J Woensdag 16 September, iV. 15 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. >Bj>n Besturen en Administratiën Afkondiging. Afkondiging. Afkondiging. De KERMIS. Binnenlaiidsche Tijdingen i seyl0 65% 87% 34% 37% 93% 197% 47% •23% 61% 51% 38% Mudde. f 8 50 - 12.00 - 11.00 n - 00,00 - 10.00 - O.OO - 00.00 - 00.00 - 00.001 1 00.00 I 31.00° i 30.00 I 00.00 a. 31.00 >1 30.50^ 00.00 30.00 J 0.00' 0.00 in - 1 PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VËRSCH IJ NT: Dè Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doed te weten dat door den Raad dier geniëente in zijne vergadering van den 29 Julij 1868 is vastgesteld het volgende besluit BESLUIT tot wijziging -van hetbesluit tot heffing eener plaat selijke "belasting' onder den naam van Haven- en Kaaigeld te Zie- rikzee. De Gemeenteraad van Zierikzee. Overwegehde dat eene wijziging dér' verordening op de heffing van een haven- en kaaigeld in deze gemeente wenschelijk is Besluit: Art. 1. Aan art. 1 van het besluit tot heffing van een haven- en kaaigeld in deze gemeente van den '^JiTij^tSfrT 'ree^s Sewijzig^ bij Raadsbesluit van den 25 October 1867 worden toegevoegd de vol gende bepalingen Van sleep-stóombooten vijftien centper palm diep gang gedeelten van palmen voor geheele gerekend met bepaling dat deze belasting voor dezelfde stoomboot niet meer dan tienmalen in het jaar kan worden ge vorderd. Voor diepgang wordt gerekend de gemiddelde diepgang der schepenoptemeten aan den voor- en achtersteven. Stoomschepen geen sleepbooten zijndealleen de haven binnenvallende om steenkolen in t« nemen en niet langer dan tweemaal vierentwintig uren aldaar verblijvende betalen eeii vierdé van hét overigens verschuldigde havengeld. Art. 2, Dit besluit treedt in werking op den derden dag na dien der afkondiging. Het bepaaldé ten aanzien van de sleepbooten wordt gerekend te zijn ingegaan op den 1 Januarij 1868. Aldus vastgesteld ter openbare Raadsvergadering van deii 29 Julij 1868. B. C. CAU Burgemeester. J. P. N. ERMERINS Secretaris. En dat deze beffing bij Koninklijk besluit van den 22 Augustus 1868 no. 49 is goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 14 September 1868. Burgemeester en Wethouders B. G. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester, en Wethouders van Zierilczee doen te wetendat door 'den Raad dier gfemè'énVë ih zijne vergadering 'van d'èn 29 Julij 1868 is vastgesteld het volgende besluit BESLUIT tot wyzigïng der "Verordening' op de invordering eener plaatselijke belasting on der den naam van Haven- en Kaaigeld te Zierikzee. De Oeinëènterkad van Zie rik'zè'è. In aanmerking nemende dat door de wijziging van bet besluit op de beffing van het Haven- en Kaaigeld in deze gèmeenté eene? wijziging dei- verordening op de invordering noodzakelijk is. Besluit: Eeöig' Artikel- Aan Artikel 1 der verordening-op de invordering van het Haven- en Kaaigeld-in deze gemeente wordt toegevoegd de volgende bepaling „Wanneer het Hhvem' en Kaaigëid naar den diep- „gang der schépen' berekend \frordt moeten de gezag voerders en schippers aan den havenmeester den „noodigpm bijstalid verleenen1 otfi dien* diepgang-, op te „nemen". Aldus vastgesteld ter openbare Raadsvergadering van den 29 Jalij 1868. B. C. CAU Burgemeester J. P. N. ERMERINS Secretaris. En' is hiervan afkondiging geschied waar' liet behoort den' 154' September l'868. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter ken nis van belanghebbenden dat het kohier van het Pa- tentregt no. 1 (Tappers en Slijters Schippers en kra mers) van deze gemeente dienstjaar 186869 door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard den 2 dezeróp lieden g'eéfeld wordt in handen van den heer ontvanger der directe belastingen alhier, ten fine van invordering, ingevolge de wet. lierikzee den 14 September 1868. B. C. CAU. Het drama „Martin de Kruijer heeft weder den aïgemeenen bijval verworven maar het kon ook niet nalaten indruk te maken nu de titelrol door een artist als den heer ünessens werd vervuld. Hij doet ens vaak vergeten dat wij in een schouwburg zijn zoo natuurlijk is zijn spel. Het nastukjè „de Slaapmuts" was alleraardigst. Het publiek ging in een vrolijke stemming huiswaarts, iets wat niet het geval is indien de voorstelling slechts een drama bevat. Jenny het Werkmeisje is éen schoon drama het houdt de aandacht r'ègt levendig en ofschoon vooral door hét meesterlijk spel van vader Simon (de heer Y. Driessens) de lachspieren in beweging kwamen zoo vonden wij hét stiik voor èen Zaturdag kermis avond te ernstig en Ware het ons liever geweest ter wille van het