W°. 2f Woensdag 1 April. 1868 WOEIÏSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 53% 62% 84% 34%, 38% 191% 16 23%, 66 51"/,, 11% i 31 ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels &f 1 behalve het zegelregt I VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden ƒ2,00—Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'smorg 8.50 11.00 12.00 00.00 9.50 0.00 00.00 24.00 11.00 afvaart l P' EPEIV It. /aturdag 9,30. YOS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 1 April e. k. des namiddags ten één ureop bet Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van dén Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 25 Maart 1868. B, C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van dc ingezetenen dat het kohier van de hoofdelijke belasting dezer gemeente over het loopend dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van Maandag den 30 dezer maandgedurende veertien dagen ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage ligt kunnende de reclames daartegen op ongezegeld papier aan den gemeenteraad gerigtin eene daarvoor be stemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 25 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERiNS. Zierikzee 30 Maart 1868. Op Vrijdag jl. had er een dijkval en oever-afschuiving plaats bij den Klooster nol district Scharendijke van den polder Schouwen die eene lengte en eene breedte van omtrent 100 ellen verkreeg. De verdieping bedraagt 10 tot 15 ellen. Hoewel het vallen spoedig ophield ging er een massa grond door den zwaren golfslag verloren. De commissaris des konings en de hoofd-ingenieur van Zeeland hebben het bedreigde punt heden in oogenschouw genomen. Tegen onmiddellijk gevaar is men reeds nagenoeg beveiligd. Zierikzee 30 Maart. Op Vrijdag den 27 dezer werd in de Concertzaal alhier door het rederijkers gezelschap E. N. Z. K. met medewerking van de ïrtu- zijk-directeuren Piek en Ezerman eene soiree déclama- toire et musicale gegeven ten voordeele der armen van alle gezindten die door een talrijk publiek werd bij gewoond en weder grooten bijval verwierf. Zij leverde tevens het bewijs dat E. N. Z. K. zijne krachten niet verliest maar door nieuwe krachten wordt versterkt. Het musicale gedeelte bestond uit een 2tal scboone ouvertures. Allen die medewerkten tot het geven dezer soirée hebben aanspraak niet alleen op den dank der armen aan wie zij een zuivere bate van 178,35 ver schaften maar ook op den dank van het kunstlievend publiek voor het kunstgenot dat gesmaakt werd. Uit Brummen wordt van 26 Maart geschreven Heden middag kwamen alhier aan de door ons land reizende Zigeuners ongeveer 30 in getal. Zij kwamen nu van Zutphen na aldaar drie dagen vertoefd te hebben. Een der mannen schijnt het opper hoofd deze heeft steeds bij zich een grooten staf met zilveren knop Bij de aankomst alhier vertoonde zich alras een talrijk publiek op bet pleindoch weinigen waren er die lang getuigen konden of wilden zijn van de vuilheid en onreinheid die dezen menschen schijnen eigen te zijn. Van hunne wagens maken zij in een oogenblik tenten zij doen zich als zeer armoedig voor. Bedelen schijnt hun hoofdbedrijfen toch hoort men dat zij verre van arm zijn. O. a. vertelt men dat zij heden te Zutphen een bankbiljet van 1000 hadden gewisseld. Raram het bekende hoofd der Maro nieten bevindt zich thans te Brussel. Men weet dat hij den Libanon verlaten heeft op verzoek der Europeesche gezanten, ten einde in die landstreek de rust hersteld zou worden Raram beklaagt zich echter zeer over de kwade trouw der Turksche regering welke de belofien niet is nagekomen, door haar aan de christenen van den Libanon gedaan. Aan eenige verstrekte mededeelingen nopens den onlangs iu Japan uitgebroken binnenlandschen oorlog ontleenen