W°. 65 Woenisdag 12 Augustus 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. I srigten. Oproeping Verlofgangers. Bekendmaking. en. I middags 3 ure Oproeping. Binnenlandsehe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingeri rdam pCt. 57%, 66% 88% 33% 38% 93% 199% 21% 62 SI'5/,» 12% 38%, ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. 'Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels i f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B ONNEM R NT SP Rij Per drie maanden ƒ2,00Franco per post f 2,25. Inzen- ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sirorg |rtikelen jed. Mudde. [men f 8.50 leii - 00,00 - 00.00 rwten - 00.00 lito - 8.75 lito - 0.00 ad oo.oo Besturen en Administratiën ad - 00.00 De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij koninklijk besluit Van 14 Jnnij jl. no. 64 het departement van oorlog is ge- magtigd om zoo voor het houden van wapenoefeningen in de legerplaats te Milligen als voor andere najaars oefeningen tegen den 15 Augustus aanstaande het vereischt getal miliciens van de ligtingen van 1864 eh '1865 van onbepaald verlof onder de wapenen te roepfen onder bepaling dat de opgekomen manschappen vóór of op den 22 September daaraanvolgende, weder met onbepaald verlof zullen worden gezonden dat naar aanleiding dier magtiging tegen den 15 Augustus e. k. in werkelijke dienst worden opgeroepen al de miliciens-verlofgangers van de ligting van 1864 bij het regement grenadiers en jagers en bij de overige regementen infanterie (met inbegrip der dépots) en Vefder- illeen voor zooveel de bataillons betreft welke aan het 'smorg. 10.30 kamp moeten deelnemen zoo noodig nog zooveel man- 0 smidd. 12.— scjlappen Tan de ligting van 1865 als vereischt worden J' nr\ A a Viorv o ol rTo okprlrfp van S7R nrp.- n-ikzec r ;lt 1867. .50 a 30.00 .50 a 29.00 .00 a 00.00 :.50 a 30.00 .50 a 29.00 je; '.00 a 00.00 1.50 a 30.00?- .50 a 29.00"». .00 a 27.50 1, i.OO a 0.00 3 .00 a 0.00 k d die bataillons op de bepaalde sterkte van 375 pre sente manschappen te brengen zullende daartoe in de eerste plaats worden opgeroepen de verlofgangers dier ligting welke indertijd niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt en wijders dat tegen dien datum bij de drie regementen vesting-artillerie en ^et korps pontonniers tot hunne oefening worden op geroepen al de miliciens (even als bij deinfanterie zoowel de gehuwden als de ongehuwden) der ligtingen van 1864 en 1865 voor zooverre zij van beide ligtingen indertijd niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt. dat volgens kennisgeving van den heer commissaris des konings in deze provincie bedoelde verlofgangers dezer gemeente op Donderdag den 13 en Vrijdag den 14 dezer maand op beide dagen des namiddags ten half zeven ure in de Abdij te Middelburg zich moeten FEBPEÜ bevinden gelijk aan hen elk in het bijzonder bij op- roepingsorder is kennis gegeven voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen. Wordende gemelde verlofgangers onder het oog gè- bragtdat zij die in gebreke blijven op den bepaalden tijd onder de wapenen te komen bij hunne latere op komst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden en bnn voorts gewezen op art. 145 der militie-wet volgens hetwelk de verlofganger die niet aan de op roeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. En opdat niemand biervan onwétendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Zierikzee den 6 Augustus 1868. Be Burgemeester B. C. CAU. r na de afvaart: delburg en van If uur na de' dam. Botterdam. [gs, dondera. en org. 10.20 u. bet „Hotel van jde afvaart van gens ten Ï2.15L, p Vlissingen. IfiAAF' ipen is 8.10 ure. pAM !ens 8 ure. j naar Zierikzee, ppen 'smor. 8,3t dam .31 en 's mor. 10,1' Lu 10,1° Halen. A. de VOS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op ingezetenen genegen om te dingen naar de openstaande bediening van .KoI©iii*w©'t©jr' in deze gemeenteom zich vóór bet eind dezer maand in persoon aan te melden bij den Burgemeester. Zierikzeedën 7 Augustus 1868. