rouo Besturen en Administratiën Kennisgeving. P I Inspectie op de Straten. Publicatie. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERTENTIE?/. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en 'Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VEESCHIJNT: ABO NNE M E NTS P I\fj S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg 16.00 16.00 11.50 10.5 0 12.50 IS— Burgemeester en Wethouders van Zierikzec maken bekend dat liet kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeenteover het loopei;d dienstjaarop heden door den gemeenteraad is vastgesteld en van den 8 1 tot den 16 dezer maand ter lezing voor een ieder op de Secretaire der gemeente zal liggen ingevolge do wet. Zierikzeeden 4 Mei 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. v' 8:30 10.15 afvaart en van na de ierd. en j .20 u. otelvan r art van :en 12 ngen. PEN Lturdag rij dag -• iierikzee. ïor. 8,30 r 9,- jr. 10,— 10,30 2-s 3 ure Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekenddat op Zaturdag den 16 dezer maand eenc inspectie >qp de straten in deze gemeente zal gehouden worden en noo.digen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erf de straten paden stoepen en goten rein en zindelijk te houdenen alzoo de bepalingen van het policie-reglement behoorlijk na te levenopdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden toe gepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, i zal deze worden afgekondigdomgeroepen en in de I -Courant geplaatst. Zierikzee, den 4 Mei IS68. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee j Gezien de wiet op de schutterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen j derzelver wetdie in betrekking staan tot de jaarlijksche I inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers Van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende j de laatste helft dezer loopendo maand moet gescbiedeu brengen bij deze ter kennis van de belanghebpenden Dat de registers ter inschrijving voor de schutterij van de geborenen in de jaren 1843 tot 1834 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle I mannelijke ingezetenen welke... tot het laatstgcmelde j jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige I jaren geboren zijnde sedert de laatst vórige iuschrij- ving zich alhier met er woon hebben nedergezet waaronder ook begrepeu zijn demilitairen welke na J dien tijd gepaspoiteerden de vreemdelingen welke sedert 'dezen tijd van buiten liet rijk zijn gekomen en zich- alhier hebben gevestigd, voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene j I uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke over- 1 brengingvan den zetel van hun vermogen en de M hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaartszon der dat de tijdelijke uitoefening van eemg bedrijf of handwerk in eenig ondergeschikte betrekking als zoo danig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren. Dat van uc inschrijving 'niemand der vorenstaande personcu is uitgezonderdmaar dat allen zonder on derscheid daarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen vermeen en volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgesloten en te behoorenen dien ten gevolge ook zij nietdie hun ontslag uit de seliutier- lijke dienst reeds hebben bekomenzullen derhalve al de bovengemelden als daartoe bij deze wordende op geroepen moeten verschijnen ten raadihuiz'e dezer ge meente op 15 Mei e. k. en volgende dagen des voormiddags van 1012 ure ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat registerwaartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze regislers zullen op den lsten Jiuiij 1868 linaal worden gesloten. Dat de studenten geëmplooijeérden in huizen van negotieklerken van notarissen advocaten enz. be dienden en werkboden moeten worden ingeschreven in do gemeente alwaar zij hunne studiën bonden werk zaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmplooijeerden bij het gewestelijk bestuur en alle anderen al wonen zij ook elders iu de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie buiten 's lands studeren of werkzaam 'zijn in dc ge meente hunner .vorige woonplaats de buitenhui dsclie zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de .aan boord wroiicnc|e schippers iu.de ge meenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of \yel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaandeopgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne naiuen voor- en bijnamen., van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaatsmet aanduiding van wijk en nommer het beroep' hunner ouders en dat yan hen zelfof zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars van het getal hunner kinderen van beider sekse(welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk, bewijs afgegeven door den burge meester of ambtenaar van den burgerlijken stand) sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeen endat hen van van de schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van artt. en 4 der wetmet opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren, aangemaand om zicli tijdig van eene geboorte- acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren te.n einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiedenen .om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf v.an zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits - uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828 al de genen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juuij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschrevenen dat den- zelven dje ten'gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete on daarenboven ponder loting bij de Sehutterij ingelijfdindien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunno aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige-onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekon digd en aangeplaktdaar waar zulks te doen gebrui kelijk is. Te Zierikzee den 1 Mei 1868. J. C. E. baron van Lijnden zich bereid verklaard hebben als subcommissie werkzaam te zijn tot het in zamelen van bijdragen voor de oprigting te Leijden van een standbeeld van Boerhaave op den 20Usteu geboortedag van dien grooten geleerde. Wij hopen dat die heeren in ruime mate de gelde* lijke ondersteuuiug mogen ondervinden van de ingeze tenen dezer stad en aangrenzende eilaudeu. Zoo iemand, dan voorzeker is het Boerhaave die door zijn leven en werken den roem van Nederland verhoogd heeft zoodat het plan om een openbaar huldebewijs aan de nagedachtenis van den uitstekendsten geneeskundige vau zijnen tijd te brengen de sympathie van ieder ipoet wegdragen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben met .wijziging van art. 1 en 2 van hun besluit van 31 Ja- nuarij jl. no. 2 (provinciaal blad no. 14) als door dp longziekte besmet verklaard de hofstede en omrin gende gronden in gebruik bij den landbouwer E. Ko hier onder de gemeente Zonnemaire, In de Goessche Courant van 5 Mei 11. lezen wij Naar wij vernemen heeft de kiesverecujgiug „A.an allen regthier ter stede de kandidatuur voov het. lid maatschap der provinciale staten aangeboden aan den hper G. J. van den Boschburgemeester der gemeente Kalteiidijke te Wilhclminadorp maar heeft deze voor die kandidatuur bedanktonder anderen op grond dat het naar zijn gevoelen minder wenscbelijk is dat bur gemeesters -in de vergadering der provinciale staten zitting nemen, Het Handelsblad meldtdat mevr. Corijn-Heilbron de bekende soubrette van liet tooneelgezelschap der heeren Boas en Judels met Augustus a. s. het Neder- laudsoh tooneel zal verlaten om als Eransph toopo.el- speelster op te treden. - Uit Chaam meldt men van 3 dezer. In den pacht van Donderdag op Vrijdag jl. werd alhier in een Waterloop gevonden het lijk vau Catharina Smekens oud 12 jaren. Vele vermo.edens bestaan er dat bier eene -misdaad is gepleegd daar in dien waterloop zoo weinig water is dat er aan gewone verdrinking niet te denken valt en men aan bet meisje sporen van ge pleegde mishandeling van den ergsten aard heeft bespeurd. De -justitie uit Breda daarvan keunis bekomen heb bende stelde den volgenden dag een onderzoek in lo.po iu hetwelk twee dagen duurde doch tot heden vruch teloos, Eu is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 1 Mei 1S68. Burgemeesteren Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 7 Mei. Wij vernemen dat de II. H. Dr. J. K. de Bruijne Mr. J. Moolenburgh en Mr. DU'mCÏÏLA N D, Uit Frankfort schrijft men „Een der personen die gedurende geruimen tijd door wijlen koning Theodoras in