59 Woensdag 22 Julij. 1868 WOENSDAG E! ZATERDAG. ÏS i o leur, Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen 56% 37% ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels Af 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f2,00— Franco per post 2,25. Inzer, ding der Advertentiën daag» te voren, voor lOuri'snorp 8 50 10.00 11.00 00.00 9.00 0.00 11.00 00.00 00.00 8.30 8.30 De Nieuwe Rotterdamsche Courant van jl. Za- turdag bevat het volgende ingezonden stuk. Aan de schoolcommissieu in Nederland. De ondergeteekende neemt de vrijheid onze scliool- commissien in het belang der gezondheid van onze schooljeugd in bedenking te gevenof het bij de thans heerschende buitengewone hitte niet raadzaam ware, hetzij voorloopig de scholen ten 12 ure dagelijksch te sluitenof welhetgeen welligt nog doelmatiger ware de vacantie Voor zoo ver die niet reeds begonnen is vroeger te doen beginnen en zoo doende voor dit jaar bij uitzondering te verlengen. Hetwelk doende enz. Rotterdam 16 Julij 1868. Dr. LEVIÉ. Te Geervliet heeft een oud man denkelijk door de hitte eene beroerte gekregen en is onmiddelijk dood neergevallen. Te Hoogkeppel is een daglooner bezig zijnde met rogge te maaijen door de warmte bevangen en op de plaats dood gebleven. Als eene groote bijzonderheid deelt men mede dat te Ruinen op een en denzeJfden dag rogge ge maaid binnengehaald gedorschtgemalen en daarvan brood (Drentscbe stoete) gebakken heeft. Uit Leeuwarden meldt men van 17 dezer. In de maand Junii hebben zich 2 gevallen van longziekte in deze provincie voorgedaan en wel onder 2 nieuwe beslagen 1 in Idaarderadeel en 1 in Leeuwarderadeel. Het totaal der gevallen sedert 1 Januarij dezes jaars bedraagt ecliter slechts 11. Donderdag is te Gons een aan den spoorweg verbonden werkman eensklaps be zweken. In de nabijheid dier gemeente is een arbeider op het veld werkzaam zijnde, insgelijks plotseling overleden Op beide deze sterfgevallen meent men dat de buitengewone hitte van grooten invloed is geweest Men schrijft uit Hoek van 14 Julij bij een hevig on weder, hetwelk heden middag omstreeks 4 uur alhier is uitgebroken is de bliksem in eene schuur geslagen, op de hofstede van Leo de Metz, landbouwer alhier. De brand, bij droogte die sedert geruimen tijd aanwezig is, nam in korten tijd onïzet- teud toe, zoodat binnen het eerste half uur de schuur reeds is ingestort. Een paard twee stieren en eenige kalveren zijn daarin verbrand. De schapen die gedurende het on weder in de schuur werden gedreven ontvlugten zoodra de deuren der stallen werden geopend, zoodat deze benevens de varkens zijn gered de Bpuit uit deze gemeente was spoedig ter plaatse van den brand en de ijver der brandweer verdient allen lof. De schuur'was tegen brandschade verzekerd doch het graan, vlas enz. hetwelk zich in de zelve bevond niet. Donderdag avond te half negen uren is te Nijmegen een hevige brand uitgebarsten in het op een kwartier uur van de stad gele gen gehncht St. Anna. Binnen een uur was de woning van den heer Pelt met twee aan grenzende gebouwen tot op den grond afge brand. Het groot gebrek aan water op die plaats maakte alle pogingen vruchteloos. Om het verder verspreiden van den brand tegen te gaan, zijn ten laatste de muren door de mineurs omgehaald. Naar men verneemt bestaat bij de rege ring het plan om met het begin van bet volgende jaar de examens voor surnumerairs b'j de belastingen af te schaffen en alleen hen tot die betrekking te benoemen die in het bezit zijn van een diploma waaruit blijkt dat zij met goed gevolg het eind-examen der hoogere burgerscholen bedoeld bij de wet van 2 Mei iS63 voor eene der provinciale commissien hebben afgelegd. (N. R CtJ Het volgende stuk is ons ter plaatsing toegezon den Nederlandsche vereeniging voor zeewezen en scheepvaart Eenigen tijd geleden noodigde Z. K. li. prins Hen drik der Nederlanden, de verschillende in ons land be staande Zeil- en Roei-Vereenigingen uitom met Z. K. H. mede te werken tot het oprigten eeuer Vereeni- ging die zoo mogelijk over geheel Nederland zoude vertakt zijn en wier doel uitsluitend zoude wezen de bevordering van zeewezen en scheepvaart en al hetgeen daarmede in betrekking staat. Het was de wensch van Z. K. H. dat zoodanige