iS°. u Zaterdag 30 Mei. WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administration AANBESTEDING. Kennisgeving. Bekendmaking. I Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE /.- M r*~ Gj23L^3 -"'::.l iS-s^asHS ^SBBBSS ffEfeWS idBÉScj-J <!*ns PR/JS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A BONN EM ti MTS PRljS. Per drie maanden f 2,00 Franco per post 2,25. Inzt» ding der Advertentiën daags te voren, voor 1 0 ure'smorij i .15 aart van de rd. en 0 u. el van van 12 3n. E2V turdag fjdag erikzee. er. 8,30 9,— 10,— 10,30 s 3 ure Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zullen op Woensdag den 3 Junij a. s. des middags te 12 uur op het Raadhuis aanbesteden Xïet doen van eenige vernieuwin gen aan de Gebouwen eii andere werken dezer Gemeentemet hi et gewoon onderhoud daarvan. De lokale aanwijzing zal plaats hebben op Dingsdag den 26 Mei a. s. des voormiddags te 10 uur terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den Gemeente- Bouwmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie tegen betaling van 15 Cent. Zierikzee den 13 Mei 1868. De Burgemeester C. J. BOKKEK Weth. 1. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Zaturdag den 30 dezer maand des namiddags ten één ureop bet Raad huis alhiereene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 25 Mei 1868. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter openbare kennis dat bij de herstemming voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeelandvoor dit kiesdistrictop liedenvan de 449 geldige stemmenop den heer H. A. va.N IJS- SELSTEIJN 287 en op den heer B. G. van der HAVE 162 stemmen zijn uitgebragt zoodat de eerste is verkozen. Zierikzee den 27 Mei 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS vos. Z. M. de koning der Nederlanden heeft als groot-hertog van Luxemburg den heer mr. J. Heems kerk Az.minister van binnenlandsche zaken benoemd tot Grootkruis der orde van de Eikenkroon. Het heeft Z. M. behaagd te bepalen dat de monitor de Panter in Engeland voor rekening der Ne- derlandsche regeering gebouwd voortaan den naam zal voeren van Heiligerlee. In de zitting van de algemeene synodale com missie der Nederlandsche hervormde kerk heeft overeen komstig den daartoe door de synode des vorigen jaars gegeven lastde ingediende wet op het hooger onder wijs en met name de daarbij voorgestelde opheffing der theologische faculteiten aan 3s rijks hoogescholen een .onderwerp uitgemaaktvan ernstige beraadslagingen. De vergadering meende wel de gewiohtige verandering niet te mogen voorbijzien die er tengevolge van de opheffing der staatskerk en de hervorming onzer staats regeling in den bestaanden toestand heeft plaatsgegre pen zij wilde ook niet uit het oog hebben verloren het beginsel der scheiding van kerk en staat waarvan zij in andere opzichten de toepassing wenschelijk acht maar zij oordeelde het toch met handhaving van dit beginsel en zonder hevoorregting der hervormde boven andere gezindten alleszins mogelijk en wenschelijk eene theologische faculteit aan de rijks-universiteiten ie be houden van welke het hervormde even als andere kerkgenootschappen die zulks mogten verlangen al de daardoor aangeboden vruchten en voordeelen zoude kunnen plukken en genieten. Zij zag in de voorge dragen opheffing waardoor onder anderen de ver werving van den graad van doctor in de godgeleerdheid in Nederland onmogelijk wordtniet enkel eene verkorting van het regt der wetenschap maar ook eene degradeering van den stand des evangeliedienaars, die tot hiertoe aan de universiteit de meest gewenschte gelegenheid vond tot eene alzijdige wetenschappelijke en humane opleiding. En terwijl zij van een en ander vooral in onze dagen de hooge noodzakelijkheid erkende meende zij dat godgeleerde kweekscholen op verre na niet zouden kunnen vergoeden wat met de godgeleerde faculteiten aan de hoogescholen zou verloren gaan. Zij vreesde daarbij dat die kweekscholen ligt eene een zijdige rigting zouden voeden die men als hoogst ver derfelijk voor de toekomst zou moeten betreuren. Zij bad nog meer bedenkingen en daaronder ook van fmancieelen 'aard tegen de voorgestelde vervanging van theologische faculteiten aan de universiteiten in bij zondere godgeleerde kweekscholen. Om al die redenen zou de synodale commissie het dan ook haren duren pligt hebben gerekend handelend op te treden