,JS°. 58 18(58 WOENSDAG EN ZATERDAG. Zaterdug 18 «fullj. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Afkondiging. Binnenlaudsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen 56% 6G3/4 373/8 35% 38"/,, 94% ,15 ,15 ure ZIERIKZEESCHE COURANT PBS PRIJS DEIi ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt Opening der Jagt ojp "Water-wild. De Commissaris des Konings in de provincie Zee land Gezien het besluit van hecren Gedeputeerde Staten van den 9 Julij 1868 no 62 Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij IS57 (Staatsblad no. 87) maakt bekend dat de opening der jagt op water wildbedoeld in artikel 17 laatste lid der voornoemde wetin deze provincie door Gedeputeerde Staten is bepaald op Woensdag den 22 Julij aanstaande. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad ge plaatst en zullen afdrukken in p 1 a 11 o aan de ge meentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 11 Julij 1868. De Commissaris des Konings voornoemd B. W. van LIJNDEN. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter open bare kennis dat bij hem is ingekomen het kohier voor de belasting op het personeel wijk D dienstjaar 186869 van deze gemeente op den 7 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard en dat dit op heden wordt gesteld in handen van den heer ontvanger der directe belastingen alhier ten iiïie van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 11 Julij 1868. B. C. CAU. VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor I 0 ure'smorg Zierikzee 16 Julij. De tiendevruchten aan deze gemeente toebehoorende hebben bij de heden gehouden openbare veiling opgebragt de som van f 4640.58 met inbegrip van kosten en blokgeld, zijnde 356,69 meer dan ten vorigen jare. Dreischor 15 Julij 1868. Gisteren vierden de heer Abr. van Bloois wethouder dezer gemeente en mej. Prientje de "Vrieze hun gouden bruiloftsfeest. Beeds op den morgen waaide de driekleur uit vele huizen en toonde de gemeente daardoor hare belang stelling in dit heugelijke feest. Omringd door kinderen kleinkinderen en verdere betrekkingen ontvingen de jubilarissen de heilwenschen van belangstellenden en vrienden die in grooten-getale hunne deelneming kwamen betuigen. Meer algemeen werd nog 'de feestviering toen aaa den schoonen avond van dun dag-.vele jonge lieden uit deze gemeente door het branden van teertonnen enz. hunne vreugde" te kennen gaven. De beide feestelingen die steeds eene goede gezond heid genieten en voor hun' leeftijd nog sterk zijn gaven op ondubbelzinnige wijze hunne dankbaarheid voor de öudervondene belangstelling te kennenen onthaalden belangstellenden op eene onbekrompene en heusche wijze. Deze feestviering Was nog daarom te belangrijker dewijl dit de vijfde -gouden bruiloft was die sedert 1862 door leden van den Eaad dezer gemeente ge vierd werd bij welke zelfs een met eene tweede vrouw. Het zesde Kaadslid zou zoo zijne eerste vrouw- nog leefde bet gouden feest ook reeds gevierd hebben. Het hoofdbestuur van het Anti-Dagbladzegel-Verbond heeft dezer dagen aan z. exc. den minister van fiuan- tieu een adres gerigt van den volgenden inhoud Excellentie Het hoofdbestuur van het anti-dagbladzegel-verbond meentals orgaan van het steeds toenemend aantal dergenen die door hunne toetreding tot de vereeniging het beste bewijs geven van hunne diep gevoelde over tuiging dat geen dagbladzegel langer in Nederland mag worden geheven niet onopgemerkt tc mogen laten voorbijgaan de optreding van uwe excellentie aan het hoofd van het departement van financiën. Wanneer wij verklaren die optreding met grootge-noegen te hebben gezien dan geschiedt dit onder anderen omdat wij met reden vertrouwen dat voor de zaak tlic wij voor de ontwikkeling van het Nederlandsche volk van zoo overwegend belang achten door uwe excellentie iets meer zal worden gedaan dan ernstig