N°. 51 W oensdag; 24 Juuij. 1868 WOEISDAG tl ZATERDAG. Besturen en Adrninistratiën Publicatie. Bekendmaking. Bekendmaking. Binneiilandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen fflH! PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels kf 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00Franco per post 2,25. Inzen dingder Advertentiên daags te voren, voor 10 ure'sn.org. LOÏING voor de SCHUTXEHIJ. Burgemeester en "Wethouders der Gemeente Zierik zee maken bij deze aan de belanghebbenden bekend dat de alphabetische naamlijsten' Van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een ieg'enlijk zullen liggen 'op het "Raadhuis dezer gemeente van Zaturdag den 13 Junij tot Zaturdag den 20 Junij daaraanvol gende ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem eenige personen of omstandigheden mógten bekend 'zijn die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weg gelaten zulks aan liet Bestuur kennelijk te maken. Dat de loting voor de Schutterij tusschen de inge schrevenen van dezen jareklasse 1868 zal plaats hebben onder toezigt eener commissie uit het Bestuur ten Raadhuize dezer gemeente op Zaturdag den 27 Junij e. k. des namiddags ten 7 Urè próciès wordende de belanghebbenden bij deze gelast zich ter plaatse en op dato voormeld te laten vinden ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten of zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekende ge- magtigden te laten doen zullende voor lien die per soonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op voren staande 'wijze hebben doen vertegenwoordigen'door één der leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk na"den afloop der loting', op voorschre ven wijze eene naloting zal plaats hebben ten be- hehoeve van diegenen welke tot de loting verpligt zijnde buiten hun toedoen niet onder dezelve mogten zijn begrepen geworden alsmede ten behoeve dergenen welke ofschoon in andere- gemeenten reeds geloot hebbende, sedert'de laatstvoorgaande-inschrijving in de gemeente zijn komen- inwonen en der vreemde lingen welke'.sedert die inschrijving in de termen zijn gevallenom als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personenbij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld om de redenen van vrijstelling waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken,'ter kennisse van de genoemde commissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand liierVan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 10 Junij 1868. En is hiervanafkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 10 Junij 1868. B. C. CATJ Burgemeester J. P. N. ERMERINS Secretaris. Burgemeester en "Wethouders van Zierikzee maken bekend dat door DANIËL- SCHEPPERS handelaar in stéenkolen in deze gemeente'Vergunning is gevraagd, om hel pakhuis 'in de Pieterceliestraatwijk C no. 370 interigten tot bergplaats van steenkolen en dat het verhoor de commodo et in commodo in deze zal worden gehouden op Woensdag den 24- Junij aanstaande 'te twaalf uur des middags "op het Raad huis Zullende allèn die tegen de inwilliging van dat ver zoek bezwarénmogten hebben, alsdan in de gelegen heid zijn van in hun belang te worden gehoord Zierikzee den 22 Junij 1868. Burgemeester én "Wethouders C. J. EOKKERW'eth. L. B. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ver wittigen de ingezetenen dat het jaarlijksch verslag van den'toestand dezer gemeente over 1867 thans in druk verkrijgbaar is gesteld tegen 4:0 cent per exemplaar ter secretarie dezer gemeente. hierikzei den 23 Junij 1868. Be Burgemeester C. J. FOKKER W'eth. L. B. