M°. 31 Woensdag 1.5 April. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlaudsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEES P BIJ S DER ADVERT ENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels &f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABO NN EM E NTSPRIjS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2',25. Inzen ding der Advertentiên daags te voren, voor lOure'sinorg Zaterdag is een belangrijke val ontstaan aan den zeedijk van den "Vlietepolder tusschen de Oostnol en de Nieuw-Noord-Bevelandpolder. De val is ruim 200 el lang en nadert bij dijkperceel 13 tot op 16 el van de buitenkruin lijn. Waar men vroeger langs den voet der steenglooijing bij laagwater nagenoeg droogvoets kou gaan staat thans 10 el water. Vermits achter den val een inlaagdijk ligt bestaat er naar men meldt geen dadelijk gevaar. Als leden der provinciale staten van Zeeland moeten met den eersten Dingsdag der maand Julij a. s. aftreden uit het hoofdkiesdistrict Middelburg de hee- ren G. J. Sprenger mr. T. A. Lambrechtsen mr. A. M. Becaus dr. J. W. Callenfels te Vlissingen en jhr. P. D. van Citters, uit het hoofdkiesdistrict Zie- rikzee de heeren mr. J. Moolenburgh te Zierikzee J. van der Have Cz. te Ouwerkerk en C. van der Vliet Dz.te Zierikzee uit het hoofdkiesdistrict Tholen de heeren jhr. F. C. de Casembroot en M. W. J. de Visserte Tholen uit het hoofdkiesdis trict Goes de heeren M. P. Blaaubeen A. Kakebeeke Jz.beiden te Goes J. P. I. Buteux te Hcinkens- zand'en I. G. J. van den Bosch te Wolfaartsdijk uit het hoofdkiesdistrict Sluis de heeren I. C. O. Benteynte IJzendijke mr. J. E. Bisseeuw te Oost burg eu J. M. Hennequinte Sluis uit het hoofd kiesdistrict Hulstde heeren dr. H. J. van Eek te Axelmr. E. van Deinse te Hulstmr. J. P. Dron- kerste Neuzen eu dr. L. H. Jansente Axel. Uit het college van gedeputeerde staten zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren jhr. P. D. van Citters mr. T. A. Lambrechtsen mr. A. M. Becius alsmede het buitengewoon lid mr. W. Ph. Vis. Het bouwen van eene steenen uitwateringsluis bewesten Vlissingen een buitenboezem en een gedeelte van een binnenboezem en een gedeelte van den Mid delburg-'Vlissingschen watergang is aangenomen door den heer G. van Dam te Rotterdam voor 97,200. In de vergadering van 11. Woensdag der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen te Middelburg werd verslag uitgebragt over den staat van deze afdeeling en hare instellingenwelker toestand zeer gunstig mogt worden genoemd. Het departement telt 180 gewone leden15 donatrices en 4 honoraire leden. Voorts werd eene commissie benoemd om uitvoering te geven aan het besluit tot het vestigen in verschillende wijken der stad van bewaarschoolen of bewaarplaatsen van zeer jonge kinderen uit de minvermogende klasse ten einde een gunstigen invloed uit te oefenen op de zoo genaamde maitressen-schooltjes. Van de commissie tot bevordering van de belangen van den dienstbaren stand kwam een brief in, met verzoek haar bekend te maken met zoodanige dienstbodendie zich door buitengewone pligtsbetrachting in trrouwe en langdurige dienst hebben onderscheiden Onder de vraagpunten werd de weinige duurzaamheid der Wai- chersche boter besproken welke zaak door eene oom missie nader zal worden onderzochtwaarna de uitslag van dat onderzoek waarschijnlijk publiek zal worden ge maakt. Tot lid van het bestuur van het departement werd verkozen Jhr. mr. J. W. M. Schorer. Uit Maastricht meldt men van 8 dezer. In de gemeente Gulpen werd hedenna een geregtelijk inge steld onderzoek uit een daar vloeijeud beekje het' lijk van een pasgeboren kind opgevischthetwelk bleek door verwurging van het leven te zijn beroofd terwijl de kóórd waarmede de wandaad gepleegd was zich nog om denhals van het kind bevond. De ontaarde moe der is voortvlugtig en eene bij haar inwonende vrouw door het geregt in verzekerde bewaring gesteld. In het Amerikaansche blad de Grondwet lezen wij het volgendedat men ons verzoekt op te nemen Aan de landverhuizers. Ter opmerking van land