijk publiek door zijn kunstrijk spel in verrukking bragt. Mej. Beers- mans hield als altijd door haar fijn, gevoelvol spel oog en oor geboeid terwijl ook mej. Elisa Driessens die de beide rollen van moeder en dochter vervulde grooten lof verdient voor haar verdienstelijk spel. Zij belooft veel voor. de toekomstwa&r zij reeds op jeug digen leeftijd zulke gaven toont te bezitten. Met een voorbeeld als dat van mej. Beersmans en haar vader kan zij bij vlijtige studie een gevierde kunstenares worden. De overige vertooners droegen het hunne bij om de waarde van het schoone. stuk dat ook door zijn inhoud, de aandacht regt levendig hield te doen uitkomen. De heer Driesens gaf ook aardige proeven van zijn - Goochclaarstalentzoodat het eenige oogen- blikken was alsof wij niet in een schouwburg, maar in een goochelaarstent waren. Tot sluiting van het tooneel werd op Zaturdag avond het groot melodrama „de Kinderroofster" gegeven, i Het was bekend gemaakt dat de titelroldie mej. Beersmans vervulde de beste van haar repertoire was en inderdaad hoe menigmaal haar spel onze be'won- dering reeds had gewektwij hadden haar nog niet zóó' zien schitteren, als in™1 die^rol.^Vooral in het voorspel reeds bij haar "eerste optredenen eenige oogenblikken later toen zij onbewegelijk tegen de wieg geleund stond, maar in den bJik harer, oogen en de trekken van. haar~'gplaat haren strijd te. lezen stond was haar spel verheven schoon. Niet te overtreffen was zij ook in liet 6e tafereel toen zij in het verblijf der zakkenrollers kwam en zich hield als ware zij beschonken. Ook toen toonde zij weder wat de kunst vermag en werd zij met enthousiasme door het talrijke publiek toegejuicht. De heer Dries sens vervulde de rol van A.tkins zeer karaktcrestiek. Ook de heer Dierckx speelde als policiedienaar uit muntend. Gaarne brengen we hulde, aan mej. Mina Bia die door. de plotseling opgekomen ongesteldheid van mej. Elisa Driessens de rol van Helena Trevellian loffelijk vervulde. Hot talrijk bezoek, dat aan de voorstellingen van dit "Vlaamsch tooneelgezelschap is te beurt gevallen, zal wel het beste bewijs voor den verworveu bijval zijn. Mej. .Beersmans cn de heer Victor Driesens zijn namen hoog gevierd en wijd vereerd, namen die een goeden klank hebben bij het kunstminnend publiek. Wij mogen het Vlaamsch tooneelgezelschap met het bezit van zulke zeldzame taleuten geluk wenschen. Zij zijn het tot sieraad en roem. Moge dit eerste bezoek dat zij aan de Zierikzeesche kermis bragten vele maleu herhaald worden en hun voornemen om ook dezen winterals zij Zeeland bezoekenhier even als den vorigeu winter eenige voorstellingen te geven ten uitvoer brengen. Ook dan zoudenzij zich van eene talrijke opkomst van het publiek verzekerd kunnen houden. Wrij zeggen dus dit tooneelgezelschap vaarwel met de hoop van een spoedig wederzien. In de troonredewelke jl. Maandag middag uit gesproken is wordt gezegd .dat.de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden niets te wens,clien over laten. Verder wordt, toegezegd dat in den loop dezer .zitting wetten zullen ingediend worden op de verbe tering van het regtwezén en gedeeltelijke invoering der regterlijke organisatieop de tienden het hooger onder wijs op den ijk op de banken van leeniugterwijl wordt toegezegd afschaffing van liet zegelregt op de drukwerken en vervanging daarvan door andere midde len regeling der suike rcultuurwet op de uitgifte van gronden in Lidieen vermeerdering der leden van de Tweede Kamer terwijl het vooruitzigt bestaat dat in het volgend jaar alle staats-uitgaven ook die der spoorwegen zonder buitengewone hulpmiddelen kunnen bestreden worden. Aangaande de zaak van den boekhouder der Maatschappij van Weldadigheidde V. verneemt men thans van goederhand het volgende In het begin dezer maand zou de directear der Maatschappij tot de ontdekking ziju gekomen dat de algemcenc boekhouder de Y. cijfers in liet kas- en giootbock had veranderd tengevolge waarvan hij zich eene som van f 300 heeft weten toe te eigenen van de gelden die hem tot het doen van dagelijksche uitga/en en het betalen van rekeningen waren gegeven. Nadat de posten die daarop betrekking hadden door den directeur gecontroleerd en met de- kwitantien vergele ken waren en het saldo 't wolk in kas moest zijn geconstateerd was heeft de V. de totalen bij het transporteren der folio's veranderd en dit met eene som van f 100 in den loop .van het jaar tot driemalen her haald terwijl hij in het grootboek bij eeD transport een 4 in een 1 veranderd heeftten einde de debet en creditzijde te doen sluiten. Wanneer dus bij eene vol gende verzekering de kas door den directeur opgeno men werd wees het kasboek f 100 saldo minder aan dan werkelijk het geval móest ziju eii heeft' de Y. zich op de eene of andere wijze van die som weten, meester te maken. Bij het nazien van het kasboek een, veranderd cijfer ontdekkende ging de direkteur onderzoekeu cn kwam 'tot de treurige overtuiging dat een man die alles aan dc Maatschappij van VVelda diglicid te danken heeft