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ÏJRMEBXNS. Zierikzee 10 Augustus 1868. In Schouwen is de oogst bijna overal ingezameld en de uitslag daarvan heeft de verwachting verre overtroffen. Alle gronden die in eenen voldoenden vruchtbaren staat verkeerdenhebben een' zeer rijken oogst opge leverd alth'aüs voor zooveel betreft de rogge tarwe, garst en haver'. Vooral is de kwaliteit dezer gewassen uitmbntend en zal dit jaar onder een van de beste graan jaren worden genoemd die men in lang beeft gekend. Het vlas is op vele plaatsen tegengevallen dit is mede bet geval met de blaauwe erwtenuithoofde ër van den laats ten bloei weinig is teregt gekomen De paardenbo'onen zijn bijna algemeen slecht en zul len weinig meer opleveren dan bet vorige jaar. De oude meekrap staat zeer goed en doet een goeden teelt verwachten de jonge daarentegen groeit zeer langzaam en lijdt blijkbaar door de aanhoudende en ongekende droogte. De aardappelen staan boven verwachting goed en hebben een' goeden smaak doch zullen vermoedelijk eene geringe opbrengst geven. Zoo bevredigend alzoo in bet algemeen de uitkomsten zijn van de bouwlan den zoo bovenmate ongunstig is beten vooral tegen woordig gesteld inet de weilanden. De bboi-opbreiigst, hoewel van vrij goede kwaliteitis zeer gering zoo- dat er in dén volgenden winter met overleg zal moe ten worden gevoederd. Van nagras is er. bijna geen sprake en al de weilanden nagenoeg geeiie uitgezon derd zijn zoo dor en kaal als bevond men zich in den winter. Daarenboven bestaat er in verreweg bet grootst gedeelte van bet eiland volslagen gebrek aan goed drinkwater voor bet vee zoo dat dit op verren afstand moet worden gehaald en alzoo zeer kostbaar is. Dat de veestapel hieronder lijdt behoeft naauwelijks gezegd te worden en evenmin dat bet vèfiangeh1 naar een milden en overvloedigen regen groot is. Per telegram meldt men aan de Amst. Ct. dat Zaturdag nacht te Vollenhoven bij harden wiüd een vreeselijke brand heeft ge woed de voorstad is een prooi der vlammen geworden 27 huizen zijn vernield waaronder het logement: de brand was bij het afzenden van het berigt nog niet gebluscht. (Het stadjè Vollenhoven in Overijssel 4 uren van Zwolle gelegen telt lVt duizend zielen. Bij het duiven-cóncours door Belgische duivenhouders dezer dagen gehouden en waaraan ook door eenïgê Franschen en Duit- schers uit de Rijnprovincie werd deelgenomen zijn dè drie hoogste prijzen door Luiksche eigenaars van duiven behaald. Van de hon derd-tachtig duiven die den 28 «Julij te Rome zijn opgelaten is de eerste Maandag 3 Aug des namiddags te Ougrée teruggekomen en heeft aan haren eigenaar een prijs ter waarde van 300 frs bezorgd Öe tweede is den 4 des avonds ten 8 urede derde is den 5 des ochtends op hare til teruggekomen. Er zijn in h<'t geheel 18 prijzen uitgeloofd 1699 en 1868. De groote zonsver duistering die op den I8den Augustus dezes jaars verwacht wordtroept eene verordening in de gedachten terug die in het jaar 1699 bij gelegenheid van eene zonsverduistering werd uitgevaardigd door landgraaf Frederik II van Homburg and rs een der meest verlichte vorsten van zijn tijd Die verorde ning luidt aldus „Daar men Zijne Doorluchtigheid berigt heeft dat op aanstaande Woensdag den 13den September des voormiddags ten 10 ure eene gevaarlijke verduistering zal plaats hebben zoo heeft Zijne Doorluchtigheid als een regtgeaard lands vader ook hierin voor zijne onderdanen willen zorgen, en hun wil len aanbevelen dat zij hun vee den dag te voren en eenige dagen daarna op stal houden en daarvoor het nood'ge voeder aanschaften; dat zij de deuren en vensters der stallen goed sluiten de waterputten bedekken en de kelders en koornzolders goed verzorgen zul len ten einde in dezen tijd de lacht er niet binnendringe en er kwaadaardige besmetting veroorzakedewijl zulke vreeselijke verduis teringen kwaadaardige hoestbooze zweren toevallen koortsen ja besmettelijke ziekten en onbekende krankheden veroorzaken naar welke aanbeveling zich dus een ieder hebbe te rigten enzGe'eekend te Homburg den 7den September 1699. Uit Brussel meldt men van 6 dezer. De aanvallen welke de Katholieke