Zaterdag 1 Maart 1868 WOENSDAG £1 ZATERDAG. 1S<\ 20 Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking, Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en I Doodberigten van 1 6 regels d 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A BONNEIUENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiên daags te voren, voor lOure'smorg EN irdag ag tven, ure. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier der be lasting op de honden in deze gemeenteover liet loopend dienstjaar, op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den 9 dezer gedurende Ié dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen ingevolge de wet. Zierikzee den 4 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERME1UNS. Burgemeester en Wethouders van 'Zierilczee brengen ter kennis van het publiek dat de jaarlijksche als van ouds op Don derdag den 19 dezer maand alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor kramen zal zijn op hot plein bij de tweede houten brug. Zisrilczee i den 4 Maart 1868. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. (Niet officieel gedeelte.) Opeiilbar© Kaadsvergadering ge houden t© Zierïkzee op den 4 Maart 1868. Voorzittermr. B.C.CAU Burgemeester. Secretaris mr. J. P. N. ERMER1NS. Afwezig de heeren KooleLandsknegtvan dér Grijp en van der Vliet. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Komt in behandeling het adres van de wed. Kooijman betrekkelijk de afwijzing door Burgemeester en Wet houders op haar verzoek om haren zoon Eliza van de dienst bij de brandweer te ontslaan verzoekende te bevorderen dat Burgemeester en Wethouders alsnog 'op bovenstaande aanstelling- terugkoinen hetwelk in vorige vergadering is aangehouden. Na discussie wordt besloten met 1 stem tegen (die van den beer Zuurdeeg) op het verzoek der adressante afwijzend te beschikken waarvan aan haar en aan do directie der brandweer zal worden kennis gegeven. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Staten berigtende de goedkeuring van een Raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijving op begrootingsposten 1867. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen eene missive van den minister van binnenlandsche zaken betrekkelijk bet dezerzijds ge daan verzoek tot aansluiting aan den staatsspoorweg op Zuid-Beveland berigtende dat blijkens gedaan on derzoek aan het maken van eene tijdelijke spoorweg verbinding in welke rigting ookbezwaren en onkosten zijn verbonden buiten verhouding met het voordeel dat daarvan voor het algemeen belang en voor de exploi tatie mag verwacht worden zoodat van de verwezen- lijking van zoodanig plan moet worden afgezien, De Voorzitter meent te moeten opmerkendat zoo wel in het adres van hier uitgegaan als door de com missie mondeling niet van eene tijdelijke maar van eene, voortdurende aansluiting gesproken is, daar uit boven genoemd schrijven het ligtelijk zou kunnen worden op gemaakt dat slechts eene tijdelijke aansluiting was gevraagd. Voof kennisgeving aangenomen. Worden., ter visie van de leden gelegd de verslagen over 1867 a. van de plaatselijke schoolcommissie b. van de commissie van toezigt voor het middelbaar onderwijs. Wordt medegedeeld eene missive van de commissie voor het middelbaar onderwijs houdende kennisgeving der herkiezing van de heeren dr. P. J. Andrea; tot voorzitter en dr. J. K. de Bruijne tot secretaris. idem als boven van de plaatselijke schoolcommissie berigtende de benoeming van de heeren mr. C. J. Eokker tot Voorzitter en jhr. mr. J. C. E. Baron van Lijnden tot secretaris dier commissie. beiden voor kennisgeving aangenomen. Idem als voren houdende advies tot afwijzing op bet verzoek van de 3 hulponderwijzers op de Armenschool tot het bekomen eener gratificatie. Op voorstel van Burgemeester wordt overeenkomstig het advies der commissie afwijzend op gemeld verzoek beschikt. Wordt medegedeeld een adres van eenige ingezetenen verzoekende verbetering van de hoedanigheid en ver mindering van den prijs van het gas en voorgesteld dit ter visie van de leden té leggen en daarvan een afschrift te stellen in handen der Commissie voor 'de gasfabriek ten einde haar gevoelen daarop te vernemen. Aldus besloten. De rekening der