Slolwerck' sche Borst-Bonbons Buitenlandsche Tijdingen. Advertentiën. Beurs- en Marktberigten. Burgerl. Stand te Zierikzee. Zeetijdingen. Vervoer-middelen. zij het dankbaar, doch onvoldaan in de hand en voegde er bij „nein zulk een dubbeltje." Kopergeld werd versmaad zoo luidde het praatje onder het volk Naarmate het later werd groeide de nieuws gierige menigte aan. De tegenwoordigheid der twee of drie policie-agenten stond volstrekt gelijk met geheele afwezigheid. Omtrent half negen vertoonde het kamp een walgelijk schouwspel. Niet ten gevolge van de walgelijke vuilheid van de tijdelijke bewoners en hun gereedschap, maar ten gevolge van het gedrag van de onbeschaafde menigte. De algemeene opinie was tegen de vreem delingen. Zelfs deltige burgers hoorden wij met veel gewigt verzekeren, dat men dat volk niet binnen de stad moest laten, maar buiten „de limiet" had moeten laten. Anderen zei den „dat zou men nu toch aan burgers niet permitteren en dat vuile volk laten ze dus maar toealsof het nachtverblijf naast het opgehoogde gedeelte der nieuwe Veemarkt een zaak was om afgunstig op te wezen. Die stemming sloeg alras tot daden over. Vooral jongens - r.iet kinderen en moesten niet de meer volwassenen zulke baldadigheden belet hebben - begonnen met de tenten open te halen met ze van onderen op te ligten en in de hoogte te houden. Volkomen doel loos want daarbinnen was duisternis en niets te zien Vertoonde zich slechts een zwarte kop onder uit de tent, zoo stoofde menigte bang voor baar eigen heldendaden verschrikt terug. Niet lang daarna viel een der tonten in. JEn die val werd door het gemeen met gejuich begroet. Zij die zich in de tent be vonden bleven rustig liggen. Een oogenblik later viel een tweede tent. Doch de zege- kreeten daarover waren nog niet geëindigd toen een forsche kerel te voorschijn sprong e n der palen die onder de tent lagen aan- gieep en met zijn stem de opgeschoten jon gens uit het gemeen die dadelijk terugweken dreigde. Wij verlieten dezen strijd tusschen het nomadenleven en de moderne beschaming. Na korten tijd teruggekeerd, vonden wij eeiiige policie meer op het terrein doch nog altijd de tenten en het geheele kamp gevuld met een gedrang van allerlei slag van menschen. Van de ingevallen tenten was de eene weer regtgezet en deze zoowel als de andere werden aan den ingang door agenten bewaakt. Toen eeuige jongens nog eene poging deden, om aan de achterzijde de weer opgerigte teut omver te halen protesteerde ditmaal de om staande menigte. Aan ontruiming van het terrein viel voor de zwakke policie-magt niet te denken. Daar toe zouden welligt evenveel agenten noodig geweest zijn als gebruikt worden om bij wapen schouwing het door de schutters afgezette paradeveld te helpen afzetten. Had men bij den aanvang van het kampe ment echter de ruimte binnen de teuten willen vrijhouden zoo zoude stellig een derde of vierde deel van die magt hebben volstaan. Één ding is zeker. De Hongaarscbe zwer velingen zullen niet vermoeden, dat Rotterdam door zijne policie uitmunt. En hieruit kan men weder zien dat Zigeuner- logika niet op Rotterdamsche toestanden sluit. Heden ochtend hebben de Zigeuners hun kamp opgebroken en zijn zij naar Kalendrecht vertrokken. Uit Brussel meldt men. Dezer dagen is hier een tachtigjarige getuige van de executie van Maximiliaan in een haveloozeu toestand na een waren Ulisses-togtteruggekeerd. Belg van geboorte deserteerde hij uit het leger waar hij hij maakte deel uit van het geniekorps ijverig in de wiskunde gestudeerd had en nam vervolgens deel aan den veldtogt in Italië. Hij verwierf er de epauletten van Fronsch officier in het vreem den-legioen en behield ze tot hij als kapitein bij het Mexicaansche leger in dienst trad Denzelfden dag waarop Maximiliaan werd geëxecuteerd, werd hij door Escobedo gevangen genomen en ver in bet binnenland gezonden. Na eenige weken wist hij des nachts te ont- vlugten en liep dertig uren bijna zonder op- honden. Eindelijk kwam hij op een weg waar hij een soort van „haciënda" aantrof Toen hij den avond te voren voorbij een troepje Mexicanen ging die in de schaduw hunne siesta bielden en zich van de meeste hunner kleederen ontdaan hadden had hij de overblijfselen van zijn uniform verwisseld tegen het minst gescheurde costuum van een der slapers. De hacienda binnentredende vond hjj er slechts eene vronwhij vroeg haar een glas wijn hetwelk zij niet weigerde terwijl hij dronk werd zijn oor getrofïen door het ge luid van een klein uurwerk hetwelk een