Uit de hand te knop SCHAAKSTR1JD Ingezonden Stukken. Advertentiën. TUSSCHEN 2. EN 0. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. 3 3% 33 3 3 3 3 3 3 Vervoer-middelen. ontdekkenblijft ailes voorloopig met een sluijer overdekt. Sedert twee jaren hebben de heeren Bringseigenaars der steenkolenmijnen van Whitwood en Metbley, eene proefneming .gedaan met een nieuw stelsel van werkloonen. De Srina lag destijds in geschil met hare ar beiders hetwelk zoo ver liepdat er een besluit mogt worden genomen om de zaak te doen stilstaan of het werkloon op een an deren voet te regelen, /ij besloot tot dit laatste en maakte met de werklieden een con tract volgens hetwelk deze geene verbooging van loon verkregen maar voor het destijds bestaande loon werken zouden onder voor waarde dat telken jare na aftrek van alle uitgaven der onderneming en eene rente van 10 percent op baar kapitaal het surplus tussclieu de eigenaars en de werklieden ge lijkelijk verdeeld zou worden. Tevens kwam uien overeen dat de arbeiders hunne kleine spaarpenningen in de zaak zouden kunnen deponeeren en alzoo aandeelhouders konden worden. Deze regeling heeft nu twee jaren gewerkt waarna deze week in de tweede algemeene vergadering werd medegedeeld dat er een surplus van 7 pereent tusschen de meesters en knechts te deelen viel. Deze verdeeling geschiedt in verhouding van ieders werkloon over bet laatste jaar. Er zijn nu 1200 werklieden en het te deelen montant bedroeg over bet laatste j iar 3000 p. st. t ientengevolge zou dit dooreen gerekend voor ieder 2 p st. 10 sh. zijn doch naar evenre digheid van ieders verdiensten en werktijd zijn ir natuurlijk velen die nu veel meer ontvangen. Zij die door den inleg van spaarpenningen met aandeelhouders werden gelijk gesteld ontvingen bovendien 13% percent interest, terwijl de anderen die geen spaargeld hadden ingelegd alsnog daartoe in de gelegenheid werden gesteldten einde in het vervolg mede hun aandeel te hebben van de extra voordeelen. Deze uitslag heeft hij de werk lieden eene algemeene tevredenheid teweeg gebragt terwijl er nu natuurlijk geen sprake meer is van arbeidstaking. De Scotsman geeft eene beschrijving v an eene proefte Edinburg genomen met eene locomotief voor gewone wegen. Dit weiktuig ging met vier zwaar geladen kolen wagens tegen een steden weg op over aller hande soort van plaveisel. De nieuwsgierig heid der menigte was zoo groot dat de trein stil houden en versterking van policie afwach ten moest om ongelukken te voorkomen. Het nieuwe hij deze proefneming welke volkomen gelukt is was dat rondom de wielen een beslag van dikke gutta percha gelegd was. Verrassend was het te zien hoe de steenen eener nieuw gelegde Mac-Adam-bestrating zelfs niet aan stuk gedrukt werden maar een indruk maakten in de gutta percha die dadelijk weder hare vorig» gedaante aannam. De gutta percha-bekleeding is de oplossing valt het probleem om Dij stoomwagens op gewone wegen zoowel de bestrating als de wielen onbeschadigd te houden. Verleden week is er te Dowell Was hington county Ohio een persoon bijna doodgevroren. Hij kroop in een ijskelder om zoodoende koel te blijven. Eenige uren later Werd hij gevonden stijf bevroren en bewusteloos. Hij werd met groote moeije- lijklieid tot bewustzijn gebragt en zal waar schijnlijk de gevolgen zijner onbedachtzaam heid nooit te boven komen. Door een der bladen wordt veihaald dat een der rijkste grondeigenaars van Au stralië zekere heer Powell die met verschei dene zijner vrienden op de jagt gegaan was zich met hen tegen bet uur van ontbijt naar den oever van de rivier Huon begaf niet ver van een waterval een van de schoonste landschappen in de omstreken van Hobart- town de aanzienlijkste stad van dit vruchtbare gewest. De echtgenooten der jagers wachtten hen daar om gezamenlijk het ontbijt te ge- bruiken. Men zette zich op het gras neder rondom het landlijk maal en het duurde niet lang of iedereen was in eene opgeruimde stemming. Eensklaps wordt de opmerkzaam heid der aanwezeriden geboeid door een roofvogel die in zijne klaautven een voorwerp hield waarvan de gedaante op het eerste ge- zigt hunne