Maatschappij zoude wordeu iu het leven geroepen door de bestaande Zeil- en Roei- Vereenigingen dat die tot haar ontwikkeling en bloei zouden medewerken maar dat toch ieder dezer onaf hankelijk zouden blijven voortbestaan. Commissien uit de verschillende Zeil- en Roei-Veree nigingen wei den ten dien einde door Z. K. H. ten hoogstdeszelfs paleize bijeengeroepen op welke zeer belangrijke Vergadering Z. K. H. hoogstdezelfs wensch nader toelichtte en ieder der tegenwoord'gen zijne zienswijze daaromtrent, mededeelde terwijl als resul taat dier besprekingen bleek dat genoegzaam alle Zeil- en Roei-Vereenigingen hunne adhaesie aan de zaak wenschten te schenken en al reeds dadelijk eene com missie benoemd werd tot het ontwerpen der statuten. Die oommissie bestond uit de koeren J. Andreae Joost van Vollenhoven en Aug. Hendrichs. Dit ontwerp werd sedert door Z. K. H. prins Hen drik en door de verschillende toegetreden Zeil- eu Roei- Vereenigingen goedgekeurd en werd op Zaturdag den 11 dezer als wet aangenomen in de eerste vergadering op uitnoodiging en ouder voorzitterschap van den stich ter Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden iu diens paleis te 's Gravenhage gehouden. De Nederlaudsche vereeniging voor zeewezen en scheep vaart waarvan volgens de statuten Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden voorzitter is werd dus daar geconstitueerd door te zameuwerkiug van de vol gende vereenigingen koninklijke Nederlaudsche yacht-club te Rotterdam koninklijke Nederlaudsche roei- eu zeil-vereeiiiging te Amsterdam Amsterdamsche roei- en- zeil-vereeniging de lioöp te Amsterdam zeil-vereeniging Oostergoo te Leeuwarden zeil-vereeniging te Sneek zeil-vereeniging- te Workum roei-club Cloanthus te Amsterdam zeil en roei-vereeniging te Harlingen haar zetel is te 'sGravenhage en in afwachting dat er spoedig gelegen heid zal zijn uit een groot ledental een définitief be stuur te kiezen werden uit de bestuursleden van de medewerkende zeil- en roei-vereenigingeu een voorloopig Pestuur gekozen bestaande uit de keereu Aug. Hen drichs jhr. H. J. Rutgers vaq Rozenburg Hamerster Dijkstra R. Adriani jr.C. Teves Joost van Vollen hoven en jhr. 'F. J. J- van Eijsinga waarvan aan eerstgenoemden de betrekking van onder-voorzitter, aan den 2deu en 3den die van penningmeesters aan den 4deu en 5don die van secretarissen werd opgedragen, F Tevens werd besloten dat de vereeniging zioh tot Z, M, den koning zal wenden en Z. M. verzoeken om het besohermheersohap over haar te aanvaarden en toe te staan dat zij den titel van koninklijke vereeniging voor zeewezen en soheepvaart zal dragen en in haar vlag en wapen de koningskroon voeren. Uit de statuten der vereeniging meenen wij de vol gende punten te moeten aanstippen Het doel dor Nederlaudsche vereeniging voor zee wezen en scheepvaart is het bevorderen aanmoedigen ondersteunen enz. van al datgene wat van nut kau zijn aan het zeewezen eu de soheepvaart of daarmede in verband staat als 1 Opwekking en verbetering van den zeemansstand. a. Door de opleiding to bevorderen van minvermogende jongens die lust en aanleg hebben voor de soheepvaart, b. Door het ondersteunen van bestaande en nog op te rigten zeemansbuizen, c. Door het bevorderen en invoeren van maatregelen die haar in het belang van den zeemansstaud nuttig mogten voorkomen, ("Wordt vervolgt.) DUITSCHLAND. Te Weenen is onlangs eene ilan.e gestorven, welker vrees van levend begraven te zullen worden, zoo groot was, dat zij in haar testament 1000 fl. vermaakt had aan den persoon, die haar lijk driemaal vier-en twintig uren zou kittelen. Hare oude dienst maagd heeft die taak op zich genomen en alzoo het legaat mogen aanvaar len. Voor eeuigen tijd nam zekere graaf zijn intrek in een der voornaamste hotels van Herlijn. Nadat hij aldaar gedurende eenige dagen door vrij aanzienlijke verteringen een goeden dunk van zich had doen uitgaan zeide hij tot den waard dat hij den volgen den dag per post onder adres van het hotel eene som van 1600 thaler verwachtte Op den avond van dien dag vroeg de graaf of het gei l reeds was aangekomen. De waard antwoordde dat zoo e.eti door den besteller de kennisgeving bezorgd was, dat de aan geteekende brief aan bet postkantoor