JJS°. I oensdag 29 April. t 1868 WOENSDAGE N ZATERDAG. Besturen en Administratlën en. Bekendmaking. Afkondiging. «f Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. -1 igten. ct. 63% 85»/b 34% 38'/,, 92% 189'/* 45»/, 22»/, 61»/, PRIJS DER ADVERTENT IE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERS CH1JNT: AB O NN EM E NTS-PR IjS. Per drie maanden f 2,00Franco per post 2,25. In?,en ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'smorg 61% 50»/, 10»/8 32% titelen I 1. Mudde. en f 8.50 n - 10.00 - 12.50 wten - 00.00 Ito - 9.50 to - O.OO - 00.00 Ld - 00.00 d - 00.00 ikzee, 1867. 50 a 29.00 50 a 28.00 00 a 00.00 50 a 29.00' 50 a 28.00^1 00 k 00.00 50 a 29.00 J 50 a 28.001 00 a 00.00 S,' .50 a 7.00 3 .00 a 6.00 rlan Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kennis dat de verkiezing v&a drie*leden der Provinciale Staten van Zeeland voor de leden die op den eersten Dings dag van Jalij aanstaande zullen aftreden', de heeren J. van der HAVE mr. J. MOO- LENBIJBtrH en C. van der VLIET Dz. zal plaats liebben op het llaadhuis dezer gemeente op Dingsdag den 12 Mei aanstaandevan des morgens 'negen tot ,v„v middags vijf ureen dat acht dagen te voren bij iederen kiezer, een gesloten briëf van'opröeping een stembriefje bevattende zal worden tehuis bezorgd ingevolge de wet. Iderikzeeden 22 April 186S. De Burgemeester B. C. CAD. De' Secretaris J. P. N. EBMEllINS. botterdam. 'smorg. 10.l| dam. Botterdam. gs, donderd. ci org •De Burgemeester van Zierilczee maakt bekend dat het kohier van het patentregt over het dienstjaar i 18671868, 3e kwartaal, executoir verklaard door den heer Commissaris des 'Koniugs in deze provincie den 16 dezerop heden wordt gesteld in handen van den heer Ontvanger dför directe belastingen in deze gemeente ten fine van invordering ingevolge de wét. Zierikzeeden 2:7 April 1868. •B. C. CAD. 10.20 het „Hotel va: de afvaart vai gens ten 1 Ylissrngen. Op Zaturdag den 9 Mei e. k. zullen de Amster- fdamsche departementen der maatschappij „Tot Nut Aan 't Algemeen" het zilveren Zangfeest Wilhelmus JËSmits" (het 25jarig feest der stichting van het volks zang-onderwijs volgens zijne leerwijze) vieren. Het zal bestaan in een ochtend zangfeest en in avondfeestelijk heden en balterwijl het niet ontbreken zal aan rijke en treffende "blijken van hooge waardering en ingeno menheid met den verdienstelijken hoogvereerden Smits. Elk vriend en voorstander van het Lied kan dit feest medevieren of aan het feestgeschenk dat den heer Smits zal worden aangeboden, bijdragen. Nadere bij zonderheden zoowel betrekkelijk het feest als hét, geschenk zijn in een uitvoerig programma en eene circulaire van Bestuurders van het volkszang-onderwijs aan de hoofd onderwijzers in Nederland vervatwaarvan bij de I hitgevers dezer Courant een exemplaar is ontv-angen en bij hen ter lezing ligt. Eergisteren is ter reede van Texel geankerd Zr. pen 's mor. 10,- Ms fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau kommandant de kapitein ter zee de Man komende rnt de Middellandsche zee laatst van Portsmouth. - Men verneemtdat Zr. Ms. stoomschip de Valk •bestemd is om ua binnenkomst Zr. Ms. fregat Adolf hertog van Nassau uit de Middellandsche zee nu laatstelijk uit Engeland, een gedeelte der bemanning van dit schip over te brengen naar den Moerdijk van Waar dit gedeelte (ongeveer 100 Man) verder per spoor- BAAE" ERPË^ j cn Zaturda g en Vrijdag naar Zierikzé pen 'smor. 