Augustus. ,V'. 62 Zaterdag I WOENSDAGEN ZATERDAG. '1868 Besturen en Administration Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen B u i t e n 1 a n dsc 11 e Tijdingen Burgerl. Stand te Zierikzee. ZIER1KZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERS C 11 IJ N T A UONNE M E N T S PR Ij S. Per drie maanden f 2,00Franco j.er post 2,25. Inzen ding der Advertenttên daags te voren, vooi lOure'snorg Burgemeester, en "Wethouders van Zierikzee j lettende op het koninklijk besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no. 149) waarbij een Eereteeken voor eervollelangdurigewerkelijke dienst bij de Schutte rijen wordt ingesteld Roepen bij deze op zoodanige leden der Schutterij in deze gemeente, die in de termen van voornoemd be sluit verkeeren en het Eereteeken verlangen om zich vóór den 10 Augustus aanstaande met overlegging van dienststaten aantemelden bij den heer Komman- t\ant dei dienstdoende Schutterij alhier. 'l.iêrikzee den 27 Julij 1868. Burgemeester en Wethouders De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbar© Baatlsvergadering g-elioucleii te Zierikzee op dien 29 JTulij 18(58. Secretaris mr. J. P. N. van der Grijpen Yoorzitter mr. B. C. CAU. ERMERINS. Afwezig de heeren mr. de Crane Koole. De notulen der vorige vergadering worden na re sumtie goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrooting voor 1868. Voor kennisgeving aangenomen. In handen der heeren jhr. de Jonge van der Vliet en Mulock Houwer worden ten fine van onderzoek en rapport gesteld a eene missive van regenten van, het burger weeshuis met gewijzigde begrootiDg voor 1868. b De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1867. en c de rekening der teekenschool voor de dienst 1867/8. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededee- ling dat de heer P. Schuriuga zijne benoeming tot leeraar in dé natuur- schei- cn werktuigkunde aan de openbare school van meer uitgebreid lager en middel baar ouderwijs alhier aanneemt. Wordt medegedeeld eene missive van de plaatselijke school-commissie betrekkelijk het adres van den hulp onderwijzer. B. K. van der Zalm om verhooging zijner jaarwedde houdende advies om persoonlijk aan den verzoeker eene jaarwedde van f 300 toetekennen in te gaau met 1 Julij 11. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt hiertoe besloten onder goedkeu ring van Gedeputeerde Staten. Het verslag van de vereeniging tot wering van ar moede over 1867/8 door het bestuur der vereeniging ingezonden wordt in de boekerij geplaatst en ter visie van de leden gelegd. De voordragt van Burgemeester en Wethouders tot vervulling van 2eu hulponderwijzer aan de tusschcii- school wordt aangehouden aangezien er nog een stuk deii voorgedragen persoon betreffende ontbreekt. Wordt medegedeeld het proces-verbaal van de jongste opname der ontvangerskas waaruit bleek dat zich op 20 Julij jl. in kas bevond f 9870,525. Yoor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van eene missive van de commissie van toezigt op liet middelbaar onderwijs en van den heer inspecteur van het middelbaar onderwijsstelt de "Voorzitter namens Burgemeester en Wethouders voor den heer J. Korsten tijdelijk aantestellen tot leeraar in de teekenkunde aan de School voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs op eene jaarlijkschebelooning van 300 en het maximum van het getal lesuren op 6 uren s' weeks te bepalen ingaande 15 Augustus e. k. Aldus besloten onder kennisgeving aan den benoemde en de autoriteiten wien het aangaat. De rekening der gemeente over 1867 metbijbehoorende verantwoording en bijlagen en concept raadsbesluit wordt gesteld in handen eener commissie waarvan bij stemming tot leden zijn benoemd de heeren mr. Moolenburgh mr. van Dongen en Mulock Houwer. Zullende 1 exemplaar ter Secretarie ter openbare visie -worden uedergelegd eu iu afschrift verkrijgbaar worden gesteld waarvan openbare kennisgeving zal geschieden. Wordt medegedeeld dat de tiendvruchten voor 1868 met kosten en blokgeld bij openbare veiling hebben opgebragt f 4640,58. Yoor kennisgeving aangenomen. Wordt .besloten tot het doen van af- en overschrij ving van onvoorziene uitgaven