geeste lijkheid zich bij voottduring veroorlooft tegen het Protestantismus beginnen hunne vruchten te dragen. Pas zijn de rustverstoorders die een Protestantsche predikatie te Brugge wil den tegengaan gestraft geworden of te Goffontaine (Luik) is een gelijksoortig feit voorgevallen. In dit dorp zongen de Evang. Protestanten liederen in de open luchttoen een pastoor hen kwam gelasten zich te ver wijderen. Zij weigerden en toen ontzag de pastoor zich niet eenigen van hen te slaan terwijl straatjongens hen met steenen wierpen. De Protestanten zetten hun gezang voort en de pastoor ten einde raad daagde een hun ner uit met hem te gaan vechten in het nabijgelegen bosch Ook dit werd natuur lijk geweigerd. De justitie onderzoekt thans de zaak. De sterrekijkers en weerkundigen voorspellen dat wij een strengen en vroëgtijdigen winter zullen heb ben hetgeen nog al dikwijlsna een buitengewoon heeten zomerhet geval schijnt te zijn. Als voorbeeld haalt men aan het jaar der beruchte staartster waarop de zoo bitter koude winter van 1812 is gevolgd. Men schrijft; uit Bath Sedert eenige dagen houdt zich in de nabijhéid dezer reede een zeevisch op veel overeenkomst hebbende met dën bruinvisch waarvan velen ter lengte van tien a twaalf voet. Men ziet ze soms van 50 tot 60 stuks bijeen en meermalen sprin gen zij in hunne volle lengte boven den waterspiegel uit. De gemeenteraad van Schiedam heeft besloten t,ot het uitschrijven eener gcldleenihg ten bedrage van f 60,000 ter voorziening in de kosten voor den opbouw en de vestiging e'êtier hoogére burgerschool' DTJITSCH LAND. Te Berlijn is eene afgrijselijke misdaad ontdekt. De boekbinder Melchior wonende aldaar heeft zijne vrouw zijne twee doch tersoud 20 en 14 jaar en zijn zoon oud 10 jaar vermoord omdat hij volgens zijn voorgeven niet langer bij magte was in hun onderhond te voorzien. De moord geschiedde door middel van verstikking (in da woning was eene sterke gaslucht) ver wonding en verwurging. Melchior was voor nemens ook zich zeiven van kant te maken doch werd hierin verhinderd. Hij zegt dat hij 400 th. schuld heeft. De algemeene uitnondiging van d« Russische regering tot het houden eener Europesche conferentiewelke het rebtuik van ontploffende geweerkogels als oorlogswa pen zou moeten verbieden of beperken werd ook aan de regering van het koningrijk Sak sen gerigt. Deze heeft daarop afwijzend ge antwoord omdat de staten van den Noord- duitschen bond het regt en den pligtom hem bij andere gouvernementen te vertegen woordigen aan Pruissen hebhen overgedragen. I ii A R liH IJ K. Parijs 6 Augustus. De akadi-inie voor de geneeskunde heeft dezer dagen ter bevei liging van het publiek tegpu kwakzalvers bekend gemaakt dat wonden door dolle honden toegehiagt zoo spoedig en diep mogelijk moeten worden uitgebrand en dat dit het eenig middel is tegen de ontwikkeling van dolheid hij d«n gewonden personn Jl. Woensdag avond heeft in de mijn Sainte Henriette te Jemmipes waarin drie honderd mijnwerkers arbeidden eene ont ploffing plaats gehad gisteren-ochtend zijn 47 lijken uit de mijn opgehaald terwijl bovendien van vier zwaar gekwetste werklie den nog twee zijn bezweken. Al de overigen zijn er zonder letsel afgekomen. GROOT-BRITTANNIEN. Eene welgekleede en schijnbaar be schaafde dame vervoegde zich dezer dagen tot den directeur van een krankzinnigen-ge sticht te Londen. Zij verhaalde hem dat de geestvermogens van liaren man gekrenkt waren dat liij zeer zachtaardig was maar alleen het idëe fixe had, dat men hem zijne juweelen ontstolen had en dan ook gestadicr om zijne juweelen riep. De directeur beloofde den ongelukkige zoo goed mogelijk te zullen verplegen De dame betaalde de kosten van veertien dagen vooruit en des anderen daags meldde zij zich inderdaad op nieuw aan het gesticht aan zij had haren man bij zich in het rijtuig. Men bragt hem in een nette expresselijk voor hem alles volgens afspraak met den directeur ingerigte kamer en daarna vertrok de dame. Maar een uur later daar begon de krankzinnige weêr van zijn idée-fixe

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1