I I*». 30 Zaterdag 11 April. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Ll ;n. Besturen en Administratiën 12 3 Bekendmaking. AANBESTEDING. VERPACHTINGEN. Binnenlandsche Tijdingen. laya's New- ötëfcr- Rest 14.50 14.— 10.60 7— 6.50 3.10 4.60 9.50 13.75 L0.75 11.— 8.40 ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- Doodberigten van 1 6 regels Af 1 behalve het zegelregt A B O NN E M E N TS PRIjS. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg •IX 10.15 10.15 'vaart Van dé" i1 •d. en 1 van van :n. EN irdag k/.ee. 8,30 9,— 10,30 3 ure NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Lettende op art. 87 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad uo. 72) en art. 26 van het koninklijk besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46) brengen ter openbare kennis dat de Tweede Zitting wn den Militie-Raad in dit jaar voor deze gemeente is bepaald op Woensdag den 15 April e. k. des voor- middags ten 9 ure in liet gewone lokaal in de Abdij te Middelburg en dat in die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent al de in de eerste zitting niet afge dane zaken en omtrent hen die als plaatsvervangers of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Zierikzee, den 26 Maart 1868. Be Burgemeester B. C. CAL. Be Seretaris J. P. N. ERMERINS. burgemeester'en Wethouders van Zierikzee, zullen op Woensdag den 29 April a. s. des middags te 12 ure op het Raadhuis aanbesteden. f Het bouwen van een STEEN- KOLEN-MAGAZIJN De aanwijzing zal geschieden op Zaturdag den 11 April a. s. des voormiddags om 10 ure. Bestekken zijn van den 9 April a. s. afverkrijg baar tér Gemeente-Secretarietegen betaling van 15 Cent. De teekening ligt ter inzage ten kantore van den gemeente-bouwmeester. Zierikzee den 3 April 1868. Be Burgemeester B. C. CAL. Be Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezijn voornemens op Woensdag den 22 dezer maand des mid dags 12 ure ten Raadhuizein het openbaar aan den hoogst biedende te verpachten 1. Be grasmaaijing van het uitgegraven Zel/ce-terrein in twee perceelenten noorden en ten zuiden van den straatweg gedurende den tijd van één jaar ingaande dadelijk na de goedkeuring der verpachting en 2. Bene strook gronds tot Bouwland aangelegdlangs dm dijk aan de zuidzijde der Nieuwe Naven ka dastraal bekend sectie P. no. 516 (thans in gebruik bij Abraham de Vlieger tot het aanstaande najaar) voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren. Ingevolge de voorwaarden die van lieden af te lezen liggen ter Gemeente-Secretarie. Zierikzee den 8 April 1868. Be Burgemeester B. C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee 9 April. Heden werd alhier door eene sleep boot binnengesleept het casco van het op 25 Pebr. jl. op het Nieuwe Zand gestrande schip „Redgauntlet" hetwelk op 9 Maart jl. in liet openbaar is verkocht aan A. Anker alhier voor f 1700. Tegen veler verwachting in mogt het gisteren gelukken dit schip van de bank af te brengenwaartoe al het mogelijke was in het werk gesteld. Wegens het lage water moest het toen nog in de nabijheid van liet Westhavenhoofd blijven liggen. De onderneming is dus met den hesten uitslag bekroond en mag wel met een hoog lot uit de loterij gelijk ge steld worden. Z. M. de koning heeft magtiging verleend tot in voering van een nieuw voorschrift voor het examen voor onderofficieren tot het verkrijgen van den rang van 2en luitenant. Dit nieuwe voorschrift is in overeenstem ming gebragt met de behoeften des tijds terwijl uit het thans vigeerend programma voor dat examen het onbestemde is weggenomen, waardoor onderwijzers en adspiranten in onzekerheid konden verkeeren nopens hetgeen van de verschillende vakken van, onderwijs, wordt gevorderd. Reeds in dit jaar zullen de alge- meene bepalingen van het voorschriftzooals nopens de vereischten om tot het examen te worden toegela- laten en de wijze waarop het wordt afgenomen zoo mede de bijzondere