en een krachtig uitgesproken protest tegen de voorgestelde op heffing hebben doen kenbaar worden bij 's lands regee ring en de. volksvertegenwoordiginghad zij niet ge oordeeld zoowel om den onzekeren toestand waarin het land tengevolge der crisis op staatkundig gebied verkeertals voornamelijk omdat de synode zelve reeds binnen wein'ge weken zal vergaderenhet aan de wijs heid der hooge kerkvergadering zelve te moeten overlatenwat dezena kennisneming van hare be schouwingen zal oordeelen te moeten doen Om zooveel mogelijk de snelle verzending van telegrammen te bevorderenis voor sommige rijkstele graafkantoren bepaald dat zij de bij hen aangenomen of opgenomen telegrammen die voor nabijgelegen stations der staatsspoorwegen bestemd zijn in afschrift en per besteller aan het spoorwegstation kunnen afleveren. Men berigt dat op de staatsspoorwegen eene reductie van 50 pet. is toegestaan aan hen die zich van 15 Julij tot 15 Augustus naar Weenen wenschen te be geven ten einde deel te nemen aan de schuttersfeesten aldaar gedurende die dagen (Arnli. Ct.) Men verneemt dat bij den consulent van deNe- dérduitschc Hervormde gémeente te Grijpskerke een brief is ontvangen van den heer Paspoort van Grijps kerke, waarin deze verklaartdat hij de inmenging der ambachtsheer en in de aangelegenheden eeuer gemeente als een overblijfsel van het vroegere feodaalregt, uit de middeleeuwen ontleenden in strijd met de inzich ten en bedoelingen van den tegenwoordigen tijd be schouwt en daarom als bezitter van het heerlijk regt van Grijpskerke en Poppendamme zco voor zich als zijne verdere regtverkrijgenden uit eigeu beweging van dat regt afstand doeten reeds nu bij de bestaande vacature van een predikant te Grijpskerke buiten in vloed wenscht te blijven. Vrijdag 11. te 7 ure arriveerden te Leeuwarden HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Hendrik, de laatste door den commissaris des konings van Har- lingen afgehaald waar den prins op het stadhuis eeuige ververschingen werden aangeboden de eerste door een rijtuig van den commissaris des konings van Heereveen naar Leeuwarden gebragt. Prins Hendrik vertrok nadat de Burgemeesterde provinciale kom- mandant en de hoofden van het garnizoen aan Z. K. H. waren voorgestelddadelijk naar Groningen. De prins van Oranje gebruikte de thee ten huize van den commissaris des konings waarna Z. K. II. ten half negen ure des avonds per extratrein met den commis saris des konings en zijn gevolg de reis voortzette om te IV inschoten de viering van het derde eeuwfeest vau den slag bij Heiligerlee met zijne tegenwoordigheid op te luisteren. Te Colijusplaat hebben dezer dagen eeuige kin deren zoogenaamd „varkentje slachten" gespeeld. Hun 5-jarig broertje vervulde daarbij de rol vau varken en j werd als zoodanig door hen in brand gestoken. Ten i gevolge van den lievigen oostenwind stond hij weldra in volle vlam en bekwam hij vreeselijke brandwonden. Er bestaat echter hoop op zijn zij' het ook langzaam herstel, Van de Kaap de Goede Hoop zijn berigten ont vangen loopendc tot 18 Apiil en waaruit blijkt dat de Oranje-Vrijstaat verklaard had* geene vijandelijkheden tegen de Britsche regering te bedoelen en dat eeue 1 kommissie door de regering van Oranje-Vrijstaat be- I noemd was om de aaugelegeuheid van het Basuto- land aan de regering in Engeland voor te leggen. Te Pluist is wederom een diefstal met inbraak en een gruwelijke moord gepleegd. Het Algemeen Nieuws- en Advertentieblad van Zeeuwsch Vlaanderen deelt daaromtrent twee berigten mede. Met eerste is geschreven uit Stoppeldijk en meldt dat Zondag morgen in die gemeente op het hoefje van P. Assel- man nabij Rapenburg een afgrijselijke moord is gepleegd op diens nicht die zich alleen tehuis bevond, terwijl man en vronw naar de vroegmis waren. Do moord moet volbragt zijn met een mes dat aan de punt was afge broken. Meer dan twintig zoo groote als kleine wonden waren in het aangezigt en den hals der ongelukkige toegebragt. Met een stomp werktuig waren een koffer en een kabinet opengebroken, zonder dat men verneemt of er iets is ontvreemd. De schouwing van het lijk heeft plaats gehad door de heeren Mart ijn en Douw, geneeskundigen te Hulst en Stoppeldijk. In den loop van den namiddag werd de persoon van A. Geillet gareelmaker te Bosch- kapelle, tengevolge van eeuige in dronkenschap gesproken woorden, op voorloopig vermoeden in hechtenis genomen en naar het li nis van bewaring te Hulst overgebragt. Volgens het tweede berigt, geschreven uit Hontenisse is de moord geschied op het hoefje van ze keren Schelfhout en is liet slagtoffer diens achttienjarige nicht. Men heeft eene kamer en daarin eene kast opengebroken gevond n uit welke laatste 30 cent is medegenomen het overige geld bevond zich in een koffer dien de dader onaangeroerd heeft gelaten. De omstandigheid dat zeker persoon iemand in een sloot aan den weg zich de han len had zien wasschen heeft aanleiding gegeven tot de arrestatie van A. Gilliötgareelmaker te Boschkapelle die den geiieelen dag i»iet tehuis was geweekt en bij zijne aanhouding een pakje bij zich droeg bevattende eene kiel en een zakdoek beiden erg bebloed benevens een bijltje. DUITSCHLAND. De Berlijnsche ministerieele bladen deelen mededat de onderreekening van de postverdragen tusschen Pruissen Nederland en BeJgie waarschijnlijk nog deze week zal plaats hebben De Nederlandsche commissa rissen meenden reeds den 25 te kunnen ver trekken, hetzij d.it het verdrag dan reeds zou onderteekend zijn, of wel dat de Nederlandsche gez-uD, graaf Bylandt, met die onderteekening belast werd. Het porto voor een enkel voudi- gen brief naar Nederla-.d zal 2 groschen bedragen of 10 cents van Nederland naar Duitschland Het verdrag zal den l Sep tember in werking treden en zoo spoedig mogelijk geratificeerd worden. Het is voor een onbepaalden tijd gesloten met voorbehoud van opzegging van jaar tot jaar. De prinses van Fürstenberg eene zeer geaebte dame te Weenen, heeft bij de polieie te Berlijn een klagt ingediend over het mis bruik van haar photografisch portret gemaakt, door een photograaf aldaar. Deze had nl. het portret van de beruchte gra\in Julie Eber- genyi willen uitgeven en dus een zijner col- legaas te Weenen verzocht hem een goed afbeeldsel dier giftmengster te bezorgen. De Weener photograaf vond het verlangde voor- werp niet kocht toen eenvoudig een portret der prinses van Fürstenberg, en zond dit naar Berliju alwaar duizeude exemplaren er van als de beeldtenis van de veroordeelde misda digster verspreid werden. Tot overmaat van ramp voor de prinses ujor portret thans in een groot aantal geïllustreerde tijdschriften voorkomt is dit van eene sprekende gelijkenis. Uit Polen meldt men, dat de regering voornemens is aan een aantal kleine steden hare regten als zoodanig te ontnemen en zo tot dorpen te verjagen, Het meest zu'Ien do daar zeer talrijk aanwezige IsraehVen er onder lijden vermits zij door het vervallen der week- en jaarmarkten hun middel van bestaan zullen verliezen Naar men verneemt zijn ruim 100 kleine steden aangewezen om tot dorpen te worden vernederd Omtrent de verwikkelingen tusschen Frank rijk en Tunis blijven verschillende geruchten en berigten in omloop. De meest geloof waardige mededeeling daa»omtrent is dat de regering te Parijs z:ch meer bij Engeland Italië en Pruissen zou hebben aangesloten en thans de gezamenlijke belangen dezer buiten landsche schuldeischers van Tunis ook door Frankrijk bij de gevoerde onderhandelingen zopden worden voorgestaan. GROOT-BRITTAN.NI E N. Het bevestigt z:ch dat in Japan op nieuw eene drieste en bloedige aanranding van Europeanen door dweepzieke inlanders is gepleegd- De aanval was gerigt tegen het geleide of gevolg waarmede de Brioche crezart zich met den Franschen naar Kioto begeven had om den mikado te betuigen, dat Frankrijk voldaan was over de verleende genoegdoening wegens den moord aan de bemanning van de Dupleix gepleegd. Ken der aanvallers een jeugdig soldaat van de keizerlijke lijfwacht is door een Japanschen hoofd-ambtenaar op de plaats zelve gedood de ander, een priester is gevangen genomen, Deze twee aanvallers hadden in een oogwenk tien of twaalf personen waaronder twee Jat panners gewond. De Japansche correspon dent van den Moniteur zegt, dat de gevraagde vergelding onverwijld verleend was geworden en dat het gouvergement t ene syet zou uit-» vaardigen volgens welke ieder Japanner die een vreemdeling aanrandde een smadelijken dood zou ondergaan maar hij merkt tevens aan, dat, ofschoon de regering van den mikado aan deze aanrandingen ten eenenenmale vreemd schijnt te zijn liet niettemin noodig is eeue talrijke scheepsmagt in de Japansche wateyen

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1