Zaterdag 15 Augustus. WOENSDAGEN ZATERDAG. W°. 66 Besturen en Administration Oproeping. Bekendmaking. Binnenlaudsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- Doodberigten van 1 6 regels 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNERENTS P Rij S. Per drie maanden f 2,00— Franco per post 2,25. Inzen dingder Advertentiön daags te voren, voor lOure'snorg Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op ingezetenen genegen om te dingen naar de openstaande bediening van Kolennieter in deze gemeenteom zich voor het eind dezer maand in persoon aan te melden bij den Burgemeester. Zierikzee den 7 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAÜ. De Secretaris •T. P. N. BRMEllINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeever wittigen bij deze het publiek dat de gewone Ker mis of Jaarmarkt alhier zal gehouden wor den als van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van den 31 dezer maand toten met den 12 September aanstaande. De aanvraag voor het plaatsen van Schouwburgtenten zal uiterlijk vóór den 25 dezer maand moeten geschieden met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester alhier bij wien op dezelfde wijze de kramers zich in tijds be lmoren aan te melden. Een ieder hunner zal van be hoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaarshoroskooptrekkers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee den 12 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bij koninklijk besluit van 25 Julij 11. zijn bij de bataljons grenadiers en jagers en bij de overige acht regimenten infanterie, de tirailleur-compagniën als zoodanig opgeheven. De daarbij dienende onderofficie ren en verdere manschappen worden gekleed en gewa pend en genieten de soldijen zooals dit voor de onder officieren en verdere manschappen van de bataljons waartoe de compagniën behooren, is vastgesteld. Door den minister van oorlog wordt het aantal scherpschut ters bepaald dat bij elk bataljon en depot aanwezig kan zijn en tevens de vereisckteii aangewezen waar aan de korporaals en soldaten moeten voldoen om de voordeelenaan die categorie van militairen toe te kennen te verkrijgen. De korporaals- en soldaten-scherpschutters zijn gekleed en uitgerust als de overige militair eb vau het korps. Zij genieten eene soldij-verhoogiug van vijf cent daags. De soldaten-scherpschutters dragen op den linkerarm een chevron zooals die tot dusverre door de tirailleurs le kl. werdeu gedragen. Het Staatsblad bevat het kon besluit tot opheffing van 't departement voor hervormde enandere eerediensten van 29 Julij 1868 met deze overwegingen „dat de aan de kerkgenootschappen ver zekerde vrijheid om alles wat hunne gods dienst en de oefening daarvan in hunnen boezem betreft te regelen de instandhouding van afzonderlijke departementen voor de zaken der verschillende eerediensten niet noodzakelijk maakt „dat de voortduren le instandhouding van die departementen niet strookt met het staats- regtelijk beginsel van scheiding van kerk en staat „en dat ook bij opheffing van die depar tementen de wenschelijke waarborgen voor de toepassing der grondwettige beginselen in betrekking tot de aangelegenheden der kerkgenootschappen door het staatsgezag kunnen verschaft worden." Vrijdag morgen heeft Z. K. H. prins Hendrik met gevolg in 't fort bij 't Vossen- gat te Utrecht de proeven met de torpedo's zooals ze door den luit t/z i klasse Cornelis- sen aldaar zijn ingerigt bijgewoond. Twee dagen te voren was behalve de mi nister van oorlog ook de m nister van maxine bij de genomen proeven tegenwoordig terwijl ook enkele andere autoriteiten die bijuoonden Bij beide gelegenheden werden de genomen proeven met den hesten uitslag bekroond en