Ii°. 49 Woensdag 17 Junij 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturenen Administratiën Bekendmaking, Bekendmaking. Provinciale Steiger Notificatie. Afkondiging. Afkondiging. Oproeping Verlofganger. Binneninutlsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels 1 behalve het zegelregt VEE8C II IJ N A B O NN E M E N T S P Rij S. Per drie maanden f 2,00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor IOtire'snorg Burgemeester en Wethouders van Zierikzee her inneren allen die hunne woonplaats van elders naar deze gemeente hebben overgebragt dat zij verpligt zijn daarvan aangifte te doen ter Gemeente-Secreiarie met overlegging van een getuigschrift van woonplaats- verandering. Zij waarschuwen de belanghebbenden aan die ver- pligting naauwkeurig te voldoen opdat de strafbepa lingen in deze niet zouden behoeven te worden toe gepast. 7.,ierikzee den 3 Junij 1868. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders vau Ziërikzèe maken bekend: dat de Hulp-Onderwijzersplaats aan de Tus- schenschool dezer gemeente waaraan eene jaarwedde van 275 is verbonden door vertrek is opengevallen en roepen mitsdien sollicitanten naar die betrekking op om zich vóór den 15 Julij aanstaande met overlegging van de vereischt.e stukkeu vrachtvrij bij den Burge meester aantemelden. Zierikzee den 9 Junij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS bij KORTGENE. Gedeputeerde Staten van Zeeland Gezien -.rtikel 1 van het reglement op het gebruik van de Provinciale Steigers in Zeeland de dato 9 Julij. 1852 (Provinciaal blad no. 109). Boen te' weten dat aan den oever der Zuidvliét of Zandkrcek bij ICortgene door de zorg van het ge westelijk bèstiiur is' daargesteld eeii steiger of aanleg plaats voor schepen en vaartuigen tot het innemen of aanzetten van 3-eizigers en het laden of lossen van goederen en dat daarop te rekenen, van Maandag den 22 dezer toepasselijk zal zijn het hierboven ge melde reglementbehoudens de wijziging van het tarief vervat in art., 2 zoo als die is bekend gemaakt in het Proviuciaal blad no. 21 van 1867. En zal deze door opneming in het Provineiaal blad worden gebragt ter kennis van de gemeente-besturen in deze provincie en van den bevelhebber van het luitenantschap der Maréchaussee tc Sas van Gent ook voor de daaronder ressorterende brigade-bevelhebbers tot informatie cn narigt en wijders door de zorg dei- gemeentebesturen dadelijk op ontvangst worden af gekondigd en aangeplakt in al de gemeenten dezer provincie, ten welken einde een genoegzaam getal in plano gedrukte exemplaren aan de voornoemde besturen zal worden toegezonden terwijl voorts exemplaren dezer zullen worden uitgereikt aan de regterlijke collegiën in deze provincie en aan de ambténaren van het Open baar Ministerie bij dezelve. Middelburgden 10 Junij 1868. Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN Voorzitter. S. van der SWALME Griffier. De Gedeputeerde Staten van Zeeland doen te weten dat in hunne vergadering van heden is vastgesteld hetgeen volgt Artikel 1. Tot dat daaromtrent nader zal worden beschiktis de invoer van rundvee veroorloofd in de haven van Veere zoo veel betreft vee uit Noordbeveland uitgevoerd in de haven van Kamperland zoo veel betreft vee uit Walcheren uitgevoerd in de haven van Kortgene zoo veel betreft vee uit de gemeente Wolphaartsdijk uitgevoerd aan den steiger van Wolphaartsdijk zoo veel betreft vee uit Walcheren en uit de gemeente Korigene uit gevoerd. aan den dam van het Sloe aan den Zuidbeveland- schen walzoo veel betreft vee uit Walcheren uitgevoerd aan den dam van-het Sloe aan dén Walcherschen walzoo veel betreft vee uit Zuictbeveland uitgevoerd. in de haven van Stavcnissezoo veel betreft vee uit Schouwen en Duiveland uitgevoerd in de haven aan de Paal in de gemeente Graauw zoo veel betreft vee uit de havens van de gemeenten Port Bath WaardeKruiningen en Iloedekenskerke uitgevoerd \f in de haven van Yersekendam en in de haven van Gorishoek. Art. 2. De bepalingen der artt., 45 6 7 en 8 van het reglement ter voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee in Zeelandzijn op dat vee toepasselijk. Art. 3. Dit besluit zal worden gedruktdoor de zorg van Burgemeester en Wethouders in de gemeenten in Zeeland worden afgekondigd en aangeplakten in het Provinciaal blad worden opgenomen. Afdrukken van het besluit zullen worden gezonden aan de regterlijke collegiën in deze provincieaan de ambtenaren van het Openbaar. Ministerie bij dezelve aan den kapitein kommandant der Maréchaussee in. Zeelandte Sas van Genten aan den provincialen veearts der le klasse te Middelburgter mededeeling aan de erkende veeartsen. Gedaan te Middelburg den 10 Junij 1868. