Geneeskundig attest. Burgerl. Stand te Zierikzee. Advertentiën. EVANGELISATIE Beurs- en Marktberigten. Vervoer-middelen. de mijn le Hasard terwijl de administrateur Gérard en de directeur Dupont afwezig waren. De dochter van den heer Gérard de menigte werklieden ziende aankomen ging met haar broeder hen tegemoet en vroeg cordaat aan de leiders der bende wat zij wilden Wat wij willen was het antwoord dat alle mijn werkers opgehaald worden uit de mijn. Mej. Gérard gaf dadelijk aan den machinist der mijn last af te dalen het werkvolk te ver zamelen en buiten de mijn te brengen. Een der muiters die de bedoeling van den machinist toen hij afdaalde verkeerd begreep dreigde het touw te zullen door snijden doch de dappere dochter van den directeur trad onmiddellijk tusschen beide en sprak op zoo cnrdaten toon Blijf van de touwen af, zeg ik u! dat de mijnwerker zijn misdadig plan dadelijk opgaf. Op gelijke wijze hield zij een anderen muiter terug die een der werklieden welke de hijschmachine bediende te lijf wilde. Toen het werkvolk nit de mijn naar boven gebragt was begon mejufvrouw Gérard de verzamelde menigte te betoogen dat zij ver keerd en ondoelmatig deden met de rampen der steenkolen krisis te willen verbeteren door werkstaking en geweld. Ten slotte toen zij door de menigte gehoord werd maakte zij van dit gunstig oogenblik gebruik om bij hare redeneringen meer materieele argumen ten en te gelijk afleiding te voegen. Zij bood den mijnwerkers eenige vaatjes bier aan die gaarne aangenomen werden onder de her haalde kreeten van Leve mejufvrouw Gerard I Voor de regtbank te Apt in Vaucluse stond den 19 Maart jl. teregt Félicité Pellicot beklaagd van 5 February een pistoolschot te hebben gelost op Louis Gasquetharen voor- inaligen minnaar op het oogenblik dat deze uit de kerk kwam waar diens hu welijk met eene andere vrouw was ingezegend ge worden. De behandeling van deze zaak die gelijk zich denken laat groote opspraak te weeg gebragt werd door zeer velen bijge woond. De algemeene sympathie was voor Félicité die met haar kind op den schoot op de bank der beschuldigden was gezeten. Het regtsgeding was zeer belangrijk vooral ook om de tegenspraak die in de verklarin gen der getuigen lag. Het openbaar minis terie was zeldzaam genoeg geheel overeen stemming met den verdediger en ofschoon hij de beschuldiging volhield trof de keizer lijke procureur toch meer den verleider dan het slagtoffer en vooral de moeder van eerst- genoemden die door hare woorden de mis daad had uitgelokt. Na kortstondig beraad heeft het hof Félicité Pellicot veroordeeld tot 6 dagen gevargenisstrafeene boete van 16 francs en in de kosten. De president heeft der veroordeelde het middel aangewezen om van de gevangenisstraf vrij te kornen door zich tot den keizer te wenden met een ver zoek om gratie. Tevens heeft hij haar lof toegebragt wegens de zorg die zij droeg voor baar kind en baar aangespoord dit in eer en deugd op te voeden. De laatste berigten omtrent de on'usten in Henegouwen zijn geruststellend. De gen darmerie bijgestaan door piketten cavalerie heeft ongeveer drie en twintig personen gear resteerd en te Charleroi in hechtenis gebragt. Volgens een berigt uit Charleroi van Dingsdag avond jl. zon bij de onderzoekingen der justitie gebleken zijn dat onder de rustverstoorders geld is uitgedeeld. De heer Coquerel en twee andere pro- testantsche geestelijken te Parijs hebben verlof gevraagd tot liet houden van openbare voor lezingen of conferentien over de godsdienstleer, ten dienste van diegenen onder hunne geloofs- genooten welke in de predikatiën hunner regtzinnige geestelijken geene voldoening voor de behoeften van bun gemoed vinden Dat verzoek is thans, volgens l'Avenir National door liet gouvernement ingewilligd. Zaturdag had er een oproer in den volsten zin des woords te Bordeaux plaats. Van des morgens vroeg af verzamelden zich in den omtrek van het gebouw waar de inschrijving moest plaats hebben voor de mo bile garde, eene groote menigte mannen, wier voorkomen niets goeds voorspelde en ook dien dag wachtte de commissie vruchteloos op de jongelieden, die zich moesten doen inschrijven. De meesten van die mannen droegen wortels >n hun knoopsgat maar bij die manefestatie bleef het ongelukkig niet. Tegen één ure ontstond er eene opschudding op het plein 1 ourny en eenige oogenblikken later rukte een roep jongeheden (conscrits uit het kwartier NikolaasJ door de Sainte CatberinesTaat oen opgewonden lied zingende, waarvan het referein was La garde mobile n'aura pas Les enfants