Woensdag 25 Maart 1868 WOENSDAGENZATERDAG. ten. ,fl°. 25 Besturen en Administratiën Bekendmaking. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 63% "4% r 34% 38%, 92 ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- Doodberigten van 1 6 regels &f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEME NTS PRIj S. Per drie maanden f2,00Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiên daags te voren, voor lOure'smorg NATIONALE MILITIE. Burgemeester en "Wethouders van Zierikzee Gelet op art 150 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72.) noodigen de lotelingen die verlangen bij de Zee militie te dienen, uit, om zich tot dat einde vóór 1 April e. k. bij hen ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 2 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERlNS*. Be Burgemeester van Tjierikzee maakt bekend dat het kohier der belasting op het personeel no. 8 (6 maan den regt) van deze gemeente dienstjaar 18671868 den 10 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaardop heden is afgekondigd en aan den heer Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld ten fine van invordering ingevolge dc wet. Afgekondigd van het raadhuis te Zierikzee den 21 Maart 1868. B. C. CAU. Zierikzee 21 Maart. Gisteren avond gaven eenige jeugdige élèves van den heer B. H. Ezerman muzijk- onderwijzer alhier in de Concertzaalproeven hunner vorderingen^ in het piano-spelhetgeen aangenaam werd afgewisseld door het reciteren van een 4tal dicht stukjes door eenige jeugdige leden van het rederijkers gezelschap E. M. M. Eamilie der élèves en der jeug dige sprekers hadden toegang tot deze soirée die met een bal werd besloten. Be herinnering aan het genot dat in vorige jaren zulk een soirée verschafte waaraan nu nog meer verscheidenheidook door het bespelen van een harmonium was gegeven was voldoende om ouders en vrienden weder in grooten getale op te wekkendie soirée bij te wonen. Aan ouders en kindervrienden schenkt zij dan ook een in waarheid éénig genotterwijl zij eene vereerende getuigenis geeft van het degelijk piano-onderwijs van den heer Ezerman en de ambitie der leerlingen bevordert. Lof felijk toch kweten zich de élèves van hunne taak. Met veel genoegen maakten wij ook kennis met de talenten der jeugdige rederijkers. Be gegeven proeven doen ons hopen dat hei gezelschap E. M. M. ons m het vervolg nog veel zal te genieten geven. Noordgouwe 21 Maart. Heden morgen omstreeks 7 uur werd door eenige arbeiders die naar hunnen arbeid gingenin eene sloot aan den donkeren weg alhier tegenover de hofstede van den heer J. de Vlieger, Jz. het lijk van een manspersoon gevonden die spoedig werd herkend te zijn L. v. d. V. boodschaplooper wonende te Brouwershaven. Hij was den vorigen avond nog in Zierikzee geweest en vermoedelijk is het ongeluk na 10 ure gebeurd. Zijne zonen over zijn uitblijven on gerust hadden zich dien nacht nog naar Zierikzee begeven om onderzoek te doen en zijn toen de plaats waar hij lag voorbij gegaan. Waaraan liet verdrinken van dien man moet toegeschreven worden is tot nog toe onbekend. Be justitie doet onderzoek. Aan de Utrechtsche hoogeschool werden jl. Zaturdag bevorderd tot doctor in de beide regten de heeren W. L. van Voorst Vader geboren te Goes en P. A. J. Bouvin geboren te Oosterland bij Zierikzee beiden na het verdedigen van stellingen. Men leest in de Nieuwe Middelburgsche courant in een hoofdartikel onder anderen Men zal nu als men zich heeft willen overtuigen kunnen bespeurd hebben dat onze would-be diplomaten in de tweede kamer misgezien hebben toen zij het diplomatiek beleid van de regering in 1867 veroordeelden. Zal van Bismarck's verklaring dat de minister van Zuylen den vrede van Europa gered heeftvon Beust's waardering van het zoo werkzame aandeel van het Haagsche kabinet aan de gelukkige uitkomst der onderhandelingen zal de gelukwensching van den Beensohen minister van buitenl. zaken de veroordeeling van het gevoelen der kamer door den minister Rogier zal de Moustier's geheel ondubbelzinnige verklaring dat van hier geene stappen uitgingen om Luxemburg af te staan nu eens eindelijk de oogen openen F Wij betwijfelen het. Terwijl wij dit schrijven wordt wederom discussie gevoerd over datzelfde diplomatiek