I Zaterdag 8 Augustus. WOENSDAGEN ZATERDAG. .N0. 1)4 1868 Besturen en Aclministratiën Kennisgeving. Oproeping Verlofgangers. Bekendmaking. Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen 57"/,, 65% S7% 34 38./, 94 200% 49 24»/i, 62s/.. 52 V4 383/i ZIEBIKZEESCHE PBW5 Z> F ft ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt V E E S C II IJ X T ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f2,00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vooi fOure'snoig 6.75 6.25 4.00 5.00 9.50 Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken mij deze aan de ingezetenen bekend dat de Rekening ldér Gemeente over liet jaar 1867 ingevolge art. 219 'der gemeente-wet j van lieden af, gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage op de Sècretarie is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar 7Jerikzeeden 29 Julij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbendendat bij koninklijk besluit van 14 Junij jl. no. 54 het departement van oorlog is ge- [magtigd om zoo voor het houden van wapenoefeningen in de legerplaats te Milligen als voor andere najaars- pefeningen tegen den 15 Augustus aanstaande het vereischt getal miliciens van de ligtingen van 1864 en Il865 van onbepaald verlof onder de wapenen te roépen 'onder bepaling dat de opgekomen manschappen vóór lof op den 22 September daaraanvolgendeweder met jonbepaald verlof zullen worden gezonden dat naar aanleiding dier magtiging tegen den 15' .ugustus e. k. in werkelijke dienst worden opgeroepen al de miliciens-verlofgangers van de ligting van 1864 bij het regement grenadiers en jagers en bij de overige regementen infanterie (met inbegrip dér dépots)' en verder alleen voor zooveel de bataillons betreft welke aan het kamp moeten deelnemen zoo noodig nog zooveel mair- schappen van de ligting van 1865 als vereischt worden om die bataillons op de bepaalde sterkte van 375' pre sente manschappen te brengen zullende daartoe in de eerste plaats worden opgeroepen de verlofgangers dier ligting welke indertijd niet tot zaïnenstellmg van het blijvend gedeelte hebben gestrekt en wijders dat tegen dien datum bij de drie regementen vesting-artillerie en het korps pontonniers tot hunn'e oefening «worden op geroepen al de miliciens (even als bij de infanterie zoowel de gehuwden als de ongehuwden) der ligtingen van 1864 en 1865 voor zooverre zij van beide ligtingen ndertijd niet tot zamenstelling- van het blijvend gedeelte hebben gestrekt. dat volgens kennisgeving van den heer commissaris des konings in deze provincie bedoelde verlofgangers dezer gemeen'e op Donderdag den 13 en Yrijdag den 14 dezer maand op beide dageii des namiddags ten half zeven ure Jin.de Abdij te Middelburg zich moeten bevinden gelijk aan hen elk in het bijzonder bij op roepingsorder is kennis gegeven voorzien van al dc voorwerpen van kleëding ën uitrusting door hen bij hpn vertrek met groot verlof medegenomen. Wordende gemelde verlofgangers onder het oog ge. bragtdat zij die iii gebreke blijven óp den bepaalden tijd onder de wapenen te komen bij hunne latere op komst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden en hun voorts gewezen op art. 145 der militie-wet volgens hetwelk de verlofganger die niet aah de op roeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. En opdat niemand hiervan onwetendheid vöórweiide zal deze worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Zierikzèe den 6 Augustus 1868. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze op ingezetenen genegen om te dingen naar de openstaande bediening van Kolenmeter in deze gemeenteom zich vóór het eind dezer maand in persoon aan te melden bij den Burgemeester. Zierikzeeden 7 Augustus 1868. De Burgemeester C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS; J. Woensdag passeerde een voermanop een: los paard gezeten het Hofplein te Rotterdam toen een twaalfjarige knaap A. v. H. genaamd met bal dadige hand het paard bij den staart trok om zich vaA èenige paardenharen meester te maken waarvan het gevolg was dat het paard op eens achteruitslaande, den jongen tegen het voorhoofd trof en hem eene be langrijke verwonding toebragt. Op de plaats zelvé /door een heelkundige verbonden zijnde is hij vervol gens door é'en agent van politie naar. zijne woning Van'goederhand verneemt de Amsterdamsche cou rant dat thans tusschen de Nederlandsche en Belgische regeringen ijverig onderhandeld wordt over het sluiten eener conventie krachtens welke het aan de Neder landsche geneeskundigen geoorloofd zal zijn hunne praktijk uit tc oefeneü in de Belgische steden eu ge meenten die niet ver van de grenzen liggen en weder- keerig de Belgische geneeskundigen lijders mogen be handelen in zulke Nederlandsche plaatsen. Deze over eenkomst zal van groot nut zijn voor de inwoners der kleinere plaatsen die soms gebrek hebben- aan medi sche hulp! Vroegere onderhandelingen, over dezelfde zaak gevoerd mislukten tengevolge van de wetsbepa lingen in de twee landen dezen 'keer is het initiatief door Nederland genomen er bestaat hoop op een goeden uitslag. Uit Sneek meldt men van 30 Julij. Hoort men in deze dagen Van aanhoudende warmte dat menschen bezwijken of soms plotseling dood blijven in het naburig-.-) dorp Offingawier verloor een landbouwer binnen eene week drie van zijne vier kindéren allen zoo men hoort tengevolge van hersenvlies ontsteking-, terwijl het vierde ook reeds alle verschijnselen geeft van aan deze kwaal te lijden en dus vreo's bestaat dat ook dit hem zal ontnomen worden. Men schrijft de oor zaak toe aan te vee! verkeer in de felle zonnehitte, zonder h-t hoof 1 gedekt te hebben. Dat dit toch tot waarschuwing van andere ouders moge dienen in dezen tijd Men schrijft onder liet opschrift „Een ge- wigtigè raad" in de Asser Courant Het aard appelgewas verkwijnt op onze hoog" akkers en zal waarschijn'ijk weinig opbrengen. Dat geeft een slecht vooriiitzigtde aardap pel is immers het voornaamste voedsel in ons land voor armen en rijken Zou er nog niet wat té doen zijn om hier en daar althans dien kommer te voorkomen Ik raad het volgende aan. Hebt gij ook nog oude aardappels Anders zijn die er nog wel te krijgen De roggeakkers worden al ledig. Poot op die ontledigde akkers nog oude aardappels 't Is vroeg genoeg in den tijd die kunnen tegen den aanstaanden herfst den wasdom nog wel krijgen. Voorheen plagt men immers de aardappels eerst te pooten acht weken na Mei. Ik raad u zeer aan landlieden om het te beproeven, 't Zal hoogst waarschijnlijk gelukken En als het onver hoopt misluktedan is uw verlies immers gering wat oude poo'taardappels en wat werk! De akkers kunt ge even goed weer gebruiken. Spoedig maar de aardappels in clen grond Als we dan straks een mooijen regentijd krij gen zult ge zien hoe heerlijk ze opgaan en wassen. Eu gij haalt van uwe akkers een dubbel gewas. Komt jongens de ploèg maar wéér in den akker waar ge straks die heerlijke rogge hebt afgehaald. De grond is geil genoeg 't kan wel zonder bemésting. (Midd Ct.j Eenigen tijd geleden stierfin de Wou den een kinderlooze weduwnaar een boer dien de opinie voor zeer rijk hield. Zijne erfgenamen bestaande uit neven eu nichten zagen zich echter in hunne verwachting van heel veel te zullen vinden teleurgesteld Zijn rijkdom bleek hun tamelijk vergroot te zijn. Zooals het dan gewoonlijk gaat ging 't ook hier een oude meid werd verdacht gehouden iets of wat er van te weten waar neefs effecten gebleven waren want d it hij die had gehad wist men zeker. En ja de oude meid herinnerde zich