grootste deel van het publiek dat die voorstelling gewoonlijk bezoektindien éenige vrolijke vaudevilles waren gegeven. Met blijdschap veriiemen wij dan ook dat op Dingsdag avond het blijspel „Parkietof de reis naaf Zwitserland en tot nastuk het blijspel met zang „de Duivel op 't dorp" zal ten toonCele gevoerd worden. In elk geval zal afwisseling van drama's en vaudevilles veel bijdragen voor een druk bezoekdaar er velen zijn die aan vaudevilles de voorkeur geven maar ook het drama vele voor standers heefi. Wij ihëeheil düs afiöisseling te mogen aanbevelen. Mëj. Beersmans had weer in de rol van Jenny ruim schoots gelegenheid hare groote talenten ten toon te spreiden. Ook de heer Dierckx, als Jacob de Mulder en mej. Broeckxals Berthavervulden hunne rol ver dienstelijk. Wel hét treffendste moment van de ge heele voorstelling was toen Jenny in de ouderlijke woning wederkwanlwaar zij in plaats van vergiffenis te erlangen door haren vader werd gevloekt. Zulke tooneelen grijpen het gemoed aan en worden niet ligt uit het geheugen gewischt. De voorstelling van Maandag avond werd door een buitengewoon talrijk publiek bijgewoond. Het tooneel- spel Georgès Maurice of de Giftmengster van St. Tro pee wérd toen vertoond. Ofschoon we het vroeger in dezelfde tent maar toen door het tooneelgezelschap van de heefen Boas en Judels zagen was de uitvoering zoo voortreffelijk dat bet ons boeide, als ware het hier nooit vertoond. De heer Driessens en mej. Beersmans deden weder ons bet rijkste kunstgenot smaken. Yooral zal de slotsène ons onvergetelijk blijven. Het sterven van Georges Maurice - werd door den heer Driesens mees terlijk vooVgesteld het was alsof men op zijn gelaat de werking van het vergif kon bespeuren en het «og werkelijk (gebroken was toen hij' het hoofd op de borst liet A B O N N E M E N TS P RIJ S. Per drie maanden f2y00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'srrorg vallen en het vergif zijne werking had voltooid zulk eene nabootsing eischt studie en verraadt den meëster - maar zijn spel iè immers nafrüür ge lijk!- bet- streven- van dei; wareri kunstenaar is de uatuuf op zijde te streven. Mej. Beersmanswier kunsttalent ook in dit stuk als Hortens d'Auberise weer schitterde verwierf ook den algemeeneu bij val; De beer- van den; Eyi.de vervulde de rol van Charles d' Arbel zeer verdienstelijk. Indien de rol van Antoine met meer talent ware vervuld de waarde vau het stuk zou er doóf veïhóögd zijn geworden het kwam ons vóór,, dat- deze dè' krachten: Van: dfen heer Daenes te boven' giïlg. Overigens was het een goed ensemble. Met ver langen zien wij de voorstelling vau Dingsdag avond tegemoet. Nk zooveel ernstigs hebben wij behoefte aan iets vrolijks iets waarom men lageben moet en raag zoodat de tooneelspeler als hij weentniet behoeft te vragen „is het dan zoo belagckelijk als ik ween In de sociëteit „St. Sebastian" was Zondag namid dag en avond een talrijk publiek- vergaderd, alwaar het door een goed strijkorchest eenige zangeressen en eene goede fLollaudsche komiek aangenaam werd bezig gehouden en ook het oplaten van een luchtballon eene genoeg-e- lijke afwisseling verschafte. Men öndefVönd dat' men óók daar" dè kermis vrolijk vieren1 kan'. De buiteugewoue soiree musicale Zondag avond in de Concertzaal gegeven door het muzijkgezelsckap onder directie van den heer Ebelsbach mogt wel met regt buitengewoon heetendaar het publiek buitenge woon talrijk was en hetgeen ten gehoore werd gebragt,. wel de uitgelezeuste stukken van het repertoire van die gezelschap waren. Aan toejuiching ontbrak het niet. Yele nummers maakten furore. De heer Peers heeft ook een sdioone proeve vau zijne talenten als pianist gegeven door de uitvoering zijner compositie Grande Fantaisie de F. Opera Faust. Hoogst voldaan en in de' aangenaamste stemming verliet dan ook het publiek, toen de schoone soiree musicale geëindigd was de zaial. Het gezelschap Flensing in het hotel „van Veen" geniet óók grootfén ten volle Verdienden bijvalzoodat een bezoek aldaar gebragtgaarne wordt herhaald. In Concordia werkt het gezelschap de Winter met goed succes. Yan deze kermis mogen wij wel zeggen dat zij eene regt rnuzijkale kermis is. De koning der Belgen heeft de bij besluit van den 31 sten Maart 1860 ingestelde premie voor dramatische werken-, toegekend aan een drama van vief bedrijven van Victor. Driessens getiteld „Gul- dentop of de losgelateüe galeiboef." (D.) Uit Meppel meldt men het volgende De in de vorige week op no. 7473 gevallen prijs van 20,000 der staatsloterij heeft tot een zonderling incident aan leiding gegeven. De