'am lam Halen. A. de VOS. trein zal worden overgevoerd naar Toulon ter in dienst- stelling van het aldaar nieuw gebouwde ramschip de Schorpioen. Het transport zal gekommandeerd worden door den luitenant ter zee le klasse -J. E. van Kervel le officier en mede begeleid worden door den officier van gezondheid 2e klasse C. J. Stocku-m. -XJit Botterdam meldt men van 23 dezer. Het is voorzeker te bejammeren on de ouders ziju zeer te be klagen- wanneer hunne kinderende ouderlijke verma ningen in den wind slaandeeen slecht levensgedrag- leiden maar oneindig betreurenswaardiger is het wanneer ouders hunne kinderen tot slechte daden aan sporen en aanmoedigen. Een voorbeeld hiervan zag men 11. Dingsdag tei- fcorrcktionnele teregtzittiug van de regtbank alhier. Daar stond nl. een veertienjarig- meisje met hare 'moeder teregt voor de volgende feiten De eerste bekl. in loontrekkende dienst zijnde vindt; op zekeren dag bij het verrigten van eenige werk zaamheden den sleutel der secretairewaarin haar meester zijn geld bewaarde eu verhaalt dit des avonds aan hare moeder. Dezehiervan partij willende trek ken gelast hare dochterniets aan hare meesteres te zeggen maar zet haar integendeel aan van die ge legenheid gebruik te meiken om haar geld te huis te brengen. Het gevolg hierv.au was dat de kleine van tijd tot tijd geld uit de secretaire nam als hare moe der dit noodig had wat nog al eens het geval scheen te zijn althans het ontvreemde bedroeg bij de ontdek king eene som van ruim f 400. Bij vonnis van heden heeft de regtbank le beid. (de dochter) veroordeeld tot twee jaren en de 2e bekl. (de moeder) tot vijf jaren gevangenisstraf met de kosten. Als eene nieuwigheid bij de verkiezingen te Breda-, wordt vermeld dat men begonnen is met een kan didaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad waarvoor den volgenden dag de stemming moest plaats hebbendoor den gewonen omroeper te laten procla- meeren. (Handelsbl.) De aiTOJidisscmentsu-cgthank te Groningen ver oordeelde j!. Donderdag G. L. tot gevangenisstraf van 3 maanden geldboete van 25 eu in de kosten, ter zake van het gebruik maken van valschc maat. Mede stond heden voor de regtbank tëregt èen doofstomme jongeling kweekeling in liet instituut te dezer stede omdat hij zich niet bij tijds had aangegeven als dienst- pligtige voor dé nationale. militie. Onder de meest verzachtende omstandigheden eischte de officier van justitie tegen den Dcschuldigde eene geldboete van f 100 en veroordeeling in de.kosten. De regtbank zal over acht dagen uitspraak doen. Jl, Maandag is te Botterdam onder geleide van policie-agenten naar het krankzinnigengesticht overge- bragt J. G. S. oud 29 jaren die in den afgeloopcn nachtop verzoek zijner ouders welke door hem mis handeld werden in het eerste policie-kwartier in be waring genomen al dadelijk blijken gaf van aan krank zinnigheid lijdende te zijn en wel in zulk eeue mate dat hij steeds door eenige agenten van policie in be- dwaug moest worden gehouden zoo groot was de woestheid -van den 'ongelukkige dat hij drie agenten in de hand heeft gebeten, en zelfs nog al erg. Met den spoorweg Heereveen-Leeuwarden is men tot aan het stations- emplacement niet het leggen der spoorstaven gereed zoodat do geheelo voltooijing eer lang mag te g-emoet gezien worden. Gisteren -zou vau Groningen naar "Winschoten een proef-pleizortrein rij den waarvan de opbrengsten ten voordeele zullen ko men van de weduwe Lehman wier man bij het sprin gen vau den locomotief te Harliugen op 31 Maart is omgekomen. Het Bataviaasch Handelsblad deelt in zijn alge meen overzigt mede waarbij de minister van koloniën gemagtigd wordthet verlof aan zieke Indische ambte naren die zich tot herstel van gezondheid in Neder- laud bevinden tot drie jaren te verlengen met be houd van het verlofs-tractement. Het Bataviaasch Han delsblad acht dit besluit zeer gunstig doch