V 70 Zaterdag 29 Augustus. (w°. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Kennisgeving. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen fW p'/« r"/». K hv. i'/i. 315/.. 2.15 2.15 ZIERIKZEESCHE COURANT 10.00 11.00 9.— 7.25 6.60 4.25 5.50 10.25 12.00 12.00 12.00 8.50 PRWS D£fl ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels A i 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, ma ken bekend dat de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1869zoo als die heden den gemeente raad is aangeboden van nu af tot den 9 September e. k. ter lezing ligt op de Secretarie ten Raadhuize en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordt ingevolge de wet. Zierikzee den 24- Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Maandag den 31 dezer maand des namiddags ten één ureop het Raad huis alhiereene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 27 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter open bare kennis dat bet kohier voor de belasting op bet personeelvoljaarsregt no. 5 dienstjaar 1868/9 van deze gemeentedoor den heer Commissaris des Konings in deze provincieden 18 dezer maand executoir ver klaard op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhierten fine van invorderingingevolge de wet. Zierikzee den 28 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAU. - Men leest in het Weekblad van het regt „Op 21 Juli 11. werden door de arrondissements-regt- bank te Rotterdam naar den procureur-generaal verwe- V zen drie personen aangeklaagd van valschheid in zoo - genaamde Mexicaansche lappen en in Zuid-Amerikaan- - sche effecten (geconfedereerden) wat het eerste betreft -■ in strijd met het requisitoir van het openbaar ministe- .j rie. Rij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland in raadkamer vergaderd van 17 Augustus rijn alle drie beklaagden wegens de beide zaken ont slagen, wat aangaat die van de Mexicaansche lappen conform bet requisitoir van den procureur-generaal en in den middag van 19 Augustus werden allen in vrij heid gesteld. Twee der drie beklaagden bevonden zich sedert 17 September 1867 in hechtenis en één hunner hield zichtoen de vervolging begon in eene Düitsche badplaats op tot herstel zijner gezondheid en keerde van daarop het berigt van eene bij hem gedane huiszoeking onmiddelijk naar Rotterdam terug doch de ernstige ziektewaaraan hij leed moet door het leven in de gevangenis in weerwil van de uit muntende behandeling die men in het Rotterdamsche huis van arrest gewoon is de gevangenen te doen on dervinden zeer verergerd zijn. Deze zaak levert ons een nieuw bewijs zoowel vau onze meer dan gebrek kige wetgeving op de préventieve gevangenis als van de treurige gevolgen van de wijzewaarop men die pleegt toe te passen. Elf maanden lang houdt men twee menschen gevangen op grond van verdenkingen die ten slotte blijken zoo weinig grond te hebben dat de regter, en gedeeltelijk ook het open6aar ministe rie zelfs geene termen vindt tot een openbaar onder zoek der aanklagt. En na die elf maanden zegt men eenvoudig de justitie heeft abuis gehad er zijn geene termen gij kunt naar huis gaan. En daarmede loopt het af over al het overige bekommert nnn zich niet mag men zich niet bekommeren en van schadeloosstel ling is geen quaestie. Zulke dingen moesten niet kunnen gebeuren." In het Weekblad voor het hooger onderwijs leest men Naar men ons verzekert, zal in het wets-ont- werp op het hooger onderwijs dat door den heer Fock wordt ontworpen de instelling worden voorgedragen van eenige rijksgymnasien waarvan de kosten voor een gedeelte zullen komen ten laste van de gemeenten in welke zij gevestigd zullen zijn. De troepen voor het kamp te Milligen bestemd zullen den 27 en 28 dezer aldaar aankomen die iu het kamp van Zeist