verhuizers of hen die betrekkingen wenschen te laten overkomen diene het volgende Aangezien het onderscheid van reiskosten met zeil schip of stoomboot zoo weinig is het reizen per stoom boot vooral aan te bevelen en wel om de volgende redenen 1. Dat terwijl zeilschepen meestal 40 tot 60 dagen bezigende stoombooten eene gemiddelde reis van 12 tot 16 dagen hebben behandeling en voeding daarop over het geheel beter zijn. 2 Dat door een vasten dag van afvaart der booten vele kosten bespaard worden waaraan zij die per schip vooral wanneer zij van een buiten Nederland ge legen haven reizen meestal onderworpen zijn zon der nog van het gevaar van bedrogen te worden te 3 Dat terwijl erjgeen geregelde stoombootvaart van Antwerpen naar hier bestaatde reis over Huil en Liverpool de meest vorkieselijke weg voor den landver huizer aanbiedt. 4 Het beste is de passage van Rotterdam Amster dam Haflingen of elders alleen tot New-York te be- betaleu en niet verder. Zoo men de reis over Liver pool per stoomboot neemt, wordt in de verblijfkosten bij een te vroeg aankomen door de reederij voorzien. 5 Daar het ons gebleken is dat men in Nederland de reis van New-York naar het binnenland meestal in goud berekend dat nu een nadeel van circa 40 per cent uitmaakt raden wij een elk aan in geen geval verder dan tot New-York plaats te nemen buitendien kan men alhier dikwerf billijker vrachten voor het bin nenlaud bedingen. 6 Dat voor hen die per zeilschip willen reizen Rot terdam de beste gelegenheid aanbiedt. De ondervinding- van het verleden jaar heeft ons geleerddat de sche pen van Antwerpen veelal slecht zijn' en het proviand nog slechter is en die dus vooral vermeden moeten worden. New-York20 Ecbruarij 1868. Namens het bestuur der vereenigiug tot bescherming van Nederlandsche land verhuizers. M, Ermerdïs Secretaris. (Goessche Ct.) Te Leiden loopt het gerucht dat de regering voornemens is in de plaats van prof. Jan van der Hoeven twee hoogleeraren te benoemen, een voor de dierkunde en een voor de aard- en delfstofkunde. De splitsing is zoo rationeel dat we aan het voornemen daar toe bij de regering niet mogen twijfelen. Het is er juist zoo mee gesteld als met de schei ding van anatomie en physiologie na den dood van prof. Halbertsma. Gelijk Halbertsma zich bij voorkeur aan de anatomie wijdde ten nudeele der physiologiezoo was van der Hoeven in de eerste plaats zoöloog, niet zon der schade voor de studie der geologie en mineralogie. Naarmate de verschillende vakken van wetenschap* omvangrijker worden, wordt de vereeniging van meer dan een vak meer en meer onmogelijk. En al stonden de vakken die van der Hoeven doceerde nog op de iioogte van voor dertigveertig jarendan nog zou men waarschijnlijk te vergeefs rond zien naar een man van zijne encyclopaedische geleerdheid. Dit Breda meldt men van 8 dezer Maandag jl. heeft binnen onze stad een voor val plaats gehad, dat het leven van 9 menschen in groot gevaar bragt. De heer S. en zijn huisgezin bestaande uit zeven kinderen en eene dienstmeid werden na het middagmaal gebruikt te hebben ernstig ongesteld en weldra vertoonden zich bij hen verschijnselen van vergiftiging. Onderscheidene geneesheeren waren dadelijk aanwezig om de zoo hoog noo- dige geneeskundige hulp te verleenen en door aanwending van alle def kunst ten dienste staande middelen wist men het dreigende gevaar dan ook af te keeren en de vele lijders in het leven te behouden die nu schier allen hersteld zijn. Omtrent de vergiftiging zelve kan men nog niets mot zekerheid mededeelen al hetgeen dienaangaande wordt verhaald rust slechts op bloote vermoedens. Het provinciaal geregtshof te Zwolle hield zich jl. Dingsdag bezig met een belang rijke procedurewaaraan men het volgende ontleend. Op 30 November 11. omstreeks 10 u. 45 m. zagen de rijksveldwachter Arends en de buitengewone jagtopziener Hoegen op hunne surveillance in het ambt Vollenhoven twee mannen met geweren die bij hunne nadering zich ijlings op de vlugt begaven waardoor zij den een uit het oog verloren terwijl de andere een schot