Zaterdag 19 September. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. ïl°. 16 Besturen en Ad ministratiën Bekendmaking. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen 1 55% 64 8I"'/n ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: f 9.60 - 10.90 - 9.00 - 7.00 - 6.60 - 4.20. - 6.50 - 10.25 - 12.00 - 11.00 - 12.25 8.25 Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat door N. S. POLAKingezeten dezer gemeentevergunning is gevraagd tot het oprigten van eene Slagerij in het pakhuis in de Meelstraatplaatse lijk gemerkt wijk B no. 71 en dat het verhoor de commodo et incommodo zal worden gehóuden op den 23 September aanstaande te twaalf uur des middags op het Raadhuis. Zullende alsdan allen die eenh* bezwaar tegen de voorgenomen oprigting hebben in de gelegenheid wor den gesteld van in hun belang te worden gehoord. Zierikzee den 16 September 1868. Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 23 dezer maand des namiddags ten één ure, op het Raad huis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 18 September 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De KERMIS. De bijval, die aan de voorstellingen in den schouw burg van den heer Eloy Lemaire en Co. te beurt valt is grootmaar ook welverdiend. Even als Maandag avond kon de tent ook op Dingsdag avond naanwelijks het publiek bevatten. Was de voorstelling op Maandag avond iets zeer tragischdie op Dingsdag avond was zeer komisch. „Mijnheer Parkiet of de reis naar Zwitserland" is een alleraardigst blijspelmaar dat toch zijne grootste waarde verkreeg door het voor treffelijk spel van den heer Driessens terwijl ook de andere voorname rollen van dit stuk die van mevrouw Parkiet (mevr. E. Broeckx) en de kommandant Pou- plemont (de heer Dierckx) verdienstelijk werden ver vuld. Ook de overige vertooners kweten zich goed van hunne taak. De mimiek en het gebarenspel van den heer Driessens zijn steeds bewonderswaard. Het lezen van het dagblad-berigt betreffende de redding van Daniel Savery door mijnheer Parkietwas allerkomiekst en zal zeker door het publiek dikwijls herdacht worden als daar sprake is van-komische talenten. Het nastnk „de Duivel op 't Dorp"werd zeer goed uitgevoerd en verwierf algemeenen bijval. Onbeschrijfelijk was de indruk, dien" Woensdag avond het uitmuntend drama „Paljas" op het talrijke, publiek maakte. "Vrolijke en ernstige scènes wisselden daar elkander af en het w.hs elk der spelers aan te zien dat zij hunne rol' con amore vervulden en talentvolle artisten als de heer Driessens die de titelrol en mej. Reersmans die de rol van Magdalena vervulde op waardige wijze wenschten te seconderen. Tafereelen als die in het 2e bedrijfwaarin Paljas in drift ont stoken zijne vrouwdie hij zoo liefheeft, mishandelen wilzijn onvergetelijk. Beider diepe droefheid daarover maar ook beider zalige vreugdtoen Paljas vol berouw haar naderde en zijhem vergaf werd onnavolgbaar schoon voorgesteld. Hun zwijgend spel trof ieders hart. Ook het tooneeldat Paljas met Hendrik (mej. Elisa Driessens) in zijne woning weerkomt en zijne vrouw met het jongste kind verdwenen is en waarin de rade loosheid van Paljas en zijn zoon zoo treffend werden voorgesteld maakte diepen indruk. Toen dit bedrijf was afgespeeld zag men in menig oog een traan en was het merkbaar hoe opgetogen men was over de buitengewone voortreffelijke uitvoering van dit stuk. Uitmuntend was ook het spel van mej. Mina Bia. Nog in geen der voorstellingen blonken hare talenten zoo uit als in dit stuk. De rol van Hendrik werd door mej. E. Driessens allerliefst vervuld. Zij wist het kinderlijk gevoel goed weer te geven en den kin dertoon juist te treffen en spreidde daarbij veel aan valligheid ten toon. De voorstelling van Donderdag avond waarin het drama lyrique „Hageroos de Geitenwachtster en het blijspel „de Dienstboden" werd gegeven was in onze schatting de minste. Yeel meer effect zou het eerst- gemelde stuk gemaakt hebben indien de rol van Roozebol even talentvol ware vervuld als die van Hageroos. Het is alsof bij elke voorstelling mej. Beersmans een nieuwe lauwer plukt en zij in elk genre schittert. De „Dienstboden" verwekten veel gelach zoodat het talrijke publiek zich zeker geamuseerd heeft. Op "Vrijdag avond wordt „de Goochelaar" gegeven dat is een drama dat wel met dat van „Paljas" op ééne lijn kan gesteld worden. Het is eeii der schoonste die wij kennen. Wie het kunsttalent van den heer Driessens en van mej. Beejsmans weder helder wil zien schitteren, hij verzuime niet. die voorstelling bij te wonen. De familie Hensing geeft op Vrijdag