ICHAAKSTRIJD Advertentien. HERSTEMMING. ZAKWOORDENBOEKEN Bekwame Keukenmeid, 1 TUSSCHEN Z. EN 0. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. zelve, met haar hoog gewelf, tot dusverre is ongedeerd gebleven. De zuidelijke toren waarin eerst kortelings de klokken zijn opge hangen en die met den ingestorten was in verbinding gebragt staat wel is waar nog vast men ducht echter dat hij door den schok in zijne fondamenten is beleedigd ge worden. De aanleidende oorzaken tot dit be treurenswaardig voorval zullen door een geregtelijk onderzoek aan het licht worden ge> bragt. Het dorp Untervatz in het kanton Graauw bunderland is tengevolge van het smelten der sneeuw dezer dagen door een ge lijksoortig ongeluk getroffen als het dorp Bilten in Glarus. Eene rotsmassa is losgeraakt en heeft liet benedengedeelte van het dorp geheel onder rotsbrokken slijk en boomstammen be dolven Graaf Potatoff de nieuwe gouverneur van Wilna heeft aan de onder hem staande ambtenaren eene circulaire gerigt waarbij bet gebruik der Poolsche taal verboden wordt „op de bureaux van algemeen bestuur hij de regtbanken verder aan alle ambtenaren in de kerken in de schouwburgen in de gezelschappen clubs en andere bijeenkomsten op de straat op de openbare wandelplaatsen en overal waar het 1 oolsch veeleer als poli tieke demonstratie dan als middel van parti culier onderhoud wordt gebezigd. In alle andere gevallen7' voegt de circulaire er bij „zal men zich van de Poolsche taal kunnen bedienen zonder boete te beloopen dat wil zeggen de Polen in Wilna c. a. mogen onder zich hunne landtaal spreken wanneer geen Russisch oor gekwetst kan worden door de aanstootgevende schandelijke klanken van die revolution! aire taal FiUNKRIJK. Vorst Karei vt?n Rumanie heeft - volgens berigt uit Bucharest van 9 dezer - na zich op zijne reis door Moldavië te hebben overtuigd dat in het district Baken inderdaad vervol gingen tegen de Israëlieten zijn gepleegd terstond na zijne terugkomst gestrenge maat regelen tegen de Mshuldigen bevolen. De prefect is afgezet een groet aantal ambte naren en ingezetenen van genoemd district die gewelddadigheden tegen de Israëlieten ge pleegd hebben worden geregtelijk vervolgd de nationale garde Bakeu is ontbonden. Voorts zijn maatregelen genomen om de vei ligheid dier lieden iü het vervolg te verzekeren. - Te Madrid heeft een geheel oproer plaats gehad namelijk van vierduizend vrou wen die in de cigarenfabrieken arbeiden en die ontevreden waren over de ongeregelde wijze waarop haar het weekgeld werd uitbe taald. Eerst vervolgden zij met haie groote scharen den directeurdie van zaal tot zaal vlugtte en eindelijk van een balkon sprong om te omkomen aan de vreeselijke bedreigin gen waarmede zij hem overlaadden De minister van financiën de burgerlijke auto riteiten en de civiele garde begaven zich naar de fabriek, waar de vrouwen zicli hadden ge- barrikadeerd en de aanvallers afwachten met een hagelbui van steeneu en wat haar verder voor de hand kwam. De minister trachtte eene toespraak te houden, maar hij werd uit gejouwd en overschreeuwd. De garde liep de deuren open en deelde regts en links slagen uit met bet plet van den sabel, waardoor de rust eenigerraate hersteld werd. Twee hon derd arbeidsters werden in hechtenis genomen eenicre waren gekwetst en van deze bragt eene, die zich in belangwekkende omstandigheden bevond, denzefde» avond een kr.aap ter we reld. Des anderen daags waren de fabrieken gesloten. De vrouwen trokken bij honderden naar het paleis en uitten kreten, waarvan de beteekenis niet duidelijk is. 1'e koningin ver scheen op het balkon en wuifde met haar zakdoek De burgerlijke gouverneur en de alcade verschenen op het terrein en, dank zij de milde aalmoezen, trokken de oproerlingen af. De fabrieken zouden clen Bsten weder geopend worden, maar de overheid had hare maatre gelen genomen. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van den heer H. A. van LTSSELSTEIJNConsulair Agent van Engelandop Maandag 25 Mei 1868 des middags 12 ure aan de Nieuwe Haven te Zierikzeepubliek ver- koopen Eene partij Zeilen Tuig Rondhout een Sloej> en andere goederenafkomstig van liet gestrande Schip „CONCORD." Het komt nu te pas uit ons artikelgetiteld Verkiezïng;s-Chaos (ZZeesche Courant van 9 Mei 11.) de eerste alinea liier te herhalen. „Bestaan er redenen waarom wij de aftredende „ledenmr. J. Moolenburgh en C. van der „Vliet niet moeten herkiezen Wij kennen ze „niet. Ter loops gezegddat er hier of daar „een eerzuchtige is die een der aftredende heeren „weg zou willen cijferen om zelve op diens plaats „te gaan zitten dat is wel eene reden voor den „vooronderstelden eerzuchtigendoch niet voor „ons." De kiezers hebben met groote meerderheid aan deze beschouwing hun zegel gehecht. Ten slotte blijft nu te beslissen over tusschen EL A. van IJSSELSTEIJN Koopman, met 171 en B. G. van der HAVE Landbouwer met 128 stemmen. Oppervlakkig zou men zeggen dat van IJsselsteijn de kandidaat was door de meeste kiezers gewild. Dat is evenwel zoo iiiet. Om in dezen juist te oordeelen moet men in aan merking nemen.: 1. Dat van de 707 kiezers welke het district Zierikzee telt454 zijn verdeeld en verspreid over het platte land die juist daardoor geen gelegenheid hebben om met elkander te raadplegen veel minder om betrekkelijk een bepaalden persoon overéén te komen. 2. Dat daarentegen 253 kiezers wonen in de stad en het poortambacht wier hoofden en leiders dagelijks in koffijhuizen en sociëteiten te zamen komende reeds conelave hebben gemaakten wegens een kandidaat het zijn ééns gewordenvoor en aleer men buiten nog notitie van de zaak heeft genomen. Vandaar het verschijnsel dat de kandidaat der stede lingen in eerste stemming met 43 stemmen meer uitkomt. Van de 171 stemmen op dien kandidaat vereenigd behooren plus minus 150 aan Zierikzeënaars die in hunne verbeeldingreeds met de geprojecteerde stoom boot varen, of in den dito -omnibus zitten; rijdende naar liet spoor. f Die hoofden en leiders maken gebruik van de ver schillende -neringdoenden in de stad om op de „boere menschenzoo als zij ons noemen te inspi rerenwaardoor het gebeurt, dat vele onergdenkendc landlieden het signaal naar hunne respective gemeenten overbrengen dat ons leven alléén behouden en onze toekomst alléén verkregen kan worden door den kandidaat der stedelingen. Gevaarlijke toestand voorwaar Ons zijn of niet zijnafhankelijk van het leven van een gewoon mensch. Tot nu toe hebben wij nog altijd de pil geslikt die men in Zierikzee aldus voor ons gereed maakte en met tal van en vague uitdrukkingen verguldde. Is die toedragt niet vernederend voor ons Moet dat zoo blijven Of wordt het eindelijk tijd om aan de stedelingen te toonen, dat wij aan hunne voogdijschap ontwassen zijn Bereidt U op heftige tegenspraak. Men zal hemel en aarde bewegen om U aan het verstand te brengen dat deze beschouwingen valsch zijn dat stedeling en landbewoner één zijn dat zij met ons hetzelfde willen dat het Land de Stad de Stad het Land is enz. enz. enz. Maar let eens op wanneer er iets ^o^s vakant komt of niet alle zeilen worden bijgezet om het binnen de stad te boegseren Als Voor geen dezer betrekkingen waart Gij fatsoenlijk of knap of eerlijk genoegmaar het waren ook betrekkingen Vaaraan honderden guldens jaarlijks inko men verbonden zijnen daarom deugden ze niet voor U. Zelfs bij het bloot komen eener eenvoudige eere betrekking zooals na bet geval isen die door elk die een gezond hoofd en een mannelijk karakter heeft kan vervuld wordenrekent men U onwaardig. Hoezeer reeds vier stedelingen als leden der Provinciale Staten plaats innemenbetwist men U toch nog de plaats voor den Landelijben Stand v an Duiveland die men wil dat bezet zal worden door een koopman uit de stad. Zult Gij bij voortduring verdragen aldus behandeld te worden Bestaat er geen weg bezijden Zierikzee die voorzien kan in uwe behoeften Wij meenenja. Maar maakt een einde aan dien toestand van overheerschingdoor U te vereenigen. Legt het gezamentlijk gewigt Uwer stemmen in de schaal tegen de onbescheidenheid der stedelingen. Als Schouwen ons nü bijstaat en ondersteunt, kan het by volgende gelegenheden ook op onzen bijstand en ondersteuning rekenen. ZEGT HET VOORT. In den N. Bode van 9 Mei wordt gezegd dat wij alléén door zijne verkiezing kans hebben op de noodige sub- sidiën voor de stoomboot van Zierikzee op 't Goessche sas. Kan men de pogcherij verder drijven algemeen als de BESTE VOLLEDIGSTE meest PRACTISCHE meest CORRECTE en tevens GOED KOOPSTE erkend zijn Jaeger FRANSCHHOLLANDSCH. 