IS°. 22 Zater^ 14 Maart WOENSDAG EN ZATERDAG. 1 1868 Besturen en Administratiën h - fr Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERTENTIE*. Gewone 10 cent de .regel, Geboorte- Huwelijk»? en j Doodberigten van 1 m 6 regels 4/1, behalve het zegelregt VERSCHIJNT: 53% 63% 83»/,, 34% 38% 190 47% 23% 66% 53% 11% 31% a 14.50 14.— 11.— 7— 6.50 3.10 4.60 9.50 a - 13.75 - 11.50 - 11— - 8.40 A B O N N E IB E N T S-Plt/j .'1 "s öt - - I»er drie maanden f 2,00—Franco per post f2,25. Ineen, iingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'stnorr j«- o?« s v ...v I r .onderd. en 10.20 u. „Hotel van. fvaart van ten .12 .ssiiigeii. AF' RPEN art. Zaturdag art. 'Vrijdag ihuitliaven - n 9,ure. 9,30 ,NA T"IO!N A L JS E. Burgemeester en wktspuners van Zierikzee lettende.-op' art.»87 der wet van 19 Augustus 1361 (Staatsblad no. 72) en. art. 26 van het 'Kon. besluit van, .den 8 Mei 1862 .(Staatsblad no. 46) t brengen, ter Tl openbare kennis dat- de .Eerste 'Zitting van den Militie- V raad 'in dit 'jaar voor deze gemeente is bepaald op Maandag den.. 16. Maart e. h. des voormiddag8 ten half tien we in het gewone lokaal op de abdij te Middelburg ea dat in die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent de verschenen, vrijwilligers voorde militie de .lotelingen, die redenen >vancvrijstelling hebben ingediend de lote lingen in de Artikelen:55 en. 56: der wet bedoeld en alle overige lotelingen. Zierikzeeden 2:>Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Seretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en "Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van het publiek dat de jaarlijksche half vasten-markt als van onds op Don' derdag den 19 dezer maand alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor kramen zal zijn op het plein bij de tweede houten brug. 1Zierikzeeden 4 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N, ERMERINS. ér- T Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat heeren com missarissen over de Armenschool in deze gemeente eene zitting zullen houden iü de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Armen-Gesticht op Zaturdag den 21 dezer maand des avonds ten 7 ure tot het ont vangen en beoordeeleu der aanzoeken -om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen, op de school kunnen wórden toegelaten. Zierikzee den 9 Maart 1868. De Burgemeester B; C. CAU. De- Secretaris J. P. N. ERMERINS. r TOS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat heeren commis sarissen over de Tusschenschool in deze gemeenteeene zitting zullen houden in het lokaal van den hoofd-on derwijzer L. Karreman op Zaturdag 4en $1 dezer maand 403 nami^d^gs 5 urp (tpt xhet ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen ..worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschen tijds geene kinderen op de school kunnen worden toe gelaten. Zierikzeeden 9 Maart 1868. l)e Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. .N.' ERMERINS. -Zierikzee 13 Maart. Dat het departement Zie rikzee der maatschappij ter bevordering van nijverheid het voornemen heeft in de maand Junij eene tentoon stelling r van nil verheid en kunst alhier te houden is reeds van algemeene bekendheid. Dit zal zeker met gqnpegen zijn vernomen dopr ieder die bet met nij verheid en kunst wel meent en het is dan ook zeer te wenschendat het hoofddoel der tentoonstelling zal worden: bereikt. Het.hoofddoel der tentoonstelling (zoo lqidtde circpl^iro der commissie van regeling) is om té doen blijken dat de bijveren van Schouwen en Dui- veland giet die uit andere streken kunnen wedijveren in het vervaardigen van voorwerpen vooral in het dage- lijksche< leven henoodigd die zich,door nette bewerking en keurige vormen gepaardaan duurzaamheid en matigen prijs aanbevelen. Zal dit hoofddoel bereikt kunnen worden', (Jan is wel in He eerste plaats nood zakelijk de-jnedewerking van alle nijveren in Schouwen en Duiveland. Niet zonder grondmeénen wij dat die medewerking niet zal worden onthouden daar zij daarbijzelve groot belang hebben. Behalve deze voor werpen van kunst en nijverheid zullen ook zeer welkom zijn voorwerpen die om hunne kunstwaarde of zeld