de Saint-Nicolas, o-v Vm°bile garde zal de kinderen van bmt A,colaas niet in hare gelederen zien.) -en twintigtal van hen waren met knuppels gewapend. Toen deze bende op het plein voor den schouwburg was gekomen voegde eene menigte andere lotelingen bii hen en een van de jongelieden maakte aan een angen stok een rood zijden doek vast waarop liet referein van het lied stond te lezen. auwehjks was (,ie vaan opgestoken of de commissaris van politie met zijn sjerp om gevolgd door een agent greep den stok en omving een slag met een knuppel die zijn onderkaak verbrijzelde. Toen werd het ge vecht algemeen de jongelieden sloegen en de agenten trokken hunne sabels zonder er echter nog mede te slaan Ongelukkiger wijze werden de inhechtenisnemingen weder zeer onoordeelkundig en met veel geweld gedaan. Na eenige minuten weerstand te hebben geboden namen de oproerlingen de vhigt naar het plein Quinconces waar de kermis overhoop werd geworpen. Eenige agenten en een gendarme werden hier mishandeld. De prefect die de zaal der commissie had ver laten en op het terrein orders gaf aan de politie hen aanmanende tot gematigdheid ontving een stoot in den rug. Op de straten in de nabijheid van Tourny en elders werden de winkels op last der po litie gesloten en daarop kennis gegeven van de oproerige tooneelen aan de bevelhebbers der troepen. Weldra verschenen nu de °-en- darmene te paard met den kolonel aan^het hoofd; het regiment infanterie, een eskadron lanc ers en de gendarmerie te voetdie men in wagens had gehaald. De volksmenigte was zeer groot; men drong ze nu terug en ont ruimde langzamerhand de straten. Ten half vier ure werd de zitting der com- miss-e by wie zich slechts enkelen hadden doen inschrijven opgeheven. Alles keerde nu tot rust terug. Des avonds was het standbeeld van den fr "nblJ Tourny door eene digte menigte omringd. Men wierp het met steenen en liet is op verscheidene punten beschadigd. Cf R O O T-B RITTANNIEN. Een zeer ernstig gevaar voor de haven van Londen is aan het licht gebragt door peilingen welke in de Theems hebben plaats gehad. Zoo als bekend is heeft men gedurende de laatste jaren in Londen den reuzenarbeid tot stand gebragt van een geheel nieuw stekel van riolen hetwelk 4,000,000 p. st. gekost heeft en voornamelijk strekte om te verhin deren, dat de Theems voor London dcor ieder straat-riool verontreinigd zou worden. Ont zaggelijk groote gemetselde onderaardsche gaanderijen brengen nu al de foecale stoffen ,ran Lom!en, b? Larking en Crossness in de heems, doch de concentratie van deze stoffen op een plaats dreigt de scheepvaart te beletten terwijl dezelfde boeveelheid over 15 mijlen Verspreid geen gevaar had. De heer Bazal gette, ingenieur van publieke werken in Londen heeft bevonden dat bij Barking eene W van 923,000 kubieke ellen foecale stoffen zich in de rivier gevormd heeft en dat de diepte van het midden van den stroom van 21 tot 10 voet verminderd is. Bij Crossness is de ophooping zoo groot dat een schip in het midden van den stroom reeds aan den grond is geraakt. Men is voornemens deze zaak zoo spoedig mogelijk ter kennisse van het parlement te brengen omdat het gevaar zoo dreigend is dat onmiddellijke handeling ver- eischfc wordt. De Iersche couranten beschrijven al de toebereidselen voor de ontvangst van den prins van Wallis. In de kathedraal van St. Patrick waar do ontvangst van den prins als ridder der orde van St. Patrick zal plaats hebben heeft men 2000 p. st. besteed aan versieringen met vlaggen en bloemen. De stoel waarop de prins zal zitten, is die welke door koning "Willem prins van Oranje gebruikt is, toen hij in de oude kathedraal kwam danken voor de overwinning bij de Boyne, welke zijn gezag in Ierland bevestigd heeft. Uit Alexandria wordt dd. 21 dezer gemeld, dat blijkens aldaar ontvangen tijdingen van Annesleybaai al de troepen der Abyssi- nische expeditie met uitzondering van eene batterij der koninklijke artillerie en vier com- pagnien van het 45ste regiment van Zoela naar de hooglanden waren vertrokken. De gezondheidstoestand der troepen was goed. Uit Aden wordt van den 15den Maart aan de Times berigt dat het schip Hydra daar was aangekomen, na peilingen te hebben ge daan voor den ontworpen onderzeeschen tele- graaf-kabel van Bombay naar Aden. De grootste verkregen diepte was 2080 vademen geweest. Kerknieuws. Ziebikzee 31 Maart. Door het kies-collegie der Hervormde gemeente alhier is heden uit het vroeger medegedeelde zestal van predikanten een drietal zauien- gesteldalphabetisch luidende als volgtde