wij de vol gende bijzonderheden Den 19 Januarij jl. werden de te Yeddo staande paleizen van den landsheer van Sat- zuma verbrand waarbij hevige gevechten tusschen de keizerlijke troepen en de volge lingen van Satzuma voorvielen. Door over- magt gedwongen namen laatstgenoemden de vlugt op eene te Yeddo ter reede liggende stoombootwaar gedurende den strijd in de stad stoom was opgemaakt doch zij werden onmiddellijk achtervolgd door de gouverne- rnents-stoomboot Eagle. Hoezeer tusschen beide schepen een hevig vuur gewisseld werd, heeft de boot van Satzuma hoe zwaar ook beschoten, niettemin de reis kunnen voortzetten, en is de Eagle naar Yeddo teruggekeerd. Niettegenstaande tot den 29 Januarij de rust ongestoord bleef heerschte evenwel te dezer plaatse een algemeene vrees voor oproer en werden door het Japansche gouvernement verschillende voorzorgsmaatregelen genomen. Intusschen heeft het bekend worden dier onlusten te Osaka aanleiding gegeven tot een hernieuwde uitbarsting der vijandelijkheden te Rioto. Tot in den avond van den 27 Janu arij bleef te Osaka alles rustig toen men ten gevolge eener ontmoeting tusschen de troepen van den taikoen en die van Satzuma iu den omtrek van het tusschen Kioto en Osaka gelegen Foesini waar een allerhevigst gevecht voorviel eensklaps genoemd dorp in vlammen zag opgaan. Oogenblikkelijk brak ook in Osaka de opstand uit. De keizerlijke troepen trokken tegen de zich aldaar bevin dende gebouwen van Satzuma op en in onderscheidene gedeelten van de stad werd van wederzijden met geweer- en kanonvuur een verwoede strijd gevoerd. De keizerlijke troepen behielden eveuwel de overhand eu weldra stegen de vlammen uit alle aan Satzuma behoorende gebouwen op. De Nederlandsehe vice-consul was genood zaakt in zijne woning te blijven, die doof eene wacht van gouvernements-troepen werd om singeld en de gouverneur van Osaka zond alle vreemdelingen naar dat gebouw ten einde aldus allen tegelijk te kunnen beschermen. Met deze verwoesting van het paleis van Satzuma zijn ook twee der daaraan belen dende pakhuizen, waar verschillende goederen van de Europeanen waren opgeslagen een prooi der vlammen geworden, zonder dat door hen aan redding gedacht kon worden Omtrent het lot van Hiogo is nog niets met zekerheid te vermelden. Ook daar be vonden zich vele eigendommen van Satzuma, doch de plannen der Japansche regering zijn nog in duisternis gehuld. De strijdkrachten van den taikoen worden tegenwoordig vrij belangrijk geacht en tot nu toe hebben zijne troepen overal de over winning behaald. Hoewel blijkens de tot den 30 Januarij gaande berigten de rust te Hiogo zelf nog niet is gestoordis het ter zee niettemin tot eene botsing gekomen tusschen de keizerlijke oorlogsbodems en de stoomschepen van Satzuma Drie van deze laatsten waaronder één oorlogschip lagen in die haven (Hiogo) en werden door drie keizerlijke steamers cle Kai- Yoo-mar Fusigama en Dumbarton geblok keerd doch in den nacht gelukte het den volgelingen van Satzuma aan de waakzaam heid der keizerlijken te ontsnappen. De Kai-Yoo mar (dezelfde die in Nederland voor rekening der Japansche regering is ge bouwd geworden) werd daarop uitgezonden om hen op te zoeken met dat gevolg dat een der vlugtende steamers van Satzuma op strand werd gejaagd en een tweede verbrand. (Amst. Ct) DÏÏITSCHLAND. Duitsche bladen bevatten het verhaal van een vreeselijk ongeluk, dat in Wurtem- berg op de spoorweglijn naar Geisslingen is voorgevallen op 20 Maart des middags tus schen 12 en 1 nre. De weg van Geisslingen naar Amstetten vormt eene sterke helling. Van den goederentrein van Amstetten naar eerstgenoemde plaats uit 25 wagens bestaan de brak de derde wagen die van Fransch maaksel en minder sterk dan de andere was. De locomotief en tender zetten