gekampeerd zullen met 1 Septem ber het kamp verlaten en naar de garnizoenen terug- keeren waarna het kamp wordt opgebroken. In de Nieuwe Middelb. Cf. van 26 dezer leest men De laatste verkooping van afgekeurde goederen werd gisteren gehouden en heden of morgen zal het laatste schip het Vlissingvsche dok verlaten. Wat er nu van dit schoon etablissement dathoewel nu geheel onttakeldnog de bewondering van vele vreemdelingen en deskundigen wekt worden zal is volstrekt tot dusverre onbekend. Een stuk rouwfloers werd heden aan het hek van het standbeeld van admiraal de Ruiter gevonden maar spoedig afgenomen. Het ziet er nu treuriger met Ylissingen uit dan 27 jaren geleden toen op dezelfde plek ko ning Willem II de kroonprins prins Alexander en prins Hendrik stonden. Te 's Gravenhage worden thans proeven genomen met een stuk geschut hetwelk een ontplofbaar projectiel op een afstand van ruim 8000 metres (Ned. ellen) met de meeste juistheid doet treffen en 32 schoten in 24 seconden lost. Van deze stukken bestaan er slechts twee exemplaren als een in Frank rijk en een in Nederland terwijl in beide landen de proefnemingen door eene gecom bineerde commissie van artillerie officieren uit de wederzijdsche legers wordt bewerkstel ligd Bij een der landbouwers te Bildt heerscht eene ziekte onder de schapen waarvan vroeger meer gehoord is en die in A B O N N E M E N TS P RIJ S. Per rlrie maanden f 2,00— Franco per post 2,2fi. Inzen dingder Advertentie., daags te voren, voor lOore'snorp warme streken meer voorkomt. De dieren worden geplaagd door een insect dat door het oor schijnt in te kruipen en ze als dol maakt. Naar men verneemt zijn reeds dertig schapen afgemaakt en begraven. Een treurig ongeval heeft te Wadenoyen nabij Tiel plaats gehad. Bij den landbouwer V. waren de arbeiders bezig koren te lossen in een hooiberg. Toen de wagen ledig wa% wilde de arbeider die in den hooiberg was de meid de hand reiken, om zoo doende van den kant in den hooiberg te komen de spar echter waaraan de arbeider zich vasthield brak en beiden stortten van eene hoogte van omstreeks 40 voet naar beneden met het ongelukkig gevolg dat zij op den ledigen wagen teregt kwamen. De meid is nog des avonds overleden en de arbeider verkeert in zorgvuldige om standigheden LJit Roermond schrijft men van 23 dezer „In de laatste dagen is de kwade droes, die reeds zoovele verwoes tingen onder de paarden van het 5e regiment dragonders heeft aangerigt op nienw in de stallen der cavalarie alhier uitgebroken. Een aantal paarden zijn reeds aan die ziekte ge storven of afgemaakt en vele anderen zullen hetzelfde lot ondergaan Door den burge meester is een der paarden van den ritmees ter van Lanschot Hubrechtmet al het paardentuig ten algemeenen nutte onteigend met bevel dat het dadelijk zou worden afge maakt en verder alles vernield als lijdende dat paard aan kwade droes. Het schijnt dat de meeste stallen der cavalerie met die vreeselijke ziekte sedert jaren besmet zijn en inen nog vele verliezen te wachten zal hebben. Z. K. H. de prins van Oranje is hier om inspectie te houden en de zaak verder te on derzoeken Te Zwolle is den 25 dezer een vreese- lijk ongeluk gebeurd. In een oliemolen was een der knechten bezig om het asrad te sme ren. Plotseling werd beneden een krakend geluid gehoord en zag m^n bloeddroppels lekken. Men stopte dadelijk en bij onderzoek bleek het nu dat de ongelukkige werkman tusschen de raderen was geraakt en hem de hersenpan was verbrijzeld. De zoo rampzalig omgekomene was een zestig jarig mangehuwd en vader van twee kinderen. Nadere berigten door ons ingewonnen omtrent het geval van runderpest dat zich bij den landbouwer Rutten te Waddinxveen heeft voorgedaan bewijzen dat daaromtrent volle zekerheid bestaat. De runderen werden Dingsdag 