heeren D. P. M. Graswinckelte Zalk ds. J. A. Lamping te de Helder en H. P. Schim van der Loeff, te Ber- gen-op-Zoom. Het beroep zal waarschijnlijk plaats hebben den 24 April e. k. van 27 Maart tot en met 3 April. Geboren. Een zoon van H. Hoose en G. Spee. Een zoon van J.J. Ribhens 'en C. Pieter. Een zoon van J. Luijcx en J. Yerseput. Twee zoons van A. Lokker en A. M. Stalilhöfer. Eene dochter van E. Blanker en J. Opperman. Eene dochter van M. C. van Zaaien en A. M. Beek- wilder. Eene dochter van J. Maijs en C. den Blauwen. Eene dochter van J. Waale en J. de Looze. Eene dochter van K. van der Nood en J. Bakker. Gehuwd. L. Hartman jm. en J. Padmos jd. Overleden. A. van Huizen oud 2 j. z. M. A. de Waard oud 11 m. d. J. E. Strooband oud 28 j. man ven J, I. Ango. op Maandag den (i lp til des avonds te h a 1 f a c li t ure in de CONCERTZAAL Voorganger Ds. firavesteiu Hervormd Predikant te Seroo«kerke (Walcheren.) Be door den Hofleverancier den Heer Prans Stoll. werek te Keulen bereide Borst-Bonbons kan ik na zorg vuldig onderzoek bij catarrhalische keel- en borst-aan- doeningen en daaruit voorkomende keeschheid en drooge hoest ten sterkste aanbevelen. Boor het voortdurende gebruik daarvan wordt de/ prikkeling der luchtpijpen verminderd de heeschheid spoedig weggenomen en de expectoratie zeer ondersteund zoo als ik dit niet alleen bij mij en mijne familie maar ook door waarneming bij mijne patiënten heb onder vonden. Magdeburg, 11 Bec. 1858. Br. LEMKE koninkl. Staf-Arts. Bovenstaande met roem bekende Stoll- pCt. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 1 April 1868. Nederland. Werkel. Schuld. 2% dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3 NedHyp.-Bank. 4 y2 België. Cert. bij Rothschild. 2 Spanje. Obligation. 2 Portugal. Obligatiën. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co 5 dito-1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën Polen. Aandeelen 1835. Pruissen. Obligatiën 1849. 5 Oostenrijk. Obl. Met. Oude. 5 dito 2 dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Mexico. Obligatiën. 5 Griekenland. Obl. Geldl. 1825. 5 Turkije. Binneiil. Oblig. 5 63% 34% 34"/,, 38»/,, 92'/, 191V. 46'/,» 23'/,» 62% 51s/„ ^e verkrijgen tegen 30 cent, het pakje te Zierikzee bij Apoth. G. A. de LOOZE te Breskensbij B. van MALE te Goesbij P. A. HO CHART Zoon en bij H. S. KROL van der HOEKte Kruiningen\ bfi W. VISSCHER; te Middelburgbij Apoth. van de KAMERte Zaamslag bij B. RIEMENS. Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 2 Be Ned. Mudde. Oude Tarwe 1866 00.00 Nieuwe dito 1867 - 14.75 Afwijkende dito - 00.00 Z.-Zomer dito - 00.00 Ordinaire dito - 00.00 Rogge 11.00 Winter Gerst - 7,00 Zomer dito - 6.60 Haver - 4.00 April 1868. Be Ned. Mudde. Paardenboonen f 8 50 - 11.00 Witte boonen Bruine dito Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 11.00 00.00 9.50 0.00 00.00 00.00 00.00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 2 April 1868. Teelt 1867. 26.50 a 27.00 25.50 a 26.00 3 00.00 a 00.00 „x 26.50 a 27.00 0 25.50 a 26.00 00.00 a 00.00 26.50 a 27.00 ?- 25.50 a 26.001 00.00 a 00.00 g. 6.50 k 7.00 3 5.00 a 6.00' Twee en een 1ste kwaliteit blank f middelbare dito mindere dito - lste kwaliteit blank - middelbare dito - mindere dito - Onberoofdelste kwaliteit blank - Onberoofde, middelbare dito - Onberoofdemindere dito - Muilen Middelbare dito Twee en een Twee en een Een en een Een en een en een Stoombootdienst tusschen Middelburg enRotterdai Zondag Middelburg 5 'smorg. 10.30 6 11.— Van Botterdam. Zondag 5 'smorg. 7. 6 8.30 Be Biligence .zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Botterdam. des maandags, woensdags en I des dingsdags, donderd. en vrijdags 'smorg 8 ure. zaturd. 'smorg. 10.20 u. Be Biligence rijdt van Zierikzee aan bet „Hotel van Veen"des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam, en des morgens ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. STOOMBOOTBIENST „TELEGRAAF ROTTERDAM «Sc ANTWERPEN Van 'Botterdam, BingsdagBonderdag en Zaturdag 's morgeus 8.10 ure. Van Antwerpen Zondag Woensdag en Vrijdag 's morgens 8 ure. Be Biligence rijdt van Brouwershaven naar Zierikzee. In correspond, met de stoomb. n. Antwerpen 'smor. 8,30 Rotterdam 9, Van Zierikzee naar Zijpe. In correspond, met de stoomb. n. Antwerpen 's mor. 10, Rottërdam 10,30 Van Zierikzee naar Brouwershaven 's middags 3 ure na aankomst der stoomboot „Telegraaf." Agent de Heer J. A. van der j Halen. Ter Stads-Brukkerij van de Erven A. de VOS.

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 2