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. -Jl. Maandag Dingsdag en Woensdag werd te Tholen dealgeme'enè vergadering en tentoonstelling der maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland gehouden. Onder de bekroonden komt o. a. voor de heer1 A. Giljam i te 'Oüwerkerk voor drie stuks Wolvliezen voor de zuiverste en langste wol, eerste prijs f 15. Sommige dagbladen maakten dezer dagen nog al ophef van de gróote humaniteit der Russische regeering, die bij internationale overeenkomst bepaald wil hebben dat men zich in den oorlog niet zal bedienen van kogels die uit elkander s'pringën na in hun doel te zijn ingedrongen. -Het Russische gouvernement wil dus afzien vaü het "gebruik van dergelijke strijdmidde len mits anderen het ook doen. Men moét erkennen dat de Nederlandsche regeering in 1866 vrij wat edel moediger en belangloozer heeft gehandeld. In dat jaar werd haar door zekeren heer Pertuiset uit Parijs het geheim te koop-aangeboden om dergelijke kogels te vervaardigèn. Die heer was door den Nederlandschen gezant in Frankrijk aan den 'minister van oorlog aan bevolen. Er werden door de normaal-schietschool te 's Hage proeven genomen met kogelsdoor hem ver strekt. Die proeven leverden het bewijs dat hunne uitwerking op ligchamen van menschen en dieren al lerverschrikkelijkst zou wezen maar zij voldeden niet aan de verwachting die men gekoesterd had ten op- zigte der mogelijkheid on> met deze projektillen vij andelijk^--munitie-caissons-in braud lesteken of er ra derwerk en geschut of voertuigen mede-te vernielen enz. De toefiihaligé.;-miHistér-wJan -öork)g', generaal van den Boseli ,:-wees den -heer'-Pertuiset" dan-ook-eenvoudig af, na hem^-zijiie kostèh -te hebben vergoed.' Men luid liet geheim voor eene betrekkelijk niét zeer aanzienlijke som-, kunnën koopen maar zoodra men wist dat er slechts tegen menschen partij van kon worden getrok ken-, beschouwde meh het als eene zaak die van zelve sprak dat ér geen gebruik van kon worden gemaakt. Uit Dordrecht meldt men van 19 (lezer. Men zal z'üh herinneren dat den 7 Maart jl uit de Spuihaven alhier is opgehaald het lijk van den policie-agent Dijkstra. Vier personen werden toé^A iq^grband daarmede voorloopig gearresteerd. Deze personen zijn heden na middag op vrije voeten gesteld. Bij koninklijk besluit dd. 11 dezer is aan A. de Loos gratie verleend van de dood straf waartoe hij in het begin dezes jaars door het prov geregtshot was veroordeeld en is die straf veranderd in 30 jaren tucht huisstraf. Uit Leeuwarden meldt men van 19 dezer. Op de tragische tooneelen waartoe het tucht huis alhier deze week aanleiding gaf, is in den afgeioopen nacht een voorval van komischen aard gevolgd. Ten hall één ure werd de diepe stilte in den omtrek van dit gebouw eensklaps afgebroken door den knal van een geweerschot Wachten van buiten en van binnen waren terstond in beweging alles was in rep en roer. Men dacht niet anders of er had op nieuw eene ontvlugting plaats gehad met al den aankleve daarvan. Het onderzoek toonde aan dat „alles wel" was. Van waar was echter het geweerschot ge komen Het raadsel zou weldra worden op gelost De commandant der gevangenis houdt er voor zijne kinderen een paar ezels op na die nu en dan op het terrein aldaar rond- loopeu. Een hunner die waarschijnlijk te vergeefs den slaap had gezocht ging een togtje doen en streek zoo langs den muur der gevangenis op den grachtwal uitziende. De daar geposteerde schildwacht kreeg hem in het oog doch de nachtelijke duisternis belette hein te onderscheiden welk levend wezen daar voortschreed. Het zekerst was het maar voor een ontvlugten gevangene te houden en tot drie malen klonk het uit den mond des schildwachts Werda! Maar deze ezel minder gelukkig dan die van Bileam had geen spraakvermogen en kon dus niet antwoorden. Nu echter ook het derde werda zonder gevolg bleef schoot de soldaat er op los enhet overige laat zich raden. Ook een van Neêrlands nog altoos'maagde lijke achterladers had „wonderen" gedaan graauwtje lag doodelijk getroffen neder. Eene zaak is hierbij te bejammeren, name lijk dat deze ezel-excursie' niet vier nachten vroeger heeft plaats gevonden. De andere nachtelijks excursie zou dan waarschijnlijk tijdiger ontdekt zoo niet voorgekomen zijn geworden, en