W°. 42 Zaterdag 23 Mei. 1868 WOEKSDAG EN ZATERDAG. Bestureiien Administration Publicatie. AANBESTEDING. STRANDVONDERIJ. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. Ingezonden Stukken. NEEN' PRIJS DER ADVERT ENT JEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONN EM E N T S P Rij S. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f 2,25. Inaen ding der Advertentifin daags te voren, voor lOure'sinorg Inschrijving voor de Schutterij, Burgemeester en "Wethouders der gemeente Zier ik zee Gezien de wet op de schutterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen dérzelver wet-, die in betrekking staan tot de.jaarlijksehe inschrijving zoo tot de bereids da-argestelde registers van vroegere .jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter keunis van de belangheboenden Dat de registers - ter inschrijving voor de schutterij van de geborenen in de jaren 1818 tot 1881 ingesloten, zullen worden geopend tot de iuschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laats tg'emelde jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrij ving zich alhier met er woon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welke sedert dezen tijd van buiten liet rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke over brenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaartszon der dat de tijdelijke uitoefening van eemg bedrijf of handwerk in eenig ondergeschikte betrekking als zoo danig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register waartoe zij vol gens kunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd 5 maar dat allen zonder on derscheid daarin begrepen zijn al ware liet ook dat zij zouden mogen vermeeneiivolgens de wet tot de vrijgestelden of ui tgeslotenen te behooren, en dien ten gevolge ook zij nietdie hun ontslag uit de schutter- Ijjke dienst reeds hebben bekomen zullen derhalve al de bovengemelden als daartoe bij deze wordende op geroepen moeten verschijnen ten raadhuize dezer ge^ meentê op 15 Mei e. k. en volgende dagen des voormiddags van 1012 ure ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat registerwaartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten junij 1868 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmplooijeerden in huizen van negotieklerken van notarissen advocaten enz. be dienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werk zaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmplooijeerden bij het gewestelijk bestuur en alle anderen al wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn ili de ge meente hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de ge meenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij huunë .inschrijving opgave te doen vau hunne naiuen voor- en bijnamen van de plaats en den 'ijd hunner geboorte huiine woonplaats niet aanduiding van wijk en nommerhet beroep hunner ouders en dat van hen zelf of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars van het getal hunner kinderen van beider sekse(welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den burge meester of ambtenaar van den burgerlijken stand) sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwoneii en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeen en dat hen van de schutterlijke dienst zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van artt. 8 en 4 der wetmet opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren aar.geinaand om zich tijdig van eene geboorte- acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te' verzekeren teii einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiedenen om voor te komeii dat niemand door eene verkeerde opgaaf vau zijnen ouderdom vervalle in do straf bij de wet bepaald. Terwijl Rufgëhloéstër en Wethöudórs een ieder lueriii betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van -deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte vau art. 9 der wet eh art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828 al de genen die zich voor het sluiten