uk m Zaterdag 2 Mei. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. ïten. Besturen en Administratiën Bekendmaking Afkondiging. Bekendmaking. Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. tavia beiden 63% 85% 34% 38«/„ 92'/i« 188% 22% 60% ÖlVjg 10% 32% ZIER1KZEESCHE CODBANT Pfl/JS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en I Doodberlgten van 1 6 regels Af 1 behalve bet zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEME NTS PRIjS. Per drie maanden ƒ2,00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg a - 6.70 a - 3.20 a - 4.60 a - 9.50 a - 13.75 a - 10.— a - 10.75 a - 8.50 Burgemeester en "Wethouders .van Zierikzee ver zoeken de ingezetenen om bunne rekeningen en bewijs stukken wegens schuldvorderingen ten laste-van hei Rijk de provincie en de gemeente over liet jaar 1867, ter plaatse waar het behoort ten spoedigste intedienen ten einde te voorkomen dat hunne vorderingen ten.;gevolge van te late indiening volgens de wet, als verjaard moeten beschouwd worden. Zierikzee den 29 April 1868. Be Burgemeester B. C. CAU. De >'Becretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee nfó.ken bekend dat het kohier der belasting op de honden in deze gemeente over dit dienstjaar door heeren Gede puteerde Staten dezer provincie goedgekeurdwordt gestéld in 'handen van den Gemeente-Ontvanger ter fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 30 April 1868. De Burgemeester-, B. C. CAU. De Secretaris J. =P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbende ingezetenen dat zij die voor het saizoen van T868 -op '69 eene Jagt of Visch-acte ver langen zich daartoe ter gemeente-secretarie behooren aan te melden en -dat zij die ter zake van onver mogen eene kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomenaldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van liet vischwater af te geven met uitnoodiging om die aan vragen zoo spoedig mogelijk te doen opdat ieder in tijds van zijne acte zou kunnen voorzien zijn. Zierikzee, den 1 Mei T8'68. B. C. CAU. Inschrijving voor de Schutterij» Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de schutterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelver wetdie in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestclde registers yan vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste, helft dezer loopende maand moet geschiedeu brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijviug voor de schutterij van dc geborenen in de jaren 1843 tot 1834 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrij ving zich alhier met er woon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welke sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigdvoor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke over brenging van den zetel vaii hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaartszon der dat de tijdelijke uitoefening van eemg bedrijf of handwerk in eunig ondergeschikte betrekking als zoo danig voorneiiien wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in 'dat register waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren-. Dat van de inschrijviug niemand der vorenstaande personen is uitgezonderdmaar dat allen zonder on derscheid daarin bêgfèpen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen vemieencnvolgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behoorenen dien ten gevolge ook zij nietdie hun ontslag uit de schutter- lijke dienst reeds hebbón bekomenzullen derhalve al de bovengcmelden als daartoe bij -deze wordende op geroepen moeten verschijnen ten raadhuize dezer ge meente op 15 Mei c. k. en volgende dagen des voormiddags van 1012 ure ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. 'Deze registers zullen op den lsten Junij 18-68 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmplooijeerden in huizen van negotie klerken van notarissen advocaten enz. be dienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de.gemeente alwaar zij hunne studiën houden, werk zaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmplooijeerden bij het gewestelijk bestuur en alle anderen al wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie buiten 's lands studeren -of -werkzaam zijn in de ge meente hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarendein de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende'schippers in de ge meenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad öf wel personeel cn mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De -vorenstaande opgeroepeueu zullen verpligt zijn bij hunne 'inschrijving opgave -te doen vau hunne namen voor- en bijnamen., van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats met aanduiding van wijk en nom'merhet beroep hunner ouders en dat van hen zelf 'of zij zijn gehuwd-, ongehuwd of weduwenaars van het getal hunner kinderen van beider sekse(welke laatste -opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den burge- meester of ambtenaar van den burgerlijken stand) •sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeer)en dat hen van van de schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van artt. -3 en 4 der wetmet opgave van het artikel en het •onderdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren aangemaand om zich tijdig van eeüe geboorte- acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdomvervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wét en art. 6 van Zijner Majestëits besluit van 21 Maart 1828 al de genen 'die zich voor het sluiten der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijvenalsnog ambtshalve zullen worden ingeschrevenen dat den- zelven die ten gevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete eu daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfdindieu het zal blijken dat cr tijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten kunne'aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent" eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekon digd en aangeplaktdaar waar zulks te doen gebrui kelijk is. Tc Zierikzee den 1 Mei 1868. Eu is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 1 Mei 1868. Burgemeester