W°. 29 Woensdag 8 April. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE 50ÜRANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent- de regel. Geboorte- Huwelijks- en I Doodberigten van 1 6 regels d 1 behalve het zegelregt VEKSCMIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f2,00—Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiên daags te voren, voor lOnre'sinorg Door den invallenden Cliristel. feestdag zal de Courant in plaats van Vrijdag avond worden uitge geven op Donderdag avond. De onderofficieren en mindere militairen van de verschillende wapenkorpsen die voor den dienst bij spoorwegen en telegraaf worden opgeleid zullen boven hunne dagelijksche soldijen eene toelage genieten voor de onderofficieren ten bedrage van0 40 en voor de overige militairen ten bedrage van f 0.30 per man daags. Den 7 8 dezer zullen van Kampen 5 0 korporaals- titulair naar de verschillende regimenten infanterie ver trekken ten einde in den effectieven graad van kor poraals over te gaan. In verband daarmede zijn 70 jonge lieden tot dienstneming bij het instructie-batailjou op geroepen. Uit Zwolle meldt men van 4 dezer. In Decem ber jl. heeft er eene aanranding in den spoortrein van hier naar Meppel plaats gehad naar aanleiding waar van algemeen de wensch geuit is dat of. door een conducteur of een signaal in eiken waggon te plaatsen of op eenige andere wijze voor de persoonlijke veiligheid mogt worden zorg gedragen. Dat die wensch niet on gegrond is en wel verdient door de hooge regering ter harte genomen te worden is uit het volgende voorval blijkbaar Eergisteren avond hoorden passagiers die z'cli in den avondtrein van Deventer naar hier bevon den tussclien de stations "Wijlie en Windesheim geroep van moord eerst wanende dat zulks in het voorbij gaan was begreep men abas dat het uit een der waggons kwam. Met veel moeite werd hiervan aan een conducteur kennis gegeven en stopte men den trein hoewel die anders 's avonds doorgaateven bij "Windesheim. Naauwelijks stond de trein stilof uit een. der waggons 2de klasse sprong eene dame wier uiterlijk onmiskenbaar verried dat zij hevig verschrikt was die verklaarde niet weder in dien waggon waar zij uitgesprongen waste willen zitten daar zij zich niet verder vertrouwde in het gezelschap van een reeds be- j aard. heer die met haar alleen in den waggon ge zeten had de dame werd in een ander rijtuig gelaten'. Toen de trein hier aankwam verzochten eenige passa giers aan de dame om in het belang der algemeene veiligheid wegens het gebeurde eene klagt in te dienen waartoe" deze echter ongeneigd, was. Gedurende het gesprek daarover wist de reeds bejaarde heer te ont snappen zoodat de onverlaat wel niet bekend zal wor den daar de reizigers anders van plan waren geweest hemzoo daartoe termen bestondendirect te doen .arresteren. Uit Graauw berigt men datbehalve de burge meester alle zes leden van den raad te Graauw hun ontslag hebben genomen wegens de bezwaren die ge rezen zijn tegen het door hen genomen besluit tot het geven van ontslag aan den onderwijzer aldaar "Volgens vroegere berigten was de schooldie op last van het bestuur verzegeld was geworden ontzegeld. r Men leest in de Staats-Courant onder dagteeke- ning' 3 dezer, de volgende bekendmaking van den mi nister van financiën „De afzeuders van brieven naar Oost- of West-Indie worden op nieuw en met den meesten aandrang verzocht hunne brieven niet met lak maar met een ouwel met gom of andere dergelijke aan de binnenzijde der omslagen zich bevindende kleefstof te sluiten. Het ver zuimen van deze in het algemeen belang noodzakelijke voorzorg belet dikwijls de onbeschadigde overkomst niet alleen van de brieven welke het betreft maar ook van andere brieven die daarmede in het warme klimaat in aanraking komen." De minister van binnenlandsche zaken heeft den 24 Maart 1868 aan de commissarissen *des konings de volgende cirkulaira gerigt „Bij de jongste verkiezingen voor de Tweede';Kamer der Staten-Generaal is niet overal behoorlijk uitvoe ring gegeven aan art. 53 der kieswetingevolge welke bepaling de stembus van het onderkiesdistrict oumidd'e- lijk na de onderteekeniug van het proces verhaal der stemming naar den voorzitter van het stembureaux in de hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict overgebragt moet worden. Het bleek zelfs in vele gemeenten ge woonte' te zijn dat de jongste stemopnemer eerst den dag na de inlevering der