N°. 21 Woensdag 11 Maart. 1868 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking, Bekendmaking. Bekendmaking. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en I Doodberigten van 1 6 regels ifl behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. [Per drie maanden f 2,00—Franco per post 2,2 5. Inaen- ding der Advertentiên daags te voren, voor 10 nre'sinorg- NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee lettende op art. 87 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en art. 26 van het Kon. besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46) brengen ter openbare kennis dat de Eerste Zitting van den Militie raad in dit jaar voor deze gemeente is bepaald op Maandag den 16 Maart e. k. des voormiddags ten half tien ure in het gewone lokaal op de abdij te Middelburg en dat in die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent de versehenen vrijwilligers voor de militie de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediendde lote lingen in de artikelen 55 en 56 der wet bedoeld en alle overige lotelingen. Zierikzeeden 2 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Seretaris J. P. N. ERMERINS. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Gelet op art. 150 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72.) noodigen de lotelingendie verlangen bij de Zee militie te dienenuitom zich tot dat einde voor 1 April e. k. bij hen ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende sal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 2 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier der be lasting op de honden in deze gemeenteover het loopend dienstjaarop heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den 9 dezer gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen ingevolge de wet. Zierikzeeden 4 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. i en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van het publiek dat de j aarlijksche halfvasten-markt 9 als van ouds op Don derdag den 19 dezer maand alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor kramen zal zijn op het plein bij de tweede houten brug. Zierikzeeden 4 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat heeren com missarissen over de Armenschool in deze gemeente eene zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Armen-Gesticht op Zaturdag den 21 dezer maanddes avonds ten 7 ure tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzeeden 9 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat heeren commis sarissen over de Tusschenschool in deze gemeenteeene zitting zullen houden in het lokaal van den Loofd-on derwijzer L. Karreman op Zaturdag den 21 dezer maand des namiddags 5 ure tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschen tijds geene kinderen op de school kunnen worden toe gelaten. Zierikzee den 9 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N, ERMERINS. De Commissaris des Konings in de provincie Zee land Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87) Maakt bekend datvolgens het daartoe door Hee ren Gedeputeerde Staten genomen besluit van den 26 Eebruarij 1868 no. Ill 1. de jagt op Houtsnippen en Watertoild op den 31 Maartdoch die op Watersnippen op den 15 April van dit jaar zal gesloten zijn 2. het weispel van Kwartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn; 3. de Visscherij van den 15 Maart tot en met den 15 April 1868 zal gesloten zijnen eindelijk 4. dat gedurende den gesloten vischtijd het visschen van Baling doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeen tebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 28 Eebruarij 1868. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. Naar men aan de Nieuwe Rotterdamsche courant meldtzijn in November des vorigen jaars door den heer F. N. Boer firma Nieuwenhuizen en oo. te Rotterdam bij het 2de regiment te Maastricht proeven genomen de soldaten beter voedsel voor minder geld te bezorgen waardoor het zakgeld der militairen aanzienlijk zou vermeerderen zoodat aan de schatkist het directe voor deel zou worden gegeven dat de soldaat in staat wordt gesteldom meer dan vroeger op de schuld van zijne kleeding en het reparatiefonds af te doen waardoor het deficit bij het verlaten van de dienst veel geringer zou zijn. Het door die proefneming verkregen resultaat was zeer voldoende want bij beter voedsel kon den soldaat per vijf dagen 44 cent worden uitge deeld in plaats van gemiddeld 25 cent. Daarna werden de proeven ook te Nijmegen en Gouda genomen en voor eenige dagen te 's Hage bij de jagerswaai van het gevolg was dat in de 4 dagen dat de proef ge nomen werd (van 25 tot 29 Februari]) 34 cent zakgeld per man meer kon worden uitgedeeld terwijl zij die van de proefneming waren uitgesloten 21 ct. deelden. Naar verzekerd wordtbeeft de minister van oorlog die deze zaak met warmen ijver behartigtbevolen dat iu de geheele militaire afdecling vau Knoop menage meesters en koks worden gedirigeerd naar Maastricht om de kookkunst te leeren. De onkosten diq door de nieuwe inrigting der keukens worden veroorzaaktzijn zeer onbelangrijk en komenindien de informatien juist zijnten laste van den staatdie daarentegen van den anderen kant veelvuldige