JV>. 54 Zaterdag 4 Julij. WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Ad ministratiën Schouwing op de Rijtuigen. Herijk van maten en gewigleo. Binnenlaudsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen N PRIJS DER A D V E RT E NT IE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt YEESC1IIJNÏ: A BONN E .1/ E NTS PRIjS. Per drie maanden f 2,00— Franco per post 2,25. Jnzen, ding der Advertentien daags te voren, voor 1 0 ure'sn.prg .Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien art. 56 van het reglement van Policie voor deze gemeente Heb b en goedgevonden te bepalen: dat op den zesden Julij aanstaande des namiddags 4 ure aan de Balie eene Schouwing zal worden gehouden op de verhuurd wordende Ry tuig en Voertui gen en Sleden en worden mitsdien alle Verhuurders opgeroepen om, ten bepaalden, dage ure en plaatse met hunne rijtuigen enz. te verschijnenten einde de noodige keuring te ondergaan ter voorkoming van boete en strafbij het policie-reglement bedreigd. Zierikzee den 27 Junij 1868. Re Burgemeester C. J. FOKKERWeth. L. B. Re Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de belanghebbenden dat tot bet herijken van alle Maten en Gewigten zoomede van de Wissen en Strijkels door den heer arrondissements ijker in deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone ijklokaal op het raadhuis van Maandag den 13 Julij e. k. tot en met Vrijdag den 31 dier maand des voormiddags van 9 tot 's namiddags 1 ure op alle werkdagen en noodigen allen uitzich den openge- stelden tijd ten nutte te makenen ter voorkoming van ongelegenheid niet tot op het einde daarvan te wachten. Zierikzee 3 den 3 Julij 1868. Re Burgemeester B. C. CAU. Re Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 30 Junij. He nijverheidstentoonstelling die in de laatste dagen aan deze gemeente eene aan gename drukte gaf en door circa 2500 personen werd bezochtwerd heden gesloten. Ongetwijfeld zal zij vaak met genoegen herdacht worden en wel niet liet minst door de commissie die haar geregeld heeftvoor wie zij wegens de buitengewoon talrijke bemoeijingen wel onvergetelijk zal zijn. Zij beeft regt- luatige aanspraak op den warmen dank van het pu bliek voor zoo veel opoffering van tijd als zij zich tot nut en genoegen van het algemeen beeft getroost maar de beste dankdie haar gebragt kan worden zal wel zijn indien zij ervaren mag dat die tentoon stelling voor de industrie voordeelig en nuttig is ge weest - eu ook heeft medegewerkt tot dep bloei der alhier sedert 10 jaren bestaande afdeeling der maat schappij tot bevordering van nijverheid. He sociëteit „Tot Nut en Genoegen" hield ook op dien dag een volksfeestbestaande in eene matinee en soirée musicale waartoe het verdienstelijke muzijkcorps van het 3e regiment infanterie was geëngageerd het oplaten van luchtballons illuminatie en vuurwerk. Bestond er des morgens veel vrees dat het feest door bet gure en regenachtige weder schipbreuk zou lijden die vrees werd niet alleen niet verwezenlijkt maar het aantal bezoekers ook uit naburige gemeenten was nog talrijker dan gewoonlijk en de heerlijke muzijk en het prachtig vuurwerk lieten weder niet nade talrijke menigte zoowel op het feestterrein als aan de over zijde op den grachtweg in eene feestelijke stemming te brengen. He 1 Julij 1868 zal in de geschiedenis van Zee land met gouden letteren worden vermeld. Een feest van groote beteekenis is toen gevierd. He eerste spoor weg in Zeeland is toen plegrig geopend. Voor hen die dit feest te Goes hebben medegevierd zal het wel onver getelijk zijn. Alles is in de meest geWenschte orde afgeloopen. Aan don heer H. Hronkers den eersten ontwerper van een Zeeuwschen spoorweg viel een dubbele verrassing te beurteen gouden medaille met zijn borstbeeld en toepasselijk opschrift werd hem als een huldeblijk van tijdgenooten aangebodenterwijl cte minister van binnenlandsche zaken hem en den heer Blaaubeen burgemeester van Goes namens Z. M. de ridderorde van den Ned. Leeuw met eene warme toespraak overhandigde, Nadere bijzonderheden betrekkelijk het feesthopen wij in een volgend nummer mede te deelen. Als bewijs