mogt de heer Cornelissen de betuiging erlan gen van de belangstelling die allen voor zijne vinding koesterden. In het Utr Dagblad leest men Is de lepra (melaatschheid^) besmettelijk Het re sultaat van het te Arnhem naauwkeurig in gesteld onderzoek waartoe zich het koloniaal invalidenhuis Bronbeek leende was dat de lijders aan lepra (in January des vorigen jaars 8 in getal) de ziekte medebragten uit Oost-Indie en dat er geen grond aanwezig is om aan te nemen dat de nielaatschheid zich in genoemd huis bij zieke of gezonde personen zou hebben voortgeplant. In Sep tember 1867 waren er geeiie leprozen meer in het invalidenhuis. Het schijnt dat ze ver plaatst zijn. In de kolonie Veenhuizen be vonden zich in December 1867 vier lepra- lijders, allen vroeger in Indie gediend hebbende. Bij drie daarvan heeft zich de ziekte eerst na vele jaren hier te lande gewoond te hebben, geopenbaard Van besmettelijkheid is ook te Veenhuizen niets gebleken maar voorzigligheidshalve is voor het viertal een alleenstaand hospitaaltje gebouwd. De koning der Belgen is op zijne reis van Ostende naar Yperen jl. Maandag a&n een groot gevaar ontsnapt. Tengevolge van oponthoud des konings aan sommige stations was de trein later aangekomen dan men ge dacht had. Men had voorzorgen genomen en de noodige instructien tot oponthoud van andere treinen en verlegging van rails over geseind maar die seinen schijnen niet alle goed begrepen te zijn althans op de hoogte van Cominines stond een excentriek verkeerd en lagen de rails zoo dat de trein hen volgende onvermijdelijk buiten den weg en tegen de gebouwen van liet station zou ge. worpen z'yn. Gelukkig zag een d<r wachters het gevaar en had hij toen de trein nog slechts weinige ellen van het noodlottig punt verwijderd was juist nog den tijd om het verkeerd gestelde excentriek over te halen. (Amst. Ct.J Omtrent het ongeluk in de steenkolen mijn van Sainte Henriette verneemt men dat het aantal dooien, eerst op 47 opgege ven nog grooter is. L' Organe de Mons hetwelk de vreeselijkste bijzonderheden meldt van het voorkomen der halfverbrande somtijds onkenbaar geworden lijk en en van de too- neelen welke bij het opbrengen daarvan aan den ingang voorvielen verzekert dat er 52 slagtofters reeds gevonden zijn en waar schijnlijk nog niet allen buiten de mijn ge- bragt zijn Het voorval schijnt aan nietna- koming van de reglementen bij het. doen springen van een nieuwen gang in de mijn te zijn veroorzaakt. De opzigter die de schuld van zoo groote ramp is geweest is zelf het eerste slagtoffer van zijne onvoorzigtigheid geworden. DUITSCH LAND. Wkknkn 9 Augustus. Als eene merk- waardigheid kan gemeld wórden dat geduren le de twaalf dagen dat het schutters feest geduurd heeft op het feestterrein waar dagelijks van 's morgens vroeg tot laat in den avond duizenden menschen bijeen wa ren de dienst van geen enkelen policie-ager.t werd vereischt en de uit jongelieden bestaande feestwacht met geene' enkele ongeregeldheid heeft te kampen gehad een bewijs van den goeden geest welke onder alle aanwezigen neerschtè. Bij het snelvuren op het Ween er schutters feest heeft het Wanzlsche geweer schitterende proeven afgelegd maar is door het geweer naar het stelsel Morgens'ern (New-York) overtroffen. dit geweer kunnen 29 schoten per minuut worden geriaan het on derscheidt zich nog door eene bijzonder goed- koope fabricatie Uit Neurenberg schrijft men In het logement „Zum Wei<sen Lowen" is een kunst werk ten toon gesteld door een ongelukkigen schuldenaar gedurende zijne twee-jarige ge vangenis in de gijzeling vervaardigd. Het is een klok wier welgelukt ornamentiek rader werk wijzerplaat gewigt en omkasting uit gekneden roggen brood zijn vervaar digd. Het