hechtenis waren gehouden is uit onze stad geboortig nl. de zendeling Stern behoorende tot eene hier gevestigde Israëlitische familie. Zeker heeft nog nimmer een Frankfurter zooveel geld gekost als de heer Stern want men weet dat ieder der thans bevrijde gevang-non aan de Engelsche regering op verscheidene hon derd duizend ponden sterling komt ie staan Op eersten Paaschdag heeft te Lemberg een in liet geheim gedrukt Poolsch vliegend blaadje liet licht gezien het voert teil titel Conf'oderataan net hoofd vindt men de ver melding dat het op gemelden dag voor het eerst is in liet licht verschenen en den dag waarop Polen van de Oostzee tot de Zwarte zee vrij zal zijn, voor het laatst het licht zal zien. Hef blad is zeer scherp tegen Oosten rijk en tracht te betoogen, dat de Oostenrijk- sche regering de Polen slechts om den tuin leidt en hen als middelen gebruikt om hare doeleinden te bereiken. De policie die ver scheidene exemplaren van dit blad in beslag heeft genomen, heeft de overtuiging dat het te Lemberg is gedrukt De Kouingsbeigsclie Hart. Zeiiung irjeld', dat weder een geneesheer dr. Rartsch aan typhus is overleden li it is reeds de twintigste geneesheer die het slagtoffer wordt van de thans in Oost-Pruissen heerschende vreesselijke epidemie. Iu Rusland is door den heer Nazarow eene uitvinding gedaan om het ijzererts zoo te behandelen dat men er naar verkiezing ijz°r of staal uit kan halen. Een der grootste Russische scheikundigen de Khodnew, spreekt in een wetenschappelijk blad met veel lof over dio uitvinding welke zeker van groot belang mag geacht worden. Pr zijn maatregelen genomen om de banknoten van de koninklijke landsbank te Wiesbaden, te doen inwisselen tegen 4 thaler de 7 gulden. De verwisseling zal plaats heb? ben bij al de kassen van het voormalig hertog dom Nassau en te Frankfort. Naar aanleiding van het plan om te Dusöel(iorp eene vaste buig over den Rijn te leggen, zijn de eigenaren van Rijn vaartuigen opgeroepen, oin zich bij het daartoe ingestelde- comité te vervoegen ten einde te worden gehoord over de schadeloosstelling, welke hu zou toekomen voor het veranderen hunner masten Men maakt daaruit op dat de ge projecteerde brug lager wezen zal dan die te Coblenz en te Keulen. Te Gottlingen hebben ue metselaars den arbeid gestaakt. De patioons zijn echter va^fc besloten do geeisehte verl ooging der werk- loonen niet toe te staan. Een deel van ben die den arbeidt staakten hebben dien echter weder opgevat. f R ANKE IJ K. Aan eene proeve der drukpersvrijheid die tegenwoordig in Frankrijk heer-scht kan de veroordeeling strekken van 1'Inpartial dau- phinois. Deze had medegedeeld dat bij het uitbreken van ongeregeldheden te Grenoble liet volk de Marseilaise en het bekende koor uit Charles VI had gezongen en geroepen had weg met de nationale garde. De redactie is nu veroordeeld wegens het verspreiden van valsehe tijdingen Wel erkende de regter dat die mededeeling volkomen overeenkomstig do waarheid was, maar de redactie had aan die oproerige kreten en liederen meer waarde gehecht dan aan de aanleiding: het verhol om een vaudeville op te vqeren. Volgens tij imgen uit Haïti heeft er bij Gona'jves een bl-oedige slag plaats gehad U»s- schen de regeringstroepen en du opstandelin? gen waarbij de eersten de nederlaag hebben geleden en velen hunner als krijgsgevangenen in de uiagt der insurgenten zijn gevallen. Ten gevolge dier overwinning zijn de opstan delingen meester van vele steden geworden ook te Gonaïves moet eene insurrectie zijn uitgebarsten. Men leest in den Franschen Moniteur s „De minister van marine beeft de tijding out vangen van den moord geploegd op een deel der equipage van eene sloep bij het stoomschip Uuplei^ behoorende. Die sloep was den 8 Maart dpn Franschen gezant gaan afhalen. Hare equipage werd plotseling op de kade aangevallen door een honderdtal gewapende Japanneezen die li bout portant vuurden. Tien Fransche matrozen zijn van dezijn aanval de slagtoffers geworden. Men berigt dat het Japansche gouvernement al de genoegdoening heeft verleend die mqn Wegens het gebeurde heeft geëischt." - Uit Algiers ontvangt men bij voortdu- rj,jg treurige berigten omtrent den hongers dood, I)e Arabieren zijn letterlijk verstoqipi

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1