N°. 69 Woensdag 26 Augustus, WOEHSDAGEB ZATERDAG 1868 Besturen en Administration Kennisgeving. Afkondiging. Üi n nen la udsch e T ij dingen Buitenlaridsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt V E It S C H IJ N T A II O N N E .11 E N T S P Ij S. Per drie maanden f 2,00-Franco per post 2,25. Inzeil ding der Advertentie daags te voren, voor 10 uri-'sn oig Burgemeester en Wethouders van Zierikzeema ken bekenddat de begrooting dezer gemeente vóór het dienstjaar 1869zoo als die heden den gemeente raad is aangeboden van nu af tot den 9 September e. k. ter lezing ligt op de Secretarie ten Raadkuizeen tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordt ingevolge de wet. Zierikzee den 24 Augustus 1SGS. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Lettende op de bepalingen van het policie-reglement voor deze gemeente hebben goedgevonden Het verbod om te schuren en glazen te wasschen van heden af weder in te trekken en buiten werking te stellen. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzeeden 25 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee op den. 34 Augustus 1868. Voorzitter mr. B. C. CAU. Secretaris mr. J. P. N* ERMERINS. Afwezig de heeren mr. Moolenburgh Koole Mulock Houwer, jhr. de Jonge en dr. Goemansallen met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Komt in behandeling het rapport der commissie voor de rekening van concessionarissen van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven. Na de mededeeling van den Voorzitterdat de jaar- lijksche subsidie uit de gemeentekas van f 200 behoort te worden verleend tot dat de schulden op dien weg drukkende zullen zijn afgelostwordt de rekening overeenkomstig het advies der commissie vastgesteld. De heer Zuurdeeg stelt voor aan concessionarissen wenken te geven om den weg voortdurend goed te onderhouden. Na beraadslaging hierover is goedgevonden te be palen dat dit thans geen geschikt oogenblik daarvoor is omdat in den laatsten tijd zeer veel daaraan is ver beterd. J De rekening aan het gemeente-bestuur vail Brou wershaven ter goedkeuring op te zenden, Wordt voorgesteld om het onderhoud van de aarden banen aan gémeldeu' weg onder eigen beheer te nemen en alzoo de ƒ75 voor dit onderhoud niet langer uit te keereu aan concessionarissendewijl de gemeente beter in staat is gesteld dan concessionarissen om zich: te voorzien van datgenewat voor onderhoud van aardéii banen nóodig is en alzoo die maatregel meer waarborg voor goed onderhoud zal opleveren. Aldus besloten. W ordt medegedeeld dat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit tot het ingebruik geven van een brandpad. Voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van de landbouw in Nederland over 1866 wordt ter visie van de leden gelegd en zal in de boe kerij worden geplaatst. In handen van de heeren mr. Eokkermr» de Crane en van der Vlietworden gesteld tot onderzoek en rapport de rekeüiiigen van den schuttersraad van het muziek-gezelschap Kunst en Eer en de gewijzigde be grooting van het R. C. armbestuur alhier over 1867. Op het adres van den lieer E. L. van Kroon, om restitutie van hoofd, omslag over 1867 wordt afwijzend beschikt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders, als zijnde te laat, daar het verzoek binnen 6 maanden na afloop van hot dienstjaar moet geschieden. Aan den heer J. B. Barenbrugh wordt op zijn ver zoek remissie van hoofdei, omslag over 1868 verleend voor den tijd van 8 maanden tot een bedrag van f 23,33*waarvan aan den gemeente-ontvanger zal worden kennis gegeven. Een adres van D. C. Reijnhoudtverzoekende ver goeding van de schade geleden aan de vrucht op het stuk gemeente-grond bij hem in pacht in "1866 bij een plaats gehad hebbende brand wordt gesteld in handen van de directie der brandweer oin inlichtingen. Op een adres van den schoorsteenveger J. Schoen makers tot liet in gebruik erlangen van een gedeelte gemeente-grond buiten de westhavenhoofd-barrière tot bouwing van een bergplaats van roet wordt overeen komstig het vooistel van Burgemeester en Wethouders besloten tot wederopzegging toe, de gevraagde vergun ning te verleenen tegen eene jaarlijksche recognitie van 50 centbehoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Een