N. 30 Zaterdag 20 Juuij. 1808 ENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Afkondiging. Publicatie. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCIE COURANT PRIJS DER ADVERTENT IE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijke- ën Doodberigten van 1 6 regels Af 1 behalve het legelregt Burgemeester en Wethouders van Zierikzee her inneren allen die hunne woonplaats van elders haar deze gemeente hebben overgebragtdat zij verpligt zijn daarvan aangifte te doen ter Gemeente-Secretarie met overlegging van een getuigschrift van woonplaats- verandering. Zij. waarschuwen de belanghebbenden aan die ver- pligting naauwkeurig te voldoen opdat de strafbepa lingen in deze niet zouden behoeven te worden toe gepast. 'Zierikzee den 3 Junij 1868. Burgemeester en Wethouder» B. C. CAU. De Secretarie J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekenddat gedurende de heerschende droogte het schuren spoelen of dweilen van straten stoepen of klinkerpaden niet anders dan met zèewater zal mogen geschieden en het wasschen van glazen geheel verbo den is. Geschiedende hiervan afkondiging;ingevolge de bepaling van art. 45 van het policié-reglemeut voor deze gemeente. Zierikzeeden 13 Junij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. LOTING voor d© SCHUTTERIJ. Burgemeester en wethouders der Gemeente Zierik zee maken bij deze aan de belanghebbenden bekend dat de alphabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegenlijk zullen liggen op bet Raadhuis dezer gemeente van Zaturdag den 13 Junij tot Zaturdag den 20 Junij daaraanvol gende ten einde een ieder in staat zoude- zijn om ingeval hem eeuige personen of omstandigheden mogten bekend zijn die op dezelve nog zouden behooreu te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weg gelaten zulks aan het Bestuur kennelijk te .maken. Bat de loting voor de Schutterij tusschen de inge schrevenen van dezen jareklasse 1868 zal plaats hebben onder toezigt eener commissie uit het Bestuur ten Raadhuize dezer gemeente op Zaturdag den 27 Junij e. k. des namiddags ten 7 ure precies wordende de belanghebbenden bij deze gelastzich ter plaatse en op dato voormeld te laten vinden ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten of zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekende go magtigden te laten doen zullende voor hen die per soonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op voren staande wijze hebben doen vertegenwoordigen door één der leden van de commissie worden getrokken. VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ƒ2,00Franco per post 2,25. lozen, ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sirrorg Dat dadelijk na •Men kflööp,:dèr loting op voorschre ven wijze', qene naloring zal.plaats hebben, ten be- hehoeve tan diegenen welke "tot de loting verpligt «ijnde bmtèn hun;toedoen niet onder dezelve mogten lijn -'begrepen géworden alsmede tën behoeve dergenen welke ofscfiocm jn andere gemeeuteu reeds geloot hebbende sedert de laatstvoorgaande inschrijving in de gcmeepte zijn komen inwonen en der vreemde lingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallenom als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personenbij de loting de gelegenheid- zal worden opengesteld om dc redenen van vrijstelling waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken ter kennisse van de genoemde commissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenigc onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 10 Junij 1868. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar bet" belïüörtrdeu lCf Junij 1868. B, C. CAUBurgemeester. J. P. N. ERMERINS Secretaris "jburgémeester- en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat Heeren Com missarissen over de Armen-scbool in deze gemeente eene zitting zullen houden in de Regenten-Kamer van het hervormd' diaconie Armen-Gesticht op Zaturdag 27 dezer des namiddags 7 ure tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen -Op die schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenscHen geplaatst Ie zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten Zierikzee den IS* Juuij 1868. De Burgemeester C. J. EOKKER Weth. L. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken békend dat door JACOBUS BLANKER handelaar in ^Sstéenkoleir in deze gemeente, vergunning is goyraagd om een gedeelte van het huis wijk C 110. 209 in te rigten tot bergplaats van steenkolen - en dat het verhoor de commodo et incommodo in deze zal worden gehouden op Woensdag den 24 Junij aanstaande' te twaalf uur des middags op het Raadhuis. 