W°. 52 Zaterdag 27 Juiiij. 18ÖH WOENSDAG ËN ZATERDAG Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen R u i ten la n dsch e Ti j d i n g e n ZIERIKZEESCHE COD P RIJS DER ADVERTENTIE PI. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- t Doodberigten van 1 6 regels 1 behalve het zegelregt j VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00Franco per post 2,25. Inzen-. ding der Advertentiën daags te voren, voor 1 0 ure'smorg Burgemeester en Wethouders van Zierikzec ver wittigen de ingezetenen dat het jaarlijksoh verslag van den toestand dezer gemeente over 1867 thans in druk verkrijgbaar is gesteld tegen 40 cent per exemplaar ter secretarie dezer gemeente, 7A*rikzee den 23 Junij 1868. De Burgemeester C. J. FOKKER Weth. L. B, De Secretaris J P. N. ERMERINS, Zierikzee 25 Junij. Werd de nijverheidstentoon stelling alhier op feestelijke wijze geopend zij zal nog feestelijker gesloten worden. De Sociëteit „Tot Nut en Genoeged" hóeft' aaiigekondigd' dat zijeen volksfeest bij die gelegenheid op Dingsdag den 30 dezer in Park- lust met omliggend terrein zal geven. Mogt gemelde sociëteit in vorige jaren met het meest gewpiischt succes een volksfeest geven dit waarborgt ons indien sleehts het weder het even goed als vroeger begunstigt het thans te geven feest dat in waarheid een volks feest zal zijnnu nog verhoogd door de aangename in drukken die de dan gesloten nijverheids-tentoonstelling zal achterlaten. Was de bijval bij vorige gelegenheden- grootwij hopen dat deze'-mi-, kan het zijn, nog grooter zal wezen en het publiek zich in nog grooteren getale vereenigen zal dan vroeger. Heerlijke muzijk prachtig vuurwerk fraaije illuminatie waarlijk het programma is uitlokkend genoeg. Ook de dan te geven matinee musicale zal men wel niet verzuimen daar men dan tevens liet eigenaardige schouwspel dat bet oplaten van een luchtballon aanbiedtbij kan wonen. Te Middelburg is een aanvang gemaakt met het, metselen van den onderbouw voor de dubbele draai brug over het. kanaal tegenover het ontworpen station van den staatsspoorwog, Omtrent het Amerikaansch oorlogschip Eranklin ouder bevel van den admiraal Farragutdat het anker voor Vlissiugen heeft laten vallen wordt door een be zoeker van hetzelve medegedeeld dat zijn uiterlijk opstal reusachtig is 'en -op den toeschouwer grootcn in druk: maakt. Het schip meet 370 voet en heeft een stoomwerktuig van 1400 paardenkrachthetwelk eene ruimte vaii 25 stappen lengte en 50 breedte beslaat, en door den waterdamp van 32 ketels in beweging wordt gebragt. De schoorsteenen kunnen naar gelang van omstandigheden in- en uitgeschoven worden. Het monsterschip verheft zich 35 voet boven den water spiegel en peilt er 25 onder. De kajuiten wapenkamers enz. zijn allerprachtigst en zindelijk. Er zijn 60 offi cieren 735 manschappen aan boord en 70 vuurmonden van het grootste en nieuwste model. Uit het geheele zamenstel kan men vrij opmaken dat de nieuwe zoo wel als de oude wereld nog altijd over gelden weet t© beschikken om het aan smaakvolle oorlogstuigen te verkwisten.- Men verneemt dat de vereischte wetsontwerpen in. gereedheid worden gebragt voor eene geheele ver-, betering van het vaarwater in dé Noord,. Eenige hoofd ambtenaren van den waterstaat hebben ten einde deze aangelegenheid te onderzoeken te Dortrecht eene bij eenkomst gehouden. Yoorloopig wordt in genoemd vaar water eene heul gebaggerd vau genoegzame diepte en breedte om het mogelijk te maken dat de diepst ge laden schepen de Noord kunnen bevaren. Bij dit werk wordt het meest vermogende der rijks-stoom vaartuigen gebruiktdie gewoonlijk op dc Nieuwe-Merwede in dienst zijn een werktuig dat per dag ongeveer 1000 kulj el zand baggert. Dezer dagen is door Z, M, aan den heer K, Rie- gers fabrikant van stoomwerktuigen te Qendringeu oc trooi verleend op zijne uitvinding van een regulateur welke tan het grootste belang is voor alle gebruikers van stoomwerktuigen. Dit werktuig voldoet iD allé op- zigten aan zijne bestemming zoo dat het niet rnoge^ lijk is een stoomwerktuig met dezen regulateur voorzien van srielheid te doen veranderen. Het is zoo eenvoudig eigenaardig en doeltreffend dat wij vermeenen aan de industrie verpligt te zijn hierop de algemeene aandacht te vestigen. Naar wij vernemen zal dit werktuig op