28 Maart Zn 1868 WOENSDAG EN ZATERDAG. W 3S°. 26 Besturen en Administration Kennisgeving. Bekendmaking. Bekendmaking. Oproeping. Binnenlaridsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 53% 63% 84% 34% 38% 191% 47% 23% 06% 52% 32% o jge 20 est on- r 14.50 14.— 10.75 7.— 6.50 3.10 4.60 9.50 13.75 11.25 11.— 8.40 PRIJS DER ADVERTENT ÉEN. Gewone 10 cent dé regel! Geboorte- Huwelijks- en Doodberlgten van 1 6 regels d 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: jm'jamoc v ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f2,25. Ineen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 uré'sinorg 10.15 10.15 afvaart 311 van na de erd. en 20 u. jtel van rt van n 12 ?en. •EN iturdag De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen - dat er op Woensdag den 1 Aprils e. k. des namiddags ten één- ureop het Raadhuis alhiereene,openbare vergadering van den Gemeente- Raad- zal gehouden worden. Zierikzee, den 25 Maart 1868. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis- van de ingezetenen dat bet kohier van de hoofdelijke belasting dezer gemeente over het loopend dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van Maandag den 30 dezer -maand: igedupende Dëërtien dagen ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage ligt kunnende de reclames." daartegen op ongezegeld papier aan den gemeenteraad gerigfcin eene daarvoor be stemde bus aldaar wordeu ingeleverd» Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 25 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretarie J. P. N. ERMERiNS. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Lettende op art. 87 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad nö. 72) en art. 26 van het koninklijk besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46) brengen ter openbare kennis dat de Tweede Zitting Dan den Militie-Baad in dit jaar voor deze gemeente 's bepaald, op Woensdag den 15" April e. k. des voor- middags ten 9 ure in het gewone lokaal in de Abdij te Middelburg, en .dat. in- die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent al de in de eerste zitting niet- afge dane zaken en omtrent hen die als of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Zierikzee,,.-, den 26 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Seretaris J. P. N. ERMERINS. ïaven ure. 10 en op gezegeld .papier binnen -veertien dagen na de dagteekening dezer bij hem behooren aan te melden niet overlegging van hun geboorte-extractten blijke dat zij niet jonger dan 23 jaren -en niet ouder dan 40 jaren zijn, alsmede van het bewijs dat zij Neder-/ lander zijn. Aan hen die deze vereischten bezitten zal vervolgens tijd en plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek 'hunner geschiktheid. Dat "onderzoek zal inzonderheid loopen over schrijven 1 en rekenen övèr de geschiktheid tot het zelf verrigten der 'verschillende soorten van. dijkwerk o.ver de kennis van dijksmatèrialen en over die der inrigting en werking 'van zeesluizen. Middelburg den 20 Maart 186.8,. De Óommissaris des Konings voornoemd VAN LIJNDEN. j- De Commissaris des Konikgs iu de Provincie Zeeland. Verwittigt lien. die ter benoeming als Werkbaas bij de calatniteuse Poldert in deze Provincie verlangen in aanmerking te komen dat zij zich daartoe schriftelijk IS. Wij vernemen dat binnen een paar dagen de eerste aflevering .verschijnen zal.een.er goedkoope uitgave van Macaulay's geschiedenis van Engeland, De bewerking daarvan is opgedragen aan dr. J. (1 van Deventer. Een belangrijk'ja waarschijnlijk een buitengewoon groot debiet zal aap de uitgaaf van dit klassieke boek wel niet ontbreken. (Handelsblad.) De Ambachtsschool voor de arbeidende klasse tê Amsterdam, vierde Donderdag ji. in Erascati haar zesde jaarfeest. Blijkens de daarbij uitgebragte ver slagen. telde .de, school thans 105 leerlingen, tegen 79 bij den aanvang van het schooljaar voor meer dan dè helft ïcosteloos of voor rekening van protectors ge plaatst 24 leerlingen werden dien avond na volein digden leertijd loffelijk ontslagen en ontvingen ge tuigschriften en prijzen in gereedschappen terwijl 30 leerlingen buitengewone belooningen in