'Zullende allen die tegen de inwilliging van dat ver zoek bezwaren mogten hebben alsdan in de gelegen heid zijn van in hun belang te worden gehoord. Zierikzee den 19 Junij 1868. Burgemeestér en Wethouders C. J. FOKKER Weth. L. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee, 18 Junij. Op Dingsdag den 16 dezer des namiddags ten 6 ure had de opening plaats der tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid kunst en smaak door de alhier gevestigde afdeeling der maat schappij tot bevordering van nijverheid op het stadhuis alhier te houden. De voorzitter dier afdeeling en de voorzitter der commissie voor de tentoonstelling hielden daarbij gepaste toesprakenwaarop de Burgemeester repliceerde. Des avonds ten 8 ure gaf het muzijk-ge- zelschap Kunst en Eer en de inaunen-zaögvereeniging Ductor et Emergo beiden onder directie van den heer Pick in Parklust een concerthetwelk door beugaalsch vuur werd opgeluisterd cn tot welker bijwoning de leden der maatschappij van nijverheid en de inzenders uitgenoodigd waren. Op gisteren was de tentoonstelling voör het publiek geopend. Wij-hebben ons gehaast haar te bètfoekón. Hadden wij redenen de gunstigste verwach tingen van haar te koesteren uit hetgeen we reeds vóór de opening vernomen hadden die verwachting werd verre 'overtroffen. Het geheel zal niet nalaten op den bèzoeker den aangenaamsten indruk te weeg te brengen. Veel en velerlei dat de industrie eer aandoet dat van kunst en kunstzin getuigtveel en velerlei dat bewondering afdwingtdat ons aangenaam vervult wegens zijn oudheid of zeldzaamheid veel schoons en prachtigs is daar te zien. De wijze waarop de tentoonstelling is ingerigt cn van de verschillende lokalen partij is getrokkengetuigt voör de goede zorgeu der commissie welke haar gere geld heeft eu doet ligt vermoeden dat de bemoeijingen daaraan verbonden vele en groot ziju. Wij zullen geen voorwerpen of namen van inzenders noemen daar we dan ligt sommigen zouden vergeten die evenzeer der vermelding waardig waren. Veel liever zeggen wij tot onze lezers Gaat haar zien zij is het wel waard dat gij eenige uren aan haar wijdt te meer daar een dergelijke tentoonstelling hier een rara avis is. Iets echter van hetgeen wij daar aanschouwden kunnen wij niet nalaten te noemen omdat wij bet een hoogst gelukkig denkbeeld vonden het daar geplaatst te zien wij bedoelen het photografisch portret van den man aan wien deze afdeeling der Maatschappij tot bevordering van nijverheid gelijk zoovele andere nuttige zakeu in deze gemeente haar ontstaan te danken heeftden onvergetelijken helaas te vroeg gestorven industriëel den heer J. H. Ochtman Joh.z. Moge aan de ten toonstelling de welverdiende eer van een talrijk bezoek ook van elders woneuden te beurt vallen en kunst en industrie daarvan de meest gewenschte vruchten plukken. Uit Leeuwarden meldt men dat in den nacht van jl. Maandag aldaar zes boeven uit het tuchthuis zijn gebroken ondanks de zestien wakers de wacht van twaalf man en de gracht die het gebouw omgeeft terwijl óm het half uur de schildwachten moeten roepen. Hoe zij uitgebroken zijn is nog .onbekend vermoedelijk moeten zij maanden lang hunne vlugt hebben voorbe reid. Ten zeven ure zijn er reeds twee van achterhaald. De correspondent der Aruh. Ct. meldt dienaangaande het volgende In den afgeloopeu nachtwaarschijulijk tusschen 1 en 2 ure zijn uit het tuchthuis alhier zes zwaar gevangenen waaronder twee zeer gevaarlijke, ontvlugt. Zij bevonden zich in van ijzeren afsluitingen voorziene alcoven op een der bovenzalen van den vóór eenige jaren gestichten nieuwen vleugel. Nadat iedere afsluiting verbroken of geopend was hebben zij door middel van een of ander werictuig een gat in den zolder van de slaapzaal weten te zagen en zijn zij ver volgens daardoor op den zolder en door het openbreken van een der dakvensters op het dak gekomen. Van deze zijde was het verder ontkomen echter moeijelijk omdat laugs den overkant een schildwacht was geposteerd. Zij beproefden dus het dak van het naastbijgelegen gebouw te bereiken dat hun maar al te wel gelukte. Een touw zamengesteld uit 45 strengen garen tot den arbeid behoorende dat zij hadden weten te ver vaardigen werd nu aan een stang of bout van eeu dakvenster bevestigd. Een der gevangenen liet zich van dc steile hoogte naar beneden glijden eu kwam in de gracht te lande die hij wist over te zwemmen. Het touw werd daarna aan een der aldaar staande boomen vastgemaakt en weldra waren ook de vijf overigen in vrijheid. In de gevangenis zelve was niets bemerkt en evenmin door de wachtdaar buiten ge plaatst. Door een burger die een paar ontvlugteu aan een der uitgangen van de stad bad bemerktwerd echter al spoedig aan de nachtpolicie van de zaak; kennis ge geven en nu was in weinig tijds alles in beweging om de vlugtelingen op