n°. 46 Zaterdag 6 Junij. Schouwing op de Wegen. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Aclministratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen p t/ ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIE Dl. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00Franco per post 2,'Ji. Irm-ii ding der Advertentiën daags te voren, voor 1 0 ure'suiorg O O Be Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Maandag den 8 dezer maand des namiddags ten één ureop het Raad huis alhiereene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal' gehouden worden. Zierikzee den 3 Junij IS68. De Burgemeester B. G. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat óp Woensdag den 24 dezer maand eene algemeene schouwing zal plaats hebben over al de buurtwegen en voetpaden in deze ge meente en worden de Wegpligtigen of Gelanden mits dien aangezocht om ieder voor het zijne te zorgen dat op den bepaalden dag de "Wegen, Voet paden SlootenHeulen en Duikers in behoorlijken s'taat van onderhóud bevonden worden overeenkomstig de bepalingen van het reglement op het beheer onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedgekeurd bij ko ninklijk besluit van den 4 Augustus 1838 no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigdaangeplakt en in de courant geplaatst. Zierikzee den 3 Junij 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Overwegende dat de voorzorgen tegen brandgevaar krachtdadig behooren te worden gehandhaafd. Gelet op.de bepalingen der verordening tot voorko ming én blussching van brand in deze gemeente", door den Baad vastgesteld den 21 Julij en 5 November 1855. Op het voorstel van de Directie der brandweer. Hebben goedgevonden: 1. Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of veld gewassen in deze gemeente te benoemen de Hééreii C. L. KLOEK I P. GERADTS C. van den BOUT I W. van WESTEN, Wz. aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opge dragen om naar aanleiding van art. 21 der verordening tegen 'liet broeijen van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de in- en opgezetenen te verstaan met de Directie der brandweer.. 2. De in- en opgezetenen te herinneren aan de voorschriften van meergemeld art. 21 luidende „Die in de bebouwde kom der gemeente of op de beide dijken tot aan liet Sas in ecnig gebouwhooi of veldgewassen opslaanmoeten gedoogen dat een of meer ijzers ter lengte van twee ellen of naar gelang der localiteitdaarin gestoken worden die zonder toestemming van brand- en brandspuitmeesters der wijk, niet mogen worden verwijderd en ten allen tijde voor hen toegankelijk moeten zijn- •'•Indien bij broeijing naar meening van", dezegevaar .voor brand bestaat, is men gehouden - hunne: bevelen tot verwerking als anderzihs 'op te volgen." Weigering- of overtreding van een of ander wordt gestraft met eene boete van tien gulden behoudens bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders om ten koste van den weerstrevigen eigenaar des noods met geweld te doen verrigten wat zijin het belang der algemeene veiligheid noodig oordeelen. En zal deze tot een ieders informatie en narigt worden geplaatst in de Courantterwijl afschriften Zullen worden- gezonden aan ieder der benoemde keur meesters mitsgaders aan de Directie der brandweer respectivelijk tot aanstelling en uitvoering en aan den heer Commissaris van Policie met lust om de naleving dezer bepalingen te handhavendaartoe uitgenoodigd de keurmeesters op derzelver rondgangen te vergezellen en tegen de overtreders te verbaliseren. Gedaan ten 'raadhuizete Zierikzee den 3 Junij 1800 acht én zestig. Burgemeester en Wethouders voorud. B. C. CAU-, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee her inneren allen die hunne woonplaats van elders naar deze gemeente hebben overgebragt dat zij verpligt zijn daarvan aaugifte te doen ter Gemeente-Secreiarie met overlegging van een getuigschrift vau woonplaats- Verandering. Zij waarschuwen de belanghebbenden aan die ver- pligting naauwkeurig tc voldoen opdat de strafbepa lingen in deze niet zouden behoeven te worden toe gepast. Zierikzee den 3 Junij 1868. Burgemeester en Y ethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De gewestelijke Yereéniging Zeeland van het Ned. Ond. Oen. hield hare 22e algemeene vergadering op Woensdag den 3 Junij 1868 in het lokaal van den kastelein, van Gastel te Schuddebeurs. Behalve de- Voorzitter dr. P. J. Anareie en de Se cretaris- H. J. Bastmeijer waren tegenwoordig 25 hoofd en hulponderwijzers terwijl daarenboven de vergadering vereerd werd met de tegenwoordigheid