van bijzondere vruchtbaarheid kan ge meld worden dal den 28 Junij te Henekamp door Turner brood gebakken is van nieuwe rogge, Vele ouden vau dagen kunnen zich niet 'herinneren dat dit in hun tijd ooit is geschied. Te Gouda arriveerde den 27sten Junij op het onverwachts de heer J. E. Prince officier bij de dd. schutterij aldaar die vrijwillig de expeditie naar Abys- siuie heeft medegemaaktom half tien des avonds werd hem ten huize zijner ouders door het muziekcorps dei schutterij eene luisterrijke serenade met fakkellicht gebragtbij welke gelegenheid hij vele blijken van deelneming mogt ontvangen zoowel van bh. officieren van het garnizoen als van die der dd. schutterij. (Leijdsch Hagbl.) Uit Arnhem meldt men. Zondag morgen vertrok op bet aangekondigde uur de extra-trein naar het Pruissische stadje Bentheim om achtereenvolgens op de tusschenliggende stations tot en met Goor toebtge^ nooten op te nemen. Eerst omstreeks 11 uur in den voormiddag arriveerde clc trein te Bentheim- Bij zijne aankomst aan het station Bentheim stond een der Pruissische kavaleriemiuziekcorpsen aldaar, en hief bij het uitstappen der wagens het „Wien Neörlaudsch bloed" met vol accoord aan onder daverend hoera werd dit door genoemd corps tot driemalen herhaald. He plaat" sen die het meest de aandacht der Geldersche en Overijsselsche bezoekers trokken en ook ten volle ver dienden, waren vooreerst het oude verlaten kasteel van den vpormaligen vorst van Bentheim hetwelk te be- zigtigen was in denzelfden toestand zoo als het ten vorigen jare door den toenmaligen eigenaar was verla ten bij de Mij ving van Hannover bij Pruissen. Voorts de voornaamste Bentheijnsehe steengroeven en het badhuis, Op laatstgenoemde plaats waren in den namiddag de meeste bezoekers vereenigd. r In de Arnhemscbe Courant leest men. Gedu rende den nacht van Zaturdag op Zondag jl. is bij het naburige B.oosendaal een misdaad gepleegd. Een groot getal jongelieden van beiderlei kunne uit of bij Arn hem ten getale van 60 a 70 passeerden dien nacht na bosch-beziëu gezocht te hebben de Belvédère tus- schen Beekhuizen en Roosendaal 'gelegen. Een jong- mensch van 18 jaar Theodoras Gicshers genaamd, zoo als men zegt opgestookt door een auder van denzelfden leeftijd zocht twist met een derde, en bragt hem een messteek toedie waarschijnlijk doodelijke gevolgen zal hebben of misschien reeds heeft gehad. Bij de steengroef van Quenast is vol gens een berigt uit Brussel een verschrikke lijk ongeluk gebeurd. Woensdag kwam daar een wagen aan geladen met 1800 Ned. ponden nitro-glicerine die van Plarnburg werd aangevoerd en zonder ongelukken door geheel Duitsohland vervoerd vvas. De wagen werd begeleid door twee artilleristen een anderen soldaat den voerman en den ver tegenwoordiger der fabriek van de firma Nobel in Zweden, die onlangs in de lucht is gevlogen. Toevallig waren de directeur der steengroef en de comptabele ambtenaren afwezig. Het was ongeveer drie uur in den namiddag. EJr was niemand in de nabijheid dan twee tim merlieden en een klein meisje dat daar was om hout te sprokkelen Meu was bezig de paarden af te spannen en voorts weet men van het voorgevallene niets meer- Eensklaps had er eene verschrikkelijke ontploffing plaats en al de personen, die er bij tegenwoordig waren, waren verdwenen in den letterlijken zin des woords. Kr was geen spoor van hen overgebleven. Op de plaats waar het voer tuig had gestaan was niets clan een ontzaglijk diepe put, van de twee artilleristen heeft men niets gevondeu dan één knoop, van de tim merlieden in het gehoed niets, van den" verte genwoordiger der fabriek, den heer Grillé, een stuk van den schedel met eenige haren er aanvan het meisje heeft men alleen een voet gevonden de beide andere personen heeft men geheel ontkleed en letterlijk gebraden vinden liggen. Op een afstand van meer dan een uur in den omtrek waren al de glasrui ten gebroken en werden de menschep oraT ver geworpen een kleermaker uit een naburig dorp werd opgenomen en, nog met de beenen onder het ligchaam gekruist, op straat neer gezet. Voor zoover men weet zijn er tien personen by omgekomen maar daar