n°. ei W oensdag 211 Julij. WOENSDAGEN ZATERDAG. '1868 Besturen en Adminislratiën Kennisgeving. Oproeping. Binnenlandsehe Tijdingen B u i t e n 1 a n d s c h e T ij d i n g e ri ZIER1KZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: abonnementsprijs. Per drie maanden f2,00Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sn.orc De Burgemeester van Zierilczee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 29 dezer maand des namiddags ten één ureop liet Raad huis alhiereene openbare vergadering vaii den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierilczeeden 24 Julij 1868. B. C. CAÜ. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee lettende op het koninklijk besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no. 149) waarbij een Bereteeken voor eervollelangdurigewerkelijke dienst bij de Schutte rijen wordt- ingesteld Roepen bij deze op zoodanige leden der Schutterij in deze gemeente, die in de termen van voornoemd be sluit verkeeren en het Eereteeken verlangen om zich vóór den 10 Augustus aanstaande met overlegging van dienststaten aantemelden bij den heer Komman- ^ant der dienstdoende Schutterij alhier. Zierikzee den 27 Julij 1868. Burgemeester en Wethouders De Burgemeester B. C. CAU. i De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Uit Vollenhoven meldt men van 20 dezer. Een zeldzaam voorval had* heden alhier plaats. Een paard van den baron S. in het land loopende, trachtte met den bek de bladeren van een boomtak te bereiken waartoe het op de achterste pooten ging staan. In die J ouding geraakte het met den kop tussehen twee takken vasten daar de boom eenigzins over eene sloot hing kon het paard den grond niet meer be reiken en hing zich zoodoende zeiven op. Het paard had eene waarde van f 3- a f 400. Onitent een ongeluk heiwelk in den nacht van den 19 op 20 dezer tussehen Delft en Overschie inet een rijtuig en den vervoerder heeft plaats gehad deelt de Nieuwe Rotterdamsche courant het volgende mede: De heer T, W. T.koopman-, wonende te Manchestertijdelijk te Rotterdam gelogeerd in het Bath-Hotel begaf zich 11. Zondag met zijn vriend G. O. geboren te Amsterdam, naar 's Gravenhage. In het Bosch ontmoeten zij een vriendden heer J. K. H. R. uit Rotterdam. De drie heeren reden des avonds per spoortrein naar Rotterdam terug doch de éerste en laatstgenoemde vonden onder weg goed zich nog eeiiigeh tijd te Delft op te houden bij gelegenheid der plaats hebbende festiviteiten. Daar bestelden zij omstreeks middernacht een rijtuig naar Rotterdam. Nog in de stad zijndewekte het hard rijden van den koetsier hun argwaan en betwijfelden zij of die man wel nuchter was hij stelde hen evenwel op hunne vraag gerustbeide heeren geraakten daarop in een lichte slaap.doch het duurde niet lang of zij ont waakten daaruit op eene onaangename wijzezij ge voelden namelijk een schok en op hetzelfde oogenblik lagen paard en rijtuig in de sloot. De heer T. W. T. welke slechts eene ligte kneuzing aan het been had bekomendped dadelijk al het mogelijke om zijn vriend van onder het rijtuig uit de sloot te halen 't geen heni geluktedeze echter bleek toen be langrijk aan het hoofd geschaafd en aan het oog ver wond te zijn. De koetsierdie zich inmiddels mede uit de sloot had gered, verlangde nu ook hulp voor zijn paard beide heeren waren daartoe niet in staat en verwezen den koetsier naar eenige in de nabijheid zijnde, woningen ondersteunden elkander en kwamen zoo aan de Zwet, waar zij aan den bewoner hun on geval bekend maakten en den nacht doorbragten. Des morgens vroeg lieten zij zich met een rijtuig daartoe van Overschie outboden naar Rotterdam brengen alwaar de heer H. zich onder geneeskundige behande ling stelde. De koetsier is des nachts te 3 uren ver hangen gevonden in zittende houding tegen een hek ter plaatse waar