11 Woensdag 2 September, 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. -1"-- Besturen en Administratiën Kennisgeving. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen r ZIERIEZEESGHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels 4 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: Burgemeester en Wethouders van Zierikzeema ken bekenddat de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1869 zoo als die heden den gemeente raad is aangeboden van nu af tot den 9 September e. k. ter lezing ligt op de Secretarie ten Raadhuizeen tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordt ingevolge de wet. Zierikzee den 24 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeede mededeeling ontvangen hebbende van het ontstaan van miltvuur onder het rundvee de schapen en varkens in het hertogdom Limburg, Achten het noodig de Veehouders hiervan te ver wittigen aangezien die ziekte niet alleenlijk voor het veemaar ook voor personen die er mede omgaan of die het vleesch er van etenzeer gevaarlijk wordt geachten willen de veehouders de meeste behoedzaam heid en een zorgvuldig toezigt op hun vee hebben aan bevolen en herinneren hun ten overvloede aan hunne bij art. 459 van het wetboek van strafregt opgelegde verpligtingom ingeval die ziekte onverhooptook bij hun vee mogt worden waargenomendaarvan terstond aan den Burgemeester kennis te geven. Zierikzee den 31 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee op den 31 Augustus 1868. Voorzitter mr. B. C. CAU. Secretaris mr. J. P. N. fcBMEBINS. Afwezig de heeren mr. de Crane mr. Moolenburgh Koole en van der Vliet. De notulen der vorige vergadering worden gelezen goedgekeurd na eene wijziging tengevolge eener •pmerking van den heer Zuurdeeg. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wet- touders voor over te gaan tot de voorwaardelijke be- oeming van een leeraar in de Nederlandsche taal ;eschiedenis en aardrijkskunde omdat de eerst voor- ;edragene benoemd is tot leeraar aan de hoogere bur gerschool te Gouda en de tweede voorgedrageue het "dicaal nog niet bezit voor het onderwijs in de ge abonnementsprijs. Per drie maanden f 2,00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentie:, daags te voren, voor lOure'smorg" schiedenis en aardrijkskunde en dus onder voorwaarde dat hij zich dat radicaal ten spoedigste zal verschaffen. Op voorstel van den heer Fokker wordt de Raad met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde stelt de heer Zuurdeeg voor de benoeming ééne maand uit te stellen met uitnoodiging om nader oproeping van sollicitanten te doen. Mr. Fokker heeft daartegen bedenking omdat dit niet alleen een simpel voorstel van uitstel is maar daardoor wordt uitgemaaktdat uit het voorgedragen 3tal geen keuze kan gedaan worden en dus aan Bur gemeester en Wethouders een ander 3tal zal gevraagd worden. Dit mag nietdaar dit de bevoegdheid van den Raad te buiten gaat. Hij acht daarom het uit stel verderfelijk. De heer Zuurdeeg ziet dit verderfelijke niet in daar hij nu wegens de benoeming van den heer Tebbenhoff niet meer voor een 3tal maar voor een 2tal staat. De Voorzitter geeft te kennen dat de wet geen 3tal maar eene aanbeveling van beuocmbaren voorschrijft en de Raad dus aan geen 3tal is gebonden. Na nog eenige discussie waaraan ook de heeren jhr. de Jonge en Mulock Houwer deelnemen volhardt de heer Zuurdeeg bij zijn voorstel om de benoeming aan te houden. Dit voorstel wordt afgestemd met 8 tegen 1 stem. Overgaande tot de benoeming wordt gekozen de heer A. V Stellwagen te Maasbommel met 7 stemmen, zijnde 2 briefjes in blanco. De Voorzitter herinnert dat die benoeming slechts, voorwaardelijk is gelijk hierboven is gemeld. Hiervan zal aan den benoemde en de autoriteiten wie het aangaatworden kennis gegeven. Wordt medegedeeld éene missive van Gedeputeerde Staten berigtende de goedkeuring van het Raadsbe sluit tot verhooging der jaarwedde van den 3en hulp onderwijzer aan de Armenschool waarvan aan den belanghebbende en de autoriteiten wien het aangaat zal worden kennisgegeven. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders en het advies der plaatselijke schoolcom missie wordt op het verzoek van den hoofdonderwijzer Rensen om de toelage van den eersten kweekeiing ad f 25 tijdelijk te verhoogen met het bedrag der toelage van den 2den kweekeiing zoolang deze nog niet in functie zal zijn gunstig beschiktwaarvan de noodige kennisgeving zal geschieden. Overeenkomstig het rapport der commissie der brand weer stellen Burgemeester en Wethouders voor en be sluit de Raad aan D. C. Reijnhoudt eene som van 5 toe te kennen tot vergoeding van schade bij een brand geleden te vinden uit den post Kosten der brandweer. Wordt gelezen Prov. Blad no. 90 houdende aan beveling tot voorziening in het gebrek aan kweekelingen in de openbare lagere scholen en herinnering aan het oprigten van scholen voor volwassenen. Voor kennis geving aangenomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Jl. Zondag middag is in liet Vischbuurstergat voor de Wierumer kust gestrand het tjalkschip Gesina komende van Ymendam bij Stavoren en bestemd naar Emden geladen met 357 balen gemalen schors. Bij de poging der schepelingen om met de boot de op eenigen afstand liggende Wierumer visschersaken te be reiken sloeg de boot om met het ongelukkig gevolg dat de eigenares van het schip genaamd Johanna Koop wed. J. Hessevan Nieuweschans en vijf nog minderjarige kinderen zijn verdronken. De schipper en de stuurman zijn na een bangeii nacht den vol genden morgen gered door Wierumer visscherlieden. Het lijk van dc vrouw is alleen teruggevonden. Van de lading is een gedeelte van den bovenlastte zamen 89 balen geborgen. Ook tuigage is aan wal gebragf. Jl. Woensdag zou de gevangene Peters die te Leeuwarden zijnen straftijd moet gaan doorbrengen van Arnhem over Utrecht naar Amsterdam worden ge transporteerd. Omdat men met een gevaarlijken client te doen had nam de brigadier-majoor van dc rijks- veldwacht te Arnhem zelf dit transport op zich. Ter wijl in de nabijheid vaD het station Utrecht Peters be zig is den brigadier-majoor voor zijne menschlievendc behandeling te danken weet hij met kunstenaars ta lent dooi' het openc raam van den waggon een gevaar lijken luchtsprong te nemen. De brigadier-majoor heeft echter de tegenwoordigheid van geest hem bui ten het raam in zijn hals tc grijpen en houdt hem onder het voortrijden van den spoortrein op gevaar van hem te worgen of door den trein te doen verbrij zelen zoolang vast, totdat de trein aan het station stil hield. Bij aankomst te Utrecht heeft de station chef aldaar de voorzorg gebruiktom voor het verder transport naar Amsterdam een afzonderlijken waggon met noodige assistentie te verleenen. Jl. Woensdag namiddag omstreeks half zes are vertoonden zich te Leijden bij eene ligt bewolkte lucht op gelijke afstanden ter wederzijde van de zon twee zoogenaamde bij zonnen in eene lijn evenwijdig aan den horizon Zij bevonden zich op den omtrek van een mat verlichten kring die de zon tot middelpunt had doch van welken wegens lager hangende wolken slechts een gedeelte zigtbaar was. Het licht der bijzonnen was vrij sterk en liep aan de van de zon gekeerde zijde vloeijend uit in eene spits toeloopende streep De kleuren van den regenboog voornamelijk oranje en geel waren daarin duidelijk te onderscheiden. De ziak van den afgescheiden predikant Woudsma heeft veel opzien gebaard. De Prov. Gron. Ct. ontvangt thans uit Ulrum over die zaak de volgende mededeeling „Volgens gerucht verspreid door den broe der van Antje Kapinga moet zij en ds. Woudsma denkelijk te Harlingen zijn geweest en met de stoomboot naar Huil zijn vertrok ken. Die broeder heeft Vrijdag 11. persoonlijk te Harlingen onderzoek gedaan en moet van dat onderzoek kennis aan den officier van justitie te Groningen gegeven hebben. (U. D) Uit Harlingen meldt men van 28 Aug- Als eene bijzondere afwijking der natuur ziet mei: dagelijks in de nabijheid van de be graafplaats even buiten de stad eene