N°. 68 Xaternag 22 Augustus. WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administration Bekendmaking'. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen IÖOÖ ZIE1IKZEESCHE ««h PJ)]JS ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt Burgemeester en "Wethouders van Zierikzee, ver wittigen bij deze bet publiek dat de gewone Ker mis of" Jaarmarkt alhier zal gehouden wor den als van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustusgedurende twee weken en alzoo van den 31 dezer maand tot en met den 12 September aanstaande. De aanvraag voor het plaatsen van Schouwburgtenten zal uiterlijk vóór deti 25 dezer maand moeten geschieden met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester alhier bij wien op dezelfde wijze de kramers zich in tijds be hooren aan te melden. Een ieder hunner zal van be_ hoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaarslioroskooptrekkers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. 'Lier ik zee den 12 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Maandag den 24 dezer maand des namiddags ten één ureop het Raad huis alhiereene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 21 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAU. Men schrijft uit Londen aan de N. R. C. Tot narigf dientdat gepasseerden Vrijdag de Nora van Harlingen door den veearts alhier is aangehou den omdat van de lading bestaande uit 630 scha pen en 302 varkens 8 schapen hevig door de pokken waren aangetast. De Diana van Purmerend beladen met 746 scha pen werd eveneens aangehouden ofschoon aldaar aan boord geene ongezonde schapen waren maar om dat ze geland waren aan dezelfde landingsplaats als de Nora moesten beide partijen aan de werf verkocht ou geslacht worden. Een en ander maakt hier een ongunstigen indruk en brengt den Hollandschen vee handel in een kwaden reuk hetgeen men vreest dat aanleiding zal geven tot verbod van aanvoer van levende schapen. Men heeft hier vernomen dat ook in Gro ningen de pokken hevig heerschenen men vertrouwt dat men de noodige maatregelen zal nemen. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS P RIJ S. Per drie maanden f2,00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor I 0 ure'sn.oi Wij vestigen de algemeene aandacht op het be sluit dat met 1 October aanstaande al de Eransche geldstukken van 2 francs 1 franc 50 en 20 centi mes alleen met uitzondering van diewelke onder het te genwoordig keizerrijk geslagen zijnzullen ophouden een wettigen omloop te hebben tusschen particulieren. Het vijffrancstuk is de eenige Eransche zilveren munt die onder welke regering ze ook geslagen zij wetti gen omloop blijft houden. Daarbij achten wij niet minder noodig nog te melden dat de Moniteur Beige een koninklijk besluit bevatwaarbij wordt bepaald dat de zilveren muntstukken van 2,50 ff. en 2 fr. en van 50 en 20 centimes uitgegeven uit kracht der wet ten van 1832, 1847 1850 en 1852 met den 1 Oc tober a. s. zullen ophouden wettigen koers te hebben. Bij het weder in dienst treden van de miliciens- verlofgangers der ligtingen 1864 en 1865 van welke velen gehuwd en reeds vader zijnhebben zich bij de nieuwe kazerne te Groningen eenige ongeregeldheden voorgedaan zóó zelfs dat militaire magt de politie moest ter hulp komen ter handhaving van de orde. Drie der miliciens zijn gearresteerd en tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Men schrijft uit Utrecht aan het Han delsblad Reeds meermalen was er sprake van den rang van officier van gezondheid der 3de klasse te doen vervallen zoowel bij de ma rine als bij het leger ten einde den militairen geneesheer de noodige achting en invloed te verzekeren. Men verneemt thans met vrij veel zekerheid, dat hiertoe bij de marine weldra zal worden overgegaan en