N°. 57 Woensdag 15 Julij. 186» WOENSDAG EN ZATERDAG. Tiende-Vruchlen. Besturen en Administratiën Veiling Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESC1E COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijk»- c Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post 2,25. Inzen. ding der Advertentiën daags te voren, voor I 0 ure'sniorp. van Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren-^ gen ter kennis van belanghebbenden dat de openbare Veiling der TIENDE-VRUCHTEN aankomende deze Gemeente voor den jare en oogst van 1868 zal plaats hebben op Donderdag den 16 Julij aanstaande des voormiddags te tien uur op het Raadhuis dezer gemeente. Zierikzeeden 27 Junij 1868. Be Burgemeester C. J. FOKKERWeth. I. B, Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zieriksee brengt ter open bare kennis dat bij hem is ingekomen het primitief kohier voor de belasting op het personeel no. 3 wijk C, dienstjaar 186869 van deze gemeente, op den 1 dezer maand door den heer Commissaris des Komngs in deze provincie executoir verklaard en dat dit op heden wordt gesteld in handen van den heer ontvanger der directe belastingen alhier ten fine van invordering ingevolge de wet. Zieriksee den 11 Julij 1868. B. C. CAU. 'Niect offiieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee op den 11 «Tuiy 1868. Voorzitter mr. B. C. CAU. Secretaris mr. J. P. N. ERMERINS. Afwezig de heeren mr. Moolenburgh jhr. de Jonge mr. de* Crane van der Vlietvan der Grijp en mr van Dongen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld 3 missives van Gedeputeerde Staten a. berigtende dat in het raadsbesluit tot het verleenen van eene verhoogde subsidie aan het burgerlijk arm bestuur voor 186? wordt berust b. begeleidende goedgekeurd raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijving, en c. als boven tot het beschikken uit den post van on voorziene uitgaven. Allen voor kennisgeving aangenomen. Ter visie van de leden wordt gelegd het verslag der commissie van het fonds voor de gewapende dienst en de jaarverslagen der gemeenten Goes en Hoorn. Wordt gelezen eene missive van de commissie voor de gehouden tentoonstelling van nijverheid en kunst alhier aan Burgemeester en Wethouders waarin wordt verzocht aan den Raad dank te betuigen voor het ge bruik der localen op het Raadhuis. "Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den hulponderwijzer B. K. van der Zalm om verhooging zijner jaarwedde wordt gesteld in handen der plaatselijke schoolcommissie ten fine van advies. Wordt gelezen een adres van den hoofdonderwijzer H. J. Bastmeijerverzoekende eene gratificatie voor zijne kweekelingen D. Yooren en J. G. Tuijtel die ge durende de vacature van den 2den hulponderwijzer van 15 November 1 Mei jl. buitengewone diensten heb ben bewezen en voorstellende in overleg met den com missaris zijner school aan eerstgenoemde f 20 en aan den tweeden 15 te mogen uitkeeren. Overeenkom stig het voorstel van Burgemeester en Wethouders, daar de schoolcommissie met de zaak bekend en ook voor het verleenen der gratificatie is, wordt besloten gunstig op het verzoek te beschikken, te vinden uit de be- grootiug 1868 uit den post van jaarwedden onderwij zers. Komt in behandeling een adres der Zierikzeesche Ga- raciene-fabriek vergunning verzoekendeom de stads brandpad no. 7 in de Nieuwstraat in gebruik te mogen nemen ter dienste barer fabriek. De directie der brandweer adviseert gunstig op het verzoekonder voorwaarde dat het daar te 'stellen gebouw met iubegrip van het brandpadzoowel aan de voor- als achterzijde voor zien zij van eene deur ten allentijde toegang gevende tot het erf en den waterput. Burgemeester en Wethouders meenen met het oog op het advies der brandweer en na gehouden locale inspectie gunstig op het verzoek te mogen beschikken onder zekere voorwaarden namelijk dat de gemeente geen afstand doe van de grondmaar alleen de grond in gebruik geve dat vergunning verleend worde tot wederopzeggens toe om het pad te overdekken in ge meen gebruik met het daarnaast gelegen pakhuis en met bepaling dat de verzoekers 50 cents retributie in het jaar zullen betalen dat de directie van de brand weer ook in het bezit van een sleutel zij en ingeval dit gebruik wordt opgezegd de vennootschap verpligtis het pad weder in vorigen staat op te