stembriefjes op reis gaat. Het gevolg van deze informaliteit is bij de laatste verkiezingen geweest dat in verscheidene hoofdkies districten de bussen van sommige onderkiesdistricten te laat aankwamen. Ik verzoek U Hoog Edel gestrenge de gemeentebesturen in uwe provineie van mijnentwege aan te schrijven dat zij voortaan voor de stipte nakoming van art. 53. zorgen ten einde te late overbrenging van de stembussen geene oorzaak zijdat de uitslag der verkiezing onzeker worde." Uit Tiel schrijft men. De Amerikaanschc spa de- ploeg welke wij in den afgeloopeu herfst op liet land goed Djoerangonder Zoelen hebben zien beproeven en werken en die met zooveel bijval in de Haarlem- mermeer is beproefd geworden wordt thans in de fa briek van landbouwwerktuigen van den heer Stout alhier vervaardigd. Een exemplaar daar van gereed zijndewerd lieden door den heer W. L. van der Veen' alhier gebruikt to t beploeging van ruim 5 bunders zeer vuil en met kweek- gras sterk bezet bouwland dat door hem vóór den winter met den gewonen ploeg was omgebouwd. De spadeploeg met vier paarden oespannen werkte vlug en met kracht dat land ter diepte van circa 23 Ned. duim zeer goed en regelmatig om en bragt het kweekgras aan de oppervlakte van den akkerzoo dat het met de egge zeer gemakkelijk kan worden op geruimd. De heer van der Veen was zeer ingenomen met de schoone en goede werking van dezen spadeploeg en noodigt ieder belangstellende uithet daarmede ge ploegde land liggende aan den Hoogen weg onder Tiel in oogenschouw te komen nemen. De bewerking van het werktuig is soliede en net en strekt der fabriek van den heer Stout zeer tot eer. Bij de vergadering der afdeeling Tiel aan de Hamsche Brug op "Woensdag dén 8 April aanstaande zal die ploeg daar vertoond en op den akker zoo mogelijk be proefd worden. Dat werktuig verdient de aandacht van iederen land bouwer zeer en zal wanneer zij het zullen hebben leeren kennenspoedigeven als het zoo nuttige dorsch werktuig van Stout, op geene landhoeve van eenig belang gemist kunnen worden. Naar men verneemt heeft zich te Botterdam eene voorloopige commissie geconstitueerd om op het voet spoor van hetgeen ten deze in vele voorname steden van het buitenland plaats heeftde noodige stappen te doen tot de oprigting éener vereeniging tot bevor dering der homceopathie. Het doel van die vereeniging zal zijn .- 1. het verspreiden van licht over de homceo pathie bij het beschaafd publiek 2. het openen van gelegenheden tot kostelooze behandeling van minver mogende zieken 3. het bevorderen der vestiging al daar. van homceopathischc geneesheeren naarmate de behoefte daaraan zich doet gevoelen. De commissie heeft eene circulaire verspreid om het publiek tot deel neming op te wekken. In die circulaire verklaart zij alleen door de oprigting eener vereeniging zooals hierboven kortelijk omschreven is het mogelijk te ach ten langzamerhand een voldoend getal homccopatliische geneesheeren zich daar ter stede te zien vestigen en daardoor te voorkomen dat men te eeniger tijd ver stoken zij van die geneeswijze waaraan de voorstan ders der homceopathie de voorkeur geven. Tot deelne ming in de op te rigten vereeniging noodigt de voor loopige commisie uit „niet alleen de voorstanders der homceopathie maar allen die overtuigd zijn dat ook op wetenschappelijk gebied concurrentie het magtige middel is tot vooruitgang en volmaking en gaarne daar medewerken waar het geldt eene wetenschap waarbij het algemeen belang in zoo hooge mate be trokken is." Weldra zullen de 'deelnemers in eene algemeene vergadering worden opgeroepen tot het constituecren der vereeniging en het benoemen van een bestuur. Uit Coevorden schrijft men dd 3 April. Uit de omliggende plaatsen Nieuw- en Oud- Schoonebeek Nieuw-Dordrecht en Emmen vertrekken binnen kort weder een zestigtal personen naar Noord-Amerikade meeste» naar den staat Michigan. Gisteren zijn reeds een dertigtal scheep gegaan Opmerkelijk is het, dat er landbouwers onder gevonden worden, die een kapitaal van 6000 a 10,000 medenemen. Verscheidene Belgische bladen melden dat de heer David volksvertegenwoordiger van Vervierseen geneesmiddel tegen ver schillende tot nu toe ongeneesbare ziekten gevonden heeft onder anderen tegen kanker. De academie van geneeskunde heeft besloten proefnemingen daarmede te doen. Nopens den brand te Antwerpen van een met naphta geladen vaartuig verneemt men het volgende Het vaartuig Jeune Jean