te sporen. Reeds vroegtijdig waren twee met namen Christoffcl Veldink eu Hendrik Jan Hulsbeek weder gevatbeide door landlieden de een onder het dorp Goutum de ander onder het dorp Rijperkerk. Den laatste vooral werd men niet dan na eene zware worsteling meester waarvan de teekenen duidelijk aau hem zigtbaar waren toen hij sterk gebonden door de boerenkop een wagen herwaarts werd gebragt. De telegraaf was reeds vroegtijdig naar alle kanten werkzaam om aan de justitie van het gebeurde kennis te geven. Verscheidene rijksveldwachters zijn verschil lende wegen opgegaan om de vlugtelingeu trachten in handeu te krijgen wier signalement overigens ook ree ds is vei spreid. Het zijn 1. Johan Koenraad van Schenk geboren te Amsterdam laatste woonplaats Veen- huizen (berucht door den moord op een ontslagen kolo nist) oud 28 jaren (uo. der kleedingstukken 3842) 2. Heiurich Sckults geboren te Bern laatste woon - plaats Harderwijk oud 30 jaren (no. der kleedingstuk ken 3890) 3. Wilhelm Spelleken zich ook noemende Karl Romsberg, geboren te Beek), bij Rbuiort, oud 20 jaren (no. der kleedingstukken 4126) 4. Gerardu* Hendrikus Schafstal geboren te Weesp laatste woon plaats Amsterdam, oud 35 jaren (no. der kleedingstuk ken 3415). Hoe voorbereiding der ontvlugting en deze zelve zoo ongemerkt hebben kunnen geschiedenis inderdaad bijna onbegrijpelijk. Aan de alcoven is niet de minste braak te ontdekken. Den 16. Aan de gemeentelijke polioie vau Dom- tumadeel en de rijks-veldwacht aldaar is het heden mo gen gelukken drie der gisteren ontvlugte gevangenen in handen te krijgen bij het dorp Rinsumageest. De vierde wist het nog te ontkomen maar zal stellig ook wel spoedig weder ter plaatse zijn waar het behoort. Zwaar geboeid werden zij heden namiddag met de Dok-, kumer trekschuit hier gebragt. Onder weg sprong een hun ner over boord sleehts als lijk werd hij weder opge haald. Onder de gearresteerden bevindt zich de beruchte Schenk. -4 In den afgeloopeu nacht hebben ze al dadelijk ten einde geld en kleederen te bekomen', bij een ingeze ten van het dor}) Roodkerk ingebroken en zich aldaar van gouden eu zilveren voorwerpen, geld, mans lijfs- dragt en linnengoed meester gemaakt. De vervaardigers der onlangs in omloop gebragte valsche bankbilleten a fl. 10 der bank voor Zuid-Duitseh- land zijn door de policie te Giessen ontdekt. Voor zoo ver men heeft vernomen is slechts een klein, be drag daarvan in circulatie. Alle banknoten die daai- van tot dusver in beslag zijn genomen „.dragen in den ondersten linkerhoek van de voorzijde de gedrukte let ters Litt. H. Ser. XXIII. Voorts ontbreekt daarin het watermerkterwijl eindelijk de onderteekening vau dcD kassier „Sammet" in valsche stukken „Jammy" luidt. Men schrijft uit den Alblasserw aard. Het droogt» warme weer heeft gedurende de laatste 8 dagen ge lijk op alle veld eu tuinvruchteneen ongelooflijken invloed uitgeoefend op den hennep. Men kan tegen woordig dit gewas bij den dag zien groeijen zelfs is op een stuk land waargenomen dat dit product 12 Ned. duimen in lengte toenam in 24 ureu. De te vcMe staande -aardappelen groeijen mede verbazend snel. Regen wordt echter thans een groote behoefte. Men verhaalt dat onlangs te Am^terdatn eet» bal is gegeven door de voornaamste kellners en bedienden van koffijhuizen en so ciëteiten. Op het oogenblik dal het I al bij zonder geanimeerd was gehru-kten eenige paren in eene aangrenzende tot restauratie ingerigte kamer het souper. Ke-.j kellner wien men vergelen had een ines te geven werd over de slechte bediening boos hij vloog op en riep luidkeeels zoo dat liet door de geheole danszaal weergalmde Aannemen Op hetzelfde oogenhlik lieten de dansers hunne dames in den steek «n snel len een zestigtal cavaliers naar de restauratiekamer met een donderend „Asjeblief meneer Eene seconde later keerden zij confuus in de danszaal terug, zich voornemende voortaan be'er aan de inagt der gewoonte weerstand te bieden (S. li. Ct.) Jl. Vrijdag avond te 5 Va ure is in het 's Gravenhaagsche bosch een particulier die eenigszins in beschonken toestand ver keerde, door vier onbekende personen aange rand en beroofd van de voorwerpen van waarde die hij bij zich had, zijnde een zilveren tabaksdoos en juweolen doeksp ld, en dit wel nadat men hem in een rij'uig had gelukt, om hem naar zijne woning te vervoeren. Zatur dag morgen te 7 ure waren reeds drie daders door de politie aangehouden terwijl de vierde of hoofddader, Zaturdag avond in verzekerde bewaring gesteld is. Door de spoedige zorg der politie is het ontvreemde dat te Rotterdam reeds verkocht was, in beslag genomen. Drie der aanranders zijn Zondag morgen naar het

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1