zaamheid tot opluistering - der tentoonstelling kunnen strekken. - Dóór den gemeenteraad alhier zijn reeds welwillend eenige lokalen op het stadhuis afgestaan. De commissie van regeling bestaat uit de heeren P. van der Meer Mohr, Voorzitter, M. Couvée Jr. J. P. N. Ermerins J. A. van der Halen H. G. Muiook Houwer en, Koole welke, ziph, bereid heeft verklaard tot het'geven van alle inliohtïngèn. Moge de commis sie nu vele blijken ontvangen van sympathie voor deze tentoonstelling die indien elke nijvere het zijne doét zulke sehoone vruchten voor nijverheid en kunst kan opleveren en indien de bezitters van zeldzame voor werpen zoo welwillend zijn deze voor die tentoonstel- ling, e.enige dagen af te staan, ook zoo menige verrassing kan aanbieden. Daar waar bet zaken van algemeen belang of genoegen geldtis het ook steeds gebleken dat welwillendheid een karaktertrek van de ingezetenen in Schouwen en Duiveland is en daarom verwachten wij dat door de commissie geene vergeefsche uitaoo- diging zal zijn gedaan. Uit Zutphen meldt men van 9 dezer. Een hoofd-conducteur en twee conducteurs der staatsspoorwegen zijn gearresteerd door Pruissische autoriteiten, beschuldigd van hoog verraad, welke misdaad naar men zegt daarin bestaat, dat zij door het verstrekken van geld bevorderlijk waren aan de ontvlugting van dienstpligtige Hannoveranendie geene min naars van het Pruissische zundnadel waren. Men schrijft uit Haaften, 9 MaartIn den nacht tusschen 4 en 5 dezer is onder Asperen een schandelijke aanslag gepleegd. Iemand die lang reeds eene veete schijnt te hebben gekoesterd tegen der, machinist Jach- tenberg, meldde zich. in den laten avond van den 4den met zijnen broeder en nog een derden persoon aan het huis van den machi nist aan die ook tapperij houdt. Weldra ontstond er twist, waarbij, daargelaten de aan leiding vooral de machinist bedreigd werd. Deze ontviugtte naar het machinegebouw, dat hij spoedig genoeg bereiken kon en sloeg de deur digt. Daarop wendden zich de teleur gestelde vervolgens weer naar het huis het welk de vrouw intusschen gesloten had. Nu sloegen zij een venster in, drongen er binnen en mishandelden de vrouw en de béide jon getjes van den machinist. Deze zochten nu Ook veiligheid in de vlugt. Het oudste knaapje, dat zijnen vader toeriep, „dat hij maar in de machine-kamer blijven moestdaar ze hem anders zouden vermoorden," had nu ook Van de onverlaten veel te lijden. De vrou v en kinderen liepen naar het dorp, dat op weinig minuten van daar ligt, en wel heeft een enkel man uit de verte het bedrijf der booswichten gadegeslagen, maar tot 3 ure toe hebben deze den machinist op zijn erf belegerd zijn toen eerst verdwenen en heeft de vrouw met hare kinderen het huis weer kunnen betrekken. De aanlegger van den twist heeft daarbij terstond zijn postje vérspeeld, dat hem in het laatste jaar ver over de f 300 had opgeleverd waarvoor hij slechts 3 maanden heeft beho-ven te fungeeren en daarbij de kans om op een der naburige machines die in aanbouw zijn zelf machinist te worden. Waar een handgeld al niet goed voor is. Iemand die als koloniaal dienst had genomen en daarvoor natuurlijk het bestemde handgeld had ontvangen besteedde een ge deelte daarvan, om een vijfde lot in de thans nog trekkende loterij te koopen. Yrouw For- tuna, grillig als altijd, bestemde den grooten prijs van 100,000 voor het nommer waar van de koloniaal een gedeelte had. Dat de gelukkige winner zich thans beklaagt dienst te hebben genomenbehoeft geen betoog. Natuurlijk echter vergeet hij, dat als hij geen handgeld had ontvangeneen ander in het bezit zou zijn gekomen van de zeventien duizend en zooveel guldens. In het Handelsblad leest men het vol gende „De eerste voorstelling van het Japansche gezelschap gaf Zaturdag aanleiding tot tooneelen van verwarring gelijk wij die hier in Amsterdam zelden hebben'bijgewoond en waarvan wij ernstig hopen dat zij niet zullen worden herhaald. Sommigen wierpen de schold op het ongeduld van het publiek anderen op de policie weder anderen op de directie van het paleis j wij voor ons gelooven dat ieder daartoe het zijne deed maar dat alle onaangenaamheden (van ongelukken of