Stads-Gommerciewerf over 1867 de gewijzigde begrooting van het Lutherscli Armbestuur over 1867 en de rekening der begrafenisregtcn over 1867 worden gesteld ten fine van onderzoek en rapport in handen eener Commissie waarvan de Voorzitter als leden be noemt de heeren mr. Eokker mr. van Dongen en mr. Moolenburgh. Namens Burgemeester en Wethouders wordt voorge steld eenige lokalen op het Stadhuis beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling van voorwerpen van Nijverheid en Kunst door de alhier gevestigde afdeeling der Maatschappij van Nijverheid in Junij e. k. te houden gedurende den tijd van 14 dagen en wel de groote zaalde voormalige Raadkamer der Regtbankbet daarachter gelegen lokaal de voormalige Griflie del* Regtbank en de Weeskamer. De Voorzitter geeft namens Burgemeester en Wethouders te kennen dat bij hen geen bezwaar bestaat onder voorwaarde dat de eventuele kosten voor rekening der Commissie zijn De Weeskamer zal alleen voor conpantiekamer dienen. In Middelburg en meer andere plaatsen is vroeger gelijke vergunning verleend. Hiertegen niemand bezwaar hebbende wordt dienovereenkomstig- besloten. De Voorzitter deelt namens Burgemeester en Wet houders mede dat eene calamiteit is ontstaan aan het Sas en dat de Commissie van Eabricage wenschelijk acht eene nieuwe spuideur te doen maken waarvan de kosten ongeveer ƒ450 zullen bedragen, terwijl de schade aan den binnenvloer op 50 is geraamd. Wegens het urgente der zaak zal de aanbesteding op Zaturdag 14 Maart plaats hebben. Dit goedgekeurd, zijnde wordt de verdere uitvoering aan Burgemeester en Wet houders overgelaten. De Voorzitter deelt mede dat het corpsmort is ge plaatst buiten het havenhoofd in overleg met den Commissaris van het, loodswezen. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt nog besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen van en op begrootingskosten 1867 waar toe bij de begrooting door Gedeputeerde Staten casu cpio magtiging is verleend. Aldus besloten. Hierna sluit de Voorzitter do Vergadering. Men meldt uit 's HertogenboschDe wonde aan een huzaar, op 's konings verjaar dag door een hoornblazer der artillerie toe- gebragt met een sabelslag op liet hoofdis genezenthans echter krijgt bij aanhoudend congesties en vreest men voor eene hersen ontsteking die dan toch een einde aan zijn leven zou maken de instructie in deze zaak is thans afgeloopen en is de dader voorloopig tot aan het herstel of overlijden van den hu zaar in arrest gehouden. Op het bal dat ter gelegenheid van 's konings verjaardag door den graaf van Bijlandt te Zwolle werd gegeven droeg eene dame een groen geverwd kleedingstuk. Na den afloop van het bal werd die dame onge steld, terwijl zij die bet kleedingstuk vervaar digd had al een paar dagen onpasselijk was. De verdachte groene kleur leidde tot liet denkbeeld van vergiftiging naar aanleiding waarvan door den heer H. J A. Blankhart een gedeelte van het kleedingstuk chemisch werd onderzochtwaarvan het resultaat was dat zich daarin eene aanmerkelijke hoeveelheid arsenicum en kopergroen bevonden had. De dame en de naaister zijn beide hersteld. Uit Monnickendam meldt men dd. 2 Maart. In den afgeloopen nacht beeft alhier een treurig ongeval plaats gehad. Zekere gooche laar moest na eene door hem gegeven voor stelling met zijne vrouw kind en nog een daarbij behoorend persoon de Havengracht passeren ten einde naar hun logement ot slaapstede te gaan. Vermoedelijk door de heerschende nachtelijke duisternis misleid zijn de vrouw en het kind in het water gelnopen waarop de vader hun ter redding is nage sprongen. Ofschoon op het geroep van hulp van de vierde genoemde persoon deze zoo spoedig men dit des naciits verwachten kan verleend werd zijn de man vrouw en hun zesjarig kind na eenigen tijd zoekens vermits zij allen reeds gezonken waren levenloos uit de Havengracht nabij de sluis opgehaald De overledenen laten bovendien nog drie zeer jeugdige kinderen na. Uit Antwerpen meldt men van 3 dezer. Heden ochtend is de Engelsche schooner Mavy Ann kapt. Marshallgeladen met naphtha en petroleum in brand geraakt ten gevolge van een ontploffing aan boord. Het schip is een prooi der vlammen geworden de kapitein en de bemanning