dat de officieren van gezond heid in het vervolg te benoemen alsdan terstond den rang van 2de klasse zullen ver krijgen. Op het laatst der vorige week had met de dorsch-machine in den Engelschen polder ("Zuid Beveland) een treurig ongeluk plaats. Zekere Harthoorn een jongeling van 12 jaren door zijn oom, die aan de machine werkzaam was verzocht zijnde hem iets aan te reiken, geraakte met zijne klee deren in de machine die hem medesleepte en op 3 plaatsen zijne beenen verbrijzelde. Onmiddelijk is geneeskundige hulp verleend en heeft den volgenden dag amputatie plaats gehad doch de patient' is kort daarop bezwe ken. DUITSCHLAND. Vijf jaren geleden bestelde een heer uit Berlijn twee okshoofden wijn aan een hande laar in Rijn-Pruissen ter waarde van onge veer 200 th. De wijn beviel echter niet en werd dientengevolge ter beschikking van de afzenders gesteld. Deze laatsten gaven de beide vaten bij een expediteur in bewaring en insinueerden den heer die den wijn had besteld tot ontvangst en betaling. De laatste een vermogend man die geen proces wilde zond het geld afmaar weigerde den wijn te ontvangen en liet de vaten dus waar zij waren Na verloop van verscheidene jaren meende de expediteur nu om het depot-geld te mogen vragen en verzocht den wijnhandelaar over den nog altijd gedeponeerden wijn te beschik ken en hem het depot-geld toe te zenden. Het spreekt van zelf dat de koopman vreemd opkeek toen men hein vroeg over wijn te beschikken die reeds vijf jaar geleden betaald was. Hij meende dan ook geen depot-geld te moeten betalen omdat hij niets in depot had gegeven. De expediteur betoogde van zijn kant dat hij alleen te doen ha l met den handelaar en won dan ook een proces dat hij dezen aandeed. Ondanks diens veroordeeling tot betaling van 160 th. depot-geld benevens de proces-kosten (gezamenlijk meer bedragende dan de wijn waard was) bleef de handelaar in gebreke. Het vonnis werd daarop executoir verklaard Maar toen de door de regtbank benoemde deskundige den wijn nu ging on derzoeken bleek het dat deze iu de nooit geopende vaten voor een groot deel wegge slonken en totaal bedorven was. Waarschijn lijk zal hieruit nu een tweede niet minder kostbaar proces ontstaan. Weder is op den 6 dezer een drie voudige moord en zelfmoord in Duitschland gepleegd, in het dorp Klein Oelsnabij Brieg (Pruissen) werd het 9jarig dochtertje van den tuinier Bücher beschuldigd van een ander meisje een paar gouden oorringen ge stolen te hebben. De ouders der bestolene die de zekerheid hadden gekregen van het gepleegde feit gaven hiervan kennis aan den schoolonderwijzer en deze liet Bücher bij zich komen onderhield hem over het ge beurde en vermaande hem ernstig voorlaan over zij.ie kinderen een meer wakend oog te houdendaar hij anders eene bende dieven zou grootbrengen enz De arme man trok zich dit zoo zeer aan, dat hij, buiten weten van zijne vrouwbesloot zich en zijne kin deren een jongen en drie meisjes het leven te benemen. Ter uitvoering van dit besluit begaf hij zich onder voorwendsel grootmoeder te gaan bezoekenmet de kinderen in eene diepe gracht. Onder de brug die in de na bijheid van het dorp Niehmen over de gracht ligt, bond hij de twee jongste meisjes, 5 en 3 jaar oud aan elkander vast en wierp ze in het water. Toen de jongen dit zag liep hij weg waarop de vader het oudste meisje dat te vergeefs zich geweldig verzette greep, bet met een opzettelijk daartoe medegenomen touw om zijn ligchaam bond en zich zoo neerwierp op de kinderen die in het Water met den dood worstelden alle vier werden als lijken er uitgehaald. Een betreurenswaardig voorval heeft onlangs te Ischl plaats gehadPrins Leo Gagarin was aldaar den 29sten der verleden maand met zijne gemalin Anna en zijn 15jarigen zoon Wlademir aangekomen en