avond in het hotel „van Veen" haar afscheids-coneert. Zij heeft ruimschoots bijgedragen om de kermisvreugde te ver- hoogen. Een rijk repertoire aan vrolijke stukken heeft zij getoond te bezitten. Zij verdient daarom nu zij een afscheids-coneert geeft wel eenige belangstelling. De hotel-houder van Veen hoopt met een talrijk bezoek te worden vereerd. Brouwershaven 18 September. In den vioegen morgen van eergisteren had alhier een allerbedroevendst Voorval plaats. Eene landbouwersdochter G. v. d. S. naar de weide gegaan zijnde om koeijen te melken is aldaar door haren minnaar J. v. S. een slag op het hoofd met een scherp werktuig toèbragtzoodat ze eene gevaarlijke wond bekwam. Men hoopt haar in het leven te behouden. Zij was waarschijnlijk een kind des doods geweest iudien niet hare zusterdie zich in hare nabijheid bevond haar ware ter hnlp ge sneld en met een melkemmer meerdere verwondingen had afgeweerd. Op hare noodkreten ijlde een meedelver, die op een nabijzijnd stuk land zich bevond ter hulpe waarop de dader zich op de vlugt begaf. Aan de ijverige pogingen der justitie mogt. het heden gelukken hem op te sporen en is hij na een verhoor te hebben onder gaan in het huis van arrest alhier in verzekerde bewaring ge- bragt. Deze gebeurtenis verwekt hier algemeene verslagen heid en deernis met de achtenswaardige ouders van den dader. Het is te wenschen dat blijken zaldat hij in eene vlaag van krankzinnigheid die misdaad heeft begaan. Van wege de policie te Zutphen wordt gewaar schuwd tegen zoogenaamde róndreizende Eransche of Belgische kooplieden zich ook wel uitgevende voor grossiers of fabriekanten van linnen servetgoed -enz. Met evenveel tact als onbeschaamdheid weten zij -hunne artikelen op sluwe wijze op te 'dringen daarbij van de onbedachtzame koopers dikwijls dames geene con tante betaling vorderende maar zich er mede tevre den stellendewanneer men een wissel teekent op drie maanden. Het resultaat van dien handel is steeds dat men op listige wijze wordt bedrogen en afgezet zónder echter de bedriegers strafgeregtelijk te kunnen vervolgen. Onder het opschrift „Heete zomers" leest men in een tijdschrift het volgende ,,'t is een ouderwet- sche zomer zoo hoorde men dezer dagen menigeen zeggen wanneer het gesprek viel op de langdurige warmte, die zich soms zoo drukkend deed gevoelen. Maar waren dan inderdaad de zomers in den ouden tijd warmer dar. nu Wie zich de moeite geeft A BO NN EM B NTS-PR! J S. Per drie maanden f2,00— Franco per poat 2,25. Inzen dingder Adverfëntiën daags te voren, voor 1 0 ure'sn.org I K de kremijken cu geschiedboeken. opfceslaan en nategaan wat ten dien opzigte is ópgeteekend zal 'al spoepig bevindendatzoo men tegenwoordig klaagt over hittedie mensch en dier moedeloos maakt en liet aardrijk als het ware verschroeit zoo men in de dag bladen leest 'dat de Loire schier is opgedroogd zoo men u met zekeren ophef verhaaltdat de Rhijn op vele plaatsen doorwaadbaar is omtrent de heete zo mers van vroegere jaren vr'j wat merkwaardiger bij zonderheden vermeld staan dat het niet onaardig is die. mee te deelen. In het jaar 73S was de zomer in Europa zoo warm dat de meeste bronnen uitdroogden en duizende personen stierven van dorst. In 879 vielen de maaijers die het waagden op liet midden van den dag uit te gaan dood op het veld neer. In 954 en 994 verbrandde de oogst geheelwaardoor een vreeselijke hongersnood ontstond. In 1000een gedenkwaardig jaar waren al de rivieren eu bronnen in Duitschland opgedroogdzoo dat de visch stierf en er door bederf een epidemie ontstond. Men dacht toen volgens het bijgeloof dier dagen, dat de wereld door vuur zou verwoest worden. In 1022 stierven eene menigte menschen ten gevolge der warmte. In 1032 spleet de aarde; de rivieren en bronnen in den Elzas en ook de Rijn werden droog. In 1152 werden onderscheiden eijeren in hét zand gekookt. In 1220 bij den veldslag van Bela stierf een groot aantal soldaten door de hitte. In 1303 en 1304 liep men droogvoets door de Seine de Loire den Rijn en den Donau. In 1393 en 1394 vielen de dieren overal dood neer. Gedurende de jaren 15381541 was de hi.'