hunnen weg voort met oen conducteur en stoker maar de 22 wagens die volgden en met eene groote vaart de helling afdaalden verbrijzelden in den schok zoodat men over eene lengte van 500 .ellen niets zag van uiteengeslagen balken, planken wielen rails enz Al de goederen waren uiteengerukt en vernield ongelukki gerwijze zijn ook verscheidene menschen het slagtoffer van het onheil geworden. Van de een was het hoofd onherkenbaar verbrijzeld de ander was plat gedrukt ook een derde conducteur was verpletterd. Het lot van die lieden was betrekkelijk nog gelukkig verge leken bij de gruwelijke verminking die an deren hadden ondergaan. Een b. v. had een^stang dwars door het ligchaam gekregen die de ingewanden had uitgestooten en aan weêrszijden uitstak. Terwijl men in het hos pitaal trachtte den stang uit te halen stierf die man onder de vreeselijkste pijnen. An deren zijn ügler gewond. Twee der conduc teurs zijn als door een wonder ongedeerd gebleven. De Oostenrijksche tweede kamer heeft het wetsontwerp der regering tot afschaffing van den lijfsdwang aangenomen. De Homhiirgsche speelbank was jl. Zon dag buitengewoon druk bezochtliet was de laatste maal dat het vergund was op Zondag te spelen. Op de Russische spoorwegen worden thans op eene eigenaardige wijze diefstallen gepleegd. Vooral op den weg van Riazan naar Kozlowsp waar veel graan vervoerd wordt, brengt men die methode in practijk. De dieven hebben een stok met een ijzeren haakaan dezen stok maken zij een stevig touw vast aan welks uiteinde een klein anker van de grootte en vorm der haken, waaraan de vleesch- houwers geslagte dieren hangen vastgemaakt. Met dit werktuig gewapend vat de dief, natuurlijk des nachts, post aan den weg waar langs de trein passeert. Bij voorkeur kiest hij de treinen die tegen de helling opgaan omdat die langzamer zich bewegen. Hij kiest dan een zak meel werpt er zijn haak in en laat den stok los. Het duurt niet lang of het anker vat in de rails of in eenig onder voor werp op den weg, het koord wordt gespannen en terstond daarop de zak van den wagen gewipt waar hij dan later door den dief wordt gevonden. Het gebeurt schier somtijds dat het anker breekt of niet vat en aan liet eerstvolgende station wordt dan de aanslag ontdekt. Men weet niet wat meer te bewon deren is het vernuft van den dief of zijne stoutmoedigheid om voor een zak meel zijn leven te wagen. F B A N K R IJ K. Er begint weder eenige ongerustheid te bestaan ten opzigte van Spanje waar de republikeinsche en Carlistische partijen elkan der de hand reilen om de regering omver te werpen. Die partijen achten het tegen woordige oogenblik nn in vele fabrieksteden de werklieden ledig loopen, geschikt om hunne revolutionaire pogingen te hernieuwen. Reeds sedert eenigen tijd vertoonen zich in het gebergte van Catalonie, den klassieken bodem van den opstanden in de provinciën Sara- gossa en Jaën kleine benden die in alle rigtingen rooftogten maken en niet alleen de gemeentelijke kassen plunderen maar ook particuliere woningen en daarbij bij voorkeur diegenen uitkiezen die ais voorstanders der regering bekend staan. De angst is zoo groot op het platteland dat reeds een duizendtal personen de wijk naar Madrid genomen heeft. Omtrent den nood, die er nog in Fin land heerscht wordt door de bladen een droevig tafereel opgehangen. Als een loopend vuur grijpen typhus en andere ziekten om zich heen te midden van volslagen gebrek aan levensmiddelen. Alleen in da gemeente Muhigarwi heeft de typhus, onder eene bevol king van acht k negen dnizend zielen, 1107 personen naar het graf gerukt. Het klimaat en de geheele geaardheid des lands dragen er toe bij dat de bewoners spoedig stomp en onverschillig worden. Zonder te morren

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1