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN'Voorzitter. S. van der SWALMEGriffier. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat gedurende de heerschende droogte het schuren spoelen of dweilen van straten stoepen of klinkerpaden niet anders dan met zeewater zal mogen geschieden en het wasschen van glazen geheel verbo den is. Geschiedende biervan afkondiging ingevolge de bepaling van art. 45 van het pólicie-reglement voor deze gemeente. Lierilczeeden 13 Junij 1868. De Burgemeester V T B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter openbare kennis dat bij hem zijn ingekomen twee kohieren voor de belasting .op het personeel voljaars regt no. 9 en drie maanden regt no. 10, dienstjaar 186768 van deze gemeente, beiden op den 3 dezer maand, door den heer Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaard en dat( die op heden wordeu gesteld in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhier ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzeedon 15 Junij IS68. B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee Gelet op eene missive van den lieer Commissaris des Konings in deze provincie van 13 dezer A no. 6663 3 afdv roept bij deze op den verlofganger JACOBUS BARJÉ der ligting van 1867 behoorende tot deze gemeente met last om zich onverioijld in werkelijke diénst te begeven, ten einde gedurende drie maanden onder de wapenen te worden gehoudenkrachtens art. 1.37 der Militiewct zullende hij uiterlijk op den 27 dezer bij zijn korps te VÏissiugen aanwezig moeten zijnvoorzien van zijne kleeding en equipementstukken alsmede van zijn voor vertrek afgeteekende verlofpas. En zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 15 Junij 186S. De Burgemeester B. C. CAU. In de Amsterdamsche Courant vm 13 dezer leest men onder anderen. De gespannen verwachting van duizenden die gekomen waren om Euller den Ame rican Champion deu schaatsenrijderte zien werd in alle deelen overtroffen. Bijna ieder stelde zieh daar van iets voor zoo als liet op de tooneelen in opera of balletten gezien is. Niemand verbeelde .zich dat hier iets anckrs zou vertoond worden dan dat gebrekkig ih regie lijn voortrollen, dat van schaatsenrijden even veel voorstelling geeft als. ëen hobbelpaard van paard rijden. Het' is daarom ook niet mogelijk den indruk weêr te geven die alles maakte. De zaal had een eigenaardig voorkomen zij vertoonde een afgebakende baan die wel eenigzins met de toeschouwers daarom heenhet hardrijden op schaatsen aan ons vaderland zoo eigen 'voor den geest haalde. Met afwisseling van muziekstukkenkwam de heer Euller telkens met variërende manoeuvres de toeschouwers verbazen. Die vlugheid eu smaak waarmede bij de wals de varso- vienne de polka eu matrozendans al schaatsenrijdende uitvoertkunnen niet geschetstmaar moeten gezien worden. Het maximum van zijne kunst leverde luj in het laatste nommer comic dance polka mazurka. Daar ziet men hem als beginnende rijder binnenvoeren op een roltoestel. Op. de been of liever op de schaats ge zet, bootst hij al die belageiielijke poses na die de kruk, de zoogenaamde baaivanger vertoont Het meest be wondert men zijn kunstmatig vallen en liet komisch op staan en evenwigt zoeken', tot dat bij plotseling voort- vliegt en eindelijk de baan heen eu weer giert. Schaat senrijdende in volle beteekenis van het woord zoo. fraai als men het ooit ziet met zoogenaamde, beentje- over streken van eene onbegrijpelijke lengle met liet sierlijke overleggen met het op een been cirkelvormig zweven met alles wat elegance aan het schaatsenrijden bij kan zetten. .Waarlijk het schouwspel is eigenaardig en wij uiten den wensch dat Euller liet niet bij deze voorstelling nog moge laten maar velen die het niet zagen daartoe gelegenheid geve. De schaatsen die de heer Euller gebruiktzijn eigenaardig van konstruk- tie. Zij hebben elk