de aanstaande tentoonstelling te Arnhem aan een stoom werktuig verbonden geëxposeerd worden. Te Delfshaven heeft zich eene commissie van der tien leden gevormd tot oprigting van een standbeeld binnen die gemeente voor den zeeheld Piet Hein. Prins Henderik heeft zich bereid verklaard, het eere voorzitterschap dier commissie op zich te nemen. Naar aanleiding van de in België in den laatsten tijd menigvuldig voorkomende gevallen van hondsdol heid wordt door een Brusselsch dagblad vermeld, dat uit de oude rekeningen der stad Brugge blijktdat in het jaar 1465 door één der stadshondenslagers bin nen een tijdsverloop van zeventien weken 4196 en dooreen anderen in ruim tien wekea tijds 2496, te zamen alzoo nagenoeg 6700 honden zijn dood geslagen. In verscheidene steden vai] Vlaanderen werd destijds de hondenteelt opzettelijk bevorderdmet het doel voor het vervaardigen van handschoenen gebruik van hunne vellen te maken, Wij zijn verzocht het volgende overgenomen uit het Algemeen Handelsblad van Vrijdag 12 Junij 1868, te plaatsen. Wij ontvingen weder eene aflevering (die voor Junij) van den Guide officie! des yoyageurs sur les chemins de fer du grand Central Beige. Wij hebben reeds vroeger de aandacht gevestigd op dezen gids voor degenen die het Zuiden van ons land en België moeten bezoeken. In de thans ontvangen aflevering is wan neer wij ops niet bedriegen eene onnaauwkeurigjieid welke de directie zeker zich haasten zal te herstellen. In den bekenden Reiswijzer der Gebrs. van Staden die ons mede werd toegezondenvinden wij op pag. 14 de opgaaf dat men des morgeus teu 8,15 of ten 11,20 van Amsterdam vertrekkende respectivelijk ten 4 ure en ten 8 45 te Maastricht en ten 5,20 en 10,5 te Luik kan zijn. Men neemt dan den weg vau Amsterdam over Arnhem, Elten Kleef, Kempen en Veulo. Dat er te Venlo correspondentie is blijkt nader uit de op gaaf omtreut den spoorweg Nijmegen-Kieef (schutblad van den Reiswijzer vau van Staden.). In den Guide officiel blijkt dit uiet Jaar op pag. 52 alleen dn uren van vertrek en aankomst te Kleef en 1e Nijmegen worden opgegeven met weglating der tussclien-stations terwijl van den weg Kempen-Venlo in het geheel geene melding wordt gemaakt. In den officiëlcn Rpisgids der maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen vindt men wel de opgavenomtrent de wegen Kempen- Venlo en Kleef-Nijmegeu maar uit laatstgenoemde opgaaf bespeurt men nietdat er te Venlo aansluitiug is. Dit blijkt eerst op dc volgende pag. (33) uit de opgaaf van Zevenaar over KleefKempen en Crefeld naar Keulen waar men liet intusschen niet dadelijk zou zoeken. Wij meeneu hierop de aandacht te moeten vestigen èn vau het reizend publiek èn vau de bewerkers der gidseu. die van spoorwegmaatschappijen, uitgaan. Indien de reiswijzer der gebrs. van Staden reeds de voorkeur verdientomdat daarin ook naauwkeurige opgaven voorkomen omtrent amdere middelen van vervoer der spoorwegen hij zou zeer stellig ook voor- spoorwegreizigers de voorkeur gaan verdienen wanneer men door leemten in de boekjes niet door of onder toezigt van maatschappijen worden vervaardigd de kans loopt van veel langer dan noodig is onderweg te blijven. Naar het ons voorkomt is genoemde gebrs. van Staden's Maaudelijksche Reiswijzer nog voor verbetering vatbaar in zoo verre hij zich nog te uitsluitend bepaalt tot, ons land. Een overzigt van de correspondentie met het buitonland zou eene zeker door velen zeer gewenschte aanvulling ?ijn. De afdeeling spoorwegen zou over het geheel genomen eenige uitbreiding mo.eten ondergaan vooral met het oog op dc tarieven. Uit Middelburg meldt men van 22 dezer. Gisteren had op de naburige badplaats Dom burg een treurig ongeval plaats. Onder de vele Middelburg^che familien welke dien dag aldaar waren komen doorbrengen had eene jonge dame onder het afloopen der duinen het ongeluk het evenwigt te verliezen en voorover te storten waardoor zij zulk een hersenschudding bekwam dat zij niet meer vervoerbaar was inet m>eite heeft men haar in het bad-hotel aldaar gebragt waar zij thans wordt verpleegd haar toestand is zor gelijk. liet navolgende telegram werd jl. Za- turdag te 's Hertogenbosch ontvangen: Den president der vereeniging der oude strijders van Waterloo, 's 1 lertogenbosch. Ik zeg aan de oude strijders