I II tï0. 33 Woensdag 22 April. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. I Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 5S<%, 63% 85%. 35% 38% 9 2 Vb 189'/, 46%. 22 61% 50V, 10% 32% ZIER9KZEESCHE L V - 10.00 - 12.00 - 00.00 - 9.75 - 0.00 - 00.00 - 00.00 - 00.00 a 28.CO a 27.00 a 26.00 u, a 28.00 a 27.00 a 26.00 g- a 28.00?- a-27.00"» a 26.00 1, a 8.00 a a 6.00 PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEM E NTS PRIjS. Per drie maanden 2,00—Franco per post f2,25. Inzeil ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sworg Uit Brouwershaven berigt men dat de knecht van'Hen ligter-schipper J. de R.zich jl. Zondag met een scheermes den hals heeft afgesneden. Verstands verbijstering en misbruik van sterken drank schijnt hier van de oorzaak te zijn. Opmerkelijk is het«dat de vader en grootvader van dezen man zich op dezelfde wijze van het leven hebben beroofd. De Staatscourant behelst de volgende waarschu wing van '<den minister van financiën aan het publiek „Het is gebleken, dat in den laatsten tijd op uitgebreide schaal -pogingen worden aangewend tot het bevorderen van deelneming hier te lande in buitenlanHsehe lote rijen bepaaldelijk door het te koop aanbiedenschijn baar van aandeelen dn leeningen welke 'ten laste van vreemde mogendheden of maatschappijen zijn gesloten, en op gezette tijden en met vaste premiën uitloten doch in werkelijkheid van kansbiljetten of loten in lo terijen ter risico van in het buitenland gevestigde ban kiers gegrond op de uitloting der aandeelen in de leeningen welke aan het hoofd der door die bankiers rondgezonden wordende plans hunner ondernemingen zijn vermeld. Dientengevolge worden de ingezetenen gewaarschuwd om zich te onthouden van alle agent schappen voor buitenlandsche loterijenvan welken aard ook aangezien het collecteren of doen collectereu middellijk of onmiddellijk onder welke benaming ook voor loterijen buitenslands aangelegd zelfs het doen uitgeven of verspreiden van eenige berigten plans of advertentiën van zoodanige vreemde loterijen bij de wet van 22 Julij 1814 (Staatsblad no. 86} op de daarbij bedreigde geldboete is verboden. De sterfte onder de kinderen is dezer dagen te Middelburg nog al aanmerkelijk één gezin verloor bin nen twee weken tijds drie kinderen van 3 10 en 11 jaren oudwelke allen aan typhus zijn bezweken. Uit Harlingen meldt men van 16 dezer. In deze week zijn van hier per Hulsche stoomboot T'horbecke 120 landverhuizers naar Noord-Amerika vertrokken. Het is inderdaad iets zeldzaams dat hier in onge veer zes weken vijf menschen zijn verdronken. Dezen morgen vond men in de buitengracht alhier weder het lijk van een dienstmeisje dat sedert jl. Zaturdag spoor loos verdwenen en daar verdronken was. Aan een particulier schrijven van de kust van Guinea ontleent de Arnhemsche Courant het volgende Saltpoint5 Maart 1-868 Sedert mijn vorig schrijven is de toestand niet ver beterd. Het volk van Kommanda heeft reeds eenige Hollandsche negers overvallen en de bevolking der bosch- krommen of dorpen met name Ekwafoe Dabierée Apeenie en anderen hebben onder het geschut van Elmina eene schuilplaats gezocht en hunnen leeftogt moeten achterlaten. Deze vermeerdering der bevolking is te betreuren daar Elmina door genoemde dorpen Van voedsel wordt voorzien. De regentijd staat voor de deur en het koren moet in den grond. Niemand waagt zich echter in het veld uit vrees van overvalieu te worden en den kop te verliezen. Gebrek aan levens middelen zoo al geen volslagen hongersnood zal het gevolg zijn. Onlangs kwam do vijand tot bij Elmina men moet dus op zijne hoede zijn voor eene overrompeling. Onder de Europeanen zijn gelukkig geen zieken maar de voortdurende spanning werktin dit klimaat nadeelig op het ligchaam zoodat men daar nog niets van kan zeggen. Het Metalen Kruis gaat vertrekken wie zal dan be scherming verleenen Waarschijnlijk zal Elmina dan door de gecoaliseerde stammen worden ingesloten en de toevoer te land worden afgesneden. De handel staat geheel stiler is slechts vraag naar rum kruid en lood. Het innen der belasting op den invoer ging zeer goed