.v'. 74 woensdagen zaterdag. Zateniag 12 September. De K. ER MIS. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIEZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: De soiree musicale in de sociëteit Concordia op Woensdag den 9 dezer gehouden de eerste van de kermis verschafte aan hen die haar bijwoonden een genoegelijken avond. Het gezelschap vormt een goed ensemble. Aan variatie ontbreekt het daar niet. De chanteuses worden door een tweetal voortreffelijke ko mieken afgewisseld. Wat ons vooral in die komieken bevielwas dat hun voordragt vau overdrijving vrij waseen foutdie anders een komiek zoo ligt begaat. Eenvoudig en natuurlijk is hun spel. Het gezelschap van den heer de Winter zal zonder twijfel veel bijval verwerven en het publiek naar de zaal van Concordia lokken. De indruk dien het gezelschap onder directie van den heer Ebelbach op het talrijke publiek dat de' matinee en soiree musicale aldaar op Donderdag den 10 dezer bijwoonde, heeft gemaakt, mag allergunstigst heeten. Trouwens dat kan wel niet anders want een gezelschap uit krachten en talenten zamengesteld als dat van den heer Ebelbach zal wel overal waar het zich hooren laatbijval en lof verwerven. Zelden hoorden en zagen wij in een café-concert een beter komiek dan de heer Meijer. De zaug en muzijk is ook uitmuntendterwijl ieder der chanteuses een eigenaardig talent heeft. Dat de concertzaal een druk bezoek zal ontvangen en het zijlokaal als vergrooting der zaal daaraan toegevoegd blijken zal niet overbodig te zijn geweestdaarvan mag de societeithouder Zantvoort zich wel verzekerd houden nu hij zoo hoogst gelukkig is geslaagd in het engageren van zulk een verdienstelijk Als men de zaal in het hotel „van Veen" binnen treedt zou men bij den eersten aanblik wanen dat anen zich in een bruiloftszaal bevindt, zoo fraai is zij met kroonen en kransen en bloemen versierdmaar die waan duurt niet lang want liefelijke toonen vau een flink orchestdie u van het einde der zaal tegen- klinken en het zevental chanteuses dat gc daar gezeten zietzeggen u dat ge daar kermisvreugde kunt ge nieten. Het is het muzijkgezelschap onder directie van dén heer Hensing dat daar- geëngageerd is en dat door hetgeen het ten„gehoore brengt, zoo door muzijk en zangals komische voordragten lof verdient en waardig is met een talrijk bezoek te worden vereerd. De hotelhouder van Veen, verdient wel een pluimpje voor zijne goede zorg om zooveel hij vermag de ker mis op te luisteren. Het publiek zal nu ook wel bewijzen willen geven, dat het die zorg weet te waardeeren. De eerste voorstelling van het Vlaamscke tooneel- gezelsckap onder directie van den heer Eloy Lemaire en Co. waarin ten tooneele werd gevoerd het tooneel- spel „de Koopman van Antwerpen" werdzooals men dat hier bij eerste voorstellingen gewoon is door een klein publiek bijgewoond. Dat de opkomst voortaan talrijker zal zijn en wel zoo dat de tent meermalen te klein zal blijken voor het opgekomen publiek wij gelooven dit te mogen voorspellendaar de groote talenten van den heer Victor Driessensen mej. Beersmans en het verdienstelijk spel van de overige leden van dit tooneelgezelschap wel ieder die het too- neel mintzal aansporen om den schouwburg getrouw te bezoekengelijk dan ook die eerste voorstelling reeds de grootste toejuiching heeft verworven zoowel om de uitvoering als den inhoud van het stuk. Herhaaldelijk werden zij die de hoofdrollen vervuldeD teruggeroepen. Het spel van mej. Beersmans en den heer Vietor Driessenszoo gevoelvol en kunstrijk maakte een diepen indruk en lokte aan mènigen aan schouwer een traan uit het oog. Indien - en wij hopen het voor het tooneelminnend publiek - indien de Koop man van Antwerpen nog eens ten tooneele wordt ge voerd verzuime toch niemand die voorstelling te gaan bijwonen. Het drama Martin de Kruijerheeft ook groote A BO NN KM B NTS P RIJ 5. Per drie maanden 2,00— Franco per post 2,2#5. Inzen dingder Advertentiëi daags te voren voor 1 0 ure'sn org renommee. Op 'a. s. Zaturdag zal het schoone drama Jenny het Werkmeisje en op Maandag het beroemde tooneelspel Georges Maurice of de Giftmengster van St. Tropez worden vertoond. Het repertoire van dit gezelschap schijnt een keur van stukken te bevatten. TV aar derhalve de uitvoering en de keuze der stukken zoo veel lof verdientdaar kan het wel niet andersof daar valt veel te genieten en zal de liefdé voor dé kunst 'worden aangekweekt en dewaarde van hèt sehouwtooneel in de algemeene schat ting wiiinen. In de Provinciale Groninger Courant leest men „Tot ons diep leedwezen hebben wij uit goede bronnen vernomen