aria speelde en in een houten doos vervat was. Hij bood die vrouw voor die muzijkdoos twee gouden dollars het eeuige wat hij nog bezat. Zij nam het bod aan en onze kapitein wist zich op zijn marsch van 150 mijlen de nood zakelijkste levensbehoeften te verschaffen door overal waar hij doortrok zijn doos te laten spelen. Na vele avonturen kwam bij in de stad Mexico vervolgens te Vera-Crnz. Maar hier moest hij zich schuil houden. Hij wachtte alzoo op een Fransch vaartuig en vond er weldra een dat hem voor niet aan boord nam en naar St. Nazaire overbragt. Van daar is hij in Belgie teruggekeerd arm als Job met een langen rooden baard als van een sapeur en zonder een eigenlijk vaderland. Hier kan hij zich niet aanmelden om zijne desertie te regtvaardigenvan Frankrijk heeft hij niets te verwachten want hij heeft vrijwillig het leger verlaten en van zijne hoedanigheid van Franschman afstand gedaan en Mexico het keizerrijk waaraan hij zijn arm verkochtbestaat niet meer en de republiek wil geene condottieri. Nu komt daar nog bij dat deze voortreffe lijke officier die de schitterendste loopbaan als civiel ingenieur had kunnen maken nu door zijn avontuurlijk leven geknakt tot wanhoop gedreven en in zulk een diepe ellende gezonken is dattoen hij zich te Brussel bij een Belgisch officiermet wien hij in den Italiaanschen veldtogt kennis gemaakt had vervoegde hij in twee dagen niets gegeten had. Dit waarachtige maar niet algemeen bekende verhaal behoorde alom verspreid te worden tot stichting der Belgen en Nederlanders, die de dwaasheid en domheid hebben om hun bloed te vergieten en hun leven bloot te stellen voor zaken aan hun land en hunne belangen ten eenenm'ale vreemd. Hoevelen van hen die trotsch als paauwen naar Rome vertrekken en in hunne uniform van pauselijk Zouaaf geparadeerd hebben beweenen op dit oogenblik bitterlijk hun on doordacht besluit 1 De stoutmoedigsten deser teren het bewijs daarvan is dat de rijen der pauselijken iederen dag door desertie gedund worden en alzoo nooit voltallig zijn. (Middelb. Ct.) FHANKRIJK. Parijs 6 April. De oorlogsgernchten beginnen weder in omloop te komen maar zonder dat zij eenigen grond hebben. Wat tot deze onrustbarende geruchten aanleiding geeft is ongetwijfeld de reis van den Deen- schen minister van oorlog naar Parijs in verband gebragt met het berigt, dat er ijverig gewerkt wordt aan de vestingen in de Elbe- hertogdommen. De nieuwe vestingwerken van Duppel en die op bet eiland Alsen voor korten tijd door de Pruissen voltooid worden op nieuw gewapend en wel op een formidable wijze. De berigten uit Algerie blijven nog steeds zeer treurig luiden. De nood is ont zettend en thans begint onder de bevolking ook typhus te heerschen. Het nieuwe stelsel vau onderwijs in vreemde talen door den Franschen minister van onderwijsden heer Duruy ingevoerd is met het gelukkigst gevolg bekroond. In plaats van de grammaire door te worstelen zonder er zich op toe te leggen den knaap te leeren spreken, leert nu de Fransche school jongen de lidwoorden van buiten vervolgens de tijden van de hulpwerkwoorden en een paar zelfstandige naamwoorden, hem door den onderwijzer opgegeven, en begint reeds bij de tweede of derde les volzinnen te vormen dit practi6ch stelsel wordt gestadig voortgezet terwijl men meteen de spraakkunst doorloopt De uitkomst dezer natuurlijke methode is dezer dagen in het Bulletin Administratif de l'In- struction Publique medegedeeld, en de versla gen der schoolopzieners die jaarlijks worden uitgezonden om de verschillende scholen te bezoeken, toonen aan, dat het getal der leer lingen die een vreemde taal vloeijend spreken, zich verdubbeld heeftja zelfs staat het in sommige gevallen als drie tot één tegenover het oude stelsel. GROOT-B RITTANNIEN. De Times geeft een treurige statistieke tabel van de sterfgevallen welke in het jaar 1867 plaats vonden op de Britsche koopvaar dijvlootwant vele oorlogen kosten niet zoo vele menschenlevens en rouw in huisgezinnen als de jaarlijksche strijd van Britsche matrozen met den oceaan. Onder de bemanning van de koopvaardijvloot hebben 5283 sterfgevallen plaats gehad, waarvan 2370 door ziekte hebben plaats gevonden, terwijl voornamelijk scheurbuik vele slagtoffers eischte. Door ongelukken zijn 1105 personen van de schepen gevallen en verdronken en 1808 sterfgevallen in de be manning waren aan schipbreuk toe te schrijven. In het dorp Haydock tusschen Wigan en St. Helens is het tusschen de mijnwerkers en de troepen tot eene ernstige botsing geko