van den Hoog "Welgeboren heer jhr. mr. M. J. Schuurbeqne Boeije oud-schoolopziener in het voormalig 2e schooldistrict der provincie Zeeland. Het le schooldistrict van Zeeland was vertegenwoor digd door den heer N. van der Dussen het 3e door den heer S. de Graaff', het 4e door den heer P. Romeiju, het 5e door den heer H. Schoo Jz. en het 6e door •J. Rensenhoofdonderwijzers te Dreischor Bruinisse Noordgouwe Ouwerkerk en Zierikzee. Voor bet 2e schooldistrict traden 4 hoofdonderwijzers op te weten de heer B. van Driel van Serooskerke voor de le afdeeling (W. Schouwen) de heer L. Kar- reman van Zierikzee voor de 2e afdeeling (Zierikzee) de heer van de Zande van Kerkwerve voor de 3e af deeling (O. Schouwen) en de heer W. Schoo Hz. van Ouwerkerk voor de 4e afdeeling (Duiveland). De geloofsbrieven werden door de daartoe aangewe zen commissie in orde bevonden. Na eene korte toespraak van den Voorzitter werden de notulen der 21e algemeene vergadering gelezen goedgekeurd en gearresteerd. De secretaris bracht daarna verslag uit van den staat en de verrichtingen der gewestelijke vereeniging. Dit verslag mocht allezins gunstig genoemd worden. De secretaris ontving voor een en ander deu verschuldigdeu dauk der vergadering. De commissie van onderzoek der rekening bracht bij monde vaii den heer Oosterman haar rapport uit waaruit bleek dat de rekening met de daarbij be- hopreude bescheiden in orde bevonden wareneu zij alzoo adviseerde de rekening welke een batig saldo •tauwees van f 132,97 te arresteeren en den heer Top rendant van rekening den dauk der vergade.iug toe te brengen. Daartoewerd bij acclamatie besloten. De heer Top deed daarop verslag van het uitKeerir.gs- contract voor nagelaten betrekkingen van Zeeuwsche onderwijzers en onderwijzeressen.;' Dit contract-telt thans 34 leden. Die uuttige instelling verdient intus- schen meer deelneming- en belangstelling dan. ze tot nog toe mocht ondervinden. De pereodiek .aftredende; bestuursleden de heeren W. Top Wz. en H. J. Bastmeijer werden op voorstel van den heer H. Schoo Iz. bij acclamatie herkozen. Tot afgevaardigde van het gewest ter algemeene ver gadering van het Ned. Oud. Gen. werd met aanzienlijke meerderheid van stemmen benoemd de lieer."W. Swart te Goes en tot plaatsvervanger de heer Achterberg te 's Gravenpolder beiden in liet 4e schooldistrict (Zuid- Beveland) dat daartoe dit jaar aan de beurt ligt. Na de pauze hield .dc heer II. J. Bastmeijer eene redevoering over „dp, lichamelijke straffen inde school." Be't belangrijke onderwerp dier rede trok aller aan dacht en' belangstellingen lokten nadat spreker zijne taak wel volbracht en den dank der vergadering ver worven had nog al wisseling van gedachten en be spreking uitdie evenwel niet alle konden plaats heb ben maar tot eene eerstvolgende distnets-vergadering aangehouden worden. Zoo ook werd de herziening vaii het reglement der vereeniging tot de volgende vergadering uitgesteld. De behandeling der puuten van beschrijving der algemeene genootschaps-vergadering had geregeld plaats. Wij stippen daarvan aan, dat 's Gravenhage voor 1869 als plaats en de maand Juli als tijd zullen voorgesteld worden. Eindelijk werd nog besloten dat door deze vergade ring zal worden uitgeschreven de volgende prijsstof „Aanwijzing van het verschil tusschen de uitspraak „vau een beschaafd lezer eu de letterlijke uitspraak „van het goed geschreven Nedcrlandsch." Gedurende deze vergadering had een wedstrijd plaats tusschen hulponderwijzers. 1. in het schetsen eeuer kaart van een der landen van Europa, staande de vergadering opgegeven. Hieraan namen 4 hulponderwijzers deelwaarvan de lieer de Bilhulponderwijzer te Nieuwerkerk den prijs en de heer Razelius hulponderwijzer te Zierikzee de premie behaalde. 2. in het lezen van een gedurende de vergadering op gegeven gedeelte uit „(Leopolds stofgoud.) Van de 8 deelnemers behaalde de heer Razelius bovenge noemd den prijs en de heer Letzer hulpondtrwijzer te Zierikzee de premie. De nog overige punten van het programma werden tot nadere gelegenheid aangehouden naardien de boven gemelde werkzaamheden al dén beschikbaren tijd ruim schoots hadden gevorderd. Na de gewone omvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesloten, waarna aan dezen nog een kort maar hartelijk woord van dank voor zijne goede leiding der vergadering werd toegebracht en hem dc belangen der vereeniging met vertrouwen werden aanbevolen. Omtrent den moord Zondag 11. iu de gemeente Stoppeldijk nabij Rapenburg gepleegd verhaalt meu het volgende Zeker hoefjesman aldaar P. Asselmau was met