W°. 23 Woensdag 18 Maart. WOENSDAGEN ZATERDAG. 1868 rigten. i» II I» II II >1 I» M Besturen en Ad ministratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. D. Happe ity, Schiedam. Satavia Rott. jooijenRott. Cardiff, ew-Torkbei- dam pCfc. 53 63% It 83% II 34'/,, t» 3'8% 92% 189% 47% It 23"/,. tt 66%. 53 W U9/.. it 31% ikelen Mudde. en 8.50 A - 11.00 - 11.50 rten - 00.00 o - 9.75 0 - 0.00 - OO.Oo 1 - 26.00 1 - OO.oo czee, 1867. 0 a 27.00 0 a 26.00 00.00 m 27.00 i.OO J 00.00 8* 27.00 1.00'g 25.00 1, 7.00 5.00' II. lam ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en I Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve bet zegelregt VEBSCHIJNT: I AB O N TV E M E TV T S P Rij S. Per drie maanden ƒ2,00—Franco per post ƒ2,25. Inzen ding der Advertentiên daags te voren, voor lOure'smorg" fier dam. smorg. 10.15 10.15 a de afvaart Iburg en van uur na de p terdam. donderd. en L 10.20 u. t „Hotel van afvaart van ns ten 12 plissingen. AAF' 3RPEN Taart. en Zaturdag Taart, n "Vrijdag Schuithaven teil 9,ure. 9,30 Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat de lijsten, der Jciezers naar aanleiding van art. 10 der wet van 4 Julij 1850 zijn herzien en vastgesteld onder dag- teekening van lieden wijders dat zij worden aange plakt en gedurende veertien dagen ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Zierikzee den 14 Maart 1868. Be Burgemeester B. C. CATJ. JDe Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat z. e. de minister van finantien ingevolge magtiging des konings de 266ste Staats-Loterij heeft vastgesteld die bestaan zal uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premien ver deeld in 5 klassen waarvan de collecte wordt geopend op Maandag den 23 dezer maand en gesloten op Zaturdag den 4 April daaraanvolgende. De trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenhage', te weten de 1 klasse den 20 21 22 en 23 April de 2 klasse den 4 5 6 en 7 Mei de 3 klasse den 18 19 en 20 Mei de 4 klasse den 2 3 en 4 Jnnij en de 5 klasse den 15 16 17 18 23 24 25 26 en 30 Junij den 12 3 7 8 9 en 10 Julij 1868 terwijl de laatste honderd nummers op Zatur dag den 11 dier maand zullen getrokken worden. Voorts dat de prijzen der loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der loten zullen geschieden dezelfde zijn als bij voorgaande loterijen is opgegeven zullende de loten en gedeelten daarvan alleen in koop verkrijgbaar zijn. Tjierikzee den 16 Maart 1868. De Burgemeester B, C. CAU. Be Secretaris J. P. N. ERMERINS, Zierikzee 16 jVTaart. Het bijna 5jang zoontje van Hendrik Tromperop den Scheepstimmerdijk alhier heeft op jl. Zaturdag door in een waterput op een weiland in de nabijheid van den Scheepstimmerdijk te vallenhet leven verloren. Met eenige mede zeer jeugdige kinderen aldaar spelende trof hem dit on geluk. De overige kinderen waren door den schrik zoo verbijsterddat zij ijlings heensnelden zonder evenwel hulp te roepen. Eerst toen een paar uren later de ouders over het wegblijven van hun zoontje ongerustonderzoek begonnen te doenwerd dit ver schrikkelijk onheil ontdekt. De gewaarwordingen en diepe smart der ouders laten zich beter gevoelen dan beschrijven. Zierikzee 14 Maart. In eene plegtige openbare zitting der arondissernents-regtbank alhier had heden de installatie plaats van mr. L. W. J. Spoorals griffier bij die regtbank. De kiesvereeniging „Grondwettige vrijheid en voor uitgang in het hoofdkiesdistrict Appingadam heeft met algemeene stemmen op één na kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van de tweede kamer mr. D. de Ruiter Zylker. De kiesvereeniging „Appingadam te Appingadam heeft mr. E. van Loon kantonregter aldaar tot kandi daat gekozen. De gouverneur der militaire academie de kolo nel Schonstedtheeftnaar men ons meldtziju pensioen aangevraagd. De taak schijnt hem te zwaar en verstandiger dan de ministers die zich als wanho- penden vastklemmen aan hunne zetels legt hij tijdig die betrekking neder waarvoor hij niet berekend blijkt te ziju. Men moet intussehen billijk wezen. De minis ter van oorlog had voor de betrekking van gouverneur der academie eene betere keuze kunnen doen maar het schijnt buiten kijf datop wien de keuze ook gevallen ware de gekozene geen eer kon inleggen bij deze ondankbare taak om eene inrigting in 't leven te houdenwaarvan, de grondslagen door en door vicieus zijn. Zoolang men niet den weg volgt door de- commissie aangegevenzoolang men niet de akademii tijdelijk opheft en dan op geheel nieuwe grondslagen