bepalingen nopens het ligter examen in haar geheel van kracht zijn. Wat het gewoon examen betreftzullen in het jaar 1869 van het nieuwe programma alleen de vereisch ten in de krijgskundige vakken en in het jaar 1870 mede die in de letterkundige vakken geldig zijn. "Voor het overige zal het thans vigeerend pro gramma van examen tot het jaar 1871 gevolgd blijven. Sedert ruim een jaar bestaat te Deventer eene commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek door de leerlingen van de stads-armenschool. "Voor de tweede maal deelde deze commissie jl. Woensdag mid dag aan een zestigtal leerlingen die in den tijd van zes maanden buiten wettige omstandigheden de school niet meer dan éénmaal verzuimd hadden spaarbank boekjes uiteen maatregelwaaraan door ouders en kinderen bijzondere waarde wordt gehechten welke in korten tijd het schoolverzuim tien percent heeft doen dalen terwijl daardoor tevens het te vroeg verlaten der school door leerlingen van de hoogerc klassen zeer stellig voorkomen wordt. Door eene bijdrage van de maatschappij tot nut van 't algemeen en inschrijvingen van burgers worden de noodige gelden (ongeveer/' 300 's jaars) gevonden. Meer dan honderd koopvaardijschepen bijna van alle natiën waren sedert twee maanden te Rammekens geankerd. Deze massa bodemsop gunstigen wind wachtende gaven eene ongekende bedrijvigheid daal de levensmiddelen voor debemanning dagelijks met sloepen uit Vlissingeii gehaald werden. Den 28 Maart zijn een groot aantal naar zee gezeild. Op de stoom boot Valparaisokapitein Geovanórits 300 landver huizers aan boord hebbende werden dien dag door een roomsch catboliek priesterdie zijne landgenooten tot hier uitgeleide deedzeven paren in den echt verbonden. De jeugdige gelieven verklaarden tot zulk eene wijze van huwelijks-voltrekking gedwongen te zijn daar in hun land geen verlof daartoe te bekomen was zonder te kunnen aantoonen dat bruid en bruidegom voor het minst 400 thaler inkomen bezaten. Op een der zeilende schepen beviel de vrouw van den kapitein van tweelingen waardoor hij genoodzaakt werd naar zijn ankerplaats terug te koeren. (Nieuws- en Adv.bl. v. Zeeuwsch Vlaand.) Een Vollendammer visscher deelt mede dat hem jl. Zaterdag in de Noordzee voor zijn vischwant of netten drijvendedoor eene Engelsche visschers- sloep zijo geheele vischtuig moedwillig op drie vadem afstand van zijne schuit werd afgesneden en medege nomen. De man zal zich dienaangaande bij het hoo- gere bestuur beklagen. Uit Zwolle meldt men van 6 dezer. De nacht vorsten die wij alhier tegenwoordig ondervinden doen groot nadeel aan de vruchtboo men. Vooral hebben de abrikozen perzikken morellen en kersen reeds zoo veel daarvan geleden dat een voordeelige oogst niet te verwachten is. Voor liet provinciaal geregtshof te Amsterdam stond jl. Woensdag teregt Nicolaas Hendrik de Heer geboren te Rotterdam wonende aan de Overtoom onder Sloten beschuldigd van bigamie of dubbel hu welijk. Vroeger te Rotterdam gehuwd doch door den dood zijner vrouw weduwnaar geworden was bij ander maal in den echt getreden. Daar hij met zijne tweede vrouw in onmin leefde en zij te Hamburg was gaan wonen heeft hij gemeend de ontbinding van zijn tweede huwelijk niet te moeten afwachtenen is hij in October 1867 te Sloten voor de de derde maal gehuwd. Zijne tweede en derde vrouw waren beide |.cr teregtzitting als getuigen tegenwoordig. De advo caat-generaal mr. J. Spoor requireeide tegen hem tuchthuisstraf van zes jaren de hem toegevoegde ver dediger mr. E. R. Crommelin wees op eenige verschoonende omstandigheden en het hof veroordeelde hem tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. Eervol ontslag verleend tengevolge van zijn ver trek naar Java aan den Heer H. J. Hardeman als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond. De ontmanteling van Bergen-op-Zoom als vesting wordt ijverig voortgezet. De dikke gecreneleerde muur en poort-barrière aan de