was aangekomen doch d u het geld niet voor den velgen len mnrgeu kon worden ontvangen. Met leedwezen werd dit door den graaf ver nomen omdat hij denzelflen avond nog 400 thaler noodig had. Hij, die op het ontvangen van zijn geld toch zoo gerekend had, vorzioht nu der. waard hem laatstgenoem Ie som to leenen terwijl hij hem daarvoor het bewijs dat da brief aanwezig w.s, ten onjirpsnd gaf. Ueze was hiertoe bereid doch zag den graaf nimmer weer Toen hij den brief in ontvangst ging nemen von l hij slechts een couvert dat beboo-lijk met de tot aanteekening vereisc'.ite lakken was digt gemaakt. üit de Poolsche gouvernementen heeft men goede tijdingen wegens den oogst ook uit Archangel zijn de berigten gunstig over de uitzigten deswege De sedert eenigen tijd in Duitschland voornamelijk op typografisch gebied plaats hebbende beweging tegen het Zondagswerken wint hoi langer hoe meer veld. De West- falische Zeitung berigt thans, dat zij zich ins gelijks genoodzaakt ziet de verdere uitgaaf barer Zond igs-editie te staken daar haar ^etters-personeel zich aan de besluiten door je boekdrukkers vereeniging genomen heeft angesl°ten De Kolmsche-Z -itung is nog de eenige der in de Rijn provincie en in geheel West Pruissen uitkomende couranten, welke des Zondags in bet licht verschijnt. De Koningsberger Hartungsciie Zeitung verhaalt dat in den nacht van den 7 tot 8 dezer bij een te Koningsbergen ontstanen brand eenige lieden van de brandweer een zeldzaam voorbeeld van mwd en opoffering gegeven hebben De brand ontstond in een gebouw door 20 huisgezinnen bewoond en wel zoo spoedig en onverwachts, dat de be woners naauwelijks den tijd hadden zich t» redden. Eensklaps hoort men roepen dat op de bovenste verdieping van het huis nog eenige personen zijn achtergebleven wion bet onmogelijk geweest was te ontvlugten daar de trappen in brand stonden. Werkelijk zag m-n uit een venster, naaun-elijks 1!) duim in diameter, een menschelijken arm, die om redding wenkte. De toegang tot het huis was door rook en vlammen versperd j alle middelen door den kommandant der brand weer beproefd bleven vruchteloos eensklaps vat hij een ladder en wil beproeven om huiten het huis naar boven t" klimmen doch word» in zijn voornemen verbinder I door drie onver schrokken mannen van de brandweer die de poging tot redding van hem overnemen. Met groote koelbloedigheid bestijgt een hunner Stenzei genaamd, de la lder tot aan de eerste verdieping haakt een twee Ie en derde ladder aan en naauwelijks is hij eenige vos ten van de ongelukkigen verwijderd toen hij bespeurt dat liet onmogelijk is de laatste ladder aan de dakgoot vast te haken Een oogenblik raadpleegt hij met zijne twen makkers die hem gevolgd zijn men ziet deze da ladder vasthoulen en ze do ir den moedigen Stenzei beklimmen doelt het red dingmiddel blijkt nog 4 voet te kort te zijn om bij de opsning te komen. Stenzjl hat zioh hierdoor evenwil niit afschrik': m plaat t zich op dan top der la hier Ina't zijne bijl te voorschijn en begint te opening te var- wijden zoo kalm an b-durcl alsof hij op dun vasten grind staat. Inraiddals roepa t J? o igolukkigo», die steeds door d> vlammen moer et meer g - na lord wo-den, onoph nide'ijk om hulp Sten zei reikt een lm tn -r z:j te t.jjl d i ir liet gat toe, neemt eena an lere en vervo'gt zjn werk. Eindelijk g-lukt het he;n tn-t v-el moeite een der ongelukkigen te voorschijn te brengen omvat Item en brengt hem behouden beneden; een vreugdekreet ging o tder de menigte op, toen zij deze gevaarlijke poging met zulk een gunstig gevolg bekroond zag de moe ligu redder snelt intusschen weder de ladder op om te pogen de overige peronen te redden doch, boven gekomen, ziet hij slechts de I:j- ken van personen, die door den rook gestikt waren. De eene verongelukte it de zoon van den eigenaar der woning, de andere een soldaat. Aan den prins de Joinville, die in het hotel de Vier Jaargetijden te Wiesbaden zijn intrek genomen beeft, werd in de vorige week op een nacht 80 p. st. in baar geld en een kredietbrief van 5000 p. st. outs'ofen. Eerst den anderen morgen werd de diefstal ontdekt en des middags ook de djef, met al hetgeen nog in zijn bezit was.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1