1868 I u N°. 41 Woensdag 20 Ulei, WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Adrninistratiën Herinnering. Inspectie Verlofgangers. Bekendmaking. Bekendmaking Binnenlaridsehe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. ERIKZEESCH a i I l PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten ran 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt V E R S C H IJ N T A B O N N E II E N T S P Rij S. Per drie maanden /"2,00Franco per post f'2,25. Inzt» ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'suiorg Burgemeester, eii Wethouders van Zierikzee her inneren het publiek aan \vroeger.e bekendmaking dat de gewone marktdag in deze gemeente op Donderdag -den 21 dezer maand ten gevolge van den invallenden Christelijken feestdag daags te voren op Woensdag zal worden gehouden. 'Iaerikzee den 12 Mei 1868 Be Burgemeester C. J. FOKKERWeth. L. B. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien het besluit van den Commissaris des Koniugs in deze provincie dato 7 dezer (Provinciaal blad no. 51). •brcDgen ter kennis der verlofgangers van de militie ;te land die zich in deze gemeente "bevinden en be- hooren tot de ligtingen van 1861 1865 1866 en •1867 voor zoover zij vóór don 1 April jongstleden in ■het genot van onbepaald verlof zijn gestelddat liet onderzoek vau gezegde verlofganger te houden door den Militie-Commissaris alhier zal plaats hebben op Woensdag den 10 Junij 1868 des voormiddags ten 10 ure in de kazerne in de St. Anthonijstraat en roepen hen mitsdien op om op gezegden dag en uur ter aan gewezen plaats tegenwoordig te zijn met herinnering .-aan de volgende bepalingen der wet op de nationale militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) .1. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag waarop hem de verlofpas is uitgereiktbij .den Burgemeester zijner woonplaats aan ten einde deze .zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133. 2. de verlofganger cile zich in eene andere gemeente gaat vestigengeeft daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag waarop hij komt in de gemeente waarin hij zich vestigtmeldt hij zich aan bij den Burge meester dier gemeente ten einde deze ziju verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 3. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den minister van oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art 136) 4. de verlofganger die art- 133 134 en 136 niet naleeftwordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende drie maanden gehouden. (Art. 137) 5. de verlofganger van de militie te landdie bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commissaris te worden onder-zochtverschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en. voorzien •van de kleeding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. - 138 139 en 140) 6. de verlofganger van de militie te land is aan „de militaire regtspleging eu tucht onderworpen onder andere gedurende den tijd, dien het onderzoek v.oor den Militie-commissaris duurten in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130) 7. behoudens het bepaalde bij art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen te ondergaan in de naastbij, gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrestdoor den Militie commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2. die daarbij verschenen zijnde zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 ver melde voorwerpen 3. wiens kleediug- en uitrustingstukken bij het onder zoek met; in voldoenden staat worden bevonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorendeals de zijne vertoont. (Artt. 141); 8. onverminderd de strafin het voorgaand artikel vermeld is de verlofganger verpligtop den daartoe door den Militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op in art. 140 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143). 9. de verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4 van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt ofaldaar verschenen zijnde in liet ge val verkeert sub 2 en 3 van art. 141 vermeld wordt onder de wapenen gerpepen en van drie tot zes maandeu gehouden. (Art. 144) 10. de verlofganger die niet voldoet aan eene oproe ping voor -de werkelijke dienstwordt als deserteur behandeld. (Art. 145) 11. elk, die voor de militie is ingeschreven en ieder, •die -daarbij is ingelijfd kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrij willige verbindtenisvoor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten hij .de zeemagthet korps mariniers hieronder begrepen bij het leger liier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen plaatsvervangers echter niet bij do zee magt of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art, 9 en 74) 12. aan de bij de militie te land ingelijldendie ver langen na volbrag.te oefenijigstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te. verbinden wordt zulks vergund. (Art. 126) En opdat niemand hiervan 'onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd aangeplakt eu in de Courant geplaatst. 