in het hotel Keizerin Elisabeth afgestapt. De prins deed dezer dagen met zijne familie een wandeling naar Redtenbach om er de. opening der sluis en den val van het hout in het bassin te zien dit is een schouwspel hetwelk dik wijls door de bevolking van Ischl wordt bij gewoond. De prins zat op een rots te midden van den stroom om des te beter te kunnen zien hij vreesde voor geen gevaar terwijl zijne familie op den oever bleef. Plot seling vlogen de massa's hout over elkander zij werden met schuimend water overdekt de prins werd door een blok weggerukt en dit sleepte hem mede in de golven. Vruchteloos poogde hij te midden der vlottende houtblok ken den oever te bereiken. Zijn zoon kwam toegesneld en stak hem zijnen wandelstok toe de ongelukkige vatte hem slechts om zijnen zoon in den afgrond mede te slepen. Beiden verdwenen onmiddellijk. Het is niet mogelijk den schrik der toeschouwers op den oever en de wanhoop der prinses te beschrijven. Des avonds heeft men het lijk van den prins uit het water opgevischt dat van zijn zoon werd den volgenden morgen gevonden, E R A N K R IJ K. In het dorp Gumowo heeft een boeren knecht die aan het ploegen was eenen grooten koperen ketel gevonden bevattende 60,000 fr. in Fransche goudstukken. De ouden van het land verha'en hieromtrent dat twintig jaren geleden een Franschman alles had doorzocht in de velden naast dat waar de schat is gevonden De Franschman verklaarde dat hij tijdens den oorlog met Rusland had geholpen om een gedeelte der krijgskas te begraven maar dat het hem on mogelijk was om de plaats te ontdekken waar het goud werd verborgen. Eenige dagen gele (en kwam de En- gelsche schooner Fanny die reeds eenmaal last heeft gehad van de plagerijen der Spaansche kustwachters van Oraii in de Spaansche zee. Op ongeveer vijf mijlen van Carthagena verscheen een Spaansch tolvaartuig en de ambtenaar aan boord vroeg aan de Fanny van waar zij kwam. De schooner heesch de Engelsche vlag en antwoordde van Oran te komen met passagiers en eene lading garst. Dadelijk verklaarde de Span jaard de Fanny voor goeden prijs en maakte toebereidselen om vuur te geven in geval van verzet. De Fanny werd medegenomen en te Carthagena aan quarantaine onderworpen. Daar kreeg zij vier wachters aan boord die haar niet mogten verlaten vóór den afloop der driedaagsche quarantaine. Inmiddels werd aan den kapitein der Fanny medegedeeld dat men hem verdacht hield van zeerooverij en toen de drie dagen verstreken waren werd de bemanning aan land gebragt om een ver hoor te ondergaan doch of cboon alles in volmaakte orde *as bleef de bemanning 30 uren in de gevangenis. De con ml van Groot- Brittannie heeft geprotesteerd tegen dezen hoon aan de Britsche vlag gedaan en nu is men nieuwsgierig welke stappen het kabinet van St. James bij dat van Madri i doen zal. De debatten in de zaak der Hene- gouwsche mijnwerkers zijn afgeloopen. De substituut van den procureur generaal do heer Melot heeft in zijn requisitoir voorna melijk trach'en te betoogen dat de personen die bij het oproer te Chatelineau djn luitenant van de gendarmerie de Hollain met eteenen geworpen en met houweelen slagen toegebracht hadden zich schuldig hebben gemaakt aan poging tot moord en dat twee der beschul digden de mijnwerkers Dcdposen en Coque- raunont de ziel van den opstand en bepaal delijk van het gebeurde te Chatelineau waren geweest. -De verdedigers hebben beweerd dat de arbeiders door de vermindering hunner dagloonen tor hunne oproerige demonstration waren uitgelokt geworden dat de steenworpen enz. slechts middelen van verwering waren geweest tegen den aanval waaraan zij hadden blootgestaan en dat het onregtvaardig was een twintigtal personen t<? doen boeten voor

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1