in het be lang van den dienst minder practisch. Het is van oordeel dat wie binnen twee en een half jaar in Europa niet genezen is van eene ziekte in Indië opgedaan waar voor hij een ander klimaat zoeken rüoest zeer zelden binnen de volgende maanden zoodanig hersteld zal zijn dat hij naar Indië terugkeeren en zijn dienst hervatten kan. Ook meent het blad dat men beter had gedaan in verband met de verbeterde communicatie liet geh'ée- le stelsel van verlof geven te reorgauiseeren en te bepa len dat tien jareu actieven dienst in Indië aanspraak geeft op één jaar verlof naar EuropaAustralië of elders. Naar men verneemt zou er een kindermoord plaats gehad hebben onder de gemeente Nieuwland. Ten minste moet het lijkje van een pas geboren kind op eene hofstede aldaar in den grond ziju gevonden. Vermoedens zijn gevallen op eene dienstbode van den aldaar wonenden landmanwelke haar zoo 't schijot onmiddellijk naar de gemeente barer woonplaats heeft doen vervoeren. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is bij den winkelier van Kootaan de Oudegracht tusschen de Weesbrug en Brandsteeg te Utreoht een poging tot diefstal gedaan. Het SGbijnt dat de dief zich des avonds in huis heeft lateu opsluitendoch later minder goed kans gezien heeft er uit te komen. De alleen wonende benedenbewoneromstreeks half twee onraad verne mende riep den bovenbewoner op en maakte toen met hem gerucht op de straatomdat zij vermoedden dat er personen in huis of in den kelder waren. Na lang te vergeefs in den omtrek hulp van de policie of nacht wacht gezocht te hebbengingen zij te zamen den kelder doorzoeken waar zich eensklaps iemand ver toonde, die den trap opvloog en door den winkel en openstaande voordeur verdweenzonder dat men hem lreoft herkend. De betrokken personen beklagen zioh dat er in den omtrek geen hulp van policie of nacht wacht was te verkrijgenniettegenstaande er door hen en andere personen geschreeuwd en zelfs moord geroe penis. Eerstom 3 uren kwam de verlangde hulp opdagen doch de vogel was toen gevlogen. (N. Utr. Cour.) Uit Hengelo meldt men dat twee der conducteurs die onlangs door Pruissische po licie te Salcbergen in hechtenis genomen en later naar Berlijn gebragt zijn dezer dagen zijn teruggekomen nadat zij van de tegen hen ingebragte beschuldiging van hoogver raad waren vrijgesproken. Omtrent hun der den lotgenoot is nog niets met zekerheid be kend daar zijne zaak nog niet is afgehandeld; echter verwacht men. voor hetn eveneens i rijspraak. Zekere B. ie den Haui dit jaar bij het geneeskundig onderzoek bij don mi litieraad voor de militaire dienst wegens ligchaamsgebreken vrijgesteld werd op aan vrage van een ander lotoling tot eene her- visitatie dezer dagen voor Gedeputeerde Staten opgeroepen. Hij weigerde niettegen staande ernstige aanmaningen aan deze op roeping gevolg te geven en werd op grond van art. 102 der wet op de nationale militie de gedaagde jl. Vrijdag gearresteerd en ge vankelijk naar Zwolle gebragt en thans voor de militaire dienst geschikt verklaard. In onderscheidene Belgische gemeenten heeft de hondsdolheid sedert eenigen tijd eene schrikbarende uitbreiding gekregen, zoodat op vele plaatsen de gemeentebesturen buitenge wone maatregelen tegen de gevolgen van dit onheil moeten nemen. Het aantal dolle hon den is zoodanig toegenomen dat er alleen te Brussel in deze maand reeds 33 gevallen van dolheid officieel zijn geconstateerd terwijl 7 personen op de openbare straat gebeten zijn. De policie-agenten aldaar hebben last om eiken losloopenden hond op te vangen en naar het abattoir te brengen om aldaar te worden afgemaakt, DUITSCHLAND. Sedert den aanvang van de vorige