beleid en hoelang zal dat misschien nog het onder werp zijn van hatelijke bestrijding F Maar heeft men er dan toch wel eens over nage dacht welke de gevolgen kunnen zijn van dat onein dig debat over het buitenlandsch beleid F Wij spreken nu niet over vertragirg in het regelen van zaken die ons groot belang inboezemen als hooger onderwijs afkoopbaarstelling der tienden wijzigingen in de personele belasting enz. waaromtrent de regering voordragten heeft ingediend. Maar we willen eens naar buiten zien en dan beweren wij dat door dat oneindige debatteren van zakendie eene vertegenwoordiging niet juist beoordeelen kan omdat die 72 diplomaten zich vooral verplaatsen moeten in omstandigheden waarvan de indruk verflaauwd is en waarbij zij werkelooze toeschouwers waren aanleiding gegeven wordt tot groote moeijelijkheden en dus tot groote nadeelen voor ons land. Of zal men niet moeten erkennen dathoe meer onze vertegenwoordiging het er op toelegt om aan liet tractaat van Londen crediet te ontnemen eene mo gendheid als Erankrijk die zich daarbij niet goedschiks kan neerleggen omdat hare eigenlijke bedoelingen er mede gedwarsboomd zijner gereede aanleiding uit zal nemen omals het pas geeftop wijziging of vernietiging daarvan aan te dringen F Geen beter middel daartoe dan te wijzen op de stem van een der medecontractauten. En in welke verhouding komen wij dan tegenover Prnissen F Hoe meer ten onzent het beleid, dat ons tot dat traktaat deed medewerken gehavend wordt hoe eerder wij als de nood dringtons in Erankrijk's armen zullen moeten werpen. En wat kunnen wij van een verbond met Erankrijk verwachten F Niets dan moeijelijkheden alweder met Pruissen. Hoe komt hetdat dit rijk er zich op toelegt met alle landen handelstractaten te sluiten dat het geheel Buitschland in één handelsbond tracht te vereenigen maar Nederland zooals men het noemt links laat liggen Zou de reden niet zijn dat liet onze houding niet vertrouwtniet vertrouwen kan als wij aan een wettig tractaatwaarin wij ons met al de andere contractanten tot de garantie van Luxemburg's onzijdigheid verbonden crediet trachten te ontnemen als onze vertegenwoor diging het er op toelegt om dengene die Nederland'» toetreding tot die garantie niet heeft uitgeloktmaar ter vermijding van grooter rampen toegestaan heeft voor leugenachtig en onbekwaam uit te maken? Mogt onze kamer het toch inzien Wat zij doen zal of doet, is ons onbekend maar de pers die zich aan de stelselmatige bestrijding van dit ministerie dienstbaar maaktheeftten minste in ons gewest reeds haar woord- gesproken. Jl Zaturdag avond werd te Maastricht eene vrouw in hechtenis genomen onder ver denking van poging tot vergiftiging op een harer stiefkinderen. Dit kind een meisje van circa 15 jaren was op een naaiwinkel werk zaam en gewoon om het brooddat ze 's mid dags bij de koSij gebruikte van huis mede te nemen. Een der dagen van de vorige week werd zij bij den eersten beet die zij deed plotseling zóó ongesteld dat hare meesteres geneeskundige hulp inriep waaruit na gedaan onderzoek bleek dat er vergifti ging door middel van zuringzout (hetgeen dikwijls in een huishouden tot uitdoen van vlekken gebruikt wordt) had plaats gehad en dat dit zuringzout zich op het brood bevond hetwelk haar door hare stiefmoeder was ter hand gesteld. Het verdere onderzoek door de justitie gedaan heeft daarop de arrestatie van de moeder ten gevolge gehad wat het meisje aangaat ztj is reeds geheel buiten gevaar. De veehouder G. H. van Dijk te Genemuiden tegen wien bij den brand al daar bezwaren waren gerezen en die daarom op last der justitie in arrest genomen en naar de gevangenis overgebragt wasis Woensdag weder op vrije voeten gesteld. Uit vrees voor mishandelingheeft hij het echter niet durven wagen naar Genemuiden terug te keeren. Te Nijkerk is jl. Maandag plotseling eene dame overleden die eerst sedert elf of twaalf weken gehuwd was. Volgens verklaring der geneeskundigen zou de jeugdige vrouw arsenicum gebruikt hebben, zoodat de begra fenis van het lijk voorloopig verboden is, feu einde een onderzoek in te stellen. Men schrijft uit Zwolle dd. 20 Maart Gisteren namiddag is hier aangekomen een bende Zigeuners sterk ongeveer dertig per sonen met eenige paarden en