overwegen. Eeeds werden door uwen voorganger maatregelen voorbereid, die tot verligting moesten strekken van den lastdien het dagblad-zegel op de periodieke drukpers heeft gelegd en al hebben wij tegenover de voornemens die het hem niet gegeven was ten uitvoer te brengen reeds dadelijk onze stem moeten verheffen omdat zij slechts gedeeltelijk vermindering beoogden wij hadden niettemin reden ora ons zij liet ook onvoldaan dankbaar te betoonön. Daarin lag immers de erken ning van het knellende der banden die de vrije ont wikkeling der drukpers nog altijd belemmeren. Yoor zeventien jaren reeds werd door uwe excellen tie een wetsontwerp aangeboden waarbij het zegelregt op de dagbladen werd verminderd. In dat tijdsverloop zijn de oehoeften van ons volk op intellectueel gebied toegenomen. "Werden in 1851 reeds gewigtige be zwaren tegen de voorgestelde vermindering aangevoerd thans gelden die bezwaren in nog hoogere mate en kan men alleen gewenschte uitkomsten verwachten van eene algeheele afschaffing en op eenmaal. Het voorstellen van dien maatregel durven wij van u verwachten doch ernstig vragen wij uzoo gij met ons van het gewigt der afschaffing overtuigd zijtniet te dralen. De dagelijksche vermeerdering van het ledental van ons verbond dat thans omstreeks een duizendtal le den teltmoge uwe excellentie indien gij tot dien ge- wigtigen maatregel overgaat den dank waarborgen van allen die het wel meenen met het vaderland en die vooruitgang op sociaal en politiek gebied een eerste verëischte achten voor het welzijn van ons volk. Moge het uwe excellentie gegeven zijn dien dank te verwerven. J. Maandag werden naar de diergaarde van het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam overgebragt vier prachtige jeugdige giraften ej> eene jonge Afrikaansche olifant van liet vrouwelijk geslacht. Tiet voorkomen van cle Afrikaansche olifant zal zeker de aandacht trekken van de leden van het genootschap en de bezoekers van elders. De Delftsche studenten hebben de kweekelingen der Antwerpsche handels-acar dernie en de verdere Belgische studenten den vrijen toegang tot de feesten aangeboden. De Précurseur den uitnoodigingsbrief der feest commissie mededeelend betuigt zijne- vol doening over dit blijk van „broederschap en kameraadschap" tusschen de Hollandsche en Belgische studenten. Onder Smilde is 1!. Zondag brand onstaan in de veenen, waarbij voor ongeveer 1000 aan turf is verbrand. De oorzaak is onbekend. Dezer dagen heeft in eene herberg onder de gemeente Strijp bij Eindhoven een twist plaats gehad tusschen twee jongelieden beiden ongeveer 20 jaren oud waarbij de een den ander met een bierglas drie diepe wonden in de keel heeft toegebragt van zóó ernstigen aard dat men voor doodelijke gevolgen vreest. De dader die als een eerste voorvechter bekend stond is in arrest ge nomen. De verslagene was een braaf en op passend jongeling. DUIT SCHLAND. Jl. Diiigsdag heeft op de beurs te Wee- nen eene sensatie plaats gehad, waardoor de fondsen zeer daalden. De Börsenzeitung noemt, blijkens heden ontvangen telegram den heer Heinrich Mager, den vroegeren chef der firma StaineJz company als veroorzaker van die beurscrisis, daar hij zijn makelaar Pol lak niet in de gelegenheid had gesteld om aan zijne verbindtenissen te voldoen. Uit Weenen meldt men dat een han delaar in effecten aldaar gefailleerd is met een passief van 400,000 gulden. De Magdeb. Zeitung m-ddt, dat te Schonebeek een 40tal vergiftigingen hebben plaats gehad door trichinen. Een ingesteld on derzoek heeft bewezen, dat een der varkens- slagters vóór vier weken een varken slagtte waarin zich trichinen bevonden. Het meeren- deel der aangetasten bevindt zich in levens gevaar. In het dorp Pouhon nabij Spa woont eene familie, waarvan het oudste lid 116 jaar telt. Deze grijsaard, nog in het bezit van al zijne verstandelijke vermogens, is