SCHAAKSTRIJD Ingezonden Stukken. Advertentiën. EVANGELISATIE Burger]. Stand te Zierikzee TUSSCSEN Z. EN 0. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. u Vervoer-midclelen. «laden die door omstreeks vierduizend ar beiders waren bedreven geworden- Zij hebben voorts getrachtde aan de twee hoofdbeschul» digden te last gelegde feiten te wederleggen. De pleidooijen Zaturdag aangevangen werden Maandag voortgezet ej) Dingsdag volgde de vrijspraak van al de beschuldigden. V olkomen waar is het berigt dat de hertog en de hertogin van Montpensier bij de koningin van Spanje geprotesteerd hebben togen de verbanning waartoe zij hen veroor deelde. Ilun protest is zeer krachtig zij werpen met nadruk alle verantwoordelijkheid van zich af wat betreft de thans in Spanje heersehende gisting en aarzelen niet te ver klaren dat die verantwoordelijkheid op de koningin zelve en op hare raadsmannen rust. Op Isabella II zuster der hertogin heeft naar men verzekert die krachtige taal een zeer Ievendigen indruk gemaakt. De Messager du Midi deelt ijzingwek kende bijzonderheden mede omtrent de laatste gebeurtenissen in Cochin-China en omtrent de buitengewone wreedheden welke de op roerige inlanders jegens de bezetting van Iiach-gia gepleegd hebben. O. a. wordt be rigt dat eenige der gevangen genomen Fran sfhen tusschen twee planken werden gebonden diu men daarna heeft doorgezaagd. Met hoofd dps opstands een door Franschen aange- st. ld ambtenaar liet de-hoofden der sol- daten afsnijden en inzouten om ze daarna als zegeteeken naar de verschillende districten over te brenger waarna IjIJ de Annamieten tot don opstand opriep. Bij het vertrek der mail had men reeds 33 hoofden van Europe anen gevonden waaruit blijkt dat ook kolo nisten als slagtoffers zijn gevallen. Een zeer belangrijk vei slag aangaande de cholera-epidemie van 1866 in Engeland is door dr. Farruit officiële bronnen op staatskosten uitgegeten. In 1866 stierven 11,378 menschen tengevolge van cholera tegen 20,097 in 1851 en tegen 53,293 in de epidemie van 1849. Hoe oneindig veel tuin der slagtofiers de laatste epidemie geëischt h- eft blijkt uit de opgave dat de bevolking van Engeland in die jaren in aanmerking genomen in 1849, op iedere 10,000 men» schuh dertig aan cholera stiervenin 1854 elf en in 1866 slechts zeven. De verminde® ring van het sterftecijfer schrijft dr. Farr niet toe aan de mindere kwaadaardigheid der ziekte maar alleen aan de betere en meer uitgebreide toepassing van gezondheidsmaatregelen. De ziekte kan gewijzigd, zoo niet voorkomen wor den door wijze voorzorgsmaatregelen d;e bijna altijd in de magt van iedere gemeente staan. Hoogst belangrijk is het uit de ver schillende statistieke opgaven te zien hoe naauw de verhouding is tusschen de epidemie en de hoedanigheid van het drinkwater in de besmette districten. Een leger van 10000 soldaten der ge allieerden hebben Hnmaïti aangevallen op den lfiden en zijn teruggeslagen met een verlies van 3000 man Een aanval der geallieerden op Ghaco is eveneens afgeslagen. De Amerikaansche correspondent der Londensche Times zegt in een brief van 24 Julij De tarweoogst juist hinrengrebragt in de staten die het midden der Unie uitmaken is naar men verzekerd wordt ongemeen overvloedig en van uitstekende hoedanigheid. De maïs staat veelbelovend te velde maar heeft in het Zuiden door langdurige droogte geleden. De berigten uit het Zuiden omtrent den katoenoogst luiden gunstig: en o e> beloven eene ruijie opbrengst. De bijzonderheden der moorden jl Vrijdag in Tipperary (letland) gepleegd, zijn nu bekend De heer Scully die een streng landheer schijnt te zijn (niet een eigenaar van land dat hij onlangs gekocht had zoo als sommige berigten melden) begaf zich met pistolen gewapend en vergezeld van zijnen rentmeester Gorman van Mahereen vee hoeder en 5 policie-dienaren op weg om aan kondigingen tot verhuizing af te geven ter wijl de bevolking hem dreigde te vermoorden onder het geroep van moordenaar en dief. Na eenige ververachingen genuttigd te hebben rieden de polieie dienaren hem aan zijn plan te laten varende heer Scully stemde toe en keerde terug Op weg naar huis begreep hij echter een pachter, Dwyer te moeten be zoeken. Aan diens huis gekomen vonden de heer Scully en zijne zeven medgezellen alles gesloten en oogenschijnlijk verlaten. Hij zelf, Gorman on Maher traden het huis binnen terwijl de