Baptiste, was met 200 vaatjes naphta geladen en naar Cureghem, bij Brussel, bestemd. Op het oogenblik dat het naar die plaats zoude vertrekken, ongeveer te half negen ure 's avonds van den 3 dezer had de ontploffing plaats en werden de twee personen, die de bemanning van het binnenlandsche vaartuig uitmaakten met den mast en de vaatjes naphta op een zeer grooten afstand geslingerd", terwijl aan de ankerketting slechts de kiel van het vaar tuig'en eenige overige brokstukken verbonden bleven. De beide personen ontvingen geluk kig slechts eenige kneuzingen. De Engelsche stoomboot Eugenie, die op korten afstand van da Jeune Jean Baptiste lag ontsnapte aan het gevaar van brandmaar in de nabijheid op de reede lagen nog drie driemasters en verder op een negental stoombooten en daar de brandende vaatjes naphta hier en daar geworpen werden, was men beducht voor de verspreiding der vlammen. Het verdere gevaar werd echter door de spoedige verwijdering dier schepen voorkomen do stoomboot Castor et Pollux begon zelfs reeds te branden doch zij werd spoedig buiten de gevaarlijke plek gebragt en eene brandspuit die zich aan boord dier stoomboot bevond, deed het overige om haar te redden hetgeen ook gelukte. Ten half tien ure 's avonds waren de over blijfselen van de Jeune Jean Baptiste ver dwenen, en hiermede ook de vlammen. Men schrijft uit het noorden des rijks Dagelijks arriveren Pruissische kooplieden in deze gewesten, to! aankoop van onderscheidene soorten van vee inzonderheid echter jarige pinken en vroeg kalfde koeijen waarvoor steeds goede prijzen worden bedongen. Ook uit Holland komen vele opkoopersdie zich meer tot weidevee bepalen terwijl laatstge noemden mede groote partijen vette en drag- tige varkens voor hunne rekening nemen f voor een en ander eveneens belangrijke prijzen bestedende. Het wekelijksch transport bedraagt tegenwoordig p. m. 200 h 300 pinken en koeijen benevens ongeveer 400 vette, magere en dragtige varkens. -Middel tegen aardvlooijen en insecten. Zoo a!s bekend is zet zich in de gaspijpen een gekristalleerde zelfstandigheid af, naphtalin of steenkolenkamfer genaamd en dit wel in zulk eene hoeveelheid dat de pijpen er door verstopt worden. Tot nu toe is het naphtalin hoe goedkoop ook te verkrijgen, nog slechts tot weinig einden in gebruik gekomen bijv. tot vorming van een fijn roet voor sommige verwen enz. H. E. Pelouze stelt het thans voor als een middel, om aardvlooijen en andere moeijelijk kwijt te raken insecten te verdrijven Men vermengt het naphtalin met eene tien voudige hoeveelheid zand en strooit dit meng sel over de velden die men wenscht te beschutten, uit. Er zijn daarmede proeven genomen, en daar de insecten alleen verjaagd maar niet gedood werden zoo heeft men aangeraden om op de velden een hoek vrij te laten waarlangs de vlugtelingen kunnen ontkomen. Pelouze schijnt alzoo van oordeel dat de aardvlooijen vonden zij elders geen voedsel, hun afkeer overwinnen en terugkeeren zouden, en dat het daarom beter is voor den aftrekkenden vijand een gouden brug te bou wen. Voor een paar jaren werd het naphtalin door Janota aanbevolen om opgezette dieren tegen insecten te beveiligen. DUITSCHLAND. Uit Frankfort wordt aan het Handels blad geschreven „De ongeregeldheden op verschillende plaatsen van Opper-Beijeren be dreven hadden een ernstiger karakter dan men aanvankelijk naar luid der eerste berigten vermoedde, en men vreest voor eene verdere uitbreiding. Te Traunstein wilden de muite lingen die zich van het raadhuis meester hadden gemaakt den kapitein Heele die als kommandant van het landweer-district fun geerde uit het venster op de straat werpen en slechts met moeite gelukte het hem zich uit de handen der woedende menigte te be vrijden Ook uit Altotting wordt gemeld dat daar groote ongeregeldheden zijn gepleegd waardoor de inspectie belet werdook daar gaf de kreet „wij willen geene Pruissische soldaten worden"' het sein. De stemming in het geheele Beijersche bergland wordt als niet gunstiger beschreven. Op het eerste berigt van het gebeurde, is de regeringsraad Moser uit Munohen ais regerings-commissaris naar Traunstein gezonden, om de noodige maatre gelen te nemen tot herstel der orde en tevens om een onderzoek naar de belhamels te doen. Van de zijde van het ministerie van binnen landsche zaken zijn bovendien onverwijld de krachtigste maatregelen genomen. Den 29

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1