vestigtkan er van die inrigting niets te regt komen en zal elk gouverneur zijne reputatie daarbij verspelen. Intussehen zijn de oude vicieuse grondslagen ook bij de wet op het hooger onderwijsbehouden en van dezen minister van oorlog schijnt dus in dit opzigt niets te hopen. (Goesscbe Cour.) "Uit het verslag van bestuurderen der Noord- en Zuid-Hollandsche redding-maatschappij over 1867 blijkt onder meer het volgende. Yan de reddingsmiddelendoor de maatschappij langs onze kusten geplaatstis in de meeste gevallen met vrucht gebruik gemaakten zijn zij liet middel ge weest tot het behoud van het leveu van 52 personen die anders vermoedelijk eenen wissen dood ten prooi waren geworden. Dat aan het doel der maatschappij bij velen onzer landgenooten waarde wordt gehechtbleek in het af- geloopen jaar uit verscheidene giftendie aan de be stuurderen werden toegezonden. Zoo mogt o. a. de maatschappij ontvangen een legaat van wijlen mevrouw de wed. Orobio de Castro te Amsterdam. De heer Josua van Eiklid van de Provinciale Staten van Noord-Holland deed mede het aanbod om de kosten te voldoen van eene nieuwe reddingbootdie op zijn verlangen te Petten zou worden geplaatsttot ver vanging der oudedie aldaar aanwezig was. Deze aanbieding werd door bestuurderen met dank aange-, nomen. In den loop van het jaar werd eene nieuwe redding boot en wagen naar Scheveuingeu gezonden die hij de voorloopige daarmede genomen proeven uitmuntend hebben voldaan. Het boothuis aldaarwaarvan de ligging naar het oordeel van bestuurderen niet. gun stig was om bij strandingsgevallen spoedig met de boot gereed te kunnen zijn werd naar een geschikt terreindaartoe kosteloos ten gebruike afgestaan overgebragt. Ook te Zandvoort werd een nieuw boothuis-opgerigt. Deze boothuizen werden allen naar een vastgesteld model gebouwd. Op het eiland Terschelling werd eene nieuwe redding boot geplaatstterwijl de tweede aldaar aanwezige ook spoedig door eene nieuwe zal worden vervangen. Het station "Wijk a/Zee ontving een nieuwen wagen en te Loosduinen werd op aanvraag van de plaatselijke com missie een vuurpijltoestel met den noodigen inventaris gesteld. Met de booten en de vuurpijltoestellen werden op daartoe bepaalde tijden proefnemingen gehouden waarvan de uitslag over het algemeen gunstig te noe men was. De inventarissenbelioorende bij beide reddingmid delen waren in den besten staat. Tot het vernieuwen van een gedeelte van het materieel en het onderhoud daarvan werden in het jaar 1867 besteed f 8388,105 terwijl voor kosten vau strandingen henevens de ver leende premiën eene som van f 2015,16 werd uitge geven. Bij arrest van jl. Yrijdag heeft de kooge raad de voorziening in cassatie verworpen door het rijks-domein- bestuur ingesteld tegen een arrest van hei provinciaal ge- regtshof in Zeeland in het vorig jaar tusschen dat bestuur en de gezamenlijke ambachtsgeregtigden van Vossemeer en Yrijberge gewezen. Het gold daarbij eene vooral in dit gewest belangrijke regts,vraag namelijk of de bedoelde ambaekts-geregtig- den verplicht waren om de tienden van de veldvruch ten in den door hen ten jure 1845 nieuw bedijkten Hol- lare-polder aan het domeinbestunr uit te keeren. Dit bestuur had zijne vordering gegrond op de stelling „dat het een algemeen erkend beginsel is dat het novaal tiendregt aan den staat competeert." Nadat de regtbank te Zierikzee de vordering van het eischend domeinbestuur had ontzegd, was het dispositief van dat vonnis door liet provinciaal geregtskof in Zee land bevestigd die beslissing was hoogst belangrijk omdat zij steunde op de leer dat het domeinbestuur tegenover cle bepaalde outkentenis der ambaclits-gereg- tigden ziju regt op de heffing van novale tienden op de gewone wijze moest bewijzen en niet volstaan kon met zich „op een algemeen beginsel" te beroepen terwijl ook een door het hof ambtshalve ingesteld historisch onder zoek het de overtuiging niet had doen erlangen dat de beweringen van het domeinbestuur juist waren. Betreffende deri brand te Genemuiden wordt nader gemeld Do brand is omstreeks 10% uren in den avond van Woensdag ontstaan en duurde onafgebroken tot 's morgens 7 uren voort zonder dat het mogelijk was om met de brand spuiten uit deze en de naburige gemeenten iets tot vermindering te kunnen aanbrengen. De vele rieten daken, die zich op de achter huizen bevonden, alsmede massa's hooi alhier bij menigte aangetroffen, gevoegd bij de enorme quantiteit matten die te dezer plaatse gefabri ceerd worden, waren bij den sterk