leveren. Aldus besloten. Wordt gelezen een adres van eenige ingezetenen wonende op de Noord- en Zuidzijde der Oude Haven de Appelmarkt en den Dam verzoekende datop welke wijze ook voorziening worde gemaaktten einde den voor de gezondheid schadelijken stank die vooral des zomers van af de Mol tot aan de Steenenbrug en verder, uit die haven voorkomt weg te nemen. Op voorstel van Burgemeester en "Wethouders wordt besloten dit in hunne handen te stellen en in overleg daaromtrent te treden met de commissie van fabricage. Wordt voor 6 maanden remissie van hoofdei, omslag ten beloope van f 7 verleend aan den heer J. B. Bagger man naar elders vertrokken. Op een adres van den heer W. F. N. Spechtver zoekende remissie vau dat gedeelte van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dat bij het vaststellen van dien aanslag in rekening is gebragtdoor het vermogen zijner moeder, toen bij hem inwonende, doch die sedert naar elders is vertrokken. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel dat er geene termen bestaan om hierop gunstig te beschikkendaar de verordening hierin niet voorziet. Wordt afwijzend beschikt. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving ad f 30 van onvoorziene uitgaven op hoofdstuk 7 art. 5 dienst 1858 waartoe bij de begroeting casu quo magtiging is verleend. Burgemeester en Wethouders stellen voor over te gaan tot de benoeming van een leeraar in de natuur- schei- en werktuigkunde aan cb openbare school voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijsvoor welke de stukken hebben ter visie gelegen. Op de aan bevelingslijst zijn geplaatst I. P. Schuringa kandidaat in de wis- en natuurkunde te Groningen. 2. J. E. Enklaarkandidaat in de wis- en natuurkunde te Leijden. 3. S. P. Huizing», te Groningen. Het advies van den inspecteur voor het middelbaar onderwijs wordt gelezen voor zooveel eenige leden er geen kennis van hebben genomen. Wordt met algemeene stemmen benoemd de heer P. Schuringa waarvan aan den benoemde en de autori teiten wie het aangaat zal worden kennis gegeven. De rekening van het Evang. Lutli. armbestuur over 1867 wordt gesteld in handen der heeren mr. Fokker Landskuegt en Koole ten fine van onderzoek en rapport. Wordt bij monde van dr. Goemans nameus de com missie ad hoe rapport uitgebragt op het voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting 1868 strekkende tot goedkeuring. Dien overeenkomstig wordt besloten de begrooting te wijzigen en aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring op te zenden. Op eene vraag van dr. Goemans word met algemeene stemmen besloten om niet voor gemeente rekeniug een waterschip te laten komen maar aan Burgemeester^ en Wethouders magtiging te verleenen om indien particu lieren dit voor eigen rekening willen doen aan dusda nige ingezetenen billijke schadevergoeding uit de gemeentekas te verleenen indien intusschen het water gebrek had opgehoudenen alzoo dit water geen waarde meer bleek te hebben. Hierna sluit de Voorzitter de vergaderiug. Onder de ingekomen stukken in de zomerverga dering der prov. staten behoort ook een adres van A. Pijpeliug c. s. beurtschippers en veerlieden van Zierikzee op Middelburg vau Goes op Zierikzee en van Zierikzee op Colijnsplaathoudende verzoek dat het door de spoorboot-maatschappij aangevraagd subsidie niet worde ingewilligd op grond dat zij sinds lang door dien zoogenaamden spoorbootdienst in bun bestaan zijn benadeeld. Zij erkennen dat concurrentie niet kau worden geweerd maar dan moet het eene con currentie zijn welke zich zelve helpen kan en niet eenewelke door subsidien boven anderen gesteund wordt. Zij verzoeken daarom dat voor 't vervolg geene subsidie aau de spoorboot-maatschappij worde verleend en bijgevolg ook voor hen de concurrentie zonder subsidie worde vrijgelaten. Te Dinther bad II. Donderdag een vreeseliik ongeluk plaat» De 17jarige dienst knecht van den landbouwer L van Eert had de onvoorzigtigheid een geweer dat in de huiskamer stond, in handen te nemen, en onwillekeurig {niet wetende dat het geladen was) op de 17jarige dienstmeid aan te leggen den haan van het geweer over te halen en haar tegen het hoofd te schieten, hetwelk geheel en al verbrijzeld werd, waardoor zij onmidde- lijk dood nederviel. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken en houdt zich met liet onderzoek bezig. r De grootste stoomketel-ontploffing. Uit de jaarlijksche terugkomst der zwermen val lende sterren en de oorzaken en werkingen der ontploffingen van stoomketels, leidt een Amerikaanscli geleerde, prof. Laamis, de ge volgtrekking af, dat de aarde, hetzij het kort of lang dure, insgelijks als een stoomketel nit elkander kan spatten en in milliarden stukjes in het wereldruim geslingerd worden. Us geleerde man houdt het in 't geheel niet voor onmogelijk, dat in het vurige middenpunt der aarde, zich wel te avond of morgen de voor Zulk eene onaangename gebeurtenis noodige hoeveelheid stoom kan verzamelen. Hij meent dat een onderzeesche vulkanische uitbarsting den oceaan een doortogt tot de heete aardkern kan openen en dan was het ongeluk daar de grooto stoomketel klaar, en ook op het zelfde oogenblik ter ontploffing vaardig. En nu, een knal en, de aarde is er ge weest (N. Utrecht. Cour.) In de Amsterdainsche Courant leest men liet volgende Men zal zich herinneren dat de luitenant Prideaux en dr Blanc den heer Hormnza Rassam begeleidden toen deze tiaar Abyssinie vertrok om de invrijheidstelling van den Engelsehen consul Cameron en der Europesche arbeiders te bewerken. De beschrijvingen in de laatete twee jaren van Abyssinie van zijne inwoners en souverein waren meerendeels van de heeren Prideaux en dr. Blanc laatstge noemde hneft nubij zijne terugkomst in het vaderland door de Pall Mall Gazette eene beschrijving openbaar gemaakt van de levens wijze van koning Theodoras en diens hofhou ding waar.n onder meer andere bijzonder heden het volgende verhaald wordt Koning Theodoras scheen een bijzondere voorliefdo voor Europesche dienaren te hebben en had al de bedienden van Cameron en Plowden in dienst genomen. Zijne huishouding werd uit sluitend door vrouwen waargenomen en alleen liet wasschen van het koninklijk lijnwaad moest door militairen geschieden die hiertoe wekelijksch ouder aanvoering van een kolonel naar eene rivier marcheerden Op doodstraf was het een ieder verboden den koninklijken harem binnen te gaan die door slaven meestal in den krijg gevangen genomen Gallas, bewaakt werd.' De koningin van den harem had eene tent voor zich alleen de overige vrouwen bewoonden ten getale van 10 of 20 gezamenlijk eene tent en werden door slavinnen bediend Theodoras was in de hoogste mate bijgeloovig op al zijne togten was hij door een drom sterrenwigchelaars en waarzeggers omgeven die een oubegrensden invloed op hem bezaten; de priesters verachtte hij, en toch trok hij nooit te velde zonder eene tent die tot kerk diende en een aantal geestelijken mede te voeren. Des nachts werd zijne tent door musketiers bewaakt geladen pistolen lagen onder zijn hoofdkussen en wederzijdsch van zijn bed stonden geladen geweren. Theodoras was steeds bevreesd dut men hem vergiftigen zou zijn maaltijd moest door de koningin persoon lijk worden gereed gemaakt zijne omgeving moest de spijzen proever, even als de cl; ank dien hij gebruikte. Sedert eenige jaren was hij aan den drank verslaafd tot 3 ure des namiddags bleef hij nuchter maar na zijn middagslaapje genoten te hebben dronk hij zich een roes en bleef den geheelen dag dronken. Vroeger bij zijne eerste gemalin had hij een onberispelijk leven geleid en zelfs het konkubinaat verboden. In 1850 ont moette Theodoras eene dochter van den voor- maligen vorst van Tigre Dedschatsch Ubie genaamd die door hem overwonnen was en stelde haar voor haren vader de vrijheid te hergeven indien zij hem huwen wilde. Hoe. wel niet de minste liefde gevoelende voor den vervolger van haren vaderofferde zij zich op om dezen de vrijheid te verschaffen doeli nam later tegen haren gemaal zulk een trotsche houding aan dat deze haar verjoeg en tnet haren zoon Alamahu in de vesting Magdala opsloot. (Alamahu is thans op reis naar Engeland.) Hier bleef zij in gevangenschap tot het beleg toen Theodoras zich weder met haar verzoende vooral uit liefde voor zijn zoon Alamahu dien hij zeer beminde en wien hij den voorrang had geschonken boven al de kinderen uit zijne vorige huwelijken. Zijn oudsten zoon Meschecha heeft hij van het regt van troonopvolging beroofd omdat de»^ een boosaardig karakter en zeer weinig ver standelijke vermogens bezat

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1