harten met den grootsten schrik vervult. Mevrouw Powell die het met een strakken blik volgde slaakt een doordringen den kreet en valt bewusteloos neder. Zij had haar kind drie maanden oud herkend dat zijne min op een afstand van honderd schreden en gewikkeld in een sjaal die aan een dikken boom was vastgemaakt had nedergelegd. De arend vlugtte met zijne prooi in de rigting van een berg twee mijlen van daar. Nog voor dat de gasten van den eersten schrik een weinig bekomen waren hadden twee zwarte bedienden zich reeds op weg hegeven om den roofvogel te vervolgen. Naauwelijks waren er twintig minuten ver streken toen zij reeds den steilen berg be klommen met eene onverschrokkenheid die zonder voorbeeld was. Ademloos en met bebloede handen ge lukte het hun eindelijk na bovenmensche- lijke inspanningden top te bereiken- Maar nu ontdekken zij tot hunne verbazing dat het arendsnest zich in eene ongenaakbare bogt bevindt. De tijd dringt de een wil nog eene ongehoorde poging wagen en de hand van zijn kameraad grijpende en zich met de andere aan eene rotspunt krampachtig vastklemmende waagt hij zich op goed ge luk af en zoekt eene plekwaar hij steun voor zijnen voet kan vinden. In dit gevaarlijke oogenblik waarin hij zich met eene hand boven den afgrond opge heven houdt valt de arend inet onstuimig- h id op hem nederen brengt hem met der. bek en de vleugels een aantal wonden toe. In dezen verschrikkelijken toestand is het hem niet meer mogelijk zich te verwijderen. Daarenboven zijn zijne krachten uitgeput en staat hij op het punt de handdie hem on dersteunt los te laten. Op eens Iaat zich het losbranden van een vuurwapen booren en de vreeselijke vijand doodelijk gekwetst valt nederaan den voet des bergs te vergeefs zijne vleugels uitslaande. Een kwartier na dit treffende tooneelwerd het kind in een afgrijselijken staat bij de zijnen teruggebragt De arend had den schedel van het kind verbrijzeld om zijnen jongen de gelegenheid te verschaffen zich met de hersens te voeden. Uit Singapore w ordtonder dagteeke- ning van 4 Julij gemeld dat eene vloot van Chinesche handelsjonken door een Engelsch oorlogschip bij misvatting beschoten en deerlijk gehavend is. Die jonken hadden om zich voor de zeeroovers te beveiligen zich ver- eenigd en van geschut voorzien de Engelsche scheepsbevelhebber hield zeomdat zij zwaar gewapend waren voor zeeroovers en werd in dat gevoelen nog versterkt door eeneu Chinesclien hoofdambtenaar dien hij toevallig aan boord had alsmede door de omstandig heid dat de Chinezen weigerden hunne scheeps papieren te vertoonen. Een aantal Chinesche zeelieden kwam daarbij om het leven eene van hunne jonken werd genomen en te Hong- Kong opgebragt eerst toen kwam de mis vatting aan het licht. Bruinisse 17 Augustus 1868. De heer S. de Giuaff die den 17 Augustus 1818 tot onderwijzer was aangesteld en op denzelfden dag zijne betrekking aanvaard had vierde heden het feest zijner 50jarige ambtsbetrekking. Geheel Bruinisse vierde feestop de schepen en aan de huizen wapperde de driekleur en toonde aan hoezeer de jubilaris geëerdgeacht en bemind wordt. Tal van corporatien en bijzondere personen kwamep hem geluk wenschen en veel zeer veel stoffelijke ber wijzen van vriendschap en hoogachting werden aan hem uitgereikt. ..i Ouder de vele geschenken die hem vereerd werden behoorden onder anderen een prachtige zilveren inkt koker van het gemeente-bestuur; Een gouden horlogie van eenige gemeentenaren Eene pendule van een bijzonder persoon Een gouden bril in schildpadden van een gouden plaat en inscriptie voorziene étui van het onderwijzers- gezelschap Duiveland waarvan hij de voorzitter is: Twee keurige bekers die iu prachtige lampen kunnen veranderd worden van de onderwijzers-gezelschappen Zierikzee en Oostelijk Schouweu Twee kristallen bekers met zilveren voet van den kerkeraad Een sierlijk ingebonden exemplaar van Ganot's Na tuurkunde vau een zijner vrienden te Zierikzee meer andere te veel om allen te noemen. Maar meer dan door dit alles te zaraen werd het hart van den waardigen grijsaard verheugddoor de onverwachte komst van den heer Inspecteur