Herijk van raaien en gewiglen. 56 Zaterdag li Julij. WOENSDAG EU ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bi nnenlandsche. Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen O 7% 5% 8% ZIERIIZEESCHE tOÜBABT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 (lent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels d f 1 behalve het zegelregf V E K S C H-IJ N T: A R O NS E M E NTS P RI j S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,2f. Jnzen. p'srr' org. ding der Advertentiên daags te voren, voor 10Ur Burgemeester en W ethouders van Zierilczee bren gen ter kennis van de belanghebbenden c]at tot het herijken van alle Maten en Gewigten zoomede van de Wissen en Strijkels door den heer arrondissements ijker in deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone ijklokaal op het raadhuis van Maandag den 13 Julij e. k. tot cn met Vrijdag den 31 dier maand, des voormiddags van 9 tot. 's namiddags 1 ure op alle werkdagen en noodigen allen uitzich den opcnge- stelden tijd ten nutte te makenen ter voorkoming van ongelegenheid niet tot op het einde daarvan te wachten. IJerihzee den 3 Julij 1868. De B-urgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. EïtMEKINS. Bij de buitendienststelling van Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis viel de volgende moldings waardige bij zonderheid voor. Als een hoog blijk van waardeering der voortreffelijke diensten door de bemanning bewezen vooral bij de gevechten gedurende het verblijf van ge noemd stoomschip aan Afrika's westkustwerd aan de equipagealsmede liet detachement mariniers bij hun terugkeer naar het wachtschip en naar de kazerne uitgeleide gedaan door den kapitein ter zee Vos kom- mandaiit van het Metalen Kruis aan het hoofd van den geheelen état-majoreene ongewone hulde zoowel dezen kommandant zelf als zijne kloeke bemanning vereerende. De tentoonstelling van nationale nijverheid en kunst te Arnhem werd jl. Zondag geopend op de wijze door het programma bekend gemaakt. Een zeer groot aantal genoodigden inzenders leden van den jury en leden van de maatschappij van nijverheid wa ren ten 1 ure in de concertzaal van Musis Sacrum vereenigd en begaven zich in de bepaalde orde naar de groote zaal waar een plegtig koraal door de ka pel van het regiment .veld-artillerie staande werd aan gehoord Dr. L. Mulder president der commissie voor de tentoonstelling verwelkomde de bijeenzijnden herin nerde de geschiedenis dezer onderneming waarvan het welgelukken inzonderheid is toe té schrijven aan de algemeene medewerking en ondersteuning, welke zij ondervonden heeft. Mogt de Nederlandsche nijverheid op de Parijsche tentoonstelling in het oog van sommi gen niet in al hare kracht zijn vertegenwoordigd, wat deze expositie te aanschouwen gal'regtvaardigde ten volle haar goeden naam. Uit Wijhe meldt men van 6 dezer. Gisteren avond ten 9 '/2 ure heeft men in de weide van den landbouwer Doorniuk twee koeijen de achterpooten af gesneden. De politie heeft alle pogingen in het werk gesteld om de daders op te sporen doch tot heden zijn zij nog niet ontdekt. Uit Uddel meldt men van 3 dezer. In het laatst van de vorige week had een landbouwer aan de Beek in de onmiddelijke nabijheid van het Uddelermeer woon achtig eene ontmoeting welke niet die kwade gevol gen scheen te zullen hebben als men zich aanvankelijk wel voorstelde en steeds van zulke ontmoetingen ver wacht. Thans nu de zaak een ernstiger wending neemt zij dat ongeluk berigt en ieder die met last en trekdieren moet omgaan neme het in het bijzonder als eene waarschuwing aan. De bedoelde landbouwer wilde zijn gewoonlijk zeer tammen stierdie ook den arbeid van den trekos verrigtte voor de kar spannen. Als altijd liet de stier zich goedwillig uit den stal ha len maar pas was hij buiten of hij sprong op zijnen meester los nam hem op de horens wierp hem m de hoogte eu drukte hem weder neergekomen zoodanig tegen den muur van het huis als zijne sterke krachten maar vermogten. In het begin liet het zich aanzien, als zoude de ongelukkige er slechts met den schrik afko