uurwerk toont met de meeste naauwkeui igheid de uren minuten seconden jaartal maand en dag aan. De kunstenaar had, gelijk door legale getuigen wordt be vestigd slechts een eenvoudig broodmes ten dienst om net kunst-uurwerk te vervaardigen. Bij het vertrek der scherpschutters van Mainz naar Weene'n riep de menigte „leve Oostenrijk weg met BismarckIn de wachtkamer van het station werden eenige Pruissische officieren beleedigd en later op de straat 6 Pruissische soldaten omsingeld en bedreigd totdat zij door een patrouille ont zet werden. De graanprijzen hebben in de vorige week op de Zuid Duitsche Hongarrsche en Beijersche mirkten weder eene aanmerkelijke daling ondervonden. Alleen voor klaverzaad was de stemming williger omdat men dit jaar tengevolge der buitengewone hitte een ongunstigen oogst van dit product verwacht. In het zuiden van llusland begint de staat der gewassen te verbeteren tengevolge van den weldadigen regen die aldaar ge vallen is. In de gouvernement' n Simbirsk Saratoff en Penza zal de oogst overvloedig zijn. F R A N K R IJ K. Zekete schoenmaker te Parijs was nu drie jaren geleden liet slagtoffer geweest van eene nachtelijke ranranding door diefstal ge- volgd. Op een nacht ging. hij door eene eenzame siraat der wijk St Antoine toen hij plotseling door een kerel werd aangerand. Niettegenstaande zijn. hevigen tegenstand werd hij op den grond geworpen de aan valler zette hem de punt van een dolkmes op de keel zeggende „Indien gij u verroert zjjt gij een man des doods." De f-choeninaker, ziende dat hij in groot gevaar was bleef bewegingloos en liet zich berooven van zijne portemonnaie die 130 frs. bevatte alsook van zijn horloge. De schoenmaker deed een aanklagt bij de policie en gaf een zeer duidelijk signalement van den dief, die aan de regterwang eene breeile vvijnkleurige vlek had Ik zou altijd dien deugniet herkennen als ik hem ontmoet, zeide hij aan den com missaris van policie. Sedert dit vooival waren er drie jaren verloopen en noch de policie noch de aangerande hadden den misdadiger -ontdekt. Dezer dagen beklom de schoenmaker de imperiale van een omnibus er was slechts ééne plaats ledig hij nam haar in en bevond zich nevens een persoon, dien hij onmiddellijk herkende; het was de dief. „Kent gij mij niet meer mijnheer vroeg hij. „Neen" antwoordde de aangesprokene. De schoen maker sprak geen woord meer toen hij eenige ©ogenblikken later twee stadssergeanten ont waarde stapte hij af er. wees op den di»-f dien zij aanhielden. Men bragt hem naar een naburig bureau van policie en vond h- t horloge van den schoenmaker nog bij hem. De Courier dt.s Etats-.Uuis van 18 Julij meldt het volgende Gisteren zijn hier 51 menschen door de drukkende warmte gestorven om nog niet te spreken van 46 an deren die in verschillende wijken der stad in staat van verregaande bedwelming gevonden zijn. Van de 100 gevallen van zonnesteek waren er 75 doocb'Iijk. Dit cijfer is niet te vergelijken met vroegere jaren. De sterfte heeft in de laatste 4 Va dagen .1 edragen Zon dag 92 Maandag 114, Dingsdag 131 Woensdag 236 Donderdag (tot 12 ure 's mid- dagsj 174 dus te zamen 747 gevallen. En dit kan .alleen aan warmte worden toe geschreven. Men meldt uit Parijs: In de Sorbonne alhier had men dezer dagen de gelegenheid eene interessante proef te nemen oitiiient de intensiviteit van het slangenvergift. Een tee kenaar welke evne doode ratelslang zou af- teekenen ritste zijnen v.ngeï aan een der tanden van het doode uier dermate dat hij begon te bloeden. Onmiddellijk werd hem geneeskundige hulp toegediend. De wond werd eerst geëtst en daarna met eenen door eene galvanische batterij gloeijend gemaakten

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1