polieie aan den ingang van een bijweg het landvolk belette te volgen. Onmiddellijk toen de drie bovengenoemde per sonen de boerderij naderden vielen er drie schoten waarvan één Gorman doodde. De twee schoten die uit een zolder gelost wer den troffen den heer Scully die drie wonden aan het hoofd ontving terwijl één kogel zijn hals doorboorde. De polieie dienaar die de 4 man onder zijn bevel had, gebood hun toen aan ta rukken en zij traden de keuken binnen doch inmiddels waren de schuldigen door eene opening in het stroodak ontvlugt. Ken der policie-dienaren Morrow genaamd ziende dat Maher gewond op den grond lag, wilde hem bijstand bieden en ontving op het zelfde oogenblik een kogel in den nek die ham levenloos ter aarde deed vallen. Een zijner makkers vond men naderhand doorboord met kogelswaarvan één het hart getroffen had. Een ander polieie dienaar werd in de dij gewond. De heer Scully wankelde naar do laan der boerderij toen hij gewond was en vuurde zijnen revolver af op het huis L-ater schijnt lnj teruggekomen te zijn ten einde eenige papieren en een pistool die zijn gesneuvelde rentmeester bij' zich had mede te nemen. Hij vond vervolgens een schuilplaats in het huis van lord Derbys agent den heer Bolton tot dat hij onder bescher ming van een geleide naar Ballina-Clough vertrekken kon Er schijnen gedurende dit moorddadig tooneel twaalf of achttien schoten gelost te zijn achter deuren door gaten in den muur of op dergelijke wijze. Dia op den heer Scully kwamen van iemar.d die door een bed beschermd was. Bij een onder zoek later door een nieuw aangekomen policie-magt bewerkstelligd vond men een gesprongen buks een cilinder pistool met vijf loopen waarvan twee afgeschoten waren verder kogels patronen en een half gevulde flesch met cognac. Bij de lijkschouwing was de uitspraak van den jury dat Morow en Gorman door onbekende personen doodge schoten waren voorts dat het gedrag van den heer William Scully fbroeder van het parlementslid van Cork) zeer te laken was, en dat het wenschelijk ware spoedig wettelijk bepalingen te bezitten die aan zulke hande lingen paal en perk stelden in het belang van de rust en het welzijn des lands. Patrick Dwyer, een neef, verder John Dwyer en twee andere personen zijn in hech tenis genomen. Vier personen die men ge vat had zijn weder losgelaten. Sommige avondbladen geven een verschil lend berigt aangaande het standpunt waarop de heer Scullyin Tipperary zich bevindt. Volgens de Pall Mall Gazette had genoemde heer grond gekocht waarop een twintigtal huurders of pachters woondenaan wie hij voorstelde van jaar tot jaar te blijven doch het regt behoudende ze 21 dagen na kennis geving te doen verhuizen. Dit geweigerd zijnde maakte de eigenaar van zijn regt gebruik om hen dadelijk het erf af te zetten. Volgens geruchten stonden de wederstand en het vuren in verband met een uitgevoerd plan en zag men gewapend volk in de grep pels en struiken .der omstreek. In de opgaaf der geschenken toegedacht aan den heer S. de Graaep te Bruinisse vermeld in ons vorig nommereenige onnaauwkeurigheden voorkomende is ons verzocht die te herstellen en als volgt te plaatsen a. Door den heer Inspecteur een ministerieel schrijven overhandigd waarin vermeld stond dat binnen weinige dagen de zilveren medaille van Z. M. den koning den jubilaris zal toegezonden worden. b. 'Mededeeling van den voorzitter van de afdeeling Duiveland der maatschappij tot nut van 't algemeen dat hem ook de zilveren medaille der maatschappij in de eerste vergadering van November zal geschon ken worden c. Van den heer Jan van den Berge Mz.schipper enz. te Bruinisseeene prachtige slaande pendule. (I. Van den gemeente-raad een sierlijk zilveren inktstel met anker en opschriftIS18i7 Augustus 1868. e. Van de ingezetenen te Bruinisse een gouden horolo- gie met dito ketting benevens een fraai album met de namen der gevers. Van 't gezelschap Duiveland een prachtige gouden bril met een schildpadden doosje voorzien van een gouden plaatje met het opschrift S. de Graapf 18 8/n 68 onderw. gez. Duiveland. g. Van de onderwijzers gezelschappen Zierikzee en Oostelijk Schouwen benevens den heer schoolopziener dr. P. J. Andreas en den heer oud-schoolopziener jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije twee prachtige porseleinen vazen en daarop twee porseleinen petro- leumhouders en een muntbiljet groot f 