mijn harte- iijken dank voor hun mij bewezen aandenken en den mij toegebragten feestdronk en wensch hun heil en dat zij den gedenkdag van Waterloo nog vele jaren in het genot van goede gezondheid en met vreugde zullen vjeren. Frkderik Prins der Nederlanden Jl. Zondag is in een der stallen op de veemarkt te Amsterdam een o.igeluk gebeurd, dat inderdaad ijzingwekkend te noemen is. Een der beambten namelijk een man van reeds 67 jaren is door een stier met de hoornen den buik opengereten. De ongeluk kige moet in hoogst zorgelijken toestand ver- keeren of is wei ligt nu reeds aan zijne vree- selijke wonde bezweken. Naar men verneemt pal op Donderdag den 2 Julij van Brussel weder een transport jongelingen vertrekken om in dienst te gaan bij het corps pauselijke Zouaven. On Ier hen bevinden zich ook wederom eenige jongelingen, die reeds bij het corps Zouaven gediend hebben. LI Vrijdag avond ontstond er tusschen twee vrouwen in de Paradijssteeg te Levden twist, die zoo hoog liep dat een der mannen er bij kwam. Een oogeublik later kwam er de tweede bij die een beitel nam en aan L Rijks, stukadoor, een slag tcebragt waar door zijn scheihd werd verbrijzeld. De lijder verkeert in zorgelijken toestand. Het Handelsblad bevat het volgende berigt „Door burgemeester en wethouders der gemeente Kaalte is liet rocken van tabak en sigaren jn de kom van het dorp, buitens huis en op'plaatsen waar zich brandbare stof fen bevinden, verbodep." Gelijk men weet worden door sterre^ kun dig en in verschillende landen toebereid selen gemaakt om de zonsverduistering op 18 Augustus aanstaande op onderscheidene, punten der aarde waar te emen. Bij zulk eene verduistering toch schijnen er belangrijke waarnemingen gedaan te kunnen worden ook omtrent de zamenstelling van de zon. Het resultaat der tot dusverre gedane waarnemin gen hieromtrent heeft geleerd dat de zon be staat 1. uit eene centrale bijna geheel donkere bol 2 uit eene ontzag'ijke laag nevels, welke dezen bol als omsluit 3 uit eene photoaphére, eene lichtgevende nevel-massa, welke genoemd*- laag nevels omringt en 4. uit eene derde nevellaag, welke bijna donker of althans zeep weinig lichtgevend is. P U I T S C H I A N D. Te Bremen heeft een ontzaglijke brand gewoed. Eerst na vier en twintig uren was men dien meester. Twee en vijftig gebouwen zijn een prooi der vlammen geworden Som mige dezer gebouwen waren pakhuizen waarin zich een groote voorraad van handelswaren bevond. De schade wordt berekend op an derhalf inillioeu gouden thalers. De berigten omtrent den oogst in het midden en Zuiden van Rusland luiden gunstig. De prijzen der granen zijn aanmerkelijk ge daald. Dit schijnt echter op den handel in de Russische hoofdstad geen invloed uit o°fenen. Men schrijft uit Petersburg dat daar de ongehoord hooge prijzen voor brood en meel nog worden Intaald g'lijk in den herfst van 1867. Dit is de reden waarom de ontevredenheid van de geringe klasse da gelijks toeneemt Uit Belgrado wordt gemeld dat de volksvertegenwoordiging overeenkomstig do bepalingen der constitutie, thans tot verkiezing van een nieuwen vorst is zamengesteld uit vijf maal het gewone aantal leden. Men beweert dat de meerderheid dezer vijf honderd ver tegenwoordigers ten gunste van prins Milanq is gestemd doch op dergelijke berigten is weinig te vertrouwen. Overigens hebb thans ook de rnededeelingen der partij van Alexander Kara-Georgewitsch den weg naar westelijk Europa gevonden welke natuurlijk komen verhalen dat alles laster is wat men omtrent dc- morele medepligtigheid van dien vroegeren vorst van Servie beweert en dat hij integen deel troosteloos was toen hem het berigt werd gebragt van den moordaanslag op vorst Mi chael en uitriep „mijn arm Servie welke beproevingen zult gij nog hebben te doorstaan F R A N K R IJ K, -r— Te Parijs is bij de regering de tij ling ontvangen van het onverwacht overlijden vah den kapitein-luitenant ter zee Lagrée die twee jaren geleden met eene wetenschappe lijke commissie aan boord van twee ka non- neërbooten Saigon \erlaten heeft, om den loop van de Mekong tot haren oorsprong te volgen. Kenigë dagen vroeger had de Moniteur du Soir medegedeeld; dat van die commissie het berigt ontvangen was dat «ij het hoofddoel

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1