hagel op Arends lostte die, gelukkig door eeu struik beschermd anders zeker daardoor ge dood of althans gekwetst zou zijn geworden. De rijksveldwachter sprong direct op den vlugteling toe riep hein toe in naam der wet te staan en lostte toen daaraan geen gevolg werd gegeven eene zijner pistolen op hem. De jagtopziener Hoegen van het nazetten van den anderen strooper dien hij zag dat een paar faisanten bij zich had onverrigterzake teruggekeerd zijnde gingen hij en Arends naar de buurt schap het Klooster daar zij den man die op Arends had geschoten op kousen loopende want bij zijne vlugt had hij de klompen achter gelaten in allerijl zagen passeren met zulk eene snelheid dat zij hem andermaal niet konden inhalen. Zij gingen dan ook onvol daan naar huistoen hen op den weg een wagen ontmoette met één paard bespannen dat gemend werd door iemand dien zij her kenden voor den gevlugten strooper die echter zijne kleed ing veranderd had. Toen men naar zijne voeten zag bemerkte men dat die van klompen waren voorzien welke hij zoo als later bleek van den eigenaar van paard er. wagen geleend had om zijn togt naar huiszonder gevaar van ontdekt te worden te kunnen volbrengen. Dit mislukte echter hij werd gearresteerd zijn jagttuig in beslag genomen en het noodige onderzoek ingesteld waaruit bleek dat hij een bekend strooper met name H. Visser en wonende te Ambt Vollenhoven was. Het openhaar ministerie requireerde zijne schuldigverklaring aan poging tot moedwilligen manslagge pleegd op een ambtenaar in de uitoefening zijner function en zijne veroordeeling tot 20 jaren tuchthuisstraf Bij het laatste uitbreken der veepest in Engeland hielden sommige geneesheeren het er voor dat de ziekte van denzelfden aard was als de kinderziekte of kinderpokken. Zij meenden dus dat eene inenting met gewone koepokstof een voorbehoedmiddel tegen de veepest zou zijn. Dientengevolge wendde zich de burgemeester van Haarlemmermeer tot het genootschap van koepokinenting te Amsterdam, met verzoek zijne koeijen te willen inenten. Dit geschieddede koepokken ontwikkelden zich bij uitnemendheid en leverden stof tot inenten van kinderen, wier pokken zeer goed opkwamen en weder heelden. Het is in den verderen loop der veepest gebleken dat die ziekte van geheel anderen aard is dan de pokken en dat inenting van koepokstof niet tegen veepest beveiligt. Dat op de Badhoeve het vee van pest verschoond bleef wordt alleen aan de strenge afzondering toegeschre ven. Intusschen had de koepokinenting ge toond zonder eenig het minste nadeel voor de koeijen, te kunnen gedaan worden Noch haar algemeene gezondheidstoestand, noch haar groei noch het kalven noch het melkgeven waren daardoor ook niet in het minste be lemmerd. In de laatste weken was in Am sterdam gebrek ontstaan aan koepokstof. De burgemeester van Plaarlemmermeer hiervan verwittigd heeft nu verlof gegeven aan den heer Kwast, geneeskundige te Sloten om op nieuw eenige zijner koeijen met koepokstof in te enten. Zu'ks is gesclred en heeft weder goed gevolg gehad Op Maandag 6 dezer is daarvan de eerste stof kunnen worden gezon den naar het koepokinentinggenootschap te Amsterdam, dat daarmede de inenting op de kinderen zal beproeven. Daar de ondervin ding schijnt te leeren dat de koepokstof hare kracht beter behoudt, wanneer zij nu en dan weder eens van de koe wordt genomen is het wenschelijk dat ook nu en dan de vee houders daartoe hunne koeijen afstaan des noods in het belang hunner eigene kinderen. (Weekbl. van Haarleminerm.) DUITSCHLAND, In liet dorp Simonsfeld bij VFeenen be vindt zich thans een meisje dat „de geest heeft gekregen" en allerlei zieken geneest. Het is eene ongeveer vijftienjarige boerin die naar men wil niets gebruikt dan melk. De geestelijke van het naburig dorp trekt van den kansel zeer heftig tegen deze mystificatie te velde maar die van Simonsfeid zelf ver oorlooft zicli hierover heftige uitvallen tegen zijn ambtgenootdien hij van jalousie be schuldigt. Uit Traunstein wordt gemelddat hef

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1