maar er gaat nu niets om en ik verzeker u dat het welligt nog wel een paar jaren zal duren eer het vertrouwen weder hersteld is. Het subsidie waarover de tweede kamer altijd klaagtzal in stede van te verminderen zooals het zich liet aan zien aanmerkelijk toenemen. Geruchten zeggen dat de Eantijnen zich met Was- saws en Dinkjeras verbonden hebben om de Elmina's te bevechten. Dc gouverneur heeft iemand naar Was- saw gezonden naar aanleiding van die geruchten doch met den uitslag ben ik onbekend. Yerder zegt men dat een inval van de Ashantijnen is te voorzien. Bevestigt zich datdan is het leed niet te overzien en bet einde van den strijd ver te zoe ken. Het verbranden van Komanda had naar veler gevoe len kunnen worden voorkomen. De gouverneur het doet mij leed dit te moeten zeggen want hij is een goed mensoh heeft daardoor zeer onstaatkundig gehan deld en blijken gegeven van weinig doorzicht. Z.Exc. &al zich dienaangaande bij de regering moeijelijk kunnen verantwoorden tenzij hij tot dergelijke handelingen instruction heeft ontvangenhetgeen ik zeer betwijfel. De laatst gevoerde oorlogen hebben aan ïften- •schenlevens gekost als Krim784,991 Italië45,000 Sleeswijk-Holstein3,500 Yereenigde staten (Noordel. staten) 281,000 (Zuidel. staten) 519,000 Oorlog van 1866 45,000 Expedities in vreemde werelddeelen 65,000 1,742,591 Een totaal dus van bijna een millioen zeven honderd vijftig duizend menschen zijn binnen een tijdsverloop van 14 jaren in de kracht van hun leven door den oor log weggerukteen getal overeenkomende met de ge- heele mannelijke bevolking van ons land. Geldelijke verliezen Krim-oorlog 4,250 millioen Amerik. oorlog (Noordel. staten) 12,000 M (Zuidel. staten) 5,750 Italiaansche oorlog750 Oorlog in Holstein90 Oorlog in 1866 825 Yreemde expedities500 24,165 millioen Ruim 24,000 millioen gulden meer dan twintig ma len het bedrag onzer staatschuld en ruim zooveel als het bedrag der schulden van alle Europ'esche staten za- mengenomen vóér dit tijdvak zijn besteed ter vernie tiging van 1,800,000 menschen Middelb. Ct. Uit Rotterdam meldt men van 1 7 dezer. Heden voormiddag was er eene talrijke me nigte op de boen voor en in de omstreken van het huis aan de Goudsche Vest alwaar in den nacht van Dings lag en Woensdag de brand heeft gewoed, waarbij een geheel gezin zoo jammerlijk is omgekomen. L)e lijken der beklagenswaardige slagtoffers waren in drie doodkisten gelegddie alsnu met een stoet van drie lijkkoetsen en drie volgkoetsen naar de burgerlijke begraafplaats in Crooswijk wer den overgebragt. Langs den weg dien de stoet passeerde was het merkbaar welk eene algemeene deelneming het verschrikkelijk uit einde dezer ongelukkigen in de gemoederen had opgewekt. Uit Apeldoorn meldt men van 17 dezer. Heden morgen werden in een kolk in de buurtschap Westenenge alhier gevonden de lijken van twee vrouwen bij nader onderzoek bleken het de personen te zijn van Elsje Harms en hare dochter alhier woonachtig. Men schrijft de oorzaak toe aan zelfmoord daar beide in alles behalve bekrompen omstandig heden verkeerden en bij een der vrouwen nog f 20 aan rijksdaalders en eenig ander geld en papieren van waarde gevonden werden de dochter had echter gedurig vlagen van krankzinnigheiden vermoedt men dat deze eerst door in het water te springen en wel half naakt een einde aan haar leven heeft gemaakten de moeder óf door haar te willen redden, óf om andere redenen mede het slagt offer daarvan geworden is Uit Enschedé wordt het volgende ge schreven Dezer dagen vertoonde zich in de aan deze stad grenzende gemeente Lonneker een prachtig hert. Terstond maakte zich een 25tal boeren op om het beest magtig te wor den. Door het in steeds naauwer kring te omringen gelukte dit dan ook eindelijk. De bijzondere makheid van dezen boschbewoner die gaarne uit de hand zijn voeder aanneemt do-et vermoeden dat hij uit een of ander park is ontsnapt waarschijnlijk uit de omstreken van Bentheim uit welke rigting hij gekomen schijnt. Het publiek in de gelegendheid ge steld om dezen hier zoo zeldzamen bezoeker te bewonderen maakt daarvan dan ook een ruim gebruik In den laatsten