heerschen- den wind oorzaak dat in betrekkelijk korten tijd meer dan de helft der woningen in liclit- laaije vlam stondentengevolge waarvan het grootste deel der plaats en daaronder het groote stadhuis en de nieuwe scholenvoor eenige jaren voor eene som van f 36,000 met annexe onderwijzers woningen van gemeente wege gebouwd is vernield. Wat de ramp nog zeer vermeerdertis de omstandigheid dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte der huizen voor brandschade is verzekerd en de inboedels bijna in het geheel niet. Menschen- levens heeft men geheel niet te betreuren alleen is eene zieko vrouw, die in eene jaag schuit was overgebragt, weinige oogenblikken daarna overleden. Van de p. m. 1000 stuks vee, wier akelig geloei tot in Zwartsluisop een half uur afstands werd gehoord en die onder de vreesseVijkste wanorde en het gekerm der ongelukkige bewoners uit de vlammen werden gedreven waar ze met dolle woede op inliepen zijn slechts 3 4 omgekomen iets dat bijna ongelooflijk schijnt. Het aantal huisgezinnenvan alles beroofd wordt op omstreeks 200 begroot. De ellende is onbe schrijfelijk. Dit de naburige gemeenten wordt voedsel en dekking aangebragtom in de eerste behoeften te voorzien. Als een bijzonderheid deelt men mede dat al de geldswaardige papieren der gemeente die in eene voor korten tijd door de wed. Muiderman en zonen te Zwolle gefabriceerde brandkast geborgen waren ofschoon die bijna 48 uren aan eenen feilen vuurgloed was bloot gesteld ongeschonden bleven. Hoewel door de soliditeit der kast veel van waarde voor de gemeente werd behouden bevestigt zich nu het vermoeden dat de registers van den burgerlijken stand alsmede het archiefde beroemde drinkhoorn en de antieke kast welk een en ander op het raadhuis bewaard werd met dat gebouw eene prooi der vlammen geworden is. Uit Zwolle meldt men van 13 dezer. Nadat de officier van justitie en de refter- commissaris der arrondissements-regtbank al hier henevens een griffies heden te Gene muiden het gisteren begonnen onderzoek nopens het ontstaan van den brand aldaar hebben voortgezet is de persoon ten wiens huize die uitbrak heden avond onder geleide der rijksveldwacht hier binnengebragt en in her huis van verzekering opgenomen. Dje per soon stond te Genemuiden zeer slecht a an ge- teekend volgens de daar Ioopende geruchten verkeerde hij in financiële moeijelijkheden. De justitie had moeite hem te Genemuiden tegen de volkswoede te beveiligen. - Te Haarlem is door liet Idescollegie der Ned Ilerv gemeente een zestal van predikanten ter vervulling eener bestaande vacature opgemaakt waar o. a ook op voor komt de heer J. P Nor.hebei predikant te Middelburg. Volgens een in de Arnhemsche courant opgenomen berigtgaat hei in de raadszit tingen der gemeente Westervoort eenigzins vreemdsoortig toe. In de zitting toch van 3 dezer werd eene quaestie behandeld tusschen den burgemeester en een der wethouders. De raad koos de partij van laatstgenoemden. De burgemeester was aan het woord doch werd in de rede gevallen- Hierover geraakte hij in drift, hing zijn oriderscheidingsteekeuen omliet den voorzittershamer met kracht nedervallen en deed de politie in de zaal roepen zonder vooraf de leden tot de orde te verzoeken. Toen de veldwachter verscheen gelastte hij dezen zich in een aangewezen hoek te plaatsen. De zitting heeft toen nog een half uur geduurd en de burgemeester zette zijne redevo: ring voort onder toezigt der politie. Eenige leden van dien ra;d hebben getracht de goede verstandhouding tusschen den burgemeester en den wethouder te her steilen 3 doch de burgemeester was daartoe niet te bewegen. De wethouder heeft thans voor zijne betrekking bedankt. Aan M. van der Heyden door het provinciaal geregtshof te Amsterdam ter zake van vadermoord ter dood veroordeeld, is door den koning gratie verleend van de doodstraf en die veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Te Brugge werd Zondag morgen een oppassend jongeling Emile Meulenbroek door twee gendarmen uit zijne woning geligt en geboeid tusschen de beide agenten der open bare magt naar het politiebureau gebragt. In de familie heersckte de grootste ontsteltenis. Een uur later werd de jongman vrijgelaten de politie had 'zich eergist; iemand van den- zelfden naam maar in een ander deel der stad wonende, had moeten gearresteerd worden. Intussehen is de zuster van den oppassenden jongeling ziek van schrik en de geheele familie nog in verslagenheid,

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1