adres van diakenen der Hervormde gemeente alhier tot het erlangen eener geldelijke bijdrage uit de gemeente-kas vool- een nieuw gesticht met zieken huis en tot het in gebruik erlangen van den westervleu gel van de calicotsfabriek en een gedeelte van de directeurs-woning gedurende den eventuelen aanbouw van dat gestichtwordt ter visie van de leden gelegd om in eene volgende vergadering te behandelen. Tot 2en hulponderwijzer aan dc Tusschenschool wordt met zeven stemmen (zijnde 1 briefje in blanco) benoemd Bi J. Imandtte Middelburg, Wordt aangehouden de benoeming van een leeraar in de Nedercluitsche taal 5 Aardrijkskunde en Geschie denis aan de middelbare school alhieromdat men eerst afwachten wilof de eerst op de voordragt ge plaatste dr. C. Ai TebbenholF, van Rotterdam aan eene rijks hoogere burgerschool zal benoemd worden het geen waarschijnlijk zal geschieden. Met deze worden voorgedragen de heeren A. Stellwagen te Maasbommel en dr. J. A. van Gennep te Brielie, Bij monde van mr. van Dongen wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebragt op de rekening der gemeemte over 1867 strekkende tot goedkeuring, in ontvang op f 95,800^07 uitgaaf ,j 92,682,39® en aizoo in goed slot op 3,117,67® Aldus besloten behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten. Burgemeester en. Wethouders hebben zich hierbij van stemming onthouden. De begrooting der gemeenteder verschillende armbesturen, der teekenschool en der dd. schutterij, allen voor 1869 worden gesteld in handen eener com missie van welke bij stemming tot leden benoemd worden de heeren Koele Mulock Houwer en van der Vliet tot onderzoek en rapport. Wordt voorgesteld om tijdelijk de voormalige Raad kamer der regtbank op het Raadhuis in gebruik te geven voor het onderwijs in de natuur- schei- en werk tuigkunde hetwelk wordt goedgekeurd "Voor kennisgeving wördt aangenomen de mededèe- ling dat voorloopig in het gebouw van dc Teekenschool onderwijs in de teekenkunde zal gegeven worden. Wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders een' vóorloopig crediet verleend van f 80 voor aan koop van behoeften voor het onderwijs in de teekenkunde en b van 2000 voor aankoop van physiscke instru menten voor het onderwijs in de natuurktnule c. a. Als voren tot aanschaffing van een toestel voor liet boren van putttcn een som van f 100. Wordt door Burgemeester en Wethouders voorgesteld te beschikken uit cleu post van onvoorziene uitgaven voor een bedrag van f 30 wegens het aanvoeren van versch waterhebbende 3 reizen plaats gehad en zijnde voor elke reis 10 tegemoetkoming uit de ge meente-kas verleend. Aldus besloten onder goedkeuring vau (Gedeputeerde Staten. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt een crediet verleend van f 200 a f 300 tot het aan schaffen van 2 nieuwe vloeipalen ten dienste der spoorbootmaatschappij; Burgemeester en Wethouders verzoeken voor diligent te worden verklaard betreffende hun rapport betrekkelijk het adres van eenige ingezetenen wegens den staulc dei- oude haven van de Mol tot de Steenenbrugals moetende nog veel overwogen en beraadslaagd worden alvorens een of ander voorstel daaromtrent zal kunnen worden gedaan. Wordt ter Secretarie ter visie van de leden gelegd een voorstel van den commissaris van politie betrekke lijk eene nieuwe organisatie van het politiewezen, waar mede de Voorzitter verklaart zich wel te kuuuenvereenigen. Aangezien de gemeente financien daarbij zullen betrokken worden acht hij het noodig dat niet alleen hij als üoofd van de politie maar ook de overige Raadsleden daarvan zullen kennis nemen opdat dit gelijktijdig met dc gemeente-begrootiug zou kunnen behandeld worden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering; Omtrent de wijze van bestrating welke over het algemeen nog veel te wenschen overlaat komt in de Nieuwe Rotterdamsche courant de volgende mededee ling voor Wanneer te Londen eene straat op nieuw geplaveid wordt dan maakt men den weg eerst onge veer een voet hooger dan de straat moet worden ver volgens worden de keijen gelegd zooals dat hier ge schiedt. Daarna wordt de straat met zeer Zware stam pers gestampt, welk werk langs de zijden aanvangt en in het midden