tijd zijn hier veel vossen geschoten. DUITSCHLAND. We en en 17 April. Bij een bureau der administratie van de belastingen zijn 96,000 th zilver verduisterd. Er waren 13 ambte naren van medepligtigbeid beschuldigd. Zij zijn veroordeeld tot dekkiug van dit bedrag en de renten, waartoe hun jaarlijks een derde hunner bezoldiging zal worden ingehouden. Zij blijven derhalve in dienst. Te Olmutz is de priester Rudolf Lukesch wegens bijzonder scherpe uitdrukkingen ter gunste van het concordaat en tegen de han delingen van het Huis des Heeren in eene leerrede gebezigd, veroordeeld tot vijf weken arrest. Hij heeft appM aangeteekend. In Hongarije zijn dezer dagen talrijke troepen werklieden uit Italië aangekomen, die naar Arad zijn gedirigeerd om aan de spoor wegen te arbeiden Reeds vroeger zijn ver scheiden dergelijke troepen aangekomen en met de nog verwacht wordende zal het aantal arbeiders nit het Yenetiaansche gekomen tot 30,000 gebragt worden. Voor het loopende jaar is de sterkte van het Noord-Dnitsche bondsleger op voet van vrede 13,000 officieren, 39,000 onder officieren en 298,994 manschappen. In Penissen blijven de cl ruk pers-vervol gingen aan de orde van den dag. Thans is het dagblad van Posen in beslag genomen hetgeen tot eene nieuwe drukpers procedure aanleiding zal geven. De aanleiding hiertoe is, met het oog op de politiek van het Pruis- sisch kabinet, belangrijk genoeg om te worden medegedeeld. Het dagblad van Posen bevatte een brief van zijn berigtgever uit een der districten dier provincie, waarin bijzonderheden voorkwamen omtrent den ellendigen toestand der Poolscbe bevolking in sommige kleine steden en voorts werd opgemerkt dat bet „vreemd element", waarmede de schrijver het Duitsch element bedoelde dagelijks de Polen tracht te verdringen. In deze uitdruk king heeft het openbaar ministerie een belee- diging gezien voor de Duitsche nationaliteit. F ft A N K R IJ K. Onlangs boorden eenige Parijsche gen darmes op het terrein der aan de stad gren zende gemeente Pantin een regt bacchanalisch gezang dat uit den grond voortkwam. Met het oor op den grond aandachtig luisterende, konden zij duidelijk eenige uitdrukkingen on derschei len behoorende tot de zoogenaamde dievenjaal. Het terrein aldaar bestaat voor een gedeelte uit verlaten steengroeven en ofschoon het nu voor anderen moeijelijk zou zijn de plaats der onrleraardsche bijeenkomst te bereiken, waren evenwel de gendarmes ta zeer aan zulke nasporingen aldaar gewoon om zich van een nader onderzoek te laten afschrikken. Langs allerlei wegen en paden gelukte het dan ouk de plek te vinden en daar stonden zij plotseling te midden van het vrolijke gezelschap Er waren ongeveer dertig personen van allerlei ouderdom bijeen wier verschillend voorkomen en kleeding zulk een vreemd effect maakte dat het voor menig schilder iets interessants zou hebben opgeleverd. Het was het uitschot der vagebonden die door de policie reeds uit deze steengroeven verdreven waren geworden. De galerij, waarin zij zich bevonden was op de ruimste wijze met kaarsen verlicht die zij eenvoudig tegen de wanden hadden doen vastkleven. Een groote hoop aarde, vast ineengewerkt, diende tot tafe'. Het gezelschap vierde de b'uiloft van een dier vagebonden Het feestmaal bestond uit een zamenraapsel van alle mogelijke gestolen en door de gasten zeiven medegebragte eetwaren. Vooral ontbrak het er niet aan wijn, hetwelk buitendien genoeg bleek uit de luidruchtige stemming, waarin de feestgenooten zich bevonden. Oe verschijning der gendar merie maakte op eens een einde aan het uitbundig getier. Allen gingen uiteen om naar onderscheidene kanten de vlugt te nemen doch overal vonden zij de uitgangen zoo goed bezet dat er niets anders overbleef dan zich gewillig over te geven. Zoo doende werden dan ook allen gearresteerd. Reeds sedert eenigen tijd werden die steen groeven een paar keeren per maand onder zocht en telkens vindt men er eenigen van die rondzwervende personen. Inzonderheid is dit het geval in de winternachten. Van daar dat zulke feesten er tegenwoordig welligt

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1