zijne vrouw ter vroegmis terwijl zijne bij hem inwonende zestienjarige nichtAnna Chatharina vau Geijsel zich alleen te huis bevond. Omstreeks 7 ure treedt daar zekere A. Geilletgareelmaker te Bosch- kap pelle biuuen iemand wiens, zaken volgens alge meen gerucht tengevolge zijner verslaafdheid aan den drank zeer netelig stonden en die hij van meening was teherstellen door bij Asselman f 300 te gaan rooven welkesom hij wistdat daar aanwezig was. Hij had niet gerekend op het nichtjemaar ook terstond be kroop hem het booze opzet, eene zoo lastige getuige uit deu weg te ruimen. Onder den schijn van haar ;een kus te willen geven grijpt hij het arme meisje aan dat zich zoo goed mogelijk te weer steltwaar op hij een broodmes van de tafel neemtmet 't welk hij hair een steek, in den hals geeft. Onder haar angstgescbrei gaat Hij voort met houwen en steken brengt de ongelukkige een twintigtal zoo groote als kleine wonden in hals en aange,zigt toe en, vervolgens met 't hecht van 't mes een hevige slag op het regter- voorhoofddie een schedelbreuk van- ciroa een rijks daalder groot veroorzaakt. •Eindelijk maakte de ellendeling zijn slachtoffer ge heel afdoor haar letterlijk den bals af te snijden. De Arnhemsche Courant meldt „De justitie heeft zeer spoedig afgezi. n van de vervolging der personen verdacht van een vaiscii bankbiljet van duizend gulden bij het bankiershuis der heeren van Uunzow en Co. te hebben willen uitgeven omdat niet bleek, ook niet uit liet antwoord van hern die Jiyt nedergelegd had dat hij behalve het overig*» geld grootendeels uit coupons bestaande ook die duizend gu'den in betaling gaf., Bovendien was de man onbewust van de valschheid van het stuk terwijl de „dame'' door vvie hij naar het bankierskantoor gezon den was niet lezen kon en dus inoeijelijk over de echtheid van een ban k bil let kon oor deelen. Het papier was gevonden in de na latenschap der onlangs overleden dochter. Daar de woning van bedoelde „dame" vrij druk bezocht wordt door een zeer gemêleerd heeren-publiek is het niet wel na te gaan hoe dat oankbillet hier is teregt gekomen. Zeker had zij die liet ontving den geoefenden blik niet van den boekhouder op het ban kierskantoor die zooclra hij het zag liggen zijn patroon waarschuwde en zich even als deze, wel wachtte om het te verwijderen van de plaats waar het was nedergelegd. De officier van justitie werd gewaarschuwd en verscheen terwijl de persoon die het had medegebragt nog aanwezig was." Een persoon wonende te Groesbeek nabij Nijmegen, werd in de nabijheid van Goch (Pruissen) betrapt op het slniken van tabak toen hij zich wilde verwijderen, legden de Pruissische ambtenaren met hun geweer op hem aan en troffen hem zoo zeer dat hij een paar dagen later is overleden. De heer Hoek predikant te Kampen heefi jl. Zondag bij de godsdienstoefening in de Bovenkerk aldaar door de gemeente in staande houding het Nederlandsch volkslied laten zingen. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht zijn zoo als bekend is proeven genomen omtrent de meerdere of mindere vatbaarheid voor rundertyphus van de runderen door Paarlberg als onvatbaar aangewezen, alsmede van runderen van het Bretagner-ras. Ten aanzien van het vee door Paarlberg aange boden wordt in het gemeente-verslag var. Utrecht over 1867 thans medegedeeld dat de uitkomsten van de genomen proeven ofschoon niet volkomen in overeenstemming met zijne bewering toch niet onbevredigend waren. Zooveel scheen zeker dat de door hem- voor onvatbaar verk'aarde runderen ge durende buitengewoon langen tijd aan de gewone wij-.e van besmetting weêrs and kunnen bieden, en eene buitengewone be m 'ttin^swijzo ("inenting) slechts in staat was die ziekte voort te brengen De onderstelling als zou het Bretagner-ras geene of weiirig vatbaarheid voor de ziekte hebben, heeft z.ch net be es- tigd. Van de 7 ter pi oef neming toegezondeu runderen werden 2 stuks weinige dagen na hunne aankomst iu een besmetten sta' geplaatst beiden zijn spoed'g daarna aangetast en gestor ven. De 5 overige dieren van dit ras werden zorgvuldig afgezonderd gehouden en zijn ge zond gebleven. De Belgische dagbladen vermeld a's een treurige bijzonderheid, dat op 26 Mei jl. twee advok.ten gedurende liet pleidooi voor het hof van appél te Brussel tot een vuistge vecht zijn overgegaan, 't welk aanleiding heeft gegeven tot het schorsen der zitting en de tus chenkomst der orde van discipline nood* zakelijk zal maken. Uit Amsterdam meldt men dd. 3 dezer. Omstreeks 1 ure is bier op den Prinsengracht

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1