niemand van hen die er bij waren is overgebleven en van sommigen zelfs geen spoor is terug ge vondeu, is het mogelijk dat, behalve vele ge kwetsten, nog anderen er het leven bij verloren hebben Van den wagen is niets geen stukje hout, overgebleven De paar den stonden op vijfentwintig pas afstands over eind met uit het hoofd gepuilde oogen en hunne ligohamen waren door ijzeren staven doorboord. De hoeveelheid nitroglycerine welke hier ontploft is zou voldoende geweest zijn om geheel Brussel in de lucht te doen vliegen. DUITSCHLAND. Een telegram uit Belgraio meldt dat de uitspraak in het geding over den op vorst Michael gepleegden moord uitgesteld is we gens nieuwe ontdekkingen en getuigenissen. Het onderzoek wordt voortgezet en weder zijn eenige personen in hechtenis genomen. Kolo nel Marzailovjch, die met eene afdeeling troe pen het bureau van politie moest bewaken is in een volksoploop doodgeschoten Al de beschuldigden hebben verklaard, dat zij ouder bescherming s'onden van Iv irra-Georgevich en nieuwe omstandigheden ten zijnen nadeela aan het licht gebragt. Het geding is geschorst. Hoe meer liet onderzoek in de zaak- van den prins Michael vordert hoe meer de afschuwelijkheid der zamenzwering aan het licht komt. Zqo worden thans in het park te Belgrado waar de moord plaats had nasporingen gedaan om een aantal revolvers op te sporen die aldaar verborgen zijn met het doelom de misdadigers in de gevange nissen er mede te wapenen en op die wijze meester van de stad te worden. Men kan zich alzoo voorstellen, wat de ge volgen zouden geweest zijn, indien de zamen- zWeerders slechts korten tyd meester van hut terrein waren geworden. De barbaarscliheni van vroegere tijden zou zich vernieuwd hebben. Het denkbeeld om militairen in vre destijd voor den landbouw te bezigen vindt, in Hongarije toepassing. De landbouw ver - eenigingen in dat deel der Oostenrijkschu monarchie hebben berekend dat daarvoor. 30,000 soldaten konden gebruikt worden en hebben zich tot den minister aan oorlog ge wend met verzoek zooveel manschappen be schikbaar te stellen. In geval daartoe niet kon worden besloten liep zeiden zij do oogst groot gevaar. De minister heeft beloofd de vereischte stappen daartoe te zullen doen. Als de manoeuvres iu de maand Augustus het niet belettan, zullen een aantal krachtige mannen ter beschikking van de Ia!idbutjwvej<- eenigingen worden gesteld, 4 A N K B IJ K, Jl. Donderdag avond heeft uien te Parijs op den quai Conti eene proef genomen met de onderzeesclie lamp uitgevonden dooi den heer Messager in tegenwoordigheid van eene commissiebenoemd door de academie van wetenschappen. Een persoon gekleed als duiker ging te water ter diepte van 2 ellen 50 duimen. De lamp gaf in den om trek van 2 ellen ouder water Ijclu zoo lal genoemde persoon den datum en het uur van de proefneming met een diamant op een glas kon schrijven. De lamp bleef drie kwartier onder water gaf goed licht en brandde nog toen zij uit het water kwam. Te Marseille schijnt liet nog maar niet rustig te zijn. Een paar jaren geleden vormde zich daar eene bepde, die op klaar ligieu dag een rustig burger, die piet zijne viouw wan delde, aanviel en van zyne kostbaarheden be roofde Er ontstond door meerdere nachtelijke aanrandingen een ware paniek. Sommigen berigtgevers werd wel het stilzwijgen opgp- legd, doch de zaak verbeterde er njet door. Eene uit Nice overgekomen troep Italianen, waarvan drie belhamels geëxecuteerd werden vermeerderde den schrik in en buiten de stad en kort daarop vernam men dat de luzzo als middel gebruikt werd om aanrandingen te doen en diefstal te plegen. Hoezeer nu ver? schillende personen, die zich daaraan schul dig hebben gemaakt gevonnisd zijn schijnt dit van geen invloed op de kwalijk geziudeij. Er worden ten minste door vele personen brieven ontvangen met bevel om hier of daar gelden neder te leggen, soms mat de aller wreedste bedreigingen, o. a. deze dat, zoo niet eene som van 3000 francs werd beschikbaar gesteld op eene aangewezen plaats, het jongste kind yan den bedreigde zou gestolen wordei),

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1