men nu evenwel beginnen aan zijn ligchaam zich tee kenen te vertoonen die alle reden geven tot ernstige bezorgdheid. Bij een landbouwer te Nes op Ameland heeft men in den nacht van 30 Junij eene wraak uitgeoefend, die algemeen de diepste verontwaardiging opwekt. Men heeft lil. twee veelbelovende akkers rogge afgemaaid op eene wijze dat bijna alles onbruikbaar gemaakt is. De justitie doet ijverig onderzoek. - Uit Leiden meldt men van 4 dezer. Gisteren ochtend ten 12 ure is de heer N. M. P.boekhouder der sedert drie jaar failliete firma Harteveld Boskes verdacht van medepligtigheid aan de bankbreuk dier firma door twee commissarissen van politie een in specteur en 6 agenten gevat en ongeboeid naar 's Gra- venstein gebragt. De heer P. moet naar men verzekert zich reeds vijf maanden schuil gehouden hebbenhetgeen door eene werkster ruchtbaar gemaakt is. Eene groote menigte volks was bij dit voorval tegenwoordig. Uit westelijk Z. Vlaanderen schrijft men Het aanhoudend schoone weer oefent een gunstigen invloed op den stand der veldgewassen uit en doet een vroegen en ruimen oogst verwachten. Dc gerst staat allerwege uitmuntend. De tarwe belooft veel hoezeer zij op enkele plaatsen is aangedaan van zoo genaamde braud. De rogge staat goed. De haver is met Jen jongsten regen veel bijgekomen en laat zich goed aanzien. De erwten zijn middelmatig. De paar- denboonen staan bijna overal schraal en zullen weinig opleveren. Het koolzaad dat op verscheidene plaatsen reeds is gesneden is vooral in den Nieuwen Elisabeth- poldcr onder Biervliet meegevallen. Daar staat het zoo zwaar dat de opbrengst moeijelijk is te begrooten. Het vlas dat in de laatste 4 jaren hier veel minder dan vroeger gezaaid wordt is weder mislukt. Voor enkele goede partijen is reeds 250 besteed per ge- met. De meeste pachters op St. Jansbcraad laten het gewas aan den verpachter. Men schrijft uit Zwolle De toestand der weiden in de Overijsselsche streek is zeer slecht. Zeer reien zien., er zoo rood uit als of het midden inden winter was. Vooral de klei gronden hebben een dor aanzien. In de gemeente Zalk en omstreken, waar die klei gronden veel worden aangetroffen hebben eenige boeren reeds sedert acht dagen moeten stallen In een der Meijerijsche gemeenten heeft dezer dagen een zonderlinge handeling plaats gehad. Aldaar is aan elk der aangeslagenen in den hoofdelijken omslag over liet jaar 1865 teruggave verPend van al wat men daarvoor betaald li ad omdat de goedkeuring van dat koh er wegens verzuim van eenige formaliteiten niet van de Gedeputeerde Staten kon verkregen worden. Uit Maastricht wordt geschreven Bij de verdere opruiming' van de Brusselsche poort zijn de overblijfsels van een Spaansch soldaat opgegraven liet hoofd met een metalen stormhelm ged -kt een hijl en een gebroken zwaard naast hem. Stukken van een roode broek waren ook nog aanwezig Verscheidene munten van de 12de, 15de en 16de eeuw benevens kogels en hommen van vroegere belegeringen worden bij iiet graven gevonden ÜUIT&'CBLAND. Uit Weenen war It gem d l dat de mi nister van oorlog last heeft gegeven om 20 man per compagnie met onbepaald verlof naar huis te zenden hetgeen voor het Oos- tenrijksche leger in het geheel ongeveer eene vermindering is van 36,000 man. De gemeenteraad van Weenen heeft met bijna eenpar ge stemmen een krachtig adres aan de regering goedgekeurd waarop dat ligchaam op de plegtigste wijze protesteert tegm de beleedigendo uitdrukkingen in 's pausen allocutie waarin het voorts te ken nen geeft dat de regering het volledige ver trouwen van d?n gemeenteraad beziten dat de paus door die allocutie zich eene zeer groote inmenging in de wetgeving ven een anderen staat heeft veroorloofd en nat cle gemeenteraad stellig verwacht?dat de rege- ring tegen deze magtsov -rschreiding nadruk kelijk zal opkomen. De Oostzee Zeitung meldt dat onder de boerenbevolking in liet Russische gouver nement Kowno sedert eenige weken eene groote gisting merkbaar is welke voorna melijk haren grond heeft in ontevredenheid over de wijze waarop door de ambtenaren en vooral door