vergoeding erlangt. Da Précurseur d'Anvers geeft in zijn nommer van 3 Maart het volgende verslag van den jongsten verschrikkelijken brand van een met naphta geladen schip. „Onze haven is dezen morgen het tooneel geweest van eene ramp in zijne gevolgen verschrikkelijker dan alle anderen waarvan wij in den laatsten tijd genoodzaakt waren melding te maken. „Het was omstreeks zeven uren toen eene verschrikkelijke ontploffing de inwoners naar de haven deed snellen. Daar vertoonde zich aan hun oog een ontzettend schouwspel. De Engelsche schooner Mary Ann geragvoerder Marshall geladen met 500 vaten naphta had vlam gevat. De luiken masten en een groot gedeelte van de verschansing waren ver weggeworpen en het vaartuig zelf geleek een groot fornuis. „De equipage bestond nit vier manJe kapitein Marshall de schoonzoon van den kapitein en twee matrozen terwijl de vrouw van den kapitein ook aan boord was „Naauweüjks had de uitbarsting plaats gehad of de bemanning van het naburige schip zag een persoon midden door de vlammen die reeds eene aanzienlijke hoogte bereikt hadden, naar het voorste gedeelte van het schip snellen en zich in de Schelde werpen Hij werd in eene boot van de douanen opgenomen en herkend voor den zoon van den kapitein. Een gedeelte van zijne kleederen was verbrand en in zijn hals had hij eene groote brandwonde. Eenige oogenblikken later zag men dat de kapitein zich half naakt en geheel verbijsterd op het dek in de vlammen stortte. Zijn hemd stond nagenoeg geheel in brand en de vlammen kronkelden zich om zijne beenen. De onge lukkige in zijn slaap verrast heeft welligt nog zijne vrouw ter hulp willen snellen en zal zoodoende tijd verloren hebben. Dat ijsselijke schouwspel duurde gelukkig slechts eenige seconden. Marshall viel in het water en zag zelfs niet den staak dien men hem toestak maar zonk als een kogel naar den bodem der rivier. „Drie slagtoffers mevrouw Marshall en de twee man der equipage bleven midden in de vlammen. Men hoorde hunne jammerlijke kreten boven de kleine uitbarstingen die el kander met tusschenpoozen opvolgden. Eens klaps stort de groote mast met geweld naar beneden. De stemmen zwegen de dood had zijn werk volbragt. Van de vijf personen die zich aan boord bevonden is slechts een den dood ontkomen en diens leven is nog in gevaar tengevolge van de zware brand wonden. „Dit onheil was voltooid in minder tijd dan noodig is om het te verhalen Het was on mogelijk om eenige redding te beproeven. Het vaartnqr brandde geheel af en een breede vuurstroom bedekte de omringende wateren. AI wat men doen kon was de andera schepen op de rivier tegen het gevaar beschutten en te dien einde werd de schoener naar den linkeroever gesleept. Tegen 10 uren braken de kettingen van hare ankers en dreef zij af. De sleepboot Otto wierp toen hare enterhaken in het brandende schip en bragt het naar eene plaat aan de bogt van den stroom waar het voort gaat met branden. Een ont zettend dikke rookwolk hangt o>er de rivier en over de stad in de r'gting van de Koode poort. „De oorzaak van den brand is nog onbe kend alleen vermoedt men dat daar de luiken gesloten waren het gas van de naphta zich binnen in het vaartuig opeengehoopt heeft en dot een matroos den brand heeft doen ontstaan door eon lucifer aan ie steken om vuur te maken. Men zegt dat de Mary Ann verzekerd was Het geheele verlies wordt op eene waarde van 40,000 franken geschat. De kapitein laat behalve zijn zoon nog twee kleine meisjes na" DUITSCHLAND. Ren brief uit St. Petersburg aan da Correspondence du Nord-Est gerigt geeft met de somberste en hartverscheurendste trekken een tafereel van den hongersnood die in negentien gouvernementen van het Rus sische rijk heerscht. Alles is opgegeten zoo schrijft men er is zelfs geen korrel graan voor den aanstaanden zaaitijd Hier halen de boeren het stroo van hunne daken om het te mengen met het weinige havermeel dat zij nog bezitten dddr gebruiken zij tot hetzelfde doel boomschors elders voedt men zich met planten wortels en mos. Van vele dorpen zijn de bewoners vermagerd door den honger en zien er uit als geraamten zij verlaten in massa's hunne woonsteden en gaan met groote benden bedelen in streken waar nog brood is. In vele plaatsen hebben boeren tot dien tijd rijk alles wat zij bezaten kudden land bouwwerktuigen kleederer. alles verkocht om zich te voeden. In een der dagbladen leest men dat zij in menig district letterlijk naakt en uitgehongerd stierven. De gevallen van hongerdood worden hoe langer zoo talrijker. F jJ A N K R IJ K. Parijs 8 Maart. Gisteren heeft in het T béat re du Chatelet de lang verheide voor stelling plaats gehad van de Vengeurhet stuk heeft ten eenenmale fiasco gemaakt, niet tegenstaande er de fameuse kreet in voorkomt van „leve de republiek 1" Deze kreet had liet noodzakelijk gemaakt, dat er talrijke agen ten van politie in de zaal aanwezig waren. In plaats dat die woorden echter met geest drift werden geuitklonken zij alsof de eene vroeg aan den ander„Hoe vaar» gij Men verneemt eenige bijzonderheden betreffende de beweerde moeijelijkhedendie de schrijvers van wege de censuur zouden hebben onder vonden juist omdat deze kreet in het stuk

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1