men de policie met een hagelbui van steenen ontvangen zijndewerd den militairen last gegeven op de rustverstoorders in te rijden waarvan velen onder den voet geraakten terwijl de overigen het hazenpad kozen. De mail-stoomboot New-York is !e Southampton aangekomen berigten uit New- York aanbrengende dd 26 Maart. Lopez die keizer Maximiliaan heeft verraden is te Mexico in verzekerde bewaring genomen. Het hof in Mexico heeft een arrest gewezen, waarbij de wet uit kracht waarvan Maximiliaan is geëxecuteerd, is verklaard te zijn in strijd met da constitutie. In de nabijheid van Emporia (Kansas), bevindt zich eene vronw, met name Jane Proc tor, die twintig jaren als gevangene onder de Cheyenne indianen heeft doorgebragt. In een der laatste gevechten tusschen de Kaws en Cheyennes gelukte het haarte ontsnappen. Zij was vier en twintig jaren oud toen hare gevangenschap een aanvang nam. Na eenige jaren geraakte zij gewoon aan de levenswijze der woeste woudbewoners en werd in dien tijd verscheidene malen door den eenen aan den anderen verkocht. Mrs. Proctor spreekt nog steeds goed Engelseh en zegt dat er altijd een zeker getal gevangenen onder de Indianen aanwezig zijn. Haar broeder bevindt zich nog in hun midden en heeft zich met eene Indiaansche in den echt begeven. bekend als voortreffelijk middel tegen verkoudheid hoest enz worden aanbevolen door de Depothouders. Men kan dezelve echtin pakjes a 30 cent bekomen te Zierikzee bij Aphoth. G. A. de LOOZE. van 3 TOT en MET 9 APRIL Geboren. Een zoon van P. C. van Wesel en A. van Dijke. Een zoon van K. Pbaff en A. de Vos. Een zoon van J. M. Kouwen en T. de Vos. Een zoon van J. E. Theewis en J. C. van Acker. Eene dochter van M. Beije en J. P. Klink* Eene dochter van K. Bogers en A. M. van Campenhout. Overleden. B. Maddronoud 64- j. vrouw van M. de Bruine. Zierekzee Gearriveerd April Only Son Parratvan Liverpool, Prijzen der Effecten te Amsterdam Nederland. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland, Turkije. den 7 April 1868. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank. Cert. bij Rothschild. Obligatiën. Obligatiën. Obl. bij Hope en Co dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatiën 184)9. Obl. Met. Oude. dito - dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatiën. Obl. Geldl. 1825. Binnenl. Oblig. 2 »/a pCt. 3% 4% 53 «V 63 <4 35'%, 34% 38'%, 93'/, 190% 46% 23% 61% 51%, H% 32% Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee De Ned. Mudde. Oude Tarwe 1866 Nieuwe dito 1867 - Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito van den 10 Aprij 1868. De Ned. Mudde. Paardenboonen f 8.50 IV inter Gerst Zomer dito Haver 00.00 15.00 00.00 00.00 00.00 11.00 7.00 6.60 4.50 Witte boonen Bruine dito Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 11.00 12.00 00.00 - 9.50 - 0.00 - 00.00 - 00.00 OO.OQ Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 10 April 1868. Teelt 1867. Twee en een1ste kwaliteit blank Twee en een, Twee en een, middelbare dito mindere dito Een en een1ste kwaliteit blank - Een en een, middelbare dito - Een en eenmindere dito - Onberoofde, 1ste kwaliteit blank - Onberoofdemiddelbare dito - Onberoofdemindere dito - Muilen Middelbare dito 27.50 26.50 25.50 27.50 26.50 25.50 27.50 26.50 25.50 7.00 5.00 a 28.00 a 27.00 s| a 26.00 o, a 28.00 a 27.00 a 26.00 a 28.00?- a 27.00)1 a 26.00 1, a 8.00 a 6.00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Van Middelburg. Van Rotterdam. Zondag 12 'smorg. 6.Zondag 12 'smorg. 10.15 Maandag 13 6.Maandag 13 'smidd. 12, De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van des maandags, woensdags en vrijdags 'smorg 8 ure. Van Rotterdam. des dingsdags, donderd. en zaturd. 'smorg. 10.20 u. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen"des morgens ten 9 ure voor de afvaart van. Vlissingen naar Rotterdam, en des morgens ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. STOOMBOOTDIENST „TELEGRAAF" Rotterdam: Antwerpen Van RotterdamDingsdag Donderdag en Zaturdag 's morgens 8.10 ure. Van Antwerpen Zondag Woensdag en Vrijdag 's morgens 8 ure. De Diligence rijdt van Brouwershaven naar Zierikzee. In correspond, met de stoomb. n. Antwerpen 'smor. 8,30 Rotterdam 9, Van Zierikzee naar Zijpe. In correspond, met de stoomb. n. Antwerpen 's mor. 10,— Rotterdam 10,30 Van Zierikzee naar Brouwershaven 's middags 3 ure na aankomst der stoomboot „Telegraaf." Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de VOS.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 2