en wiens ijver en bekwaam heid als administrateur steeds op prijsgesteld .is haar zoude hebben bedrogen. Hoe den directeur dit in het bijzonder grieft behoeft zeker niet gezegd te worden. Yan een en ander is door den directeur aan den voor zitter-commissaris inededeeling gedaan nadat ter vol doening aan het bepaalde in 't reglement van bestuur de beschuldigde in zijne betrekking was geschorst welke schorsing later door ontslag is opgevolgd. Dat de Y. zich thans in regtors handen bevindt is reeds bekend. Het volgende tragische voorval had tusschen jl. Maandag en Dingsdag nacht re Delfzijl plaats. Twee jongelieden beh<>oren:ie tot de bemanning van den monitor Heibger- lee waren dien avond aan wal gegaan om eens een vrolijken avond te hebben Toen zij des nachts naar boord wilden teru^ke^ren geraakten zij echter door de duisternis of door eene andere oorzaak van elkander zoo dat de een achter de woning van de wed. R. teregt kwam bij een mestput die van een deksel voorzien was. Deukende dat hij zijn logies gevonden had nam hij het deksel van den put en ging op zijne armen steunende en de handen op den rand des puts met zijne beenen naar beneden. Daar hij even wel geen rustpunt voor zijne voeten vond zakte hij al verder en verder zoodat ten laatste het geheele Iigchaam in den put hing, terwijl zijne handen krampachtig den rand ontkiemden. In deze hagchelijke positie bleef onze vriend eenigen tijd hangen totdat men eindelijk in het holle van den nacht zijn ge roep om hulp vernam en hem meer dood dan levend verloste. Toen hij vertelde dat zijn kameraad beneden lag ging men dadelijk in den put aan 't zoeken maar vond niemand. Des morgens ontdekte men evenwel dien kameraad welke gerust lag te slapen In de Arnhemsche Courant leest men: "Wanneer men de opgave der overledenen in deze gemeente over de beide vorige maanden nagaat trekt het de opmerkzaamheid dat er zoo veel jonge kinderen gestorven zijn zijnde er in Augustus van de 89 personen niet minder dan 55 beneden het eerste levensjaar overleden. Het geneeskundig slaatstoezigt is bekend met de deelen der gemeente (de huis nummers) waar de sterfgevallen hebben plaats gehad en zal wel niet nalaten de aandacht te wijden aan deze hoogst ongunstige ver houding in een tijd dat er geene epidemie heerschte. Bekend is het dat in liet buiten land zich een soortgelijk verschijnsel heeft voorgedaan. Een onderzoek iu Engeland van overheidswege ingesteld heeff aan het licht gebragt dat daar misdaden werden ge pleegd en kinderen zoodanig werden verwaar loosd dat zij sterven moesten alb en opdat de ouders het geld zouden trekken, waarvoor zij hen verzekerd hadden Dat dit ook ten onzent het geval zou wezen mogen en willen wij niet aannemen maar wij w<-ten dat ook de hier te lande gevestigde begrafeni•fondsen een groot getal leden tellen ook ond*»r hen die ter naauwernood de contributie betab-n kunnen. Er zijn voorbeelden bekend van personen bij wie de gretigheid naar de uit- keering uit de bus verre d1 droefheid over het afsterven der kinderen overtrof. Dit zijn uitzonderingen, naar wij vertrouwen die alleen bewijzen hoe ook van goede zaken misbruik kan worden gemaakt en even als brandwaarborginuatscbappijen ook rie begra fenisfondsen hare schaduwzijde hebben. Jl. Donderdag stonden voor het provinciaal gere'gtsbof te Arnhem teregt Johai nes Udo en Mariuus Udo arbeiders te Beusicht-m beschuldigd van poging tot dood dag op den rijksveldwachter van Petten gestationeerd te Kuilenburg; en \an geweldpleging met en zonder bloedstorting op bedienende beambten in functie Na verhoor van verschillende ge tuigen nam de procureur-genera d als volledig bewezen aan dat de beschuldigden - beiden te slechter naam en faam staande personen en reeds herhaalde rnabn tol correctionele Gevangenisstraffen veroordeeld geweest - in den laten avond van 13 Mei li. waren uitge gaan met het voornemen om tegen liet ver bod in na door een derde die reeds was gekalangeerd te zij gewaarschuwd in de Beusichemsche polders te visschen dat zij aldaar in vereeniging met elkander den bo vengenoemden in die polders tegen derge lijke delikten surveillerenden rijksveldwachter van Petten eerst hadden getracht te worgen en toen hun dit door het breken van het bandje van de stiopdas, waarin hij gegrept.n was, mislukte, aanstal ten hadden gemaakt om hem in eene nabij» zijnde wetering te verdrinken welk miscia 1 io- oogmerk evenmin werd bereikt daar de jagt- opziener Lindeman gestationeerd te Beest die eveneens in die polders surveilleerde op het geroep om hulp toeschoot en van Petten bevrijdde uit de handen zijner aanval lers die vervolgens op de vlugt gingen na alvorens laatstgenoemden nog vier kleine won den toegebragt en don jagtopzien-r eeiiigé malen geschopt te hebben. De beide beschuldigden hebben alle sctm'i.!. aan het hun ten laste gelegde ontken *u opgegeven wel te zijn uitgegaan met het doel om te visschen maar geen' geweld teo-en de voornoemde ambtenaren te hebben getdee.o-d

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1