spaarbanklivret- ten gejden .teekengereedschappen ontvingen groo- tendeels'door leden van het bestuur verstrekt. Iu het geheel hadden thaps 1.40 leerlingen gedurende het be staan1 der schooltpmpei^ -vdriejarig'en ilpertijd- aan haar voleindigd. Dè ingewonnen herig ten omtrent oudleer lingen waren van bijna allen zeer guustig en de door eenigen „hunner ingezonden werkstukken verdienden in derdaad veel lof. De proeven van de vorderingen der leerlingen in bet. afgeloopen schooljaar in het teekenen smeden tijinmeren, .boetseren., kunstdraaijen en beeld houwen die met veel smaak waren geëxposeerd ge tuigden mede van goeden vooruitgang. De kosten be liepen in 1867 ongeveer f 8000 gedekt door f 4000 subsidie der gemeente f 2000 uit de kas der maat schappij van den,..werkenden sj#nd 11100. giften' en jaarlijksclie" contributiëu en schoolgelden. Dat de 'Am bachtsschool door - velen - gewaardeerd wordt is vooral gebleken uit de ondersteuning,die is ondervonden ten einde het zeer ondoelmatige schoollokaal in de Gra venstraat door een eigen doelmatig gebouw te doen vervangen, D.e .staten, van. Noord-Holland verleendón daarvoor eene subsidie, van ƒ300,0 prius Erederik der Nederlanden f IÖ00 verschillende, personen f 3300 terwijl in de- geldleehing van f20,000 door de maat schappij aangegaan ingeschreven werd voor f 2500 rentelooze voorschotten ,en f 12,100 inschrijving a 3 pet. In September 1867 is met den bouw vau het nieuwe lokaal begonnen naar de belangloos verstrekte plannen van den heer G. B. Salm door den heer J. C. van den Kley .aannemen en- weipige dagen geleden is het voltooid', ten koste van eene som van circa f 33,000. Het gebouwop de schans tusschen de Weteringpoort en Reguliersgrachtis van 28 tot 31 Maart voor ieder ter bezigtigiug opengesteld. Wij wenschen zeer dat velen aan de uitnoodiging zullen voldoen en twijfelen nietof men zal met ons instemmen dat het door eenvoudigheid uitmuntende gebouw hoogst doel matig is ingerigt. De lichte luchtige en ruime lokalen voor ieder vak van onderwijs afzonderlijk geven de zoo lang gewenschte gelegenheid om alle de kostbare werktuigen door den koning in 1866 aan de Ambacht school vereerd^, yoor het. onderwijs aan te wenden. Waarlijk de Maatschappij van den Werkenden Stand die zich zoo vele offers voor hare Ambachtschool heeft getroostkomt hier weder groote eer toe. (Amst. Cour.) Sinds eenigen .tijd klaagden vele inwoners van 'Antwerpen over het verdwijnen hunner honden. De politie heeft thans twee personen aangehouden welke er behagen in vonden deze arme beesteu op te pakken te dooden de huid af te villen om ze -te verkoopen aan fabrikanten van kinderfcrommels het vleesch- ver kochten zij aan saucissenmakers en van het vet werd uitmuntende pomade gemaakt Sedert 1866 hadden zij er meer dan 200 om het leven gebragt. In de Arnli. courant wordt, en teregt geklaagd over het niet vastgekleefd blijven der nieuwe postzegels. Het blad zou gaarne zien, dat het gouvernement op het voorbeeld van Engeland gestempelde couverten van Verschillende waarde uitgaf. Wij wenschen mede gaarne de verki ijgbaar- stelling van dergelijke enveloppes van 5 en 10 cents. Een gedeelte der Zigeuners of wil men liever eenige Hongaarsche zwervelingen, heb ben ook te Deventer even als te Zwolle, hunne tenten 'opgeslagen. Hunne eerste kamp plaats bij Deventer hebben zij echter op ver zoek der politie spoedig verlaten daar deze tèn hunnen gerieve eene meer afgezonderde open vlakte had beschikbaar gesteld, waar zij gevrijwaard waren voor mogelijke onaange naamheden die de spoedig zaamgestroomde nieuwsgierige menigte hun mogt aandoen. Zij zeiven schenen evenwel in dien maatregel minder genoegen te vinden, daar zij blijkbaar den bekenden mededeelzamen aard der Neder landers zeer op prijs stellen. Inmiddels ziet men bijna de gansche stad ter bedevaart op gaan naar deze horde van heidens. Hunne nomadische levenswijze, die echter niet idyllisch kan genoemd worden, en hunne zonderlinge tooi trekken; algemeen de aandacht, doch over het algemeen schijnt men minder gestéld op deze vreemde reizigersdie zeker niet met een wetenschappelijk doel ons land komen bezoeken. Bij