'I 'Litr.ikzeeden 18 Mei 1868. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken ■bekend dat op den 12 dezer tot leden der provinciale Staten voor dit kiesdistrict zijn verkozen de Ueeren C. van der "VLIET Dz. en Mr. J. MOOLENBURGH terwijl op den 26 dezer voor het derde lid herstemming moet plaats hebben tusschen de lieeren H. A. van IJSSELSTEIJN en B. G, van der HAYE, waartoe de oproepiugs-brieven met stembiljetten ten huize van de kiezers zijn rondgebragt. Zierikzee den 18 Mei 1868. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N, ERMERINS. Er staat op de kermis te 's Gravenhage een kraam, zoo als er zeker Dog nooit, op eenige kermis eene ge staan beeft. Men verkoopt er godsdienstige boeken en reikt er kosteloos tractaatjes uitalles met het doel om aan te toonen hoe slecht de kermis is. Buiten op de kraam zijn met groote gekleurde letters bijbelspreu ken geplaktterwijl nu en dan een prediker op een stellaadje treedt en vertogen tegen het volk houdt eene groote volksmenigte woont die oraties gewoonlijk oij ofschoon waarschijnlijk meer uit nieuwsgierigheid dan wel uit belangstelling. Uit Nijmegen meldt men van 13 Mei„Sedert een paar avonden hébben alhier vechtpartijen plaats ge had tusschen de onlangs alhier in garnizoen gekomen manschappen van het Se regiment infanterie en van het korps mineurs. Ernstige verwondingen zijn daarvan het gevolg geweest. Sterke patrouilles doorkruisen de stad. Heden avond werd 7 uren taptoe op de markt ge slagen en was te half acht uren visitatie in de kazerne. Dezen avond is dan ook alles rustig geweest." Aan het Handelsblad wordt gemeld dat men in de omstreken van Driebergen groote zwermen van wes pen heeft opgemerktdie voor nienschen en dieren zeer lastig zijn door hun kwaadaardig karakter. Men schrijft zulks toe aan de groote warmte gedureudo dc laatste dagen waardoor in het geboomte deze schade- :lijke insekten zioli stork sohijnen te vermenigvuldigen. Omtrent den te Zwolle gedetineerden Wijnand Heiühuis een van de personen die wegens diefstallen te Averecst aangehouden zijn verneemt men de vol- geude bijzonderheden Heinhuis is op 15jarige leeftijd door het voormal'g hof van assises in Overijsel wegens twee diefstallenbeide door middel van inwendige .braak in een bewoond huis, en een dorzelve bovendien door middel van uitwendige braak en inklimming in 1830 veroordeeld tot gevangenzetting in een huis vau oorreotie voor den tijd vau 21/2 jaar. Bij arrest vau liet provinciaal gerechtshof in Drenthe van 4 Maart 1842 is hij wegens negen verschillende gequalilieeerde diefstallen en wegens landlooperijvoorts nog wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis eu eenvoiuligen diefstal veroordeeld tot een half uur te pronkstelliug brandmerk met de letter T. en tuchthuisstraf voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren. Bij arrest van den hoogen raad is de schavotstraf veranderd in gceseling met den strop om den halü aan de galg vastgemaakt en brandmerk met de letters T. P. Iu 1855 is hij door de regtbank te Assen tot gevangenisstraf van vijf jarenin 1862 door de regtbank te Zwolle tot één jaar eenzame opsluising eu in 1864 nogmaals door de regt bank te Assen tot gevangenisstraf van drie jaren ver oordeeld telkens wegens eenvoudigen diefstal. Eeue correspondentie uit Japan, opgenomen in het Engelsche blad The Owl levert het volgende ver haal van eene executiewelke op verlangen van -Frankrijk's vertegenwoordigers in genoemd rijk heeft plaats gehad. Eenigen tijd geleden werd een Fransch soldaat gewond omdat hij tusschen een stoet van den Daïmio Bizen liad willen doorloopen hetgeen in strijd is met de Japansche wetten. De Fransche autoriteiten eischten daarvoor genoegdoening en dientengevolge werd de Japansche kolonel die liet bevel over den troep had gevoerd ter dood veroordeeld. De executie had plaats des avonds te half. tien ure in een van binnen prachtig geïllumineerden tempel. De veroordeelde was van adel en kolonel in het leger vau Bizen. Yoigeus de Japansche etiquette mogten er alleen officieren van zijn rang bij tegenwoordig zijn. Elke vreemde legatie was er door een lid van haar personeel bij vertegen woordigd. De ongelukkige hield geknield voor eene kleine ronde tafelwaarop zijn familiezwaard lag' pene lange redevoering. Hij