schoon die zeer goed hadden kunnen plaats hebben hebben wij niet vernomenj hadden kunnen worden vermeden indien de geheele zaak beter ware geregeld. Van de 24 deuren van het paleis was slechts eene enkele geo pend door deze moest de geheele verbazende menigte zich nagenoeg met geweld een door- togt banen. Het natuurlijk gevolg was dat geen enkel rijtuig vóór komen kon en men ook wanneer eindelijk met veel inspanning het plaats-bureau was bereiktbijna niet in staat was zich van een toegang-bewijs te voorzien. De gemelijke stemmingwaarin het publiek hierdoor was gebragt, openbaarde zich maar al te zeer in de zaal. Zoo maak ten velen zich meester van besproken plaatsen en weigerden eenvoudig die te verlaten voor de regthebbenden. Anderen hadden de bij zondere beleefdheid van, vlak voor het orchest, zich te plaatsen in het middelpad zoodat de achter hen zittenden nagenoeg niets konden zien. Zelfs de beleefde aansporing van leden der directie van het paleisom zoo zij zich volstrekt niet wilden verwijderen althans d« vriendelijkheid te hebben van de hoeden -af te zetten, bleef zonder gevolg. Kortom, men had de schoonste gelegenheid om waar te nemen hoe eene talrijke menigtezelfs van fatsoenlijke luiallen aanleg heeft van onder zekere omstandigheden te worden wat men in Engeland noemt „a mob." Uit Steenbergen wordt geschreven! Vele bewoners van het platteland blijven nog immer het mikpunt der bedriegers. Ook hier heeft men ontdekt hoe verregaande men hunne goede trouw verschalkt. Er komt een vreeiml koopman en meldt zich bij een onzer goede buitenlui aauvoorgevende zich eenigxins in geldelijke ongelegenheid te bevinden haalt zijn horlogie uit den zak en biedt het ten verkoop aan. Het horlogie Is zwaar en ziet er fraai uit. Men komt overeen en onze goede man geeft voor liet aangeboden horlogie, behalve eenige guldens, een echt zilveren oud horlogie in ruil En wat is do slotsom Hij komt bij een deskundigeen het ingeruilde horloge wordt verklaard te zijn vervaardigd uit eene soort van nikkel met een oud uur werk er in. Hoe onze onnoozele stond op te kijkenlaat zich raden. Dezer dagen hebben te Venlo twee duëls tusschen officieren der kavalt-rie plaats gehad; twee hunner zijn aan den arm gewond, terwijl een van hen een nog al ernstige sabel houw moet hebben bekomen. Uit 's Gravunhage schrijft men Aan een diergaarde valt niet te denken apen beeren en oaoatoes behoeft men wezenlijk in da residentie niet op het kanaal te gaan zoeken. De eersten zien we overal, de tweeden komen ons zeiven opzoeken etl de derden hooren wé tot vervelens toe. - Een geregtelijk onderzoek is ingesteld omtrent de oorzaken die de ontploffing hebben teweeg gebragt van de lading naphtavan de Engelsche schoener Mary Ann en den ver- s'chrikkelijken brand die daarvan het gevolg is geweest. Uit dat onderzoek is het volgende gebleken. Den dag van het onheil had men dés morgens, omstreeks 6 ure vuur ontstoken op het voorste en achterste gedeelte van b?t schip. De luiken van het sohip waren niet geplombeerd50 vaten naplita bevonden zicii op het dek op het oogenblik van het ongeluk. De geheele lading bestond uit 485 vaten naphta. De ontploffing heeft een kwartier uurs na het ontsteken van vuur plaats gehad, terwijl de kapitein zijne vrouw en nog drie sch-pelingen zich in hunne hut bevonden. De schok moet ontzettend geweest zijn want het dek en de daarop staande vaten zijn in de lucht gesprongen en de hut zelve is ingestort, Het is slechts door een onbegrijpelijk toeval dat de stuurman zich heeft weten te redden want het binnenste gedeelte van het vaartuig was geheel verdwenen, zoodat hij buitensporige pogingen heeft moeten doen om naar buiten te komen en van den kant in het water te springen. Deskundigen SGhrijven dé oorzaak van de ontploffing toe aan den stroom heete lucht die zich door de beide ontstoken vtlren gevormd had en het nit de naphta ontwik kelde gas heeft doen ontvlammen. Het schip was niet tegen brandschade verzekerd en het bijzonder eigendom van den kapitein. Hét lijk van den kapitein Marshall dat Zaturdag' ji. naakt en roet zware brandwonden overdekt

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1