week komen bijna tjage'ijks deserteurs van liet pau selijke lpger te Bern aan waar zij zich dan bij de verschillende buitenlandsche consuls otn ondersteuning aanmelden, ten einde hunne reis naar hun vaderland te kunnen vervolgen. Volgens hunne verklaring zuil. n nog velen hun voorbeeld volgen, en is de ontevredenheid in dat leger zeer groot niet alleen wegens de niet-nakoming van de beloften die den rekruten bij hunne aanwerving gegeven zijn en de gestrengheid van de dienstmaar ook wegens de vijandige gezindheid van de Ro- meinsche bevolking tegen de vreemde soldaten die zich tegen vergif en dolk aldaar niet veilig achten. De gevallen dat soldaten door een dolksteek vermoord worden, vermeerderen zich. Evenzoo is het meermalen gebeurd, dat sol daten, door middel van hun toegediende ver giftigde ci.jaren spijzen of wijn den dood gevonden hebben. Of deze mededeelingen overdreven zijn te achten, willen wij in 't mid den laten. Het is evenwel waar, dat zij door velen herhaald worden wat ook het geval is met het berigt, dat diezelfde deserteurs zoo dra zij de Rotr.einsche grenzen zijn overge trokken, in het overige Italië de meeste onder steuning ontvangen en zelfs gratis naar de Oostenrijksche en Zwitsersche grenzen getrans porteerd worden. Een hunner verzekerde dat er op een maal tegelijk 20 man gedeser teerd waren, GKOOT-BRITTANNIEN, Er zijn twee Fenians te Londen gear resteerd als beschuldigd van het paleis der koningin in brand te hebben willen steken. •Deze euveldaad ontbrak nog aan zoo vele andere van de Fenians out de maat hunner misdadige aanslagen vol te meten. Het zou niet te verwonderen zijn, dat de bevolking in Ierland thans nog meer geestdrift voor den prins en de prinses van Wallis aan den dag zal leggen ten einde nlzoo haren afkeer van de plannen der Fenians te betuigen. Het berigt van eene poging om het paleis der koningin van Engeland Bueking- hatn-palace met Grieksch vuur in brand te steken, had te Londen zeer groute verhoudin - gen aangenomen. Sommigen verhaalden dat de wacht en de aanwezige bedienden vermoord waren en een gedeelte van het paleis door de ontploffing was verwoest. De werkelijkheid schijnt te zijn, dat de policie kennis gekregen heeft dat eene hoeveelheid Grieksch vuur zou overgebragt woiden naar de wijk waarin het paleis staat. De pol.cie zag ook werkelijk in den loop van den avond drie man langs het hek hetwelk het paleis omgeeft, eene zware kist half dragen en half slepen De dragers zetten telkens hun last neer en bekeken op verdachte wijze het paleis. Toeu tnen hen aanhield en naar hunne namen vroeg hebben zij zich verzet. Een hunner is ontkomen doch de twee anderen zijn in verzekerde be waring genomen. De kist was met tin bekleed en gevuld met water waarin twee flesschen Grieksch vuur gedompeld waren. Anna Justice een der beschuldigden van deelneming aan liet complot om de ge vangenis van Clerkenwell in do lucht te doelt springen, is vrijgesproken. Het proces tegen de overige beschuldigden wordt voortgezet. Een tweede der beschuldigden van deelne ming aan de ontploffing bij de gevangenis in Clerkenwell, O'Keefe, is even als Anna Justice bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Intussclten •zijn beiden nog niet op vrije voeten gesseld omdat de aanklagt in verscheidene punten vervat is en voor den vorm eerst ook op de andere punten der beschuldiging vrijspraak moet gevolgd zijn. Een derde beschuldigde Barret tracht een alibi te bewijzen. Een schoenmaker uit Glasgow getuigt op den da<r der ontploffing een paar schoenen van hem te Glasgow ter herstelling te hebben aangenomen.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1