75 Cents Jaeger DUITSCH—HOLLANDSCH. 75 Cents. Jaeger ENGELSCH—HOLLANDSCH. 75 Cents. Jaeger HOLLANDSCH—ERANSCH. 75 Cents. Jaeger HOLLANDSCH—DUITSCH. 75 Cents. Jaeger HOLLANDSCHENGELSCH. 75 Cents. Kramers FRANSCH—HOLLANDSCH. 75 Cents. Kramers HOLLANDSCH—FRANSCH. 75 Cents. De prijs van twee deeltjes bij één in best linnen band gebonden 20 Cents hooger. In alle Boekwinkels en bij den Uitgever G. B. van GOOR te Gouda verkrijgbaar. Tegen een goed loon. wordt te Middelburg gevraagd eene niet beneden de 25 jaar. Adres bij van BENTHEM JUTTING. Brieven franco. Letter S. Z speelt Wit en O speelt Zwart. Wit seet voor. 4de Zet Wit D. 2 op D. 4. Antwoord op de 4de zet Zwart D 8 op E 6. Zoodat de stand der partijen is als hieronder aangeduid. ABCDEFGH Brouwershaven Gearriveerd 15 Mei Maria Diederika A. van Marion Batavia 15 Twee GezustersA. Bemolt 16 J. C. SchotelE. M. Chevalier heiden van Banjoewangie 16 Rotterdam, Jb. Jansen, Batavia, 16 CameronianW. Sherman Caliao(moet lediglossen) 17 Gothenburg (st/ J. Hus Gothenburg 17 Haldis Olsen Eredrikstadt 18 Noord-Amerika P. E. Johnson Aquin allen naar Rotterdam. 15 Uitgezeild Eanny W;. Harrisson Bruinisse, Ealmouth. 16 Irene (sl.)J, W. WilkensRott. Pillau. 18 Columbine C. A. Malbrane Rott.Valparaiso^ Per het schip Twee Gezusters kapt. A. Bemolt jdjn als passagiers van Java aangebragt 3 onderofficieren n 2 manschappen. Idem per J. C. Schotelkapt. E. M. Chevalier de heer H. Leman en 3 kinderen, Het Noordsch barkschip Haldisgezagv. O. Olsen heeft Schouwen Z. ten Westen (Ooster) aan den grond gezeten en is met behulp der sleepbooten Rotterdam en Sliedrecht en na een gedeelte der lading(bestaande uit hout) over boord geworpen te hebbenafgebragt en alhier ter reede gesleept. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 18 Mei 1868. Nederland. België. Spanje, Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland Turkije. Werk el. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned.Hyp.-Bank. Cert. bij Rothschild. Obligatiën. Obligatiën. Obl. bij Hope en Co dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën Aandeelen 1835. Obligatiën 1849. Obl. Met. Oude. dito dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatiën. Obl. Geldl. 1825. Binnenl. Oblig. 2% pCt. 54'y,« 3 64 4 86%, 3% *Yr 2'/, 2% 34% 3 38»/,. 5 93 5 4 193% 5 5 46% 2% 23%, 5 61% 5 50%, 5 5 11%. 5 32%, ROTTERDAM 18 Mei Buitengemeen flaauw onverkoopbaar. Tarwe 1 a 1,50, Rogge 50 a 75 et., Gerst 10 et, Haver 20 ct. Paardenbooncn 25 et., Bruine Boonen ƒ1,50 en Witte Boonen 50 et. lager Jarige Zèeuwsche Tarwe f 14.00 a 15.00 Nieuwe 1867 - 14.00 a - 15.00 Rogge 1867 - 10.00 a - 11.00 Winterger'st - 6.90 a - 7.90 Zomergerst - 6.75 a - 7.25 Inl. lange Haver - 4.00 a - 5.00 korte - 5.00 a - 6.00 Kleine blaauwe Erwten - 9,50 a - 10.50 Groote - 11.— a - 12.50 Bruine Boonen - 9.50 a - 11.50 "Witte - 8.50 a - 12.50 Zeeuwsche Paardenboonen - 8.25 a - 9.25 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Van Middelburg Van Rotterdam. Vrijdag 22'smidd. 12.-Vrijdag 22 'smorg. 8.30 Zaturdag 23 12.30 Zaturdag 23 8.30 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur ua de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen. Van Rotterdam. des maandags, woensdags en j desdingsdags, donderd. en vrijdags 'smorg 8 ure. j zaturd. 'smorg. 10.20 u. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen", des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdamen des morgens ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. STOOMBOOTDIENST „TELEGHAAF" ROTTERDAM ANTWERPEN tot SÖ Mei 1868. Van Rotterdam Dingsdag Donderdag en Zaturdag 's morgens 8.10 ure. Van Antwerpen Zondag Woensdag en Vrijdag 's morgens S ure. De Diligence rijdt van Brouwershaven naar Zierikzee. In correspond, met de stoomb. n. Antwerpen 'smor. 8,30 Rotterdam 9, Van Zierikzee naar Zijpe. In correspond, met de stoomb. n. Antwerpen 's mor. 10, Rotterdam 10,30 Van Zierikzee naar Brouwershaven ys middags 3 ure na aankomst der stoomboot „Telegraaf." Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VOS.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 2