-te zoo ongemeen dat bijna alle rivieren in Erankrijk opdroogden. In 1646 had men 58 dagen achtereen buitengewone warmte. In 1718 regende het geen enkele maal van April tot October. De veldvruchten waren ver brand de rivieren droogden op en de schouwburgen werden op hoog bevel gesloten. De thermometer tee- kende 30° C. (87° Eahr.) In de boomgaarden waar men water kon aanbrengenbloeiden de boomen tweemaal. In 1811 het jaar van de vermaarde komeetwas de zomer zeer heet en de wijn uitmun tend. -In 1812 bleven de schouwburgen gedurende bijna een maand gesloten. Het maximumder warmte was 35° C. (95° Eahr.) in 1830 teekende de thermo meter gedurende de gedenkwaardige Julij-dagen 36° C. (97 Eahr.) In 1832 stond de thermometer den 3 en 6 Junij op 35° C. (95° Eahr.) In 1850 in Junij tijdens de tweede verschijning der cholera rees de thermometer tot 34° C. (93° Earh.) Naar men verneemt heeft de thans te Assen gedetineerde algemeene boekhouder der maatschappij van Weldadigheid volledige bekentenis afgelegd omtrent de valschheden door hem in 1867 en 1868 in de boeken der maatschappij gepleegd. Wij kunnen niet na laten onze lezers te doen opmerken dat aan de directie der maatschappij geenerlei nala tigheid in deze zaak kan worden verweten immers zij had geene reden een ambtenaar te wantrouwen die bij haar meer dan 30 jaren werkzaam eerst in de beide laatste jaren zijn pligt vergat en daardoor zich en zijn talrijk huisgezin diep ongelukkig heeft gemaakt. (N. Midd. Ct.) In het kamp te Beverloo heeft een schildwacht die op het werda geen antwoord ontving van de personen welke hij op een afstand van 65 pas vóór zich zag zijn ge weer gelost en door één kogel den sergeant van de wacht en den korporaal die de ronde deden gedood. De soldaat die hen verge zelde vlagt te en bragt de tijding van het onheil over. Zondag der vorige week is de zooge naamde evangelist van Schelven weder te Oudenaarden gekomen om er eene predikatie in de open lucht te houden. Toen hij het woord tot de kleine schare toehoorders rigtte, werd hij omringd door een troep handwerks lieden en straatjongens, die onder den kreet „leve de heilige maagd om hem heen dans ten en door getier zijne stem versmoorden. Toen strooide hij traktaatjes nit maar deze werden verscheurd en de flarden hem naar het hoofd geworpen. De plaatselijke politie was op de been en met vier gendarmes versterkt, maar de evangelist achtte zich onder hare bescherming niet veilig en vei het Oudenaar den in haast. Catholieke dagbladen \ei manen hunne geloofsgenoten om zich van zoodanige onwettige handelingen tegen kettersche predi kers te onthouden en vooi zichtigheidshalve hunne verontwaardiging te betoomen. Yoor het prov, geregtshof van Friesland stonden den 14 dezer teregt W. Spelleken oud 26 jaar J. C. von Scln-nk oud 28 jaien G H. Schafstal oud 35 jaren allen in liet tuchthuis te Leeuwarden gedetineerd beschuldigd van diefstal met braak gepleegd ten huize van den landbouwer Bottema te Roo ikerk na hunne ontvlugting uit het tuchthuis in de maand .Janij 11 in vereeni- ging met den later verdronken Schu'tz. Na de verdediging door mr. Y. Fockema advo caat te Dockum ambtshalve raadsman der beschuldigden heeft het hof de feiten be wezen verklaarden hen veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren Naar men aan het Handelsblad mede deelt zijn in verband met den dienst vóór en na den brand in den militairen, stal der rijdende artil'erie te Amersfoort twee per sonen beneden den rang van officier gede gradeerd en bevinden zich twee andere ar- tilleris'en in verzekerde militaire bewaring. Men schrijft uit Goes van 14 dezer Werd voor eenige dagen gemeld dat de zwaluwen deze streken reeds verlaten hadden thans kan ik mededeelen daï er heden vries ganzen op het eiland gezien zijn Aangaande de dievenbende, naar men meent voornamelijk zijn zetel te Oudelande hebbende verneemt men nLts naders alleen zegt men dat er weder eenige inhechtenisne mingen hebben plaats gehad. Verleden week heeft er onde»* Hoedekens- kerke op den openbaren weg eene aanranding plaats gehad. Ken rijtuig op weg naar Goes is door twee den koetsier onbekende perso nen uit een sloot te voorschijn komende aangehouden met het bevel zijn gei l af te geven. Hierop werd door den koetsier ge antwoord met de zweep waardoor beide ver deren moed ontbrak tot dadelijkheden over te gaan en de koeisier zijn terugreis kon vervolgen. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men van 15 dezer: Waarschijnlijk zal onze artillerie weder eene belangrijke wijziging ondergaan. De kanonnen van gegoten staal die door de fa briek te Essen worden geleverd worden niet als doelmatig beschouwd men zal tot het metalen geschut teragkeeren. Eene weten schappelijke militaire commissie die vele proeven heeft genomen heeft in haar rapport hiertoe geadviseerd. De koning van Pruissen heeft op zijne reis in Holstein eene deputatie uit Noord- Sleeswijk die eene audiëntie bij hem ver langde geweigerd ten gohoore ontvangen

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1