het arme dier ware welligt even beroemd en heilig geworden als in vroegere tijden zekere ganzen van het Kapitool. Een doofstomme is gedecoreerd gewor den. Deze onderscheiding viel dezer dagen ten deel aan den* heer J. Hènrion die de Belgische Leopoldsorde ontving, als blijk van erkentelijkheid voor zijne bemoeijingen ten beste van liet doofstommen-instituut te Luik dat door hem en den lieer Pouplin (later zijn schoonvader) is gesticht. Ll. Woensdag namiddag ontstond te Antwerpen oproer aan boord van het Ameri- kaansche klipperschip Nerius, bemand met 26 matrozen. De agenten der waterpolicie niet tegen de woede van het scheepsvolk bestand riepen hulp-in van het aldaar aanwezige Ame- rikaansclie oorlög^fregat Ticonderoga. Met dien bijstand gelukte het de oproermakers in bedwang te houden, waarna zij op de Atneri- kaansche manier voor den tijd van eenige uren op het dek met de handen omhoog werden vastgebonden zoodanig dat zij ge dwongen waren op de teenen te staan, zonder met de hielen aan den vloer te kunnen komen. Bij onderzoek bleek dat zij, na in beschonken toestand van den wal te zijn gekomen, gewei gerd hadden te werken en den gezagvoerder hadden mishandeld hetgeen misschien nog erger zou zijn geloopen als de waterpolicie er zich niet mede bemoeid had. Er is ook sprake van twee matrozen die mishandeling ondergaan hebben omdat zij hunnen chef wilden verdedigen. Donderdag morgen lag het schip nog op de Schelde ten anker, doch toen was alles rustig. rUANKUIJK. Te Pal ijs is een portret van madame de Pompadour geschilderd door Francois Boucher, voor 28,000 franken verkocht. Dezer dagen is door den Franschen senaat het aangevraagde crediet voor de waar neming der totale zon eclips van Augustus in het zuidoosten van Azie eenstemmig goedge keurd. Volgens den Moniteur zal die waar neming plaats hebben op het schiereiland Malacca en heeft de koning van Siam aan den gouverneur van Cochin-China liet ver langen kenbaar gemaakt om de waarnemingen der Fransche commissie bij te wonen. Onaf hankelijk van die commissie zal door de Fransche academie van wetenschappen een sterrekun iige naar Mazulipatnam, in het pre sidentschap Madras worden afgezonden om de eclips aldaar gemeenschappelijk met de Engelschë geleerden waar te nemen. Bij de behandeling van liet bovenvermelde crediet in den senaat is door de .regering medegedeeld dat thans reeds tusschen de Fransche en Rus sische regeringen een overleg geopend is, om het passeren van de planeet Venus voorbij de zon in 1874 in het belang der wetenschap waar te nemen. De Nouvelii.ste van Marseille berigt dat de Abyssinische gevangenen Zaturdag jl. in die stad aangekomen en onmiddellijk naar Parijs doorgereisd zijn. De heer Cameron voerde de kroon den standaard en de sabel van koning Theodoras met zich mede, welke voorwerpen door hem aan koningin Victoria zullen worden aangeboden. -- De heer Hathan konsul van Engeland te Calais, heeft aan de regeling zijn advies ingediend over het dikwijls vermeld-» Fransche ontwerp tot den bom? van een brug tusschen Dover en Calais Hij spreekt met veel achting van dat plan dccii maakt geen gewag van den tunnel die door Engelsche ingenieurs is aanbevolen maar beveelt desniettemin zeer dringend een verwijding van den havendam te Calais aan, opdat de thans in gebruik zijnde kleine poststoómbooten door grootere kunnen vervangen worden. De mogelijkheid ontstaat clan om zelfs bij slecht weder de overvaart in 1 u. 10 a 20 m. te doen, en bij doeltref fende bespoediging der spoorwegdienst de reis van Londen naar Parijs in 8% uur af te leggen. Het officiële dagblad der regering van Algerie meldt, dat uit de drie provinciën der kolonie alwaar de inlandsche bevolking door den hongersnood geteisterd is sedert twee maanden merkbare en toenemende verbetering te melden is. Nieuwe ondersteuning uit 's rijks schatkist zal waarschijnlijk niet noodig zijn.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1