heer W. Sómer te Assen col lecteur gaf bij Ontvangst van het telegram dienaan gaande onmiddelijk kennis aan den debitant J. van der Horst te Hoogeveen die nog in 't bezit van vier twintigsten was docb daar ook reeds bij deu de bitant te dezer stededie een vijfde lot had gedebiteerd een telegram van gelukwensching uit 's Gravenhage was ontvangen en enkelen hiervan kennis droegen bïagt de toevallige inzage van 5t opschrift der keunis- geving aan van der Horstlaatstbedoelden op den invaldat ook deze tot de gelukkigen behoorde. In allerijl begaf zich een tweetal hunner per extrarijtuig naar 't Hoogeveen doch daar de debitautdie tevens als marskramer in petten haudeit zich te Dedems- vaart bevoudreed men verder en zag zich bij de uitgestrektheid dier plaats en 't invallen van den avond in de onmogelijkheid hem op te sporen. Goede raad was duur men trok een derden persoon aldaar in 't ge heim deze zou alle moeite doen om hem te ontdek ken en alsdan zou de wiust onderling worden gedeeld. Deze persoon slaagde naar wensck; de vier twintig- sten werden door hem of zijne handlangers aaugekoch t en slechts twintig minuten later werd den debitant het nagezonden berigt van den heer JSomer overhandigd waarop liij tot zijn schrik ontwaarde op welk eene ■ontzettende wijze men hem had beet gehad. Toch verneemt men thans dat de eerste bewerkers dezer daad alle onkosten en pogingen om in 't bezit van den gedeeltelijken prijsf 3400te geraken te vergeefs hebbenaangewend daar de deelgenoot te üedemsvaart- nergens van- wil' weten en zich houdt, alsof.er. niets gebcuid is. Uit» Ilarlingen meldt men van 11 dt zer. De trein,, die gisteren avond ten 10 ure 50 min. moest arriveren,, kwam eerst: v.oinig tijds vóór 1 are aan. De voorname reden van het oponthoud was dat de locomotief op de hoogje van. de Sneekeriaart eene kce overreed die dooi eene dt-r, drooge sloten op, den weg was gekomein De stukken van, het beest zaten in het machinewerk o> der den locomotief,, zoodat de treinbeambten allen aan het werk moesten om de machine van die belemmering te bevrijden en zelfs de machinist sommige deeien van den locomotief moest losmaken er. weder in elkander zetten. Te Deventer zijn bij het ruimen van een secreetput twee menschen jammer'ijk omgekomen.. Bij hit ontmoeten van eene hindernis besloot een der w-ikbeden in den put af to dalen en hij schijnt uitgegleden of gestikt te zijn Een ander die hem trachtte te redden onderging hetzelfde lot. Een derde tot hulp der an.Jeren toegeschoten, verdween mede, doch werd nog in tijds levend naar boven gehaald. De heide eersten waarvan de een eene vrouw en vier kinderen nalaat waren dood. Eene dame te Maastricht die eene met petroleum gevulde lamp wilde uitblazen had het ongeluk door eene ontploffing van den ballon, in brand te geraken waaidoor zij zulke deerlijke brandwonden ontving dat zij aan de gevolgen daarvan bezweken is. Betreffende den plaats gehad hebbenden brand in de stallen der rijdende artillerie te Amersioort meldt het Handelsblad nog het volgende. «11. Ma.ihdag avond te 7 uren een half uur vóór het uh breken tan den brand was het voederen der paarden on Ier toezigt van officieren in behoorlijke orde geschied en werd ook nog kort vóór half acht de gewone ronde door den s'al gemaakt. De oorzaak van de ramp is nog s:eeds on bekend doch de brand moet ontstaan zijn op den hooizolder en zicli met groote snel heid aan het dak over de volle lengte hebben medegedeeld, terwijl tegelijkertijd de vlam men door de holle planken naar beneden iu de stalling der paarden sloegen. Eene com missie van officieren der rijd n le artillerie is Woensdag vergaderd U n einde alle militai ren in verhoor te nemen die jl Maandag iri of bij den stal werkzaam waren of aldaar de wacht betrokken hadden. De kolonel Woort- man Spandaw kommandant van liet regiment rijdende artillerie is Dingsdag te 's Gravenhage bij den minister van oorlog geweest. Na zijne terugkgmsr heeft de kolonel bekend ge maakt dat hij eene premie van 1000 uit looft aan dengene die hein de oorzaak van den brand kan opgeven Donderdag morgen te zes ure is deze bekendmaking op het appèl der militairen voorgelezen. Volgens de Amersfoortsehe Courant zal de door het rijk door dezen brand te lijden schade vermoedelijk 6o,000 h, f 70,000 bedragen. Uit Arnhem meldt men van 11 dezer. Gisteren is alhier voor het provinciaal geregts- hof behandeld de zaak van Hendrik Tinkel - man wonende te Arnhem 45 jaar oud gehuwd en vader van drie kinderenvan beroep oppasser. Om zijn uiterlijk aanzien

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1