10, welke laatste vervat was in eene fraaie portefeuille, ook voorzien met de portretten der heeren dr. P. J. Andreas,' jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, van den oud-instituteur Top en van de onderwijzers Bastmeijer Karreman Oosterman en Kanaar. h. Van den kerkeraad te Bruinisse een drinkglas met zilveren voet en 2 kurken met zilveren knoppen. i. Nog een dito glas van den heer J. K. en j. Van den heer J. L. van Vessem J/i o kist beste sigaren. in de CONCEETZAAL op Maandag den 341 Augustus des avonds te h a 1 f acht ure. Vnorg-anger Ds. Gewin Herv. predikant te IJsselsteinvoorheen te Ooster- land. van 14 tot en met 21 aug. 1868. Geboren. Een zoon van A. Schell en J. C. Glonde. Een zoon van T. Mulder en E. de Vos. Een zoon van G. Bouman en C. P. van Schaverbeke. Een zoon van W. Koole en C. M. Koopman. Eene dochter van B. Biesheuvel en C. Schoenmaker. Eene dochter van A. Bijl en "W. Moermond. Overleden» B. A. Bootoud 1 m.z. A. J. Bootoud 1 m z. M. Cats oud 6 m, z. J. van den Ende oud 74 j. weduwe G. "Wijsman. M. A. Lindhoutoud circa 8 m.d. H. Doeleman oud circa 7 m. z. !Zi speelt Wit en O speelt Zwart. Wit zet voor. 17de Zet Wit H. 4. op H. 5. Zoodat de stand der partijen is als hieronder aangeduid abcdefgh Het antwoord op de 17de zet was bij het afdrukken dezes nog niet ontvangen. Zierikzee "Uitgezeild 17 Aug. Isabella J. ParkessNew-Castle. Brouwershaven Gearriveerd 18 Aug. Alert, P. A. Poulsen Börga, Dordrecht. 20 N. Mosher H. Mosher, Rott, New-York. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 19 Augustus 1868. Nederland.. Werkel. Schuld. 2 Va pCt. 57% dito dito 3 66% dito dito 4 1 88 Amort. Sijndic; 3 V2 N edHyp.-Bank 4% België. Cert. bij Rothschild. 2 Va Spanje. Obligatiën. 2 Va 33% Portugal. Obligatdën 3 >t 37% Rusland. Obl. bij Hope en Co 5 94 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën. 198% Polen. Aandeelen 1835. Pruissen. Obligatiën 1849. 5 48% Oostenrijk. Obl-. Met. Oude. 5 dito 2% ti 23% dito Rente Amst. 5 615/e dito Nationale. 5 51Vi6 Mexico. Obligatiën. 5 Griekenland. OblGeldl. 1825. 5 38/4 Turkije. Binnenl. Oblig. 5 Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 20 Augustus 1868. De Ned. Mudde, Oude Tarwe 1866 10.00 Nieuwe dito 1867 - 11.00 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito De Ned. Mudde. I Paardenboonen f 8.00- I Witte boonen - 12.00 00.00 Bruine dito - 12.50 00.00 Graauwe Erwten - 00.00 00.00 Groene dito - 10.00 •Rogge - 8.80 Gele dito - 0.00 Winter Gerst - 6.80 Koolzaad - 0.000 Zomer dito - 6.40 Zaai-Lijnzaad - 00.00- Haver - 4.00 j Slag-Lijnzaad - 00.00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 20 Augustus 1868. Teelt 1867. Twee en een, 1ste kwaliteit blank 30.50 a 31.00 Twee en een, middelbare dito - 29.50 a 30.00 Twee en een mindere dito - 00.00 a 00.00, Een en een, 1ste kwaliteit blank - 30.50 a 31.00 Een en een, middelbare dito - 29.50 a 30.00 Een en eenmindere dito - 00.00 a 00.00 Onberoofde1ste kwaliteit blank - 30.50 a 31.00^ Onberoofdemiddelbare dito - 29.50 a 30.00"® Onberoofde, mindere dito - 28.50 a 29.00 Mullen Middelbare dito 0.00 a 0.00 a 0.00 0.00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Van Middelburg Van Rotterdam. Zondag 23 'smorg. 6.j Zondag 23 'smorg. 10.30 Maandag 24 6.Maandag 24 'smidd. 12. De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van 'Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Rotterdam. des maandags, woensdags en I des dings dags, donder a. en vrijdags 'smorg 8 ure. j zaturd. 'smorg. 10.20 u.j De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen", des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naai- Rotterdam, en des morgens ten 12.15 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. STOOMBOOTDIENST „T E L E G R A A E" ROTTERDAM «Sc ANTWiERPEN Van Rotterdam naar Antwerpen Dagelijks behalve Zondag 's morgens 8.10 ure. Van Antwerpen naar Rotterdam Dagelijks behalve Zondag 's morgens 8 ure. De Diligence rijdt van Brouwershaven naar Zierikzee. In correspond, met de stooinb. n. Antwerpen 'smor. 8,30 j, Rotterdam 8,30 Van Zierikzee naar Zijpe. In correspond, met de stoomb. n. Antwerpen 's mor. 10,15 Rotterdam 10,15 Van Zierikzee naar Brouwershaven 's middags 3 ure- na aankomst der stoomboot „Telegraaf." Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VOS.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 2