dat de oude boer op zijn sterfbed, verzocht had na zijn dood te worden begraven in dezelfde kleederen waarin hij geleefd had en er werd ook inderdaad gevolg aan dien uitersten wil ge geven. Dit gaf argwaan en toen neef met permissie van het openbaar gezag werd op gegraven vond men op zijne borst onder het hemd een kapitaal aan effecten De man schijnt, een démenti te hebben willen geven aan het onmogelijke om zijne schatten mede jn het graf te nemen. Uit Groniningen meldt men van 4 de zer. In de voorgaande week begaf zich de predikant der Christel, afgesch gemeente te Ulrum P Woudsma naar het nabiriga Friesland', ten einde aldaar eene hem toeko mende erfenis ten bedrage van ongeveer f 400-, in ontvangst' te nemen. Over zijn lang uitblijven Verontruststelden zijne huis- genooter*' de noodige pogingen in het werk om iets- aangaande den verdwenene te weten te komen. Zij warden ondërrigt dat Woudsma, na zijne zaken te hebben afgedaan de terug reis per spoor had aangenomen. Donderdag ïl- had men hem nog te Grïjpskerk en medé iets later te Kommerzijl gezien. Verder was elk sp oor verdwenentot dat de persoon Huzinga onder de gemeente Oldhove in de boot waarin hij gewoon is personen over té zetten een hoed ontdekte terwijl later nog op eenigen afstand van daar aan den publieken weg een Jèdig valies werd gevon den welke beidé voorwerpen bij nader on derzoek bleken aan den vermisten predikant te hebben toebehoord Men moet dus tot het vei moeden geraken dat hier een ver schrikkelijke misdaad is gepleegd. Daarvan ondërrigt hebben reeds gisteren in den vroegen morgen de officier van justitie en de règter commissaris mét den griffier een onder zoek in het werk gesteld welk onderzoek nog wordt voortgezet. Behalve het valies droe g de vermiste mede een souden horologie <-n een zilveren tabaksdoos bij zich. DUITSC BLAND. Weenen 2 Augustus. Do kosten v.in het schuttersfeest bedfoegèri op 30 Julij reeds meer dan f 300,000 Er wordt uitmuntend geschoten. Bijzonder boezemt het snelschieteu belang in. Een Noorweger de beroemde schutter Larsen heeft met een door hem uitgevonden achterlader in 3 minuten 53 sclioteti gedaan terwijl een Oostenrijker met het Wiinzl-geweer ïo gelijk tijdsverloop 43 maal vuurde. Van den eerste troffen 21 van den laatste 29 kogels het doel. Tusschen Dusseldorf en Duisburg heeft zich dezer dagen een incident voorgedaan dat op het gebied der spoorwegen tot dus verre nog niet is waargenomen. Krachtens de ongem'eene hitte hadden de spoorstaven langs eene geheele streek bij Cafcum zich: dermate uitgezet dat zij de voor zoodanige gevallen voorziene speelruimte niet alleen vol ledig hebben aangevuld maar die dermate te boven gingen dat zij zich op elkander pakten en ophoopten. Aangezien zij stevig bevestigd waren konden zij zich wel is waar niet losrukken docii hebben zij zich slangvormig over elkander gewrongen. De weg werd daardoor onbruikbaar en de snel trein welke naar Keulen ging moest 1 uur wachten tot dat er nieuwe staven ge- Iegd waren. T iï A N Ju B, IJ K. Pakijs 2 Augustus. Terwijl men in lan den waar geen jury bestaat en iiet stelsel van verzachtende omstandigheden niet in de wet is opgenomen de doodstraf meestal door den vorst wien het regt van grade verlee- neri door de grondwet is gegeven in dwang arbeid veranderd zien wij hier de jury alleen om geen doodstraf te laten uitvoeren verzachtende omstandigheden vinden waar zij niet bestaan Een vadermoorder te Vau- ciuse een tiian die een oude vrouw van 85 jaar doodt om haar te bestelen in het de partement van Boven Marne een dienstmeid met hare moeder, die te Vareune St-Nilare de meesteres vermoorden na premeditatie van een jaar en daarna het huis in brand steken -

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1