in 1752 geboren en trad in 1771 in het huwelijk. AI zijne kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen zijn nog in leven. In Triest hebben weder ernstige rust verstoringen plaats gehad. Een oproerige volkshoop toog door de straten. Men ver nielde het wapenbord bij den pauselijken con sul en trachtte het Capucijner klooster te bestormen. Gelukkig slaagden de militairen er in de menigte uiteen te jagen zonder dat er bloed vergoten werd. Dezer dagen heeft een werkman in eene steengroeve bij Unzonberg in de nabijheid van het Romeinsche station Damnisza bij Kirchberg, een pot gevonden met 840 zilve ren munten alle iets zwaarder dan een 2% silbergrosschenstuk. De munten voeren erme beeldtenis en het opschrift Probus Marcua Aurelius. Zij zijn goed geconserveerd. Uit Warschau ontvangt men liet stel lige berigt, dat de overgangen der R. Katho lieke tot de Grieksch-orthodoxe kerk in Lithauen reeds zoo talrijk zijn geworden dat bereids 60 Roomsch Katholieke parochiën opgeheven en circa 100 Katholieke kerken gesloten zijn deze laatste zullen langzamer hand in Grieksche kerken worden herschapen. Het Murawiewsche stelsel is bierdoor beves tigd de weg is aangewezen, langs welken do tot dusver geheel afhankelijke hoeren tot vrij bezit kunnen geraken deze weg wordt niet ijver betreden ofschoon ook eene zoo ligt mogelijk gemaakte godsdienst verandering daarmede gepaard gaat. Niettegenstaande de menigvuldige pogingen om stoffen te vinden voor papier- fabrikage, hebben de papierfabrieken in bet Oosten van Spanje zulk een gebrek aan stof, dat zij gezamenlijk hebben besloten een me daille van 4000 franken waarde aan te bieden aan hem, die eene goedkoope vezelstof weet te verschaften en aan te wenden, welke tot pap gemaakt voor papier kan dienen en, met drie vierden lompen vermeng I, zulk goed papier kan voortbrengen als de lompen alleen. Men zal ook medailles geven van aanzien'ijkv waarde aan hen die de beste methode wetfii aan te geven tot de ontkleuring en het blesken der lompen, verder voor het aanwij zen van de geschikste afmetingen van het pa pier, voor het beste middel om de electrici- teit werkeloos te maken, die zich op het pa pier ontwikkelt gedurende den tijd dien liet op de machine ligt, en eindelijk voor een werk dat eene volledige statistiek bevat der papierfabrikage in de voornaamste streken van Europa en Amerika Te Genève is dezer dagen in hechtenis genomen zekere juffer wier naam rog ver zwegen wordt en die vermoedelijk een zware misdaad begaan heeft. Mej X. onlangs in die stad gekomen was daar als pleegzuster of ziekenoppasster werkzaam Als zoodanig was zij in een gasthuis onder de leiding van achtenswaardige lieden opgenomen geworden en geen het minste kenteeken deed zich voor dat argwaan tegen haar zou hebben kunnen verwekken. Haar gedrag was onberispelijk de wijze waarop zij de zieken behandelde gaf geen reden tot klagen en zij scheen eene roeping te hebben voor hare liefderijke taak. Maar wat gebeurde Verscheidene lijders en lijderessen aan hare zorg toevertrouwd in het gasthuis zoowel als in particuliere woningen stierven plotseling onder dezelfde verschijnselen zenuwachtige prikkeling ijl hoofdigheid buitengewone uitzetting der oog appels met één woord de dood verscheen ten eenenmale als bij eene vergiftiging met atropin. Indien de overleden zieken al ie door denzelfden geneesheer waren behandeld ge worden dan zou men reeds lang tot een geregtelijk onderzoek zijn overgegaan maar thans viel hieraan niet te denken t en dus ging mej. X. ongemoeid voort met hare zie kenverpleging die zulke treurige gevolgen opleverdenog lang had zij kunnen voort- arbeiden indien niet een gelukkig toeval er een einde aan had komen maken. Bij een gezin nabij Genève was mej. X. als pleeg zuster aangenomen. De lijderes aan hare

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1