cn Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De tweede kamer heeft jl. Dingsdag hoofdstuk IIÏ der staatsbegrootiug voor 3 868 (buitenlandsche za ken) met 37 tegen 35 stemmen verworpen. De verdere discussiën over de begrootiug zijn ge schorst op verlangen der ministers die eerst liet wel nemen des konings wenschten te vernemen. Jl. Zondag hebben te Strijen in de kerk wanor delijkheden plaats gehad die buiten de kerk werden voortgezet en een zóó ernstig karakter hebben aauge nomen dat naar Dordrecht aanvraag werd gezonden om hulp van de militaire magt. Een detachement pontonniers onder bevel van den 2en luitenant Reigeu, is daarop Zondag avond naar genoemd dorp vertrokken, om de rust te herstellen. Als aauleidiug tot deze rust verstoring noemt meu ontevredenheid onder de bevolking over den inhoud der preek van den predikant. Zelfs zou deze laatste door de opgewonden menigte zijn ge vangen genomen. Volgens eene andere lezing staan de ongeregeldheden in verband met de arrestatie van den godsdienstleeraar van Keulen die -Zaturdag avond naar het huis van arrest te Dordrecht is overgebragt. De Middelburgsche maatschappij van stoomvaart hield jl. Zaturdag eene vergadering van vennooten waarin onder anderen de rekening van het vorige dienst jaar is vastgesteld en het dividend op 14 pet. per aan deel van f 1000 is bepaald. Ook is besloten de se dert eenigen tijd gebruikelijke afgifte van retourkaarten af te schaffendoch daarentegen de vrachtprijs der groote kajuit tot 2.50 per reis te verminderen. bleu schijft ons uit Ylissingen. Volgens een hier loopend gerucht zou onze algemeen geachte bur gemeester zijn ontslag als lid van den gemeenteraad hebben ingediend. De aanleiding hiertoe zou moeten gezocht worden in sommige handelingen dier vergadering in den laatsten tijdmaar vooral in den jongste zit ting van den raad. Algemeen hoopt men dat die geruchten niet bewaar heid wordenof dat het achtenswaardig hoofd van liet bestuur van zijn besluit als nog terugkome. Dezer dagen is aan bet station van den Rliijn- spoorweg te Gouda in betaling gegeven een nagemaakt muntbiljet van f 10 dat thans in haüden van de po- licie zich bevindt. Ter waarschuwing van het publiek diene dat in het valsciie muntbiljet het watermerk .ontbreektdat de koppeu der leeuweu zeer slecht ge- teekend zijn dat de door engelen gehouden kransen open zijn en de woorden „wettig betaalmiddel enz te groot en gebrekkig nagevolgd zijn en de afdruk der wet onleesbaar is. duitschland. De Freie Prefcse bevat eene mededeeling van den professor in de natuurknnde C T. Liebe, nopens eenjzeer merkwaardig verschijnsel. Die heer heeft een muis, wel te verstaan een zingende muis gevonden Opgesloten in eene kooi sedert drie maanden zingt dit beestje zeer bevallig eenige variaties, die veel gelijken op die van den leeuwerik, den nachtegaal en den kanarievogel. Mare stem omvat twee octaven, Genoemde professor schrijft dit phe- nomeen toe aan den eigenaardige» vorm der ademhalingswerktuigen van dit beestje want zijn ademhaling is een gestadig gefluit. Als die muis aan de eene of andere aandoening ten prooi is, hetzij van vreugde, als men haar voedsel geeft, of van angst, als men haar een kat laat zien clan hoort men haar goed zin gen. Prof. Liebe is voornemens na den dood van den muis haar te ontleden en de oor zaak van dit verschijnsel nader te onderzoe ken maar dit kan nog wel eenigen tijd duren want het diertje hoewel het zijne vrijheid mist is zeer vrolijk van aard en bevindt zich wel. FRANKRIJK. De toestand van gewapenden vrede blijft steeds een allerongunstigste?) invloed uitoefenen op het gebied van handel en nijverheid In de eerste helft van April heeft de regtbank van koophandel te Parijs vijf en zeventig failli» tverklaringen uitgesproken. Men schrijft uit Algiers, onder dagtee- kening van 16 April, aan den Messager du A'idi Voor den krijgsraad van Algiers zal een misdadiger teregt staan die naar men zegt er zijn werk van maakte zijne geloofs- genooten in zijne woning te lokken en hun dan te e^en te geven. Wanneer zij evenwel des nachts in een diepen slaap gedompelt waren doodde hij hen, zoutte hun lijk zorg vuldig in en lokte op het gebruik daarvan andere slagtofters. Op deze wijze zou hij zeven personen vermoord hebben wier been deren ten deele verkoold cp eenigen afstand van zijn huis gevonden werden. Zijne schoon zuster die zijne onmenscheüjke wreedheid had ontdekt zou hem aangeklaagd hebben. De aartsbisschop van Algiers voedt in zijn paleis op dit oogenblik een Arabisch meisje op, dat getuige is geweest van nog verschrik kelijker gruwelen. Dit kind dat aan hare ouders onivlugt was werd opgenomen door de bedienden van den kerkvoogd. Op hare aanwijzirg, volgde men haar naar de hut van haren vader, waar men een groot aantal been deren vond en een eigenaardiger) reuk waar nam, die deden vermoeden, dat daar mensclien- vleesch was bereid. Ondervraagd, verklaarde het 7jarige meisje bespeurd te hebben dat de ouders waren overeengekomen om hunne kinderen op te eten en dat terwijl de vader het slagtoffer stevig vasthield, de moeder het met een grooten steen op het hoofd sloeg tot dat de dood er op volgde Op deze wijzo halden zij achtereenvolgens vier kinderen vermoord en opgegeten aan het viifde en laatste gelukte het te ontkomen. Men ver zekert dat dit jonge mtisje bezig is met het leeren van het Frar.seh ten einde aan den keizer en de keizerin, indien deze in Algerie mogten komen de verschrikkelijke tooneelen te verhalen waarvan zij getuige is geweest. GROOT-BRIT TAN NIEN. De lord-stedehouder van Ierland heeft dezer dagen vijf personen die in Ju lij 11. wegens Fenianisme tot een jaar gevangen zetting waren veroordeeld in vrijheid doen stellen. Naar verschillende grootenneels of- ficieele berigten schijnt men zich de laatste gebeurtenissen in het rijk van koning Theo- dorus aldus te moeten voorstellen. Toen het Engelsche leger na een zeer moeijelijken marsch door een bergpas waarbij men een groot aan tal muilezels verloor tot op twintig mijlen afstands van Magdala was gekomen werd deze vesting door sir Robert Napier verkend. De vesting scheen goed. verdedigd schier onneembaar. 1

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1