hield zijne onschuld staande en herhaalde dat hij gehandeld had in overeeustepiuiing met de Japansche wetten, toen hij iemand sloeg tus schen den stoet van den prins wilde doorloopcn, Daar na keerde hij zijn gelaat naar de audere zijde van den tempel eu sprak een innig gebed uitterwijl al zijne aanwezige landgenooten met hunne aangezichten 1er aarde lagen de vreemdelingen waren staande gebleven. Eensklaps uitte de veroordeelde een schellen kreet greep het zwaard en stiet het zioli in de borstte ge lijkertijd het hoofd met uitgestrekteu hals vooruitste kende als het wave om den dood tegemoet te g-tun. Dadelijk sloeg een zijner vrienden die achter hem stond hem met een sabel het hoofd van den romp dal voor zijn voeten nederviel De ambtenaren die bij de exe cutie tegenwoordig waren plaatsten dat hoofd op een verlakte schaal en gingen er den kring der vreemde lingen mee rojid onder het uitspreken der vraag Zijt gij tevreden -De Utrechtsche Courant behelst het volgende treurige berigt Een vreeselijk ongeluk heeft heden morgen fZaturdag) omstreeks 10 ure aan de nieuwe zwemschool aan den Krommen Rijn alhier plaats gegrepen. De algemeen hooggeachte hoogleeraar mr. O van Rees hoewel geen lid had zich er heen begeven om te zwem men. Pas in de afgeschoten ruimte voor de eerste klasse de geoefende zwemmers geko men schijnt een kratnp hem te hebben be vangen hij riep om hulp en slechts een der knechts wierp zich te water ongelukkig schijnt die hulp niet tijdig- of niet juist ge noeg te zijn aangebragtalthans de heef van Rees zonk in de diepte eerst na een>g tijd verloop was het den kt.echt die herhaalde lijk te water giüg en zelf bijna het slagtoffer werd mogelijk den drenkeling boven te brengen. Prof. v. d. Lith was spoedig met andere geneeskundigen aanwezig om zoo mogelijk de levensgeesten bij den drenkeling op te wekken. Een half uur was men daar mede te vergeefs bezig. Zijn gezin zijne vrienden onze stad de academie het va derland ja de menschlieid lijden in den jammerlijken dood van mr O. van Rees een onherstelbaar verlies. Hij was niet alleen geacht om zijoe groote kunde en bemind om zijne voortreffelijke hoedanigheden maar ge liefd bij allen die hem kenden om zijn echt humanen zin, om zijn edel karakter bij was uitstekend boven velen een voorbeeld voor allen zijn dood verwekt diepe ontsteltenis in geheel de stad. Uit Uuenhout meldt men dd. 14 Mei. Verregaande ongeregeldheden zijn in deze anders zoo rustige gemeente in d»*n laten avond van 12 dezer voorgevallen. De bur gemeester nl. had des morgens zekeren slagter v. d. S gelast, zijne koe, die niet tot kalven kon komen af te maken en tevens verzocht het vleesch daarvan aan de armen uit ie dealen hetwelk werd goedgevonden en alge meen bekend aemaakt. De slagter gaf even wel zijne koe wat te la»g aan tengevolge waarvan zij werd benaderd hetwelk de alge- meene ontevredenheid gaande maakte Des avonds toen de kommiezen zich naar genoem den slagter begaven om de koe af te halen drong onverwachts een menigte volks woedend naar binnen waarop de kommies A A. L vlugtte deze werd echter achtervolgd met 8teenen geworpen en zoodanig geslagen dat hij uitgeput ter aarde viel eu men hem ba dende in zijn bloed liet liggen, tot dat einde lijk de veldwachter kwam welke hem opnam en onder geneeskundige behandeling stel ie doch zijn toestand is hopeloos. De justitie uit 's Bosch stelde den volgenden dag tot laat in den avond een onderzoek in loco in er is nog njenrand in hechtenis genomen. UUITSCHLAND, Uit Breslau berigt men van tien 8stun dezer De Schles. 25tg. deelt liet vullende mede. lieden morgen te 8 ure stortte de n -ordelijke toren van du nieuw herbouwde Michaelskerk in. Reeds daags te voren, had de opziener van den bouw, in de onmiddellijk onder het torendak anngeDragte gevvehen, eenige bedenkelijke scheuren en sprongen bemerkt en dade'ijk den voorzigtigheids-maat regel gebruikt om de gezamenlijke aldaar arbeidende werklieden terug te roepi n Heden morgen te zes ure inspecteerde de besturende bouwmeester door den metselaar Schilling begeleid andermaal deze dreigende vportee kenen van een nabijzijnde instorting en aan gezien de scheuren zich belangrijk verwijd hadden, werden de strengste bevelen gegeven dat niemand zicb in do nabijheid van den toren zou wagen. Kort na acht uur zakte de steenuil pyramide in het binnenste van den toren ineen, en rukte, door hare zwaarte de omsluitende muren uit elkander die dan ook geheellijk verbrijzeld werden tot op eeneu na, welke tegen het schip van de kerk steunde. Gelukkigerwijze is niemand bij dit ongeluk beschadigd geworden gelijk dau opjj dp }?erk

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1