binnen waterpoort is omvergehaald en opge ruimd. Met de nieuw te maken uitgangen 40 el breed wordt aangevangen en wel aller eerst met die van de Wouwsche straat ever het bastion William iti de rigting van het station van den staatsspoorweg. (Handelsbl Men schrijft uit den Alblasserwaard dd. I April„Door gunstigen wind en droog weder zijn eindelijk de polders van het over tollige water bevrijd. Sedert ongeveer twee jaren was daarvan geen sprake. Algemeen is men dan ook druk in de weer om hetgeen door het water vernield werd te herstellen. De schade blijkt echter hoe langer zoo meer hoogst aanzienlijk te zijn. De aardappelen zijn in den grond en de vroege soorten aan merkelijk in den grond ontwikkeld. De tuin vruchten en \roege vruchtboomen leden evenwel door vrij sterken nachtvorst. De weilanden hebben een goed aanzien en men zendt reeds veel jong vee daarheen. De ge zondheidstoestand van den veestapel is goed en toch is de longziekte nog al hier en daar. Ook klagen velen over velerlei ongedierte in den grond dat belangrijke schade aan het ontkiemend zaad en jonge peulgewassen ver oorzaakt Ook in de gemeente Zwartsluis begint men werkstakingen te kennen. Nadat eenige dagen geleden door de timmermansknechten het werk was gestaakten zij daarop met de bazen hadden geconfereerd en hooger loon bekomen, hebben thans ook de scheepstimmer mansknechten op de talrijke werven aldaar hunnen arbeid gestaakt en verlangen meer loon Voor den aanstaanden driehonderdja rigen gedenkdag van de overwinning bij Hei- ligerlee zal door A. L Scholtens te Gronin gen eene plaat uitgegeven worden geteekend door A. J. van Prooijen. De plaat geelt eene voorstelling van het slagveld aldaar op het oogenblik dat graaf Adolf van Nassau door het vyandelijk staal doorboord werd. Aan het hoofd van de plaat is het portret van Bo dewijk van Nassau aangebragteen weinig naar beneden de welgelijkende borstbeelden van Z. M. Willem III en prins Willem I den grondlegger van onze vrijheid. Uit Leiden meldt men van 6 dezer. De berigten dat de zoogenaamde Zigeuners op hun togt naar het Zuiden hunnen weg door of langs deze gemeente zouden nemen worden aanvankelijk bewaarheid. Sommigen waren van meening dat zij over Gouda en Rotterdam zouden trekken. Doch sedert gis teren middag heeft dat volkje komende van Alphen zijne tenten opgeslagen in het veld onder Zoeterwoude op een half uur afstands van deze gemeente. Dat zij ook hier de al- gemeene aandacht der voorbijgangers trekken en door eene nieuwsgierige menigte worden aangegaapt spreekt van zelf. Het mag over bodig worden geacht omtrent hun uiterlijk of hunne manieren bijzonderheden mede te deelen daar dit van verschillende zijden reeds gedaan is en die familie zich hier ongeveer vertoont even als elders. Uit Rotterdam schrijft men van 7 dezer. Gisteren avond omstreeks 7 uur kwam alhier de bende Zigeuners aan wier weg langs Delden Zwolle Zutphen Arnhem Rhenen Utrecht Woerden uit de nieuwsbladen be kend was en wier aankomst alhier men op haar verderen togt naar Antwerpen verwachtte. Zes tenten onder elke waarvan een reiswagen geplaatst was omgaven het kleine kamp te midden waarvan een vijftal paarden waren vastgebonden aan korte in den grond gesla gen palen en hun avondmaal met wat hooi deden. Twee of drie agenten van pol'cie bevonden zich op het terrein. Het terrein was het lage zeer drassige gedeelte naast het opgehoogde zandige gedeelte der nieuwe veemarkt. De moerassigheid van den grond weerhield het publiek nietom de vreemde gasten te be- zigtigen welke echter toen de menigte aan groeide zich in hunne tenten terugtrokken. Omstreeks half acht begon het publiek zich reeds tusschen de tenten en paarden te bewegen. Men zag hier en daar eene zwartharige en zwartoogige Zigeuner vrouw, met een kwartje tusschen de vingers, vragen „zulk een dubbeltje." Werd haar een dubbeltje gegeven zoo sloot

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1