op hoofdstuk 8 afdeeling 4 artikel 9 onkosten op deu verkoop der tiendvruchten ad f 16,19 ]/2 tengevolge van de hooge opbrengst dier vruchten waartoe bij de begrooting casa quo magt.i- ging is verleend. Wordt medegedeeld dat 3 sollicitatien ziju. iugeko- men naar de vacerende betrekking van leeraar in de Nederduitsche taal aardrijkskunde en geschiedenis aan de openbare school voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs waarbij geene documenten ziju ingezonden. Voor kennisgeving aangenomen. Bij monde van mr. Moolenburgh wordt rapport uit- gebragt namens de commissie ad hoe op het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ver ordening tot heffing Van kaai cn havengeld strekkende tot goedkeuring en verzoekende nadere inlichtingen welke door den Voorzitter gegeven worden waarvan de algemeene strekking wordt goedgekeurd. Wordt eerst artikelsgewijs en daarna in haar geheel met algemeene stemmen aangenomen, zullende daarop de goedkeuring van lr;t hooger bestuur worden gevraagd waardoor alsnu ook beschikt is op het adres van de heer H. A. van IJsselsteijn betrekkelijk deze zaak. Idem de rekeniug van den straatweg naar Brouwers haven over 1867 strekkende tot goedkeuring. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt be sloten om in de volgende vergadering de conclusie van het verslag in behandeliug te nemen. De heer van der Vliet geeft den wensch te Kennen dat aan de concessionarissen van den straatweg wen ken gegeven worden voor bet behoorlijk onderhoud van het voetpad en van de aardebaan het\Velk veel te wenschen overlaat. Hierop zal worden acht gegeven. Bij monde van mr. Eokker wordt rapport uitgebragt op de rekening van het Ev. Luth. armbestuur strekkende over 1867 behoudens een klein abuis tot goedkeuring. Wordt voorgesteld de rekening goed te keuren on der opmerking van het abuis. Aldus besloten. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. In de Asser Courant leest men ,,'t Gebrek aan water heeft hier en daar proeven doen nemen om dat door „boring" te vinden, 't Recept is oud. maar vindt weinig respect in dit „kikkerland." Nu echter de nood terdege aan deu man kwam liet men b. v. te Zwolle pntboorders uit Zeist komen en begon het werk op eene plaats waar ge woonlijk het welwater slecht is en zietop 24,5 Ned. el in fijn kieze zand vond men overvloedig Heerlijk water. De proef is dus gelukt en de kos ten bedragen 1000. Dezer dagen is door de te Amsterdam geves tigde Kon. Sopbia-Yereeniging tot bescherming van diereu een adres gerigt aau den gemeenteraad dier stad houdende vier punten van bezwaarwegens daar ter* stede gebruikelijke schromelijkemishandeling van dieren met advies omtrent de middelen om aan dezede hoofdstad onteerende en het zedebederf in de hand werkende misbruiken einde te maken. In dit belangt ijk adies wordt behandeld 1. hel; kaveu van hoog;, ragtigc koeien op het openbare markt plein aldaar2. het ontschepen der vette kalveren binnen de jurisdictie der gemeente deze ongelukkige dieren worden door middel van eenen om den hals ge slagen strop van onder uit het scheepsruim opgeheschen en dan op den wal neergeploft3 het vervoer der nuchtere kalveren hoogopgesiapeld op karren met over de zijborden cn over de radereu heen neerhangende koppen en pooten 4 het totaal gemis van drinkbak ken met versch water voor de losloopende honden eene in verband met de afschaffing- van het muilbanden der honden in de hondsdagen elderster voorkoming van hondsdolheid, reeds sints lang met'uitstekend ge volg in praktijk gebras-te voorzorgsmaatregel. (U. D.) Den 25 en 21) dezer is te Kampen door zamenwerking van verschillende lieder tafels onder leiding van den heer Richard Hol een groot zangersfeest gevierd verge zeld van andere festiviteiten. Iu de Kamper Courant van den 23 dezer kwam de volgende curieuse advertentie voor „Zangersfeest. Niemand kan twee heeren dienen gij kunt God niet dienen en den muminon. Matth. 