geheel witte zwaluw in gezelschap van gewone zwa luwen zweven waardoor talrijke nieuwsgieri gen naar baiten worden gelokt. Dit beestje moet volgens sommigen meenen dezen zomer in de schuur van de wed. H Bootsma zijn uitgebroed. Te Brussel is dezer dagen een brutale diefstal gepleegd ten natleele van den juwe lier Coutelle. Ten 4 ure namiddags verscheen in zijnen winkel een Engelschman oud naar het scheen 30 jaren in een blaauw jasje ge kleed en vergezeld van twee Eugelsche dantes en liet zich eenige kostbaarheden door den heer Coutelle vertoonen. Terwijl deze hier mede bezig was kwamen nog twee Engelschen waarvan een 50 jaren oud met zwarte haren en baard gekleed in zwarten jas de ander veel jonger met blond haar ook zij vroegen verschillende voorwerpen ter bezigtiging. De winkelier haastte zich ook deze bezoekers te helpenhij sprak met de vreemdelingen hield het oog op de voorwerpen welke op de toonbank lagen en van deze gelegenheid maakte een der dames gebruik zich meester te maken van een in de opengelaten winkel kast hangende rivière in brillianten ter waarde van 25,000 fr.bevattende 44 steenen wegende 40 karaat en voor 1/16 gevat in or arcade. Daar deze diefstal wat betreft de wijze waarop hij is gepleegd veel over eenkomst heeft met dien waarvan de heer Briquet een der voornaamste juweliers van Parijs op 25 Julij jl. het slagtoffer is ge weest en het vermoeden allezins gewettigd is dat de daders dezelfde Engelschen zijn achten wij iiet niet onnuttig er melding van te maken ten einde onze stad- en landge- nooten wier te koop gestelde kostbare arti kelen misschien de begeerlijkheid van bedoelde vreemdelingen mogten kunnen opwekken bij voorkomende gelegenheid op hunne hoedu kunnen zijn. (Algem. Handelsblad.) Gisteren zoo schrijft men onder dag- teekening van 26 Augustus uit Babberich kwamen een paar dames te Arnhem woon achtig van Elten herwaarts niettegenstaande zij blijkbaar in eene positie verkeerden waarin de meeste dames zich wel wachten ver van huis te gaan. De moed van deze vrouwen scheen alleen verklaard te kunnen worden door haar verlangen om de moedervreugde die haar waciitte te ver hoogen door het besef, dat die heugelijke gebeurtenis op Pruissisch grondgebied zou voorvallen. De chef van.het d uianebureau had deernis met haren toestand. Ook hij was man en vader. Hij noodig le de dames in zijn kantoor waar zij een poos doorbragten in gezelschap zijner echtgenoot. Van hetgeen daar gebeurd is was niemand getuige. Slechts weet men dat bij haar vertrek geen der beide daines meer in belangwekkenden toestand verkeerdeterwijl in het bureau gevonden zijn 45 einden paardendaim inhoudende 40 kannen spiritus. Of deze spirituele verlos sing in de annalen der geneeskundige weten schap eene plaats zal krijgen betwijfelt men. (Amh Ct.) DUITSCHLAND. Te Pest had in dun avond van den 15 Augustus eene vreeselijke scène plaats met de koorddanseres Euphrosine Braatz reeds waren de nummers van het programma af gespeeld toen raej. Braatz door den bijval der menigte aangespoord nog oen gym- nastischen toer op de koord wilde uitvoeren. Midden op de koord legde de danseres zich op den rug en verloor haar evenwigt. Een angstkreet weerklonk uit duizende man. den de bahinceersok valt op den grond en de koorddanseres volgt. Zij grijpt echter nog de koord en zweeft een wijl tusschen hemel en aarde tusschen leven en dood. Eindelijk grijpt zij de dwarskoorden die de voornaam ste koord spannen. Maar de koorden gaan uit elkander. Eenige seconden later ontzinken haar hare krachten en onder een vreesselijk angstgeschreeuw der men'gte stort zij van een ontzettende hoogte naar beneden. Het publiek springt over de hekken om de on gelukkige ter hulp te snellen. Na een kwar tier vei schijnt de koorddanseres in een rijtuig terwijl een arts bezig is haar koude compres- sen om de handen te loggen hare handen zijn vreeselijk toegetakeld anders schijnt zij zich niet bezeerd te hebben. Hartelijke

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1