hebben bij deze ramp het leven verloren. DÏÏITSCH1AHD. Uit Frankfort wordt berigt dat de her tog van Nassau op een wandelrid van het paard gevallen is. Eenige voorbijgangers bragten den hertog, die bewusteloos was, doch overigens geene uiterlijke verwondingen beko men had, in een naburig huis waar men natte doeken om zijn hoofd legde Geruimen tijd verliep er alvorens hij zijn volle bewustzijn herkreeg. Des avonds was in zijn toestand eene gunstige wending te bespeuren. Het Saksisch ministerie van oorlog heeft de hoofd-officieren oplettend gemaakt op het treurig verschijnsel dat in den laatsten tijd zoovele zelfmoorden hij het leger plaats heb ben. Het maant hen aan om naauwkeurig te letten op den toestand des geestes van hen die onder hunne bevelen gesteld zijn om de aanleiding tot zulk een noodlottig be sluit zooveel mogelijk te voorkomen Het ministerie voegt er bij dat ontegenzeggelijk de zelfmoord in alle rangen der maatschappij toeneemt en zoo het niet bevoegd is de dieper liggende oorzaken daarvan in deze aanschrij ving te beoordeelen meent het toch dat de goede en kameraadschappelijke behandeling van den man wiens geest aan die kwaal des tijds lijdt de gevolgen daarvan zou kunnen beletten. F li A N K E IJ K. De cellen in de gevangenis Ste. Pélagie te Parijs die voor de wegens drukpers-delict veroordeelde schrijvers worden gereserveerd zijn op dit oogenbiik zóó voldat de heer Gilbertdie zich heeft aangemeld om op de rol te worden ingeschreven en de straf te ondergaan waartoe hij is veroordeeld geen plaals heeft kunnen krijgen, maar zijne beurt zal moeten afwachten. Zonderling verschijnsel op een oogenbiik dat de wetgeving zich bezig houdt met het vaststellen eener wetdie de drukpersvrijheid heet te zullen vestigen Het middelbaar onderwijs voor meisjes breidt zich in de groote steden van Frankrijk onder krachtige begunstiging van de overheden, allengs meer uit. Zoo zijn dezer dagen de lessen te Toulon in hijzijn der voornaamste overlieden geopendde gemeenteraad dier stad heeft, even als die van .Marseille, beurzen tot bevordering van dat onderwijs gesticht. Intusschen vet klaart de Itooge geestelijkheid van Frankrijk zich schier eenstemmig tegen het plan der regering om door openbare lessen van leeken wetenschappelijke en letterkundige beschaving aan jmeisjes te geven. De tnaire van Maizibres de heer Ordi naire is door de regtbank van correctionele politie te Besantjon veroordeeld tot 40 dagen gevangenisstraf en geldboeten, wegens de uit gave eener brochure: „Eene verkiezing in liet groothertogdom Gérolstein." Om te doen zien hoe het soms bij geid- leeniiigen toegaat.wordt door de Gazette de Frauce het volgende medegedeeld „Onze aan de regtszaken gewijdde dagbladen geven verslag van een opmerkelyk regtsgeding, het welk voor de Parijssche regtbank van koop handel gevoerd en dezer dagen afgeloopen is. De heeren Erlanger Lain lid van het Britsche lagerhuis en gewezen minister van financien in Britseh IndieMac Donald direc teur derLondensche General Credit-vereeniging en verscheidene andere Engelsche bankiers vorderden van den heer Muton te Parijs ver antwoording van eene som van 8 mllhoen frs. die hem in 1865 door hen toevertrouwd zou zijn geworden om daarmede te Ivonstantinopel de invloeden vereischt tot het verkrijgen van de opdragt eener geldleeningte koopen bepaaldelijk beweerden de eischers dat eene som van 5 millioen frs. die door hen voor den grootvizier bestemd was geworden aan dezen niet was ter hand gesteld. De beer Muton beweerde al de hem toevertrouwde nel den werkelijk aan onderscheidene personen ter hand gesteld te hebben maar weigerde die personen te noemen. „Voor de eischers is gepleit door nu. Deleusevoor den verweerder door mr. Paul Andral. De regtbank van koophandel heeft thans, onder voorzitting van den heer Louvet uitspraak gedaan er, verklaard dat Muton door de aangegane overeenkomsten werkelijk ont heven werd van alle verpligting om rekenschap van de uitvoering der hem toevertrouwde taak te geven en dat die taak buitendien van ongeoorloofden en onregtmatigen aard was en alzoo geen grond tot eischen in regten kon opleveren. Uit dien hoofde zijn de eischers

Zierikzeesche Courant | 1868 | | pagina 1