6 24. „Een ieder wien de veiligheid zijner zie! ter harte gaat en niet gaarne zou spotten met hemel en hel wordt in den naam van den Heere Jezus Christus ten ernstigste uitgenoo- digd zich te onthouden van elke gemeenschap aau het Zangersfeest d it tegen Zaturdag en Zondag alhier is aangekondigd omdat de meest onbeschaamde ontheiliging van den dag des Heeren er het middelpunt van uit maakt." In eene correspondentie aan het Utrechts Dagblad wordt hieromtrent het volgende me degedeeld „De steller dier advertentie die zijn naam niet durfde noemen werd op pikante wijze gerepliceerd in een ingezonden stuk iu liet volgend nommer waarin men vroeg of den aanhefZangersfeest niet een fout was en bedoeld was Zeudingsfeest. Meer ernstig en waardig echter nas het antwoord, toen op Zondag den 26 door drie predikanten van verschillende rigting naar aanleiding vari die zelfde woorden van Matth. in de drie drukst bezochte kerkbuurten gewezen werd op het schoone en stichtelijke dat in dergelijke feest viering te vinden was vooral op liet stich telijke der schoone muziek Het feest was dan ook trots de advertentie druk bezocht terwijl liet volk zich in de hitte op de omlig gende terreinen als verdrong om de schoone toonen van StumpfFs orchest op te vangen Alles was leven en beweging en vrolijkheid terwijl niet de minste onordeüjkheid heeft plaats gehad." dl. Vrijdag namiddag ontstond nabij het station Wolfheze ten gevolge van het uit de locomotieven vallend vuur een hei le- brand die al zeer spoedig een dreigend ka rakter aannam zoodat men vooral daar de wind liet vuur op heillooze wijze aanblies niet zonder grond bevreesd was dat een naburig eikenbosch en eene in de nabijheid gelegen boerenhofstede de prooi cler vlammen zouden worden. Door de vereende pogingen van oen aantal personen die weldra op de plaats tegenwoordig waren is verder onheil voor komen en was men den brand die inmiddels eene groote uitgestrektheid had verkregen na verloop van ruim Iwee uren meester. Do Oosterbeeksehe en Doorwerthsche spuiten kwamen niet tijdig genoeg om nog etnige hulp te verleenen. R A N JC R IJ K. Een feit waarvan tot dusverre nog geen voorbeeld bekend isheeft zich eenige dagen geleden voorgedaan op den spoorweg van Rouaan naar Amiens. .Een Conducteur heeft een moordaanslag op een der reizigers gepleegd. Laatstgenoemde die had laten zien veel geld bij zich te hebben zat alleen in een compartiment en was op raad van den conducteur om het zich gemakkelijk to maken languit op de bank gaan liggen waar hij in slaap was gevallen. De poging tot moord mislukte echter door de tegenwoordig heid van geest van den aangevallene die de kracht had den moordenaar te vatten met hem te worstelen en hem zoolang in be dwang te houden tot dat de trein bleef stil staan. De conducteur bevindt zich in hech tenis en de verwondingen den reiziger met stokslagen en degenstooten toegebragt zijn niet gevaarlijk. Onder de slagtofters van de dezer dagen in de kolenmijn Sainte-Barbe in het Uransche departement der Loire plaats gehad hebbende ontploffing behooren twee werklieden Claudo Crispain en Barthélémy Brosse die zich toen de ramp voorviel in een gedeelte der mijn bevonden van waar zij het gevaar ge makkelijk hadden kunnen ontvlieden. Maar alleen aan de inspraak der m ens e hél ijk hei d gehoor gevende zijn zij hunne makkers te hulp gesneld en hebben zij alles beproefd wat hunne zwakke krachten vermogten om hen te redden. De atmosfeer was echter reeds zoo zeer met stiklucht bezwangerd dat zij weldra met de overigen den dood vonden. De prefect van de Loire heeft hunne nage laten betrekkingen aan de welwillendheid van keizer Napoleon aanbevolen. Kerknieuws. Mgr. G. P. Wilmer', bisschop vau Haarlem den 27 Julij vau Rotterdam per Middelburgsche boot via Zijpe te Zierikzee aangekomen is den 28 met dezelfde boot naar Goes vertrokken na liet H. Vormsel aan 144 geloovigen toegediend te hebben. van 17 tot en met 24 julij 1868. Geboren. Eén zoon van C. Waller en M. Loeknians. Een zoon van A. C. E. Trijselaar en L; Nesier. Een zoon van J. M. Phernambncq en O. M. Dekker, Eene dochter van P Septer en J. M. Koopman. Eene dochter van M. Hersman en J. op den Brouw. Overleden. S. Berrevoets oud 9 m.d. J. Hanse\ oud 3 m.d. J. Logmans oud 2 m.z. C. IT. van Alten a oud circa 7 m.z. J. Besaans oud 5 2 j. man vau J, Koevoet,

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1