W°. 45 Woensdag 3 Junij. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Adrninistratiën Inspectie Verlofgangers. Bekendmaking. AANBESTEDING. Binnenlaudsche Tijdingen ZIERIEZEESCHE COURANT 1.50 .50» .00 ox. .50 5Ug! .00-9 .50?- 50"» .OOg, .00» .00 12.— 2.15 P BUS DEB ADVEBTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijk»- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt I VERSCHIJNT: A B O TV N E il E IV T S P Bij S. Per drie maanden f:2,00 Franco per post 2,25. Inner» ding der Advertentiën daags te voren, voor 1 0 ure'stno t c r. 10,15 10,15 |;s 3 ure ros. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien het besluit van den Commissaris des Konings ju deze provincie dato 7 dezer (Provinciaal blad no. 51). brengen ter kennis der verlofgangers van de militie te land die^ zich in deze gemeente bevinden en be- hooren tot de ligtingen vau 1864; 1865 1866 en 1867 voor zoover zij vóór den 1 April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gestelddat liet onderzoek van gezegde verlofgangers te houden door den Militie-Commissaris alhier zal plaats hebben op Woensdag den 10 Junij 1868 des voormiddags ten lU ■ure in de kazerne in de St. Anthonijstraat en roepen hen mitsdien op om op gezegden dag en uur ter aan gewezen plaats tegenwoordig te zijn met herinnering aan de volgende bepalingen der wet op de nationale militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) 1. de verlofganger meldt zich binnen deftig dagen na den dag waarop hem de verlofpas is uitgereiktbij den Burgemeester zijner woonplaats aan ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133. 2. de verlofganger die zich iu eene andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan keunis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag waarop hij komt in de gemeente waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burge meester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134;) 3. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den minister van oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art. 136) 4. de verlofganger die art 133 134< en 136 niet naleeft wordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende drie maanden gehouden. (Art. 137) 5. de verlofganger van de militie te land die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commissaris te worden onderzochtverschijnt bij bet onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleediug- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. 138 139 en 140) 6. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtsplegiug eu tucht onderworpen onder andere gedurende den tijd dien liet onderzoek voor den Militie-commissaris duurten in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130) 7. behoudens het bepaalde bij art. 130 kan een arres^ van twee tot zes dagen te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2. die daarbij verschenen zijnde zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 ver melde voorwerpen 3. wiens kleediug- en uitrustingstukken bij het onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander beboorendeals de zijne vertoont. (Art-. 1411 8. onverminderd de straf, in het voorgaand artikel vermeld is de verlofganger, verpligt op den daartoe door den Mihtie-ccmmissaris te hepalen tijd en plaats en op in art. 140 voorgeschreven wijze voor hem te verschijDen om te worden onderzocht. (Art. 143). 9. de verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4 van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijntofaldaar verschenen zijnde in het ge val verkeert sub 2 en 3 van art. 141 vermeld wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144) 10. de verlofganger die niet voldoet aan eene oproe ping voor de werkelijke dienstwordt als deserteur behandeld. (Art. 145) 11. elk die voor de militie is ingeschreven en ieder die daarbij is ingelijfd kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriftentot eene vrij willige verbiudtenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemagthet korps mariniers hieronder begrepen bij bet leger hier t,e lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen plaatsvervangers echter niet bij de zee magt of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74) 12. aan de bij de militie te land ingelij!'den die ver langen na volbragte oefeningstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden wordt zulks vergund. (Art. 126) En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Courant geplaatst. Zierikzte den 18 Mei 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Ministerie -van Justitie. PRO VWCIE ZEELAND. Op Vrijdag den 12 Junij 1868 des voormiddags ten 10 ure zal onder nadere goedkeuring door den com missaris des konings in de provincie Zeeland ofbij zijne afwezigheid door een der leden van de Gedepu teerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den "Waterstaat, in bet locaal van het gewestelijk bestuur te Middelburgworden aanbesteed IIet leveren e» aanbrengen van^ ZONNEBLINDEIV aau liet ge- bouw der Arrondissem ents- Bcgtbank te Zierikzee. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij- °ing. liet bestek ligt ter lezing in het locaal van het Ministerie van Justitie in dat v-tn het Gewestelijk Be stuur en verder te Middelburg Vlissingen Goes Tholen en Zierikzee op alle plaatsen alwaar gewoon lijk de bestekken van provinciale werken ter lezing gelegd worden. Den zevenden eu vierden dag vóór de besteding zal aanwijzing in loco worden gedaan en nadere informa tion zijn t,e bekomen aan het bureau van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur te Zierikzee. Middelburg den 29 Mei 1868. De Commissaris des Konings iu de provincie Zeeland R. W. van LIJNDEN. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Baadsvergadering gehouden te Zieriltzee op den 30 Mei 1868. Voorzitter mr. B. C. CAU. Secretaris mr. J. P. N. ERMERINS. Afwezig zijn de heeren mr. ae Urane jnr. van Dongen Muloek Houwer Koole en Zuurdeeg de eerste drie met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na eene kleine wijziging tengevolge eener aanmer king van mr. Eokkcr goedgekeurd. Komt in behandeling 1. hei verzoekschrift van den heer II. A. van IJsselsteijn verzoekende wijzigiug vau het haven-reglcmept, enrestitutie van het te veel be taalde hetwelk in vorige vergadering in banden van Burgemeester en Wethouders was gesteld ten fiue van rapport. De Voorzitter brengt alsnu namens Burge meester en Wethouders verslaguithoudende advies dat aangezien sleepbooten niet in de cathagorie vallen van de schepen bedoeld bij art. 3 van het haven-reglement geen restitutie te verleend van het te veel betaalde eii wat de heffing voor stoombooten per patentton aan gaat hebben Burgemeester eu Wethouders een concept gemaakt tot wijziging van het reglement, waardoor eeuig- zius zou worden tegemoet gekomen aan de bezwaren van adressant. Volgens het reglement van orde wordt dit adres gesteld iu hauden der heereu mr. Moolenburgh van der Vliet en Nauta van der Grijp tot onderzoek eu rapport. 2. bet adres van ingezetenenbetrekkelijk de hoe danigheid en den prijs van het gaz. Burgemeester en Wethouders stellen voor omtrent het le gedeelte de hoedanigheid van het gaz te besluiten overeenkoms tig de conclusie der commissie, welke couclusie luidde, dat de klagteu over ouvoldoeud licht voor een belang rijk deel waren toe te schrijven aan gebreken iu de iuwendige gasleiding of ouvoldoeude branders en adres santen te kennen te geven dat bij den directeur eu de commissie van de gazfabriek steeds het streven bestaat om voldoend gas te leveren. Mr. Moolenburgh kan zich daarmede vereenigeu maar wenscht dat de Raad het besluit neemt houdende ver klaring dat het den Raad gebleken is dat de commis sie der gasfabriek alle zoodanige maatregelen neemt als noodig zijn voor eene goede exploitatie. Na discussie wordt overeenkomstig het voorstel van mr. Moolenburgh besloten. Omtrent het 2e gedeelte de prijsvermindering wordt voorgesteld om afwijzend te beschikken overoenkorastig het voorstel der commissie voor de gazfabriek. Aldus besloten. Op het verzoek van J. Hogerheijde 2de hulponder wijzer aan de Tusschenscboolom eervol ontslag als zoodanig met 1 Junij e. k. wordt overeenkomstig het advies der plaatselijke schoolcommissie gunstig beschikt. De Voorzitter deelt mede dat de hulponderwijzer van der Zalm zijn verzoek om ontslag heeft ingetrokken. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt besloten op voorstel van Burgemeester en Wethouders bet adres der kamer van koophandel en fabrieken aan cle Provinciale Staten betrekkelijk een stoombootdienst van deze gemeente op het Goessche sas met eene omnibusdieust op bet spoor te appuijeren als. zijnde bet voor de gemeente van belang om met het spoor in aanraking te komen. De beschikking op een adres van den heer J. H. Th. de Vogel om remissie van hoofdclijken omslag wordt aangehouden tot dat het kohier vastgesteld is. De rekenieg van den straatweg naar Brouwershaven wordt gesteld.in handen der heeren mr. Moolenburgh, van der Vliet en van der Grijp ten fine van onderzoek en rapport. Wordt gelezen een adres van den aannemer M. van den Ende verzoekende naar aanleiding van het gun stig Raadsbesluit op een verzoek vau den aannemer J. van der Linden dat de Raad, terugkomende op het omtrent een dergelijk verzoek van hem requestaut in 1861 genomen besluitwaarbij zijn verzoek is gewezen van de hand moge goedvinden hem zoogclijk geheel anders althans ten deele te vergoeden de door hem geledeue schade en hem te doen uitbetalen de som van 700 of zooveel minder, als na onderzoek billijk en regtvaardig zal geacht worden. Namens Burgemeester en Wethouders wordt voorge steld afwijzend te beschikken omdat de omstandigheden van adressant niet volkomen gelijk zijn met die van van der Linden en omdat, op het verzoek, in 1861 reeds bepaald afwijzend is bescnikt hetwelk alzoo een fait accompli is en dat ook op financieële afrekeningen die hebben plaats gehad niet kan terug gekomeuwerden alleen zou bij wijze van gratificatie eenige tegemoet koming kunnen verstrakt worden. Het adres wordt ter visie van de leden gelegd om in eene volgende vergadering daarop te beschikken. Wordt gelezen eene missive van liet burgerlijk arm bestuur tot wijziging der begrooting van 1867 nood zakelijk wegens behoefte aan lnogere subsidie tot een bedrag van f 4-10 welke tol onderzoek wordt gesteld in handen der heeren mr. Moolenourglivan der Vliet en va dor Grijp om daarop staande de vergadering verslag uit te breu~e i. Nadat de vergadering eenige o ogenblik keil was ge schorst brengt de commissie bij monde van mr. Moo lenburgh rapport uit strekkende tot goedkeuriug. Nie mand eenige bedenking hebbende wordt dienovereen komstig besloten. Dientengevolge wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijving van en op posten van de gemeente begrooting voor zooveel nood ouder goed keuring van Gedeputeerde Staten. De lieer van der Vliet vertrekt. De staten van oninbare posten voor den Hoofdelijke omslag voor 1866bedragende y3.70envoor 1867/78.4^ en der Hondenbelasting in 1867 ad f 32 worden over-* eenkomstig de voordragt van den gemeente-ontvanger vastgesteld. De Voorzitter geeft kennis f dat op 15 Julij c. k, de calicots-fabrick alhier zal ophouden te werken eu dat alzoo op dien datum de gebouwen weder zijn ter dispositie van de gemeente. Voor kennisgeving aange nomen. Wordt medegedeeld dat zijn ontvangen de gemeente verslagen van Tiel Gorinchem AmersfoortUtrecht Amsterdam Rotterdam Middelburg en Vlissingen welke iii de boekerij worden geplaatst. Wordt, inpport nitgebragt bij monde van mr. Eokker op de rekening der Kamer van Koophandel strekkende tot goedkeuring. De behandeling wordt aangehouden omdat jlir. de Jonge rendant van rekening zijnde de vergadering niet voltallig isom hierop te besluiten. Hierna sluit de Voorzitter de Vergadering. In de Middelburgschc Courant van 2 dezer leest men het volgende Het ministerie schijnt op dit oogenblik nog niet te zijn tot stand gekomen. Naar wij vernemen zou de door Thorbecke aau den koning aangebodene lijst in zooverre bij Z. M. bezwaar hebbcu ontmoetals* door Z; M. verlangd werd dat de hóer Tets van Goudriaan deel van bet kabinet zou uitmaken. Thorbeoke heeft, naar ons gemeld wordtdaarop gemeend zich te moeten terugtrekken en de portefeuille van buitenlandsche zaken aau den lieer van Tets aangeboden. De vraag doet zich derhalve nu voor of de overige genoemde personen geneigd zijn zich met de portefeuilles te blij ven belasien tot welker aanvaarding zij zich hadden bereid verklaard. Door het bestuur van do visscherijeu op de Scheldo en Zeeuwscbe stroomen zijn onderscheidene daarvoor geschikt geoordeelde slikkeu en platen iu die strop- men in cöucessie uitgegeven tot het aanleggen vau kunstmatige oesterbauken onder de gemeente Yerseke alleen zijn 15 zoodanige banken afgestaan men vleit zich daardoor den handel in oesters te zullen uit breiden. Als eene bijzouderheid meldt men uit Cats dat de lcdén van bet stembureau in die gemeente, voor de dezer dagen plaats gehad hebbende verkiezing yait leden voor de provinciale staten te zamen den leeftijd hadden van 227 jaren. Wie zou durven denken op zijn zeventigste jaar nog als jongste stemopnemer te moeten fungeren V Het bureau werd bediend door den gemeente-bode, die 74 jaren telt, zoodat het ge- heele personeel den ouderdom voorstelde van 301 jaren. Verleden week werd de dienstmaagd van dei: heer te Haarlem naar den apotheker gezonden om violer- stroop. Misschien heeft de meid dit door achteloosheid verkeerd verstaan en vroeg in den apotheek om vitri ool. Bij hare tehuiskomst werd het fieschje aan de baker overhandigd die daarvan aan een kindje van pas eenige weken een eijerlepcllje toediende. De gevolgen hiervan zijn geweestdat het wicht na twee dagen onder hevigste pijnen is overleden. Is het niet eene waarschuwing voor diegenen welke de gewoonte heb» ben om zonder recept door dienstbaren of kinderen wat bij een apotheker of drogist te laten halen Uit Arnhem meldt men van 27 Mei. Eergiste- kwam op het kantoor van een der voornaamste ban kiershuizen alhier een persoon een som van 1500 betalen namens eene dame aldaar gevestigd. Bij het wegleggen van het geld ondekte men terstond dat het bankbillet van duizend gulden hetwelk een gedeelte van de betaalde som moest vertegenwoordigen valsch was het was een der bekende nieuwjaarswensehen. De bankier heeft de justitie keniiis gegeven van het voorval, die de zaak thans in handen heeft, Zondag 11 is de p rsoon J. Mensink nit de gemeente Woerden sedert bijna een jaar in de gevangenis te Almelo gedetineerd, uithoofde van het tegen heip bestaand ver moeden van een qiei*je waarmede hij in het

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1