dat ds. Woudsma niet omgekomen maar helaas met eene vreemde vrouw naar elders vertrok ken is. Zijne echtgenoot moet een brief in een boek gevonden hebben waai in hij haar van zijn weggaan kennis geeft en haar van deze en gene zaken op de hoogte brengt. Deze heeft daarop den kerkeraad bij elkander geroepen en mededeeliug van dezen brief gedaan. Gewis een allerbedroevendst feit I De naani des Heeren en het volk des He er envan welk kerk genootschap ook zullen er zeer om worden gelasterd. De wereld houdt hen solidair voor elkander aansprake- kelijk en dat niet geheel ten onregte. Daarom voegt ook allen diepe schaamte en verootmoediging voor God." „Indien deze berigten zegt de Prov. Gron. Cou rant waar zijn en wij voor ons twijfelen er nu niet meer aan dan kunnen wij geene woorden vinden sterk genoegom de waarlijk diabolische daad van ds. Woudsma te qualificereu. Was zoo iets met een predikant van de zoogenaamde Groninger of moderne rig'ting gebeurd"dan zou hemel en aarde bewogeii en alles op rekening gebragt zijn van hunne kettersche gevoelens van het afwijken van de geloofsbelijdenis der Dordsche vaderen. "Verre van ons eveuweldat wij de geest verwanten van' dién christel. afgesch. predikant of de or thodoxe rigtingen iii het algemeen hard zouden vallen over zulk eene menschonteerende handelwijzewaardooif doodonschuldige menschen onder zwaar vermoeden kwa men een moord te hebben gepleegd. Neen dat wil len wij nietmaar wat wij wenschen is ditdat zulke menschen die altijd den mond vol hebben over zui verheid in de leer' eii met een oog van minachting althans van hoogmoedig medelijden neerzien op anders denkenden door zulk een voorbeeld en dat van den ex-predikant van Zwolle ds. van Rhijn vaü voor eenige jaren tot nadenken gebragt worden en tot de erkentenis mogen komen dat zuiverheid van hart en wandel vrij wat meer beteekent dan het slaafsch hech ten aan voorvaderlijke en verouderde gevoelens omtrent de leer." Volgens berig-t uit Harlingen isdoor herkenning der portrettengebleken dat genoemde predikant en zijne gezellin van Harlingen over Hull en Liverpool naar Amerika ziin vertrokken. Uit Amersfoort meldt men van 7 dezer Heden avond tusschen 7 en 8 ure stond de groote stal der rijdende artillerie alhier zijnde rijks-eigendom en 150 200 ellen lang over de geheele lengte in brand. Aan blusschen viel niet te denken doch slaagde men er in de aangrenzende panden te be schermen. De vuurgloed was ontzettend zoo als zich ligtelijk bij een dergelijke lengte laat begrijpen. In den stal bevonden zich eenige honderde rijks- en officierspaarden waarvan naar men voorloopig taxeert meer dan 100 zijn verbrand terwijl de paarden die aan den vuurgloed ontsnapten voor het meerendeel door de stad en langs de wegen renden en das allengs zullen moeten worden opgevangen. Tusschen 10 en 11 ure waren de vlammen bij gebrek aan voedsel grooten- deels verdwenen doch bleef alles binnen in den stal nog brandende of smeulende. Den 8. Er liggen in den afgebranden stal waarvan alleen de steenen muren nog staan ongeveer 120 verbrande en halfverbrande paarden* Er moeten bij het uitbreken van den brand ruim 300 paarden in den stal geweest zijn waaronder eenige officierspaar den die geassureerd waren. De rijkspaarden zijn naar men zegt niet geassureerd. In de kleinere stallen van den grooten verwij derd is alles in volmaakte orde. Een aan tal rijks- en officierspaarden waren in het einde van Augustus met de batterij rijdende naar het kamp bij Millingen vertrokken. Uit Gennep wordt van 5 September gemeld Eergisteren morgen is in het nabu rige Siebengewald gemeente Bergen t op Nederlandsch grondgebied een ergerlijk too- neél voorgevallen. De herbergier Planken de veldwachter Hendrik Ruh! uit de Prui sische gemeente Hul in en de landbouwers Hegerath en Hoenings vermaakten zich met kaartspelen. Na eenigen tijd ontstond er twist tusschen hen waarop genoerh le veldwachter den herbergier Planken aangreep mishandelde en met zijne sabel een hevigen houw eri zware verwöndirig op' het hoofd toebragthiermede niet tevreden stak hij zijne sabel den land bouwer Hegerath in den buik die kort daarna aan zijne wond overleed en ging toen naar builen waar hij zekeren Koenen aanviel en met zijn sabel vele verwondingen toebragt. Gelukkig is de moordenaar op Pruisisch grondgebeid door toedoen van den wacht meester der maréchaussee te Gennep aangehou den geworden. rüANKEIIK, Onder het opschrift Haring-tortuur deelt Emile Andeoli in de Revue moderne zijne indrukken als krijgsgevangene mede. Hij was naar Polen gekomen om deel te nemen aan den opstand