het ongeluk gebeurde. Vermoedelijk heeft de ongelukkige uit wanhoop de handen aan zich zeiven geslagen. Het rijtuig is later naar men zegt met het nog levende paard uit de sloot gehaaid. Naar het schijnt is men nog niet bekend met den ganschen omvang der ramp te Quenast (Braband) door de ontbranding van nytro-glyceriue veroorzaakt. Men dacht dat tien menschen er het leven bij hadden verloren maar sedert zijn nog verscheidene overleden aan de gevolgen der bij die gelegenheid bekomen ver wondingen o. a. een koopman die het voertuig ver gezelde dat in de lucht gesprongen, is en die toen hij door Ombrede (Henegouwen) kwam een verzegelde kist neerzette die niet afgehaald en naar men wil met nytro-glycerine gevuld is. De kist is in beslag genomen en op een veilige plaats gebragt. Omtrent de ongeregeldheden te Oude Tonge wordt aan de N. R Ct. het volgende geschreven Zekere Z weesvader werd eenige dagen geleden beschuldigd van in eene ongeoorloofde betrekking te staan met de weesmeisjes vvuarop hij van zijne betrekking werd ontzet en naar de gevangenis te Brielle opgezonden Nadat hij daar een paar dagen had doorge- bragtkeerde hij terug. Dit gaf aan vele ingezetenen zulk een vreugde dat zij met vlaggen al zingende- door de straten liepen waarop zij door den burgemeester werden aangemaand bet straatrumoer te staken en naar huis te gaan het zingen hield dan ook op maar men sloeg bij den pastoor en nog eeu Katholiek de glazen in daar men den pastoor beschuldigde den weesvader in het ongeluk te hebben gesfort. Den volgenden dag kwam er eene commis sie van de regtbank te Brielle ten einde enkelen der oproermakers te verhoeren het gevolg daarvan was dat de weesvader ander maal is getransporteerd terwijl men zegt dat nog twee der belhamels naar Brielle zijn vertrokken. Ten einde nu voor goed een einde aan het inslaan van glazen te maken zijn er uit Bergen op Zoom vier-en zestig militairen ontboden welke alhier zijn ingekwartierd om eenige dagen voor de veiligheid te zorgen ook is het verboden om met meer dan drie personen bij elkander te staan. üit Assen meldt men van 23 dezer. Een paar nachten geleden hebben eenige poldergasten nabij het Hoogeveensch kanaal een wagen met vijf of zes passagiers aange houden. Nadat zij het huifkleed hadden doorgesneden werd door vereende krachten de wagen omvergeworpen die gelukkig naar den kant eener sloot kantelde. In het tegen overgestelde geval zouden allen in het kanaal zijn geraakt. De passagiers zijn met den schrik vrijgeblevön. - Door den heer v. V. is dezer dagen achter zijn buiten gelegen aan de Schiekade te Rotterdam een kolossale zeehond geschoten die, zich rustig scheen te vermeijen in de sloot, waar door genoemd buiten wordt begrensd. Men leest in 1' Ami du Lirnbourg Het ei is een voedsel gewoonlijk duur doch voedzaam verkwikkend en gemakkelijk te verteren. De huismoeders beproefden ook reeds vele middelen, om de kippen zoo moge lijk meer eijeren te doen leggen. Nu heeft men ontdekt dat de versche cf gedroogde brandnetels fijn gesneden en onder ander voedsel gemengd het beste middel is om de kippen zonder dat het nadeelig is meer te doen leggen. De reeds zaaddragende brand netels werken daarbij het krachtdadigst. - Men leest in de Provinciale Groninger Conrantf de volgende opmerking van een oud landbouwer over den nadeeligen invloed van drooge jaren op den veestapel In de Mark L-ane Express schrijft de lieer J. Yates liet volgende „Ik was reeds land - bouwer in lu-t merkwaardige 1826 en liet tegenwoordige jaargetijde dat zooveel er op gelijkt herinnert mij aan de groote sterfie die wij toen onder onzen veestapel hadden eene sterfte die zelfs nog veel erger was dan die door de laatste veepest veroorzaakt. „Ik waag het daarom mijnen mede-land bouwers den Iraad te geven om in tijds voorzorgen te