den brand ié Genemuiden heeft het volgende plaats gehad. Toen in den nacht van 11 Op 12 dezer de vlammen op het he vigst woéddenwerd een huis dat aan dén waterkant stond onverwachts aangetast. De bewoner van dat huis was afwezig, de vróuw met haren zuigeling van omstreeks 8 weken alleen Van de ligging barer woning gebruik makende, gaf de vrouw, behalve eenige goe deren, in haast bij elkander gegrepéh ook haar kindzorgvuldig in doeken gewonden in bewaring aan een schipperdie met zijn vaartuig in de nabijheid lag. De vrouw van den eeïsten schrik bekomen zijnde, vroeg deh schipper om haar kind, dat deze echter zeide niet ontvangen te hebben wijzende tot over tuiging op de goederen die hij voor haar in bewaring genomen had waarbij zich dan ook' schijnbaar het kind niet bevond Na verloop van eenigen tijd begon een ander huis te branden ook in de nabijheid van de iig- ligplaats des schippersdie hetgeen daaruit te redden was mede in bewaring nam. Bij die gelegenheid wilde hij de eerst ontvaugene goederen wat digter bij elkaar leggen en kreeg toen het ingepakte kind in handen. Het gerucht daarvan verspreidde zich alras en kwam der wanhopende moeder ter oore die nu hoewel zij als zoo vele anderen hare goederen verloor toch gelukkig en rijk was. Ter bestrijding van verkeerde geruchten zegt de Kamper Courant bepaald te kunnen berigten dat te Genemuiden slechts tien huizen niet zijn geassureerd alsmede dat de meeste inboedelshoewel zeer laag verzekerd zijn. D TT I T S C H L A N D. Toen het in Weenen hekend werd dat de wet op het burgeihjk huwelijk aange nomen was door het heerenhuis barstte een onbeschrijfelijke jubel in de stad los Vreemde lieden omhelsden elkander op de straatallen wenschten elkander geluk en er heerschte eene stemming als ware men van het grootste on geluk verlost Des avonds waren alle hoofd straten verlicht en eene opgewonden volks menigte was tot laat in den nacht op de been. Aan de ministers werden verschillende ovatien gebragt: Men heeft ontdektdat de schrijvers der bekende proclamation die te Kassei wer den verspreid, zijn de keurvorstelijke hof staatssecretaris Preser en nog een ander hooggeplaatst kabinets-ambtenaar. Het is waarschijnlijk dat het keurvorstelijk hofperso neel te Praag wegens hoogverraad zal worden vervolgd. Dezer dagen is te Leipzig de bekende muzijk-directeur en componist F. L. Schubert overleden. De landdag van Weimar heeft de re gering verzocht het boeijen en ligchamelijk tuchtigen d<-r in de gevangenis gedetineerden af te schaffen als onvereenigbaar met de beginselen van het Weimarsche strafregt. Aan de Volks-Zeitung wordt uit de provincie Saksen geschreven dat een jonge schoolmeester aldaar door den super -inten dant-is aangeklaagd, wegens het dragen van knevels en het verzuimen van het kerkbezoek. De schoolmeester heeft bevel gekregen zijn bovenlip te scheren omdat hij door dat na te laten zich belagchelijk maakt bij de kin deren en aanstoot geeft in de gemeente hij is voorts veroordeeld om 3 reichsth boete te betaloti en met strenge straf bedreigd zoo hij zonder voorafgaande kennisgeving en ver lof verzuimt minstens eenmaal des Zond igs de kerk te bezoeken. F it A N K K IJ K. In de dagbladen wordt melding gemaakt van nieuwe manifestatien, welke te Bordeaux hebben plaats gehad, naar aanleiding der wet op de mobile nationale garde ondanks de veroordeeÜDg der personen die bij de eerste oproerige tooneelen waren betrokken. Naar het schijnt, blijft ook de hoofdstad niet bevrijd van de opgewondenheid door bedoelde wet te weeg gebragt. Reeds verleden Donderdag liep het volk te hoop, zonder toen evenwel ernstige ongere geldheden te plegen. Den volgenden dag werden die tooneelen op ergerlijke wijze her haald en werd o. a. de commissaris van politie ernstig mishandeld. Maar vooral den volgenden Zaturdag namen de ongeregeldheden een ernstigen keer. Overal zag men niets dan roode vlaggenoveral werden oproerige liederen en kreten gehoord en vérzette dé menigte zich met kracht tegen de politie, welke oDmagtig was haar te bedwingen. Het ruiterstandbeeld van Napoleon IIIop welks

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1