vau het lager onderwijs in Zeeland, die in vereeniging met den heer Schoolopziener in dit sohooldistrict hem het besluit vau onzen geëerbiedigden koning kwamen over brengen waarbij hem de zilveren rijksmedaille van verdiensten wordt toegekend. Ook van de maatschappij tot nut van 't Algemeen zal den jubilares de zilveren medaille vereerd worden ter toezegging waarvan eene commissie uit bet depar tement Duiveland was opgekomen. Treffend was de indruk welke vooral de twee laatste geschenken op den jubilariszijne gade en talrijke kroost maakten. De schoolkinderen waren des morgens al de gasten werden gedurende den dag gul onthaald. Schrijver dezes die nooit zulk een feest had bijge woond had er veel van gewachten toch Detuigt hij gaarne dat zijne verwachting verre is overtroffen. Wanneer slechts een klein gedeelte vervuld wordt van de wenschendie den wel ouden maar immer krachtvollen en ijverigen de Graaff zijn toegebracht zal een onverstoord geluk nog lang hier beneden zijn deel zijn. Van de 29 kinderen door hem in 2 huwelijken verwektzijn nog 15 in leven waarvan er 11 ge huwd zijn die bijna allen het feest bijwoonden. Voor een. matige prijs 9 een best AXjxlioriielioiit BILL ARD, zoo goed als nieuwloopende op kanalenafkomstig uit de Fabriek van den Heer Andres te '5 Hage. Te bevragen bij de Uitgevers dezes. Z speelt "Wit en O speelt Zwart. "Wit zet voor. 17de Zet Wit 11. 4. op H. 5. Zoo dat de stand der partijen is als hieronder aangeduid Zierikzee, Gearriveerd 14 Aug. Atlas Harisson Akyab Dordrecht. Brouwershaven Gearriveerd 15 Aug. Koophandel H. J. Muller Tjilatjap Rott. 15 Bastiaan Bot J. D: P. ZettelerBatavia 16 Friendship, H. Roberts New-Castlebeiden naar Dordrecht. 17 Ahkar J. W. Snellman Rangoon, Vlaar- dingeh. Per bet schip Bastiaan Potkapt. J. D. P. Zetteler', zijn als passages, van Java aaugebragtde heeren Kruithoffvan der Wall en 3 kinderen. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 17 Augustus 1868. Nederland. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland. Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Ainort. Sijndic, Ned.Hyp.-Bank. Cert. bij Rothschild. Obligatiën. Obligatiën Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatiën 1849. Obl. Met. Oude. dito dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatiën OblGeldl. 1825. Binnenl. Oblig. 2% pCt. 57% 65 4 87 4% 2% 2% 37% 94 4 198% 5 2% 24% 6 52 5 12% 3 38 ROTTERDAM 17 Augustus 1868. Tarwe buitengewoon veel afzeer flaauw 1 Rogge 40 a 50 ct. Gerst 20 a 30 ct. en 25 ct. b 0 0 g e r. Jarige Zeeuwsche Tarwe f 11.00 a Nieuwe 1867 - 12.00 a Rogge 1867 - 8.50 a Wintergerst - 6.25 a Zomergerst - 6.00 a Inl. lange Haver - 3.00 a korte - 4.00 a Kleine blaauwe Erwten - 9.25 a Groote - 10.25 a Bruine Boonen - 6.00 a Witte - 11.00 a Zeeuwsche Paardenboonen - 8.00 a a g er. Erwten f 12.00 - 13.00 - 9.— - 6.75 - 6.25 - 4.00 - 5.00 - 9.50 - 11.25 - 10.00 - 12.00 - 9.00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Van V%n Rotterdam Vrijdag 21 'smorg. 6.j Vrijdag 21 'smorg. 10.30 Zaturdag 22 6.Zaturdag 22 10.30 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na dft afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen. Van Rotterdam. des maandags, woensdags en I desdingsdagsy dondera. en vrijdags 'smorg 8 ure. j zaturd. 'smorg. 10.20 u. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van. Veen", des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdamen des morgens ten 12.15 ure voor de afvaart vau Rotterdam naar Vlissingen. STOOMBOOTDIENST „TELEGRAAF' ROTTERDAM ANTWERPEN Van Rotterdam naar Antwerpen Dagelijks behalve Zondag 's morgens 8.10 ure. Van Antwerpen naar Rotterdam Dagelijks behalve Zondag 's.morgens 8 ure. De Diligence rijdt van Brouwershaven naar Zierikzee. In correspond, roet de stoomb. n. Antwerpen'smor. 8,30 Rotterdam 8,30 Van Zierikzee naar Zijpe. In correspond, met de stoomb. n. Antwerpen 's mor. 10,15 Rotterdam 10,15 Van Zierikzee naar Brouwershaven '3 middags 3 ure na aankomst der stoomboot „Telegraaf." Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VOS.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 2