N°. 40 Zaterdag 16 Mei. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Publicatie. Herinnering. AANBESTEDING. Binnenlandsehe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COU PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNE MEN TSPRIj S. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. In?' n ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg Inschrijving -voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee Gezien de wet op de schutterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelver wet -, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschiedeu brengen bij deze ter kennis van de belanghebDenden-: Dat de registers ter -inschrijving voor de schutterij van de geborenen in de jaren 1813 tot 1831 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenenwelke tot het laatstgemelde .jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige .jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrij ving -, zich alhier met er woon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na ••dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welke sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en -zich alhier hebben gevestigdvoor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke over brenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts zon- (deï dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenig ondergeschikte betrekking., als zoo danig '-voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen ^worden Ingeschreven in dat register waartoe -zij vol- gens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is "uitgezonderd-, maar dat allen zonder on derscheid daarin begrepen zijn-, -al ware het ook dat •zij zouden aiogen vermeeuen-, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgesloten en te behooren, en dien ten gevolge oo'k zij nietdie hun ontslag uit de schutter- lijke dienst reeds hebben bekomenzullen derhalve al de bovc-ngcmelden-, als daartoe bij deze wordende op geroepen moeten verschijnen ten raadhuize dezer ge meente, op 15 Mei e. k. en volgende dagen, des voornïiddags van 1012 ure ten einde zich te laten .inschrijven-,, 'ieder in dat register-, waartoe hij volgens -zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten Junij 1868 finaal worden gesloten.. Dat de studentengeëmplooijeerden in huizen van negotie klerken van notarissen advocaten enz. be dienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werk zaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmplooijeerden bij het gewestelijk bestuur en alle anderen al wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de ge meente hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij htm wettig domicilie 'hebben en de aan boord wonende schippers in de ge meenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen vau hunne namen voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats met aanduiding van wijk en nommerhet beroep hunner ouders en dat van hen zelf of zij zijn gehuwdongehuwd of weduwenaars van het getal hunner kinderen van beider sekse(welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den burge meester of ambtenaar van den burgerlijken stand) sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij wouden vermeeuen dat hen van de schutterlijke. dienst zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Word wide voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren aangemaand om zich tijdig van eene geboorte- acte te voorzien en zich alzoo Van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiedenen om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit kraehte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828 al de genen die zich voor het sluiten der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschrevenen dat den- zelven die ten gevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfdindien bet zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekon digd en aangeplaktdaar waar zulks te doen gebrui kelijk is. Te Zierikzee den 1 Mei 1868. En is hiervau afkondiging geschied ter plaatse waar bet behoort den 1 Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAD. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ber inneren het publiek aan vroegere bekendmaking dat de gewone marktdag in deze gemeente op Donderdag den 21 dezer maand ten gevolge van den invallenden Christelijken feestdag daags te voren op Woensdag zal worden gehouden. HJierikzct den 3 2 Mei 1868 Be Burgemeester C. J. EOKKER Weth. 1. B. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bürgemeesteb en Wethouders van ZieriJczee zullen op Woensdag den 3 Junij a. s. des middags te 1.2 uur op 'het Raadhuis aanbesteden Het doenvaneenige vernieuivin- gen ii it ii cl© Getrouwen ©11 ander© werken de?©r (1 ©meent '- met feet gewoon ond er hond daar ran. De lokale aanwijzing zal plaats hebben op Diugsdag den 26 Mei a. s. des voormtddags te 10 uur terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den Gemeente- Bouwmeester, Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie tegen betaling van 15 Cent. Zierikzeeden 13 Mei 186S. Be Burgemeester C. J. EOKKER Weth. 1. B. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. staan Te Rotterdam heeft een zeekapitein tercgt ge- die door den raad van tucht voor 4 maanden in zijne betrekking was geschorsten die in weerwil daarvan equipage voor eene reis aangemonsterd en als kapitein die reis gedaan had. Hij verdedigde zich op grond van gemis van kwade trouw daar het vonnis van den raad van tucht hem onbekend was gebleven. Het openb. ministerie beriep zich op de wetsbepaling dat het vonnis niet behoeft beteekend maar ter griffie der regtbank behoort gedeponeerd te worden. Uit Rotterdam meldt men van 12 dezer. Heden voormiddag liep hier ter stede het gerucht van een aanslag op het leven van Z. M. den koning van Pruissen. Als eene nadere bijzonderheid werd zelfs gezegd dat Z. M. door een Hannoveraan was doodge schoten. Langs officielen weg hebben wij evenwel uit Berlijn de verzekering ontvangen dat aldaar niets gebeurd is hetwelk op eenigerlei wijze tot dit gerucht aanleiding kan hebben gegeven. Jl. Zaturdag middag ontmoette de Har- linger stoomboot op de hoogte van Makkum zoo groote zwermen zwarte vliegen dat de lucht er door verduisterd werd. Ze vielen bij millioenen op het dek neder als een digte regenbui dit duurde zoo nagenoeg een half uur. Toen de boot arriveerde had zij nog zoo eene groote menigte dezer onverwachte passagiers aan boord dat de toeschouwers op den wal er mede als overdekt werden Uit Chaam meldt men van 10 dezer. Nadat gedurende de laatste dagen door de justitie uit Breda het onderzoek betrekkelijk den moord op liet 12jarig meisje Catharina Smeekens alhier werd voortgezet zijn heden tegen zekeren 11. Hultermans die het lijk in bijzijn van den broeder der vermoorde had gevonden zulke zware vermoedens gerezen dat deze is gearresteerd en naar het huis van arrest te Breda overgebragt. Deze persoon was alhier zoo gevreesd dat verscheidene in deze zaak gehoorde getuigen uit vrees voor hem, zich niet ter ruste durfden begeven. - In eene correspondentie van de kust van Guinea aan de Arnh. Ct. leest men het volgende gedateerd Acra 4 April „De zaken gaan hier niet vooruit; liet oorlogschip Metalen Kruis is vertrokken en men is hier zeer bevreesd, of het wei spoedig dcor een ander zal worden vervangen, hetgeen den toestand zeer moeijelijk zou uiaken. Het detachement dat Hollandsch Comanda be schermde is naar Elmina teruggekeerd en onmiddellijk daarna is dat dorp door de negers verbrand. Dagelijks ziet men den rook der brandende dorpen Ampeenie Hankwanda Broenietjiema en anderen hebben dit lot reeds ondergaan alies wordt in den omtrek ver woest, en na den regentijd die nu ophanden is zullen de negers van honger omkomen Het is nu de tijd otn te planten, doelt vriend noch vijand bekommert zich daarover. De gemeenschap is overal gestremd. Onlangs kon ik geen brief verzenden, omdat mijn jon gen die te Elmina te huis behoort bepaald weigerde die naar Cape Coast te brengen ik kon hem geen ongelijk geven want hij loopt groot gevaar zijn kop te veil ezen, welke operatie verscheidene zyner dorpsgenooten reeds hebben ondergaan wier onderkaken nu aan de vijandelijke trommen bengelen. „Naar men verhaalt, heeft er een soortge lijke toestand in 1809 en in 1822 geheerscht. Elmina was toen door de Fantijnen en andere negerstammen ingesloten, doch zij werden in bedwang gehouden door het geschut der for ten de aanvallers hadden bij een fetiche den eed gezworen niet te zullen rusten vóór dat Elmina verwoest was, maar zoo ais ook t.n te voorzien is hebben honger en ziekten it gedwongen om af te trekken en hunnen ml ontrouw te worden. „In den handel gaat niets om dit zal ook r.iet spoedig veranderen Alleen voor schepen die mondbehoeften aanvoeren vooral inillie (Tnrksclte tarwe) zal iets te verdienen zijn. „Maar hoe het ook zij de toestand is allertreurigst, vooral als men bedenkt dat alles had kunnen zijn voorkomen doelt de zaak ligt er 1 Eenigen beweren dat de gott verneur geene instructien heeft gehad anderen zeggen weder, dat de minister liet te druk heeit met de Oost en dus genoodzaakt is do zaken van de kust aan een ambtenaar - secretaris geloof ik over te laten zijn naam is mij ontschoten. Zoo moet de gouverneur hij gemis van goede instructies er ingeioopeu zijn. Zoo zegt men hier uit Holland is het ook geschrevenwat er van aan is kan ik niet beslissen. „Groote vrees bestaat er, dat de opeen- hooping der bevolking, die gebrek aan levens middelen heeft en slecht drinkwater gebruikt eene epidemie zal doen ontstaan die duizen den het leven zal kosten. „Voor de blinken is het evenwel hoogst bezwarend om voedsel te bekomen, en soms moet men zich met negerkost behelpen. „Het gerucht loopt, dat de gouverneur hef voornemen heeft een uitval te doen. Wel is waar, moet er iets gedaan worden, om uit den tegenwoordigen toestand te geraken, doch van zulk een maatregel stel ik mij weinig- goeds voor. „Iemand die veie jaren hier doorbragt zeido mij dat het afbranden van Comanda in geen geval is te verontschuldigen, doch nu liet gebeurd is, moet men het aan tijd en om standigheden overlaten om door palabberen zoo noemt men aan de kust het bijleggen van verschillen) de zaken weder in het eflen te brengen. „Voor den gouverneur is het een critieke tijd, maar hij zelf draagt de schuld van het verzet der negers. „De Engelschen roemen zeer het Hol landsch oorlogschip en de vlugheid en juistheid waarmede de equipage is gedebar- keerd Het zal zeker genoegen doen dit te liooren." ÏHANKKIJK. Pakijs 10 Mei. In den laatsten tijd zijn hier herhaaldelijk personen in bewaring ge- bragt onder voorwendsel dat zij krankzinnig waren hetgeen gelijk later bleek het geval niet was. Men dringt dus zeer aan op een hervorming der wet op het gek wezen. Nu behoeft iemand slechts de liandteekening van twee doktoren om iemand te doen opsluiten. Het Giornale di Roma berigt dat de paus gelast heeft een medaille uit te reiken aan de israelitische doctoren die zich hebben onderscheiden bij de verpleging hunner geioofs- venooten toen tie cholera in 1867 heerschte. Eene belangrijke som is door den paus voorts onder verscheidene gemeenten verdeeld ten behoeve van den aanleg van openbare werken

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1