11. door den rijks veearts E Ovei- bosch van Gouda onderzocht hij achtte het geval toen twijfelachtig. Van zijne bevinding werd kennis gegeven aan het provinciaal gouvernementdat daarop den gewezen districts commissaris Snellen te Moordrecht die ofschoon hij geen practijk uitoefent tevens veearts is uitnoodigde de zaak te onderzoeken. Het nader onderzoek nam allen twijfel weg er werden twee koeijen als aan runderpest lijdende zeventien andere als daarvan verdacht afgemaakt en verder al die maatregelen van afsluiting der hoeve en desinfectie genomen welke noodig en nuttig waren. Vooral den tijdelijken commissaris des konings B. Rengers komt groote lof toe wegens de door hem betoonde voortvarendheid en vastberadenheid. Voor verdere verbreiding der smetstof behoeft men zich met het oog op de afdoende maatregelen welke genomen zijn niet overdreven beangst te maken (Leidsch Het Dagbl. v. Zuidholland en 's Grav. zegt dienaangaande r Tot ons leedwezen is het gerucht waar* van wij Zaturdag spraken betrekkelijk het op nieuw uitbreken der veeziekte te Waddix* veenbevestigd geworden. Wij ontvingen daaromtrent heden het volgende meer omstan dige berigt. Den 19den Augustus werden te Noord- Waddixveen op een weiland van den bouw man L. Ru'tum aan het Noordeinde twee koeijen ziek welke ziekte door den heer Snellen veearts te Moordrecht werd ver klaard te zijn de veetyphus Zij werden terstond onteigend en afgemaakt. Dat is Zatur lag jl ook gebeurd met 12 runderen en 6 kalveren terwijl 5 koeijen die vroeger ziek, doch hersteld waren niet zijn afgemaakt. Deze zijn afgezonderd en daarop wordt dagelijks een streng toezigt gehouden. Hoeve tn weiden worden door militairen bewaakt en desinfectie heeft plaats gehad. Uit Brussel wordt berigt dat Henri Rocht-fort daar is teruggekomen en in die stad den uitslag zal afwachten van het nieuwe proces hem aangedaan. Mogt hij weder tot een of twee jaar 0| sluiti» g veroordeeld wor den, dan zal hij naar men verwacht zich in den vreemde ophouden tot na de verjaring der tenuitvoerlegging van het vonnis. No, ]4 van de Lanferne zal te Brussel rer-chijnen. Te Gent hebben den 18 dezer onge regeldheden plaats gehad doordien een I lol - landsch predikant de heer van Schelven de godsdienstige gevoelens van zijn gehoor kwetste. Zij die waren opgekomen begonnen eerst te fluiten waarna de grootste wanorde ontstond. Drie personen zijn gearresteerd. Te 4 ure nam de menigte zulk een houding aan dat de predikant het noodzakelijk oor deelde om begeleid door de policie en een tal van jouwende straatjongens het station van den spoorweg te bereiken Het Kaapsche Volksblad van 18 Jul ij meldt o. a. het volgende De afgeloopen maand is vruchtbaar ge weest aan berigten van woelingen en rustver storingen over de grenzen die hoewel niet van regtstreeksche politieke beteekenis voor deze kolonie, ons toch nagenoeg betreffen om de waakzaamheid der regering noodig te maken. Sedert jaren aaneen bestond tusschen de Damaras en NamaquaJamhehe Hottentot- ten die de uitgestrekte land-treken over onze noordelijke grenzen bewonen en met welke eerstgenoemden door koloniale kooplieden een niet onbeduidende rnilhandel gedreven wordt in vee, ivoor en andere producten waarvan Walvischbaai hit uitganspunt is, een rioode- lijke vijandschap die zich niet zelden m bloedige oorlogen en daden van geweld open baarde. De zendingstatien van het Rijnscho genootschap waar reeds met tamelijk veel vrucht onder de Damaras gearbeid is en die gewoonlijk het middenpunt uitmaken van Europeanen die zich in die streken op den handel toeleggen hebben er zoowel als die handelaars zeiven vaak bitter onder geleden. Den 26 der vorige maand kwam het berigt dat er weder een treffen tusschen bovenge- i

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1