wagens. Zij hebben hunne tenten opgeslagen op een veld buiten de stad en leven daar even als zooveel beschreven heidenhorden welke in vroeger jaren ons land doorkruisten. Rondom een groot vuur gelegerd, zitten mannen en vrou wen, waaronder de meesten met lange zwarte haren sommigen zelfs half naakt met een eind pijp in den mond zich te amuserpn zij nemen de kinderen waaronder er zijn van nog geen 4 weken oud nu en dan eens van den grond en houden ze eens even boven het vuur om hen ook van de warmte te laten genieten waarvan zij overigens in dit jaargetijde in hun luchtig kostuum h 1'Adam weinig hinder hebben. Het geheel levert bij avond een fantastisch gezigt op en doet ons denken aan het bekende verhaal Preciosa. Zij geven voor uit Hongarije te komen eD spreken met moeite een soort van plat duitsch hun hoofdman is bont opgetakeld met ver zilverde eijersehalen enz. Allen schijnen in groote mate de kunst hunner voorouders te hebben overgenomen namelijk bedelen. DUITSCHLAND. Te Kaukehmen (dissrict Niederung) hebben ter gelegenheid van de uitdeeling van giften aan de noodlijdenden eenige ongeregeld heden plaats gehad Den 14 dezer 's na middags schoolde eene massa menschen zamen en wilde met geweld gelden van het comité van onderstand afpersen. Na langdurige be raadslaging verliet de woelzieke menigte het terrein doch verklaarde den 16 dezer in grooter getale terug te zullen komen en alsdan „spijkers met koppen" te zullen slaan. Mid delerwijl werden bedreigingsbrieven geschreven, waarin gezegd werd dat de huizen van de voornaamste leden der commissie van onder stand verwoest zouden worden in eenige dier brieven werd zelf te kennen gegevendat men met het mes sommige personen wel zou weten te treffen enz. De zaak scheen ernstig genoeg te worden en er werd naar Tilsit om kavallerie gevraagd en tevens eene burger wacht georganiseerd. Den 16 zag men inderdaad reeds des morgens vroeg van alle kanten eene massa menschen in het dorp op de been, in rotten van 10 h 15 man ver deeld doch toen zij hoorden dat de burger wacht gewapend was trokken zij af met do verklaring dat zij in den loop van den na middag terug zouden keeren om Iiuhne voor nemens ten uitvoer te brengen. In dien tnsschentijd waren 40 dragonders met een officier in het dorp verschenen en hunne komst heeft terstond aan de beweging een einde gemaakt. Van zamenscholirgen heeft men sedert niets m°er vernomen. F R A N K R IJ IC. Do onlusten te Toulouse hebben geheel opgehouden. In de regeringskringen maakt men zich niettemin, in weerwil van de verze keringen der officieuse dagbladen, zeer onge rust over den indruk door de organisitie der mobiele garde te weeg gebragt. De keizer volgt met zekeren angst de oproerige bewe gingen welke uit weerzin tegen de leger- organisatie ontstaan, en dagelijks Iaat hij zich de inlichtingen geven welke de prefecten eiken dag per teleg-aaf aan de regering doen toekomen. De meeste der jongeliedente Toulonse in hechtenis genomen, zijn losgelaten; 27 belhamels bevinden zich echter in de ge vangenis. Het gerucht was in omloop dat de dagbladen uit het departement der Opper- Garonne in beslag waren genomen wegens eene te scherpe critiek van de proclamatie van generaal Goyon. Voor de assises van het departement der Beide-Sévres (hoofdplaats Niort) werd sedert Vrijdag jl. een geding behandeld waarop de al gemeen» aandacht in Frankrijk maar vooral van de Vendésche bevolking was gevestigd. Het gold eene beschuldiging van ver giftigingvan zekeren Pierre Texier een SOjarig gegoed en ongehuwd landbouwer van la Meilleraye die na een lijden van eene maand in Augustus jl. bezweken is ten gevolge van toediening van arsenicum. Van deze misdaad wordt beschuldigd de 36jarige schoonzustor van het slagtoffer Honorine Chariotweduwe Auguste Texier eene zeer rijke boerin uit den omtrek van la Meilleraye die de wandaad naar men vermoedde gepleegd had uit vrees dat Pierre Texierbij langer leven hare twee nog zeer jeugdige dochters ten gunste van andere neven en nichten zou onterven. Als hare medepligtigen stonden teregt haar 7Ijarige vader Francois Chariot, mede een rijk Vendéesch pachter, en Framjoise Richard, de 5 Ijarige bediende en verpleegster van

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1