eindigt. Wanneer de keijen volstrekt niet dieper hoe weinig ook kunnen worden ingestampt en de straat dus reeds vrij sterk is wordt er over gestort eene dikke laagvloeibare kalk, en daarover gestrooid eene dunne laag zand. Dit mengsel van kalk en zand wordt dan met bezems heen en weder geveegd totdat al de naden wel daarmede gevuld zijn; De straat blijft daarna nog een paar dagen gesloten wordt dan in gebruik gegeven en beter en duurzamer plaveisel is nergens te zién. Meestal bezigt men keijen zooals hierook wel van eene andere grootte gelij - kende op twee gewone keijen aaneen in hét midden (in de lengte) voorzien van eene vrij diepe smalle groef Bij opklimmende straten verkiest men te Londen smalle keijen ongeveer een voet lang en twee duim breed om dat paarden daarop vaster staan het zij tot optrekken of tegenhouden van beladen vragtwagens. Men leest liet volgende in de Bazuin omtrent bet verdwijnen van ds. Woudsmi. Aangaande het treurig verdwijnen van boverigenoemden leeraar is ook in het noorden va» ons vaderland nog niet» met zekerheid bekend Bij liet lezen van hetgeen de cou ranten daarover in de laatste dagen geschre ven hebben hou de men m 't oog dat het alles geruchten zijn die als zoodanig waarheid kunnen bevatten maar ook het tegendeel. Ds. öijbrandi die op eeu uur afsfauds van Clnur» v. oont', vermoedt dat hij nu tien uur des avonds is overgeroeid en alstoen op het Water verslagen zijn valies dreef ledig op het water. O. a. had hij twee bankbriefjes van 100 bij zich waarop aan de keerzijde staat „Kal ver boef." Dit laatste ter mogelijke herkenning. In de „Wekstem" van 22 dezer leest men daaromtrent nog het volgende Vijfhonderd gulden als belooouing wordt toe gezegd aa7i hem of haar die bewijzen kan dat ds. P. Woudsma van U Irani zich met een meisje naar elders heeft begeven en dus de eerste berigten als Zou z. eerw. Waar schijnlijk gewelddadig om 't leven zijn gebragt t onwaar zijn. Brieven franco aan den uitgever dei' Wek stem Zaisman te Kampen. a Uit Vorden wordt gemeldt Dat ook in deze gemeente het geloof aan spoüken nog niet geheel is uitgewischt kan uit het vol gende blijken Een schoenmaker nog laat op zijn akker achter de pastorie bij het dorp met veldarbeid bezig ziet inet scilirik op eens een spook in zijne nabijheid onmiddellijk zet hij het op een loopen naar het dorp eii deelt daar zijne ontmoeting mede aan den rijksveldwachter K deze met een buurman dien hij wist dat ook geen kraamkind Was ging ml niet mestvorken gewapendonder geleide van den schoenmaker naar de aange duide plaats In liet gezigt van het spook gekomen zonk echter alle drie het hart in de schoenen zij deden met opgespalkte oo- gen nu eenige sdlireden vóór- dan weder achterwaarts doch durfden het monster t dat lieii scheen uit te tarten niet te naderen. Na uurs befaad gaat Jan de schoenmaker op last van den rijks-Veldwachter terug naar het dorp om eene lantaarn te halen Waarna de drie helden liet eindelijk doch zeker niet zonder huivering waagden het spook behoedzaam te naderen. Tot hunne gr»otd verbazing bBek liet iiu een vogelverschrikker te zijn ddor Jan den schoenmaker zei ven vóór eenigen tij f daar geplaatst en herken baar aan een in 't oo-z springend vest vroeger door hem zei ven gedragen. 1) ÜIÏSCHtA N Uit Petersburg wordt gem"ld dat tengevolge van de voorbeeldelooze droogtij van dezen zomer de Welga die koningin dt-r rivieren op verschillende plaatsen niet meer bevaarbaar is. Tüsschen Jaroslaw en Kastroma (schrijft men) liggen ongeveer 50 stuombooten en 500 schepen met nlillioenefl pads koren geladen op het drooge hetgeen den handel eene onnoemelijke schade berokkent. O it Mergentheitn wordt gemeld, dat ook dezer dagen te Wittighausen in het Beijerscha Maindistrict een Eransche kapitein die in burgerkleeding als schilder reisde gearresteerd Werd terwijl hij bezig was het terrein op te nemen. Men vond bij hem een groot aantal speciale en ouk topogrtiphischs kaarten van die districten zijne aanteekeiiingeü waren Zeer uitvoerig en naautvkeürig j hij had de punten aangewezen die versterkt konden worden en uitvoerige berigten opgeteekeiid betreffende de gesteldheid enz. van die

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1