de vrederegters het verlcenen van grondeigendom toegepa-t wordt en waar door de boeren zich in hunne regten ten zeerste benadeeld achten. In sommige plaatsen is de«e ontevredenheid reeds tot verzet tegen de maatregelen der autoriteiten overgegaan zoodat de gewapende magt tusschen beide moest- komen en deze tusschenkornst heeft zelfs tot erge buitensporigheid geleid. Dien tengevolge heeft de gouverneur varj Kowno voor eenige dagen eene inspectiereis gedaan eu het eerste gevolg hiervan was dat eene commissie benoemd is om de bezwaren der boeren te onderzoeken. Tot blijkbare tevredenheid van het aan wezige publiek werd dezer dagen de lieer von Hilgers landraad te Gulik door het landgerigt te Aken vrijgesproken van de hem door het openbaar ministerie te last gelegde majesteitsschennis en beleediging van graaf von Bismarck vergrijpen waaraan hij zich twee jaren geleden zon hebben schuldig ge maakt. De eisch van liet openbaar ministerie was vier maanden gevangenisstraf. Uit Belgrado meldt men van 6 dezer. Het doodvonnis uitgesproken, over den rit meester Revadovicg zwager van prins Kara- georgewitch is heden voltrokken. Men heeft nog niet vergelen hoe in Meckelenburg- Schwerïn de stoks'agenstraf werd georganiseerd thans ontvangt men eene nieuwe bijdrage tot de kennis der Meelden- burgsche zeden cn gebruiken. In de stad Crivjtz is eene verordening van den magistraat verschenen waarbij aan gezellen leerjongens en sjouwerlieden verboden wordt des avonds- na 9 ure hunne woning te verlaten. Die be paling heeft te meer de verwondering gaande gemaakt omdat men niet weet dat er eenice rustverstoring heeft plaats gehad welke hiertoe aanleiding heeft gegeven. Men begrijpt dus- volstrekt niet waarom de magistraat aan het grootste gedeelte der mannelijke bevolking verboden heeft om zich na volbragten ar beid in de vrije natuur te verkwikken. In het oostelijk gedeelte van Hongarije verheft zich een berg Bihar genaamd Deze afgelegen hoek wordt slechts bewoond door veehoeders van Wallachijschen oorsprong die in een half wilden toestand en vreemd aan alle beschaving leven en weinig verkeer met de verdere wereld hebben. Alle jaren op het feest van St. Petrus begeven de Wallachijers zich naar de vlakte van Kalinaan om een kermis bij te wonen waar allerlei handel gedreven wordt maar die van bijzonder belang is voor jongelieden van beider geslacht want er worden ook huwelijken gesloten en men kiest op die markt eene \rouw uit even als men huisraad kiest. Elk vader brengt daar zijne huwbare dochters met haar huwelijksgiften heen welke op karren of op deii grond worden voorgesteld. Deze huwe- lijksg-ft draagt de blijken van de armoede dezer bergbewoners want zij bepaalt zich gewoonlijk tot eenig vee schapen varkens en gevogelte. Intusschen wordt het tooisel der vrouwen niet vergeten dit bestaat in stukken geld met gaten daarin geboord om aan de lange haarlokken vastgemaakt te worden. Met zulk een gevolg begeeft zich elk meisje dat een man verlangt naar de kermis. De jongelingen daarentegen die trouwen willen komen naar de markt gehuld in schapen vellen. Met opgesperde oogen die onze vrouwen op de vlngt zou len jagen bezichtigen zij de jonge meisjes die door hare ouders derwaarts gebragt zijn Ieder kiest naar zijn smaak. Als dat gedaan is wendt men zich tot de ouders en vraagt wat zij eiserhen en wat zij hebben medegebragt. Alen dingt en wanneer men het eens kan worden slaan beide partijen in de hand op eene v, ij ze die door de gansche huurt gehoord wordt dit is de bekendmaking dat de koop gesloten is. De bloedverwanten omringen dan de ver loofden de brandewijn wordt bi) volle bekers geschonken en zonder langer oponthoud wordt het huwelijk gesloten. Nu komt het «ogen blik van scheiden De jonge vrouw neemt afscheid van hare bloedverwanten waartoe zij voortaan niet meer behoort zij klimt op de kar van haren echtgenoot dien zij voor weinige oogenblikken nog niet kende, en door hare kudden gevolgd gaat zij naar het huis dat het hare wordt. Dikwijls doet zich

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1