nementerwijl hun vee nog bij volle kracht en volkomen gezond is door het ruim te voorzien van hooi stroo of zelfs groen koorn. Dit is veel beter clan het vee op de kale weiden vruchteloos naar voeder te laten zoeken. Het zou eene dwaze zuinigheid zijn om nu liet voedsel aan het vee te onthouden ten einde wat meer wintervoeder te bewaren want van het laatste zal men toch niet veel voordeel trekkenals het vee dood isen verzwakt of ziekelijk op stal komt. „Wij mogen in den winter op God ver trouwen j maar Iaat ons in dezen tijd alles doen wat onze hand vindt om te doen ten einde onmiddellijke schade te voorkomen." Jl. Woensdag had te Gouda het vol gende ongeluk plaats Bij de schietoefeningen der militairen op het schietterrein werd na het gewone schijfschieten het signaal gegeven tot snelvuren. Hetzij dat een der militairen bij de schijf in den kuil zijnde het signaal tot liet snelvuren niet had gehoord of door welke oorzaak dan ook hij kwam uit den kuil en werd onmiddellijk door een schot in den linkerarm getroffen, met liet noodlottig gevolg dat reeds vóór den avond de arm is moeten geamputeerd worden. De -kermis te Brussel heeft tot een tragisch comisch voorval aanleiding gegeven. Een uitvinder van „cartouches extinctnces" hal van de commissie voor de organisatie van dat feest verlof bekomen om aldaar de deugdelijkheid zijner cartouches in het open baar te bewijzen. De commissie rigtte een houten gebouwja op, hetwelk met brandstof fen werd gevuld. Toen dit op het bepaalde uur zou worden.m brand gestoken, verklaarde de uitvinder dat men vergeten had voor eene zaak te zorgen welke voor de goede werking zij ner cartouches onmisbaar was namelijk water. Dit werd hem verschaft. Hij ver mengde het met zijne cartouches. Maar nu scheen het dat de vloeistof de vlammen eerder voedde dan uitdoofde. Kortom do brand naui een voor de omringende voorwer pen. zoo dreigend aanzien en de vloeistof w< rkte zoo weinig uit dat de brandweer te hulp moest' geroepen worden die er eindelijk in slaagde den brand zonder cartouches meester te worden. De uitvinder had zich bij tijds uit de voeten; gemaakt. -r— Te Antwerpen werd een der sjouwer lieden een oppassend man van "50 ja:tr ten gevolge der hitte door zinsverbijstering aan getast. Hij ijlde naar een. der schepen die in de haven lagen, klom naar Loven en wierp zich van den top van den inast in het water uitroepende dat hij vliegen ging Met moeite is de man gered en naai* het hospitaal gedragen. DÜITSCHLAND. Uit Petersburg wordt dd. 20 dezer ge meld dat de runderpest was uitgebarsten in de gouvernementen Petersburg, Wladimir Nowgorod en Pskowalsmede Lyflarid eerst bij paarden toen bij hoornvee en eindelijk bij varkens In die berigten Hordt evenweL gemeld dat de ziekte reeds weder aan het afnemen scheen te zijn. De min of meer bedekte woelingen in de Czechische streken van Boheme nemen eet toe dan af. Uit het Malniker district wordt gemeld dat zich aldaar kenteekenen vertbó- nen van eena stelselmatige weigering van be lastingen, Het is alsof de Czechische raddraaijers het er op toeleggen om de rege ring te drijven tot bet nemen vaii de uiterste maatregelen van bedwang ofschoon men nier inziet wat hun dit zal baten. De Christenen op liet eiland Gandia schijnen op nieuw aan ernstige vervolgingen te zijn .blootgesteld geweest. Althans men meldt, dat een groot aantal hunner als siagt. offers zijn gevallen van Albanesche soldaten en Muzelmannen, Verscheidene dorpen wer den verwoest, en geplunderd en ieder- Christen dien de aanranders ontmoetten wérd vermoord. Hussein pacha heëftzoodra hij hiervan kennis kreegeenige detachementen uitgezonden om aan deze gruweldaden paai en perk te stellen, en hierin schijnt hij vöjt komen te zijn geslaagd-, zonder dat hij éeh k

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1