twee r.ollen voor en twee achter en bezitten eenigzjus een mechaniek dat zooveel wen dingen en vormen toelaat .als de bekwame rijder wil. Hij kan er mede figuren maken als dp weg dien hij doorzweeft zigtbaar blijft. Op de Neva schreef hij met zijne schaatsen, den naam Palmerston.Vele, gouden medailles zagen wij die de heer Euller in St-Peters- burg en elders behaalde. Geen wonder dat zoovele bladen uit zooveel oorden der wereld onuitputtelijk wa ren iu zijnen lofwie hem zag kan het begrijpen. Uit Herwijnen meldt men van 9 dezer. Eene schaakpartij alsof men nog in de middeleeuwen leefde wordt uit Heilouw gemeld. De dochter vau zekeren B. exschipper op genoemde plaats had minnarijeu 'aangeknoopt met den mart van hare overledene zuster A. vau B. te Brakel. De vader van het meisje wilde dit in geen geval toestaan doch de moeder beguns tigde de minnarijeu in het geheim, in dc vorige week werd de minnares des avonds tnsschen 10 en 11 ure heimelijk door baar minnaar ontvoerd en naar Brake! gebragt. Heden avond werd de minnares door twee geregtsdienaars uitgezonden door den vaderhuis waarts geleid onder den stroom van eene menigte volks die het aan luidruchtige schtrts niet liet ontbreken. Doch naauwelijks in de ouderlijke woning teruggevoerd neemt zij het besluit te vlugten en neemt met haren min naar die haar gevolgd was dravende alsof de dood hun op de hielen zatde terugreis weder naar Brake] aan. Hier tc Herwijnen moest zij overvaren en daar de schip per weinig lust* had de vlugtelingen over te brengen zou zij in de rivier zijn gesprongen als hij niet ein delijk aan baar verzoek voldaan had. Aan de overzijde gekomen zijn ze arm in arm vermoeid van de hard draverij naar Biakel gewandeld. De vader doet alle moeite haar huiswaarts te krijgen cn heeft liet voor nemen baar andermaal te laten halen en te doen op sluiten als zij niet vrijwillig van baron minnaar afstand wil doen. (Arnli, Ct) De Koln. Zei.tug maakt zich on teregt vrolijk over liet verhaaltje door de N. Kott. Ct van liet gebeurde te Delfzijl gegeven hetwelk ook in ons vorig nommer voorkwam. De Koln. Zeit. haalt dit aan als een blijk van den angst van mijn heer" voor een inval der Pruiss^n en de berigtgever d'jr Koln. Zeit. herinnert zich riaar aanleiding van liet gebeurde te Delfzijl het volgende voorval uit zijn studententijd „Wij vertrokken met ons vier of vijf studenten uit Broek in Waterland, een dorp dat door millioenairs bewoond wordt en waar binnen in de huizen alles zoo schoon en zuiver is dat men ons naauwelijks veroorloofde een koestal binnen te gaan. Wij dachten aan niets kwaads toen wij plotseling niet ver van een lief dorpje aan den straatweg naar Amsterdam door een welgekleed en welgedaan heer die ons reeds lang uit de verte opmerkzaam be keken had geheimzinnig aangehouden werden met het verzoek om zoo goed te zijn hem te volgen. Hij ging met ons door een apothe- kerswinkel opende in een kan.er daarnaast een kast hing zich eene groote medaille om den hals en berigfte o- s die hoe langer hoe minder begrepen wat wij van de zaak moesten denken dat hij de eer had burgemeester van dijze welvarende gemeente te zijn en voor hare rust verantwoordelijk was Nu zag hij ons. voor Duitsche studenten aan en wist niet of hij daarin gelijk had Wel zeker 1 Nu dan was hij yrpl gt onze passen te vragen want zonder ons persoonlijk te willen krenken zou het ons wel bekend zijn dat Duitsche studenten in de gansche wereld onrust en oproer verwekken. Gelukkig hadden wij onze pa°<sen bij ons zij werden door den heer burgemeester zorgvuldig bezichtigd waarna hij er ook zijn ambz.'gel op afdrukte. En nu nadat hij zijne ambtspligten vervuld had veranderde zijn streng uitzigt in een vriendelijk lachje en met welwillende gastvrij heid vroeg bij ons of de heeren studenten bij hem het ontbijt wilden gebruiken en wat wij wilden hebben Malaga of Madera Wanneer het pas wezen Dij ons niet zoo in onbruik geraakt ware en wanneer de Pruis- sische „Lustfahrer" den In-er kommandant van Delfzijl ook maar met een behoorlijke pas had kunnen verblijden, wie weet of deze zich ook niet op eene wijze zou gedragen hebbert die de Nederlandsche gastvrijheid meer eer zou hebben, aangedaan (Midd Ct.)

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1