en viel in handen der Russen, die hém vei'oordeelden tot 12 jaren dwangarbeid in Siberie. De bijzonder heden die hij meded-elt over de woestheid dèr Russische agenten zijn verschrikkelijk. Men heeft mij gezegd aldus verhaalt hij o. a. dat men twee of drie: malen electrische werktuigen gebezigd had om de gevangenen die niet wilden spreken de tong los te maken ik heb geene bewijzen van dit feit welke zoulen aantoonen dat het Russische gouvernement den vooruitgang volgt en zich weet te bedienen van de uitvindingen der wetenschap maar ik beschouw het als zeer mogelijk. Want immers het is toch niet vrees-lijker dan de haring-tortuur. Ik heb er verscheidenen gekend die ze hebben on dergaan en niets zeggen zij kan vergeleken worden bij de pijnen die daardoor worden veroorzaakt. Ziehier wat de straf is de gevangene wordt in een goed verwarmde kamer gebragt eti krijgt geen ander eten dan droogeti haring. Gedurende de eerste dagen heeft hij er water en brood bij maar daarna als hij blijft weigeren te antwoorden ontneemt men hem water en brood Dan begint de dorst te folteren men heeft zelfs den moed niet meer om te sterven het is zeer zelden dat men weerstaat als men op nieuw voor de commissie wordt gebragt. Het is gewoonlijk des nachts dat de zitting ge houden wordt in een schitterend verlichte zaal. De offiicieren zitten aan tafel voor hen staan borden mot vleesch verfrisschende dranken en fruit. De voorzitter is zeer gé- dienstig en zegt „Als gij wilt zullen wij u dadelijk te drinken geven." De koorts de foltering flopn de rede verliezen en dik wijls wankelt men zoo verschrikkelijk is deze pijniging. Men had bevonden dat de honger niet temde de dorst is erger en minder te weerstaan dan de honger. GROOT-BEI TTANNIEN. Het onderzoek te Abergele is afgeloo- pen. De twee beambten wier taak het was den goederentrein het terugloupèn te beletten zijn schuldig verklaard aan manslag de sta tionschef welke vo'gerts eigene bekentenis besloten had om niettegenstaande den knrien tijd den goederentrein van spoor te doen verwisselen kreeg slechts eene berisping wegens de grove veronachtzaming der hen» opgelegde verpligtingen zijne achteloosheid toch was de oorspronkelijke aanleiding van alles. Daar de twee beschuldig.lei) van hui» regt zich niet aan een verhoor te onderwer pen gebruik gemaakt hebben kan het niet uitgevorscht worden id hoe verre zij schuldig zijn eu de aanklag'l zal dus waarschijnlijk niet tot een vonnis leiden. Men heeft ver moedelijk den stationschef willeft sparen en daar toch niemand de schuld moest hebben de twee lagere beambten van iets beschuldigd wat niet te bewijzen valt zoodat per slot van rekening niemand gestraft zal weden. Een reiziger die zich bevonden heeft op den in brand geraakten trein naar Edim- burg schrijft uit genoemde stad dat de brand veroorzaakt werd doordien het geteerde dek kleed mat eene brandende lamp in aanraking kwain, en liet vuur zich ver.o'gens aan eenige mandjes mededeelde. „Dit lijdt geen twijfel", zegt de schrijver „doch de spoor wegbedienden kregen spoedig den last bet gebeurde tegen te spreken. De tegen woordig- heid van geest eener dame schijnt veel tot de spoedige stuiting van het ouneluk te heb ben bijgebragt daar zij het hoofd uit het portier stekende het naaste rijtuig verzucht den kreet brand verder te doen gaan zoo dat het spoedig ter kennisse van den con ducteur kwam die anders door het geraas van den trein niets gehoord had. Men berekent dat de North-Western- spoorweg jaarlijks 150,000 p. st. (of achttien tonnen gouds) aan schadevergoedingen betaald. De heer Murpliy wel bekend wegens de vet bittering die hij bij de lersche bevol king in de Engelsche steden teweeg brage door openlijke en hevige aanvallen op de dwalingen der Ruomsche kerk wer.1 te Man chester achter het slot gezeten later tegen borgtogt van in 12 maanden geen omust te zullen veroorzaken op vrije voeten gesteld. Ten einde zijne vrijheid van spreken te her winnen is Murphy door zijne vrienden als kandidaat voor het parlement voorgedragen zoodat de stedelijke regering te Manchester die bij de' inhechtenisneming van Murphy willekeurig te werk gingdaar Murphy in die stad niet openlijk maar binnensmuurs wensebte te spreken eenigzins in de fuik geloopen is Mogt de regering nu voortgaan aan Murphy het spreken te verbieden, dan zullen d ens vrienden eischen dat deandere kandidaten ook zwijgen waartoe naar het schijntde wet hun het regt geeft doch met de wet wordt het tegenwoordig zoo naauw niet ge- genomen of Murphy had niet in de gevan-

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1