der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat den- zelven die ten govolgë zullen Worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd' indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien bestonden. Dn opdat, niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden Zal deze Worden afgekon digd en aangeplaktdaar waar zulks te doen gebrui kelijk is. Te Zierikzee 'den 1 Mei 1868. En is hiervan afkondiging geschied tér plaatse waar het behoort den 1 Mei 1868. .Burgemeester en Wethouders voornoemd fe. C. CATJ. De Secretaris J. P, N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Tjierikzee zullen op Woensdag den 3 Junij a. s. des middags te 12 uur op het Raadhuis aanbesteden liet doen van eenige vernieuwin gen de Gebouwen en andere werken dezer Gemeente s met liet g ewoon onderhoud daar-van. De lokale aanwijzing zal plaats hebben op Dingsdag den 26 Mei a. s. des voormiddags te 10 uur terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den Gemeente- Bouwmeester-. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Geméente-Secretarie 5 tegen betaling van 15 Cent. Kierikzee,, deü 13 Mei 1868. De Burgemeester G J. EOKKER Weth. 1. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. l)e Burgemeester van Zierikzee roept voot de eerste maal ter reclame op regthebbendeii op El RIBBEN gemerkt 5/7 5/6 5/5 1 PLANK en 22 SCHABBENiu zee geviscM en bij hem aangebragt en Vermoedelijk behoord hebbende tot de lading van dc Noordsche 'bark Heides kapt. Oelsen. Zterikzee den 20 Mei 1S6S. B. C. CAE; Zimukzeü 19 Möi. De NederlandSche maatschappij van nijverheid beeft den heer IT. A. van IJsselstehn, bekroond met de groote zilveren medaille wegens de vele en gewigtige diensten bewezen als lid dor jury voor hare jongste tentoonstelling. Zierikzee 20 Mei. Heden middag is alhier in den "Verreput het lijkje gevonden van een pasgeboren kind hetwelk reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Hiervan is: aan de justitie kennis gegeven. Den 13 dezer vond een daglootter, ter wijl hij in gezelschap van meerdere personen den straatweg te Wyhe passeerde een haas, die volgens alle teekenen verdronken was en deerlijk gehavend er uit zag hij hing dit wildbraad op zijn rag, terwijl hij zich ver heugde over den lekkeren maaltijd dien hij wachtte, en passeerde zoo de woning van den rijksveldwachter, die hem halt deed houden en proces-verbaal tegen hem opmaakte met inbeslagneming van het wild, als zijnde het wilddragen in dit jaargetijde ongeoorloofd. (Handel,sbl FR ANK RIJK, Een curieuse en tevens stoute diefstal heeft dezer dagen bij een juwelier te Parijs plaats gehad. Een jong m nsch uiterst net gekleed, hield tegen 12 uur voor diens winkel stil en stapte daar binnen. Hij zeide eenige geschenken te moeten koopen omdat zijne moeder jarig was „Behandel mij conscien- cieus", zeide hij tot den winkelier „want ik wordt weldra uw buurman. Ik hen reeds met mijne familie te Parijn en wij zijn druk bezig met alles in orde te brengen.'* De ju welier liet hem juweelen in allerlei soorten zien en het jonge rnensch kocht eindelijk voor 3,500 fr. en verzocht tevens de rekening. „Schrijf er voldaan op", zeide hij tegen den juwelier „en zend haar met de juweelen by mijne moedor." Hij gaf zijn adres op. Op het oogenblik dat hij weg zou gaan deed hij alsof hij iets verg.-ten had en zeide „ik moet nog een pendule voor mijne moeder hebben". Hij koos er een uit en zeide „Bin- neil één uur waöht ik ten mijnent." De winkelier en zijn bediende begaven zich daarop naar de aangeduide woning, die er zeer prach tig uitzag. Zij vonden daar het jonge rnensch- Hij zeide zijne moeder te zullen waarschuwen, die in eene aangrenzende kamer was. Terugkomende 1 nam hij de pendule mede en liet de deur op een kier staan. „Uaar moeder, hebt gij uw pendule net en eenvoudig zoo als gij het wenschte." „Zij is te mooi" hernam eene vrouwenstem, „maar hebt gij niets voor uwe zusters gekucht „Wel zeker ik zal het U laten zien dan kunt gij zelf oordeelen niet de rekening er hij." „Heel gaarne," was liet antwoord. Het jonge rnensch bragt de pendule aan den juwelier weer terug en vroeg om de juweelen ten einde ze ook te laten zien. De juwelier die het geheele ge sprek gehoord had t aarzelde geen oogenblik De moeder vond de juweelen allerprachtigst maar merkte op dat hij hu ook aan zijne zusters eerst moest vragen, hoe ?ij ze vonden, „Maar moeder, ik wil ze eens verrassen'1. „Wel, ik sta er op, ga" Bij den juwelier .weer tei ugke'erendè, zeide hij: „gij hoort dat mijue moeder Wil hebben dat mijne zusters de juweelen zien. Het is eene caprice van de oude vrouw. Ik zal het maar doem"- Hij ging de kamer van den juwelier door den trap af} maar er verliep ruim een half uur niemand daagde el' op. De juvyelier en zijn bediende waren toen zoo vrij iu de andere kamer te gaan zien maar vonden niemand. Eindelijk kwamen zij l>ij den concierge teregt die* hun mededeelde dat liet bedoelde jonge rnensch van plan was de kamer te huren maar nog geen besluit had genomen. Ik hield u voor behangers zoo als hij mij gezegd had. De dief was weg maar wie had nu de rol van moeder gespeeld. Er was niemand te vinden. Men vermoedt, dat de dief tevens buikspreker was. GRO O T-BRITTANNIEK. De EngeFche dagbladen behelzen het berigt van drie moorden ten minste twee die bedreven zijn en een waarvan liet slagtoffer nog leeft. Deze derde werd in de City ge pleegd door een winkelknaap op de vrouw van den winkelier, l er w ij I laatstgenoemde afwezig was. Eemgen tijd geleden stonden eenige Fenians te Higo (in Ierland) teregt en werden zij ontslagen omdat een der juryleden onge steld was geworden. Deze heeft zich thans gedurende dronkenschap er op beroemd dat hij het was die de Feniansche gevangenen bevrijd bad en dientengevolge is bij aange klaagd De dagbladen van Manchester behelzen de bijzonderheden eener botsing tusschen En- gelschan en Ieren te Ashton under Lyne. Verscheidene personen ïouden gewond en een daarvan gestorven zijn. De Amerikaansche staat Minnesota heeft de doodstraf afgeschaft. HeBBen -wij op goede gronden ons zoo uitermate verheugd met het plan der Zierikzeesclie ltamer vau Ivooplmnclel dilemma. Toen in 1837 een punt van gemeenschap moest gekozen worden voor de van Holland op Zeeland en Brabant- varende stoombooten waarom nam men toen niet dat gemeeuschapspuut per steiger voor de "Val bij Zierikzee maar te Zjjpe waardoor men zich de onkosten van een' uren langen straatweg met deszelfs onderhoud enz. moest getroosten Omdat alle deskundigen liet daarin ééns waren dat. bij vele gelegenheden van wéér en wind, een steiger blootgesteld aan bet volle geweld der Qoster-Sclielde onmogelijk door een stoomboot kan worden aangedaan dan met groot gevaar voor die stoomboot en voor al wat er op is. tiet Goessche Sas heeft gemeenschap met de Ooster- Schelde door een kort haventje en een' vóór Geul in deu vorm van een naétUwe fuik. Dat haventje en die Öëül loopèn met laag water zoo droog dat men 4 zelfs met eiin hoogaars niet tot aan 't sas k-tii vloten daarom vaart de G'óessche boot op tij, J)ë treilt die ill t vervolg van Vlissiiigen zal rijden zal zich 1iiet régelen naar den waterstand aan het Goésscfie 'sas klaar in verband met andere treinen te Roosendaal. "Wie mee wil rijdèn moet dus ter aller ure i'.'a.n 'l- Goessche sas kunuën ontschepen om plaats te nemen op den Ontnibus naar 't station Goes. Er zijn twee wijzen van ontschepen waarvan men o-ëbriiik kan maken voor personen goederen en vee. JJe eerste is door middel van aanleggen aan een steiger of hoofd dat tlitgebragt s tot hij de stroomlijn. Alle deskundigen zullen u zeggen dat een steiger bij het Goessche sas den steiger van Zijpe in grootte cii hechtheid moet overtreffen omdat die steiger bloot gesteld is aan bet volle geweld der Qoster-Sclielde. Die steiger zal kosten eenige duizenden meer